Ekonomi Köşesi
Wall Street Journal, Türkiye'de hükümet düşük faiz oranları isterken yatırımcıların daha yüksek faiz çağrılarında bulunduklarını belirterek "Sonunda piyaslar kazandı" dedi!
Merkez Bankası Başkanı Erden Başçı'nın faiz koridorunu genişletici yönde ölçülü adım atılacağı yönündeki açıklamasını yorumlayan yabancı gazetelerden Wall Street Journal, Türkiye'de hükümet düşük faiz oranları isterken yatırımcıların daha yüksek faiz çağrılarında bulunduklarını belirterek "Sonunda piyaslar kazandı" dedi.

ABD'nin borsa ve iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal, Erdem Başçı'nın Pazartesi günü verdiği sinyalin sonucu olarak faizlerin yukarıya doğru yöneldiğini belirtti.
Başçı'nın bu çıkışının Merkez Bankası'nın liranın dibine düşmesinin ardından ulusal para birimini korumak amacıyla "rekor tempo ile döviz sattığı"nı kaydeden gazete, "Ancak, Banka'nın çabası, halen 40 milyar dolar civarına inen, net rezervlerinin yüzde 10'unu erittikten sonra sonra kayıpları önemli ölçüde gidermede başarısız oldu" diye yazdı.

-"BAŞÇI'NIN AÇIKLAMASI YATIRIMCILARIN KAYGILARINI GİDERMEK İÇİN BÜYÜK ADIM"-

ABD'li gazete, para biriminin biraz zayıf olmasının daima olumlu karşılandığını ancak büyük kayıpların enflasyonu tırmandırdığını vurguladığı haberinde Societe Generale GLE'den yükselen piyasalar stratejisti Benoit Anne'nin lira sorununun doğrudan döviz müdahalesi ile değil faiz oranlarıyla halledilmesi gerektiğini savunan değerlendirmesini de yansıttı.

Benoit Anne, Başçı'nın açıklamasının yatırımcıların kaygılarını gidermek için "büyük bir adım" olsa da faiz artırımının "inandırıcı" olabilmesi için oldukça büyük olması gerekeceğini sözlerine ekledi.

-"LİRA EYLÜL'E KADAR YÜKSEK OYNAKLIĞA MARUZ KALACAK"-

Bu arada, Barclays'den döviz stratejisi Koon Chow da, faiz artırımı boyutu konusunda piyasaların hayal kırıklığına uğrayabileceğini belirtirken de Merkez Bankası'nın "daha düşük bir faiz değişikliği"ni açıklaması için "siyasi baskı" altında olduğunu öne sürdü.

Koon Chow ayrıca "Lira, en az, FED'nin varlık alım programını açıklamasını beklediğimiz Eylül ayına kadar yüksek derecede bir oynaklığa maruz kalacak" görüşünü de öne sürdü
Yiğit harmanları, yığınaklar,
Kurulmuş çetin dağlarında vatanların.
Dize getirilmiş haydutlar,
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
üstad konuyla alakasız ama merak ettiğim birşey var. Bir ülke parasının değerini nasıl düşük tutuyor ? Parasını ne yaparak değersiz kılıyor ?

Alıntı: Çin yönetimi eskiden beri Çin parası Yuan’ın değerini isteyerek/bilerek düşük tutuyor.
Böylece Çin başka ülkelere ucuz ucuz mal satarken, başka ülkelerin malları Çin pazarında pahalı olduğu için alıcı bulamıyor.

Bunu nasıl başarıyor ?
www.BarbarosRazors.com

(16/07/2013, Saat: 16:36)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: üstad konuyla alakasız ama merak ettiğim birşey var. Bir ülke parasının değerini nasıl düşük tutuyor ? Parasını ne yaparak değersiz kılıyor ?

Alıntı: Çin yönetimi eskiden beri Çin parası Yuan’ın değerini isteyerek/bilerek düşük tutuyor.
Böylece Çin başka ülkelere ucuz ucuz mal satarken, başka ülkelerin malları Çin pazarında pahalı olduğu için alıcı bulamıyor.

Bunu nasıl başarıyor ?

Piyasaya likidite sağlıyor komşum. Birkaç kanal ile piyasaya yerel para sağlıyor ve arz-talep dengesi gereği piyasada fazla bulunan paranın değeri yitiriliyor. Tabi bu kapitalist piyasalar için geçerli bir model. Kapalı ekonomilerde direk devalüasyon yapabiliyor yani örneğin benim param dolar karşığında 2 tl diyebiliyor. Ama kapalı ekonomi artık kalmadı sayılır.

Son süreçte tam tersini görüyoruz TCMB piyasaya döviz sağlayıp dövizi düşürmeye çalışıyor .
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Darphanenin para basması da bu kanallardan bir tanesi olsa gerek.

Peki Çin paranın değerini düşük tutarken biz neden doların değerini düşük tutmak için yırtınıyoruz Big Grin Tam tersi hamleler sanırım Çin ile bizim yaptığımız.

(16/07/2013, Saat: 16:43)sertaç Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(16/07/2013, Saat: 16:36)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: üstad konuyla alakasız ama merak ettiğim birşey var. Bir ülke parasının değerini nasıl düşük tutuyor ? Parasını ne yaparak değersiz kılıyor ?

Bunu nasıl başarıyor ?

Piyasaya likidite sağlıyor komşum. Birkaç kanal ile piyasaya yerel para sağlıyor ve arz-talep dengesi gereği piyasada fazla bulunan paranın değeri yitiriliyor. Tabi bu kapitalist piyasalar için geçerli bir model. Kapalı ekonomilerde direk devalüasyon yapabiliyor yani örneğin benim param dolar karşığında 2 tl diyebiliyor. Ama kapalı ekonomi artık kalmadı sayılır.

Son süreçte tam tersini görüyoruz TCMB piyasaya döviz sağlayıp dövizi düşürmeye çalışıyor .
www.BarbarosRazors.com

Sanırım çok borçlu olduğumuz ve dışa bağımlı olup,ihracattan çok ithalat yaptığımız için olsa gerek.
Deka komşumunda söylediği ticaret dengesi denilen olgudan kaynaklı.

Biz ithalat ağırlıklı bir ekonomiyiz. Bu sebeple yüksek kur demek yüksek maliyet ve enflasyon demek olacak. Çin ihracat ağırlıklı bir ekonomi ve düşük ulusal para yüksek rekabet gücü anlamına geliyor.

Para basmak bir sonuç aslında kasada kalmazsa para basarsınız. Likidite sağlama işlemleri piyasadan tahvil bono toplayıp karşılığında para vermek likidite kesmekte tam tersi kağıt satıp para toplamaktan geçiyor. Doğrudan döviz satışıda yapabilir. Böylece döviz çoğalaır tl azalır denge sağlnamaya çalışılır.
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Bu arada ekonominin içinde dönen olaylar dış güçler ımf ve abd etkileri vs merka ediyorsanız bir ekonomik tetikçinin itirafları kitabını tavsiye ederim sıkılmadan okusunuz özellikle casusluk vs kitaplarını sevenler.
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
İşyatırım endeks beklentisini 93,000 den 83,000'e revize ediyor...
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
http://siyaset.milliyet.com.tr/erdogan-k...efault.htm
Hayınlar, amana gelmiş,