Ekonomi Köşesi
GELTİR CARİ AÇIĞI ARTIRIYOR

Burada yabancı sabunları, makineleri fırçaları ballandıra ballandıra anlatıyoruz. Sonra birbirimizi gaza getirip hemen bir yabancı siteden siparişi dayıyoruz. Noluyor? Sonuçta yaptığımız bireysel ithalat ve ülke ithalatını artırıp dışarıya döviz ödüyoruz. Oysa Arko ve Derby'ye talim etsek paramız içeride kalacak.

Tabi bizim sabun ve tıraş ürünlerinin toplam ithalat içindeki payı milyonda bir kalır. Esas iş petrol ürünleri, doğal gaz ve altın ithalatını kesebilmek.

Bunun için biran önce kömürden akaryakıt üretmeliyiz ama malesef tık yok
S&P zaten en güvensiz kurum bize karşı ki zaten onların gözünde yatırım yapılabilir ülke notumuz yok hala. Fitch biraz uyardı bu devame derse düşürürüm diye ama fitche çok güven duyar mı piyasalar emin değilim çünkü %50 vahabi suudi sermayesi %50 si abd biraz popülist ve kendi para akışlarına göre not verme huyu vardır. Güvenilirliği S&P ve Moody's in yanına yaklaşamaz. Moody's geçen sene kasım ve aralıkta sisyasi istikrarı ısrarla vurgulamış ve kemalist kesimin mutsuzluğuna vurgu yapmıştı.

Kısacası özetlersek ilk not kırışı moody's den gelebilir ama henüz uzak ihtimal gibi

(12/07/2013, Saat: 15:06)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu arada notumuz aynı kalsa da risk primimiz yükseliyor buna ne diyorsunuz? Kısa dönemde SP ve Fitch ülke notunu da düşürür mü?

(12/07/2013, Saat: 11:27)sertaç Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gösterge faizlerde yükseliş devam ediyor. %9,60 seviyesine kadar yükselmilş durumda. Çok değil 2 ay önce bu seviye %4,70'tı. Politika faizininde %4,50 olduğunu düşünürsek döviz neden yükseliyor sorusunun cevabı burada yatmaktadır.

Beklenti faizin çift hanelere ulaşması ve bu durumun enflasyonuda çift hanelere yükseltmesi yönünde
Yiğit harmanları, yığınaklar,
Kurulmuş çetin dağlarında vatanların.
Dize getirilmiş haydutlar,
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
TCMB mecburen faiz koridoorunu genişletici adım atacağını açıkladı. Faizi yükseltmöeden önceki son çıkış bu. Şimdilik piyasa tepkisi ve kurlşara etkisi olumlu. Ancak mutlaka 23 Temmuz toplnatısında adımlar atılmalı.

BAŞKAN ERDEM BAŞÇI'NIN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI

Küresel düzeyde para ve maliye politikalarına ilişkin belirsizlikler ve bunların yol açtığı oynaklık yakın dönemde artış göstermiştir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bu gelişmenin ülkemizde fiyat istikrarını ve finansal istikrarı bozmasına izin vermeyecektir.
Bu doğrultuda:
• Faiz koridorunu genişletici yönde ölçülü bir adım 23 Temmuz 2013 tarihli Kurul toplantısının gündemine alınacaktır.
• Merkez Bankasınca ihracatçılarımıza Türk Eximbank aracılığıyla sağlanmakta olan reeskont kredilerinin limiti iki katına çıkarılacaktır. Bu yolla ihracatımıza daha fazla destek sağlanırken aynı zamanda net rezerv biriktirme hızımız artırılmış olacaktır.
Kamuoyunun bilgisine sunulur.
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
TUIK'IN ACIKLADIGI VERILERE GORE NISAN'DA
%10.1'DEN %9.2'YE GERILEMESI BEKLENEN ISSIZLIK ORANI %9.3 OLARAK GERCEKLESTI.

TARIMDISI ISSIZLIK ORANI ISE %12.3'TEN %11.5 SEVIYESINE GERILERKEN GENC NUFUSTA
ISSIZLIK %19.3'TEN %17.5'E GERILEDI.
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Merkez Faiz Artışı Dedi Resim Değişti

Piyasa ve TCMB arasında süren faiz mücadelesi dün TCMB'nin faiz koridorunu genişletici adım atabilirim demesiyle piyasanın nisbeten istediği yöne döndüğünü söyleyebiliriz. Bu durum normalde ekonomiler özellikle borsalar için olumsuz algılanır. Ancak politika faizi 4,50 gösterge faiz 9 un üzerindeyken bizim için olumlu algılandı. Özellikle bu karada en çok olumsuz etkilenecek banka kağıtları oluşan olumlu hava ile yükseldi. Burada mesaj basit aslında sıcak para akımına ihtiyaç var ve ne yazıkki bu para faiz ile geliyor.

syg.
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Dolar/ TL beklentileri...

Bu yılın geri kalanı için beklenti ortalaması 1,90 da.

2014 yılı ortalama beklenti : 1,87

2014 yılı için en yüksek 2,11 ; en dusuk 1,70 kur beklentisi var.

(2013 ıkıncı çeyrek için ortalama beklenti 1,81 iken 1,93 gerceklesti. )
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
altının onsunun uzun vadede 800 dolar seviyesine gerileyeceği söyleniyor, sizin görüşünüzü alabilirmiyim?
(16/07/2013, Saat: 12:39)pars Adlı Kullanıcıdan Alıntı: altının onsunun uzun vadede 800 dolar seviyesine gerileyeceği söyleniyor, sizin görüşünüzü alabilirmiyim?

Ben o sevıyeyı beklemıyorum altının cıkarma malıyetleri min. 869 dolar civarında şuan örneğin güney afrikada en ucuza çıkarabilen firma 1240 dolara çıkarabiliyor. 800 usd fiziki olarak çok dip bir bölge. Ben en fazla 1100 usd civarını beklerim bir düşüş daha olursa oda çok sağlam alım fırsatı olarak değerlendirilir piyasa tarafından.
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Asıl sormak istediğim altını tutmaya devam mı etmeli yoksa zararın neresinden dönülse kardır hesabı satış mı yapılmalı?

Uzun vadeden kasıt 5-10 yıl idi, bir anda o seviyelere düşmesi imkansız.
5-10 yıllık bi resmi şuan için göremiyorum ama benim uzun dönem bakış açım 2014 sonuna kadar diyebilirim. Altını elden çıkarma durumunda değerlendirilmesi gereken unsurlar var. Maliyetiniz nedir ? miktar nedir ve gram mı var elinizde. Eğer gram altın taşıyorsanız bu denklem değişecektir.
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sanat ve Edebiyat Köşesi ahraz 62 17,981 07/10/2020, Saat: 10:31
Son Yorum: İsmetaltan
  Altın' ın Durumu (ekonomi) ohtararan 24 13,686 09/09/2020, Saat: 10:55