(c) deVille -Arko Tıraş Sabunu çevir & köpürt [Twist & lather] (c) deVille
Geleneksel tıraş için alışveriş sitelerinde gezinirken erasmic stick ve tabak stick gördüğümde aklıma gelmişti ilk olarak. Projeyi gerçekleştirmek için bitmek üzere olan Calvin klein euphoria stick deodorant'ımın bitmesini bekledim bittiğinde ise bir arko sabunu heba ederek ikinci denememde başardığımı sanıyorum.

Fotoğraflarda da görüleceği üzere çok basit malzemelerle, çok emek harcamadan ancak dikkatli ve ağır hareket ederek işlemi tamamladım.

Önce malzemeler

Bir adet arko berber tıraş sabunu
Bir adet deodorant kabı
diş fırçası
Bir kaç adet çöp şiş

nmnq0o.jpg

Öncelikle oldukça basit vidalı basit makineye sahip alttan döndürülen vidalı milin sabunu ya da deodorantı yukarıya çıkartan taban kısmını kutudan ayırarak bir eski diş fırçası yardımıyla güzelce temizliyoruz.

fnhbtc.jpg

Temizleme önemli, çünkü kaygan bir malzeme olan deodorant sabunla birleşince daha kaygan bir hal alıyor ve böylece sabun kayarak yamuluyor. Dik açıyla girmesi gerektiği yere eğilerek giriyor ya da kırılıyor.

23m5vmo.jpg

İyice temizlediğimizden emin olduktan sonra mil tarafında dönerek ilerleyen parçayı sabunun dip kısmına nazikçe bastırıyoruz. Burada amaç sabunu parçaya yerleştirmek değil, milin geçeceği yeri işaretleyin çöp şiş ile ortalayarak delmemize yardımcı olmasıdır.

33cuq9g.jpg 1t4ldj.jpg anknlj.jpg

İz bıraktıktan sonra ortada izi çıkmış olan küçük dairenin merkezine (burada merkez için göz kararı devreye giriyor) çöp şişi yavaş ancak kararlı bir biçimde çevirerek batırıyoruz. Sabun boyunca deldikten sonra çevirdiğimiz yönün tersine çevirerek sabundan çıkartıyoruz.

30wqlty.jpg

Sabunu oturacağımız parçayı milin üzerine oturtacak vidanın dişlerine geçmesine yetecek kadar bastırmış mil ile birlikte dönmeye başlayınca sabunu şiş ile deldiğimiz kısım mile denk gelecek şekilde parçanın üzerine bastırıyoruz. Parçanın üzerindeki artı sabuna yeteri kadar battığından emin olduktan sonra kutunun altındaki parçayı çevirerek ve sabunu dik bir şekilde tepeden bastırarak vidanın dişlerinin sabun üzerinde işlenmesini sağlıyoruz

2a8nhp0.jpg

2n20h1l.jpg

Alttan dönmez oluncaya kadar vidayı çevirmeye devam ediyoruz.

Sabunun yukarı çıktığını tecrübe ettikten sonra varsa sabundaki fazla kısmı keserek kaba sığdırıyoruz.

dy2736.jpg

Ben burada kapakta da biraz pay olduğunu atlayarak biraz fazla kestim. Siz kapağı sabunun üzerine koyarakkapağın tam oturduğu yere ne kadar mesafe kalırsa sabunu o kadar keserek işlemi tamamlayabilirsiniz.

sz8yur.jpg

Böylece arko sabununuzun kullanılmadığı zaman havayola teması kesilerek kokusunu koruması sağlanacak, kaba basma derdinden kurtulacak. Temiz ve kompakt bir sabununuz olacak. Arkonun kült etiketi kabın üzerine yapıştırılsa da ben tercih etmedim; ancak tercih edenler olursa suyla temas etmesini önleyecek tedbirler almanızı öneririm.

Umarım yardımcı olmuştur.
Elinize sağlık,

şahsi kanaatimi belirteyim sakıncası yoksa.

Elde edilen ürün kullanım için hiç uygun gelmedi bana, direkt olarak stickten köpürtmeyi hiç denemedim, belki iyidir ama bana çekici gelmedi. Arko sabun zaten yumuşak aslında eritmeden bir kaba rahatlıkla basılıyor. Tercihim yine kaba basmak olur, kapaklıda olursa kap zaten koku yine korunmuş olur.
www.BarbarosRazors.com

doğru diyorsunuz ancak bir tatile gittiğinizde tıraş çantanıza tası koymaktan daha pratik ve de temiz olacaktır.
Ben kaba basarak kullananlardanım, tatil için ise krem tercih ediyorum.
Ama burada harcanan emeği gözardı edemem. Fotoğraflarla adım adım anlatılmış olması ve fikir vermesi hoş olmuş ve foruma zenginlik katmış.
Elinize emeğinize sağlık, iyi günlerde kullanın...
Elinize sağlık
ellerinize sağlık, sir irisch moos' un kabı bu şekilde lakin kullanımı bana da zor gelmişti. kokuyu çok koruduğu, taşıması kolay olduğu ve hijyenik olduğu konusunda sizinle hemfikirim.

bu şekilde bir anlatım ancak diy sitelerinde olur gibi geliyordu, pek ayrıntılı olmuş.

selamlar...
(10/06/2013, Saat: 21:10)hergele Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben kaba basarak kullananlardanım, tatil için ise krem tercih ediyorum.
Ama burada harcanan emeği gözardı edemem. Fotoğraflarla adım adım anlatılmış olması ve fikir vermesi hoş olmuş ve foruma zenginlik katmış.
Elinize emeğinize sağlık, iyi günlerde kullanın...

teşekkürler; faydalı olabildiysek ne mutlu...

(10/06/2013, Saat: 21:25)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elinize sağlık

teşekkür ederim.

(10/06/2013, Saat: 21:41)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ellerinize sağlık, sir irisch moos' un kabı bu şekilde lakin kullanımı bana da zor gelmişti. kokuyu çok koruduğu, taşıması kolay olduğu ve hijyenik olduğu konusunda sizinle hemfikirim.

bu şekilde bir anlatım ancak diy sitelerinde olur gibi geliyordu, pek ayrıntılı olmuş.

selamlar...

sabunu 1 cm kadar dışarı çıkarıp sert kıllı bir fırçaya kolayca sabun yükleniyor. eğer yeterince sıcak suyla yükleme yaparsanız gayet yoğun bir köpük elde edebiliyorsunuz.
paylasim icin tesekkürler.
https://www.flickr.com/photos/97998395@N05/

https://instagram.com/onuresko/
Hocam öncelikle paylaşımınız için teşekkürler. Ben stick sabunları sevenlerdenim. Daha doğrusu forumdan sağolsun linguist hocamdan Tabac stick sabun almıştım ve stick sabunla tanışmam bununla başladı. (Arkoyu hep kaba bastığım için saymıyorum) Sabunu kaba basarak kullanmayı daha çok seviyorum ve aldığım Tabac sabunun büyük kısmını kaba bastım açıkçası. Kalan kısmı fırçaya sürtüpte köpük falan yapmıyorum. Yüzümü hafif ıslattıktan sonra sabunu yüzüme sürüyorum ve sıcak fırça ile köpüğü yüzümde hazırlıyorum. İnanın kaseden fırçaya yüklemekten falan çok daha keyifli oluyor. Köpüğün her aşamasını yüzünüzde hissetmek çok güzel bana kalırsa. Şimdi keşke o kadar büyük bir kısmı kaseye basmasaydım, yarı yarıya kalsaydı diyorum.
tamerkamisli.blogspot.com
Güzel düşünce. Stick sabun sevenlerimiz için iyi bir kaynak olacaktır. Teşekkürler paylaşımınız için.
Merkur Progress
Omega 80005
Perma-Sharp Süper - Polsilver SI

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? baduruk 434 450,674 18/10/2023, Saat: 23:18
Son Yorum: Zayn
  El Yapımı Tıraş Kremleri Efrasyab 35 14,360 09/10/2023, Saat: 23:39
Son Yorum: DeaKeN
  Dove shea butter katı sabunu tıraş sabununa dönüştürme SertAdam 6 3,057 05/06/2023, Saat: 18:54
Son Yorum: mustafa03
  Tıraş Aleti Sapı İmalatı habaz 24 7,738 26/03/2023, Saat: 03:44
  Tıraş Aleti ve Ekipman İmalatı hk. Kasis Medya 5 2,295 26/03/2023, Saat: 03:41
  Tıraş sabunu Yapımı. SertAdam 35 10,335 11/12/2021, Saat: 16:15
Son Yorum: serboser
  Kendi Tıraş Sabunumu Yaptım klasik63 17 7,825 15/10/2021, Saat: 01:33
Son Yorum: SertAdam
  Hazır Tıraş Dolabı Önerisi dikdik_s 69 62,654 07/09/2021, Saat: 19:38
Son Yorum: fatiherol54
  DIY - Kolonya, Tıraş Kolonyası ve Tıraş Losyonu Yapımı Straht 51 58,861 25/06/2021, Saat: 18:19
Son Yorum: XauPau
  Yuma ve SJ Tıraş Aleti Boyama Ömer t. Katı 7 3,892 23/11/2020, Saat: 14:03
Son Yorum: Ömer t. Katı

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: