Günün Tıraşı (SOTD)
(02/09/2021, Saat: 10:36)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Nakayama Kita + Ozuku işbirliğiyle Gold Dollar nasıl şahlanır isimli çalışma Smile

Herkese sıhhatler olsun.
...

@marv Orkun Bey fırçanız çok hoş görünüyor. Aliexpresste Boti markası adı altında satılan fırçaya benzettim sap tasarımından ötürü. Fırça hakkında bilgi verebilir misiniz?

Tapatalk kullanılarak gönderildi.
Keyifli tıraşlar. 9b67bb57e45da902db46583590eb7084.jpg

JSN-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Her belirleme değillemedir.
@"Bakkal" Teşekkür ederim hocam. Sapı Boti'den almıştım ancak düğüm Oumo SHD Ace. Boti'nin sattığı fırçayı gördüm ancak doğrudan satın almadım. Düğüm diğer Oumo düğümleri gibi... Ekstra yoğun ve omurgalı. 24mm olmasına karşın 26 ya yakın bir ölçüdeydi. 55 mm gibi kıl boyu ayarladım. Aksi halde yoğunluk- omurga faktöründen ötürü kazık gibi açılmayan, kötü akıcılığa (flow) sahip bir fırça olacaktı. Şu an her yönden kendi damak tadıma uygun, tatminkar bir fırça. Çok fazla fırça kullandım. Kullandığım en iyi fırçalardan biri olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Oumo'nun standart olarak sattığı fırçaların ölçümlendirmelerini beğenmiyorum.
j3r7nfo.jpeg
(09/09/2021, Saat: 15:51)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"Bakkal" Teşekkür ederim hocam. Sapı Boti'den almıştım ancak düğüm Oumo SHD Ace. Boti'nin sattığı fırçayı gördüm ancak doğrudan satın almadım. Düğüm diğer Oumo düğümleri gibi... Ekstra yoğun ve omurgalı. 24mm olmasına karşın 26 ya yakın bir ölçüdeydi. 55 mm gibi kıl boyu ayarladım. Aksi halde yoğunluk- omurga faktöründen ötürü kazık gibi açılmayan, kötü akıcılığa (flow) sahip bir fırça olacaktı. Şu an her yönden kendi damak tadıma uygun, tatminkar bir fırça. Çok fazla fırça kullandım. Kullandığım en iyi fırçalardan biri olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Oumo'nun standart olarak sattığı fırçaların ölçümlendirmelerini beğenmiyorum.
@marv Orkun Bey teşekkür ederim bilgilendirme için.

Oumonun birçok knot çeşidini kullandım. Çok güzel fırça üretiyorlar ama SHD düğüm olduğu için hemen hemen hepsinde köpüğü içine hapsetme durumu söz konusu. Siz bu konuda sıkıntı yaşadınız mı?

8tlMp.jpg
@"Bakkal" Rica ederim,

Bu durumun çeşitli nedenleri var,

Öncelikle fırça seçimi ve seçeceğiniz kıl tipi/yoğunluk/ölçü kaynaklı yüzdeki hissiyattan keyif alma durumu oldukça kişisel bir durum. Bahsettiğiniz problem kıl yoğunluğu ve kıl boyunun kısa olmasından kaynaklı. Bazı düğümlerde de kıl ağartılma prosesi. (jel tip vs)

Standart olarak sattıkları fırçalar o düğüm tipi için ( yukarıda bahsettiğim gibi kalın güçlü omurgalı kıl, yoğun düğüm) benim tercih etmeyeceğim ölçülerde satılıyor. 26x50mm. Çok kuvvetli omurga isteyip, yüzde kazık gibi açılmayan fırça sevenler için birşey diyemem ancak bu tür fırça tercih edenler de dediğim gibi o zaman fırçanın akıcılığını bir kenara bırakıp, köpük yutmasına tahammül etmek durumunda. Çözümü fazla mühimmat kullanmak Smile

Birşeylerden feragat etmek gerekiyor yani... Ya omurgasından, ya flowdan. Ben düğüme göre ölçümlendirmenin optimum olduğu noktayı tercih ediyorum, kendi kullandığım fırçalarda. Yani hem omurgası iyi bir noktada olacak hem de akıcılığı iyi olacak. Bu biraz tecrübeyle alakalı. Sizi tenzih ediyorum. Düğüm geldikten sonra karar veriyorum kıl uzunluğunun ne olması gerektiğine.

Velhasıl kelam sorduğunuz sorunun cevabı olarak benim fırçam da böyle bir durum söz konusu değil. 50mm olarak ayarlasaydım kıl boyunu böyle bir durum olurdu.

Bu arada bu yukarıda yazdıklarım Oumo SHD düğümleri için geçerli. Farklı üreticiler için farklı tercihlerim bulunuyor. Tüm düğümlerini de kullanmadım, istisnalar varsa kaide olarak kabul edilmesin.
Herkese sıhhatler olsun, hayırlı cumalar dilerim. cd63bc223f88ae2a39ae3b00a82d5306.jpg
(10/09/2021, Saat: 09:12)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"Bakkal" Rica ederim,

Bu durumun çeşitli nedenleri var,

Öncelikle fırça seçimi ve seçeceğiniz kıl tipi/yoğunluk/ölçü kaynaklı yüzdeki hissiyattan keyif alma durumu oldukça kişisel bir durum. Bahsettiğiniz problem kıl yoğunluğu ve kıl boyunun kısa olmasından kaynaklı. Bazı düğümlerde de kıl ağartılma prosesi. (jel tip vs)

Standart olarak sattıkları fırçalar o düğüm tipi için ( yukarıda bahsettiğim gibi kalın güçlü omurgalı kıl, yoğun düğüm) benim tercih etmeyeceğim ölçülerde satılıyor. 26x50mm. Çok kuvvetli omurga isteyip, yüzde kazık gibi açılmayan fırça sevenler için birşey diyemem ancak bu tür fırça tercih edenler de dediğim gibi o zaman fırçanın akıcılığını bir kenara bırakıp, köpük yutmasına tahammül etmek durumunda. Çözümü fazla mühimmat kullanmak Smile

Birşeylerden feragat etmek gerekiyor yani... Ya omurgasından, ya flowdan. Ben düğüme göre ölçümlendirmenin optimum olduğu noktayı tercih ediyorum, kendi kullandığım fırçalarda. Yani hem omurgası iyi bir noktada olacak hem de akıcılığı iyi olacak. Bu biraz tecrübeyle alakalı. Sizi tenzih ediyorum. Düğüm geldikten sonra karar veriyorum kıl uzunluğunun ne olması gerektiğine.

Velhasıl kelam sorduğunuz sorunun cevabı olarak benim fırçam da böyle bir durum söz konusu değil. 50mm olarak ayarlasaydım kıl boyunu böyle bir durum olurdu.

Bu arada bu yukarıda yazdıklarım Oumo SHD düğümleri için geçerli. Farklı üreticiler için farklı tercihlerim bulunuyor. Tüm düğümlerini de kullanmadım, istisnalar varsa kaide olarak kabul edilmesin.
Tekrar teşekkür ediyorum @marv Orkun Bey açık kapı bırakmadan detaylı bir şekilde anlattığınız için.

Şimdiye kadar hep omurgalı fırça kullanma isteğim oldu. Bunun sebebi günlük tıraş olmak zorunda kalmam ve süreyi biraz daha kısaltmak istememden başkası değildi. Ancak gün geçtikte omurgalı fırçaların cildimi yorduğunu farkettim. Ayrıca omurgalı fırçada 1 birim sürede yaptığım köpürtmeyi standart fırçalarda 2 birim sürede yapmak biraz daha fazla zaman ayırmamı gerektirdi ki bu da çok problem değil.

Önerilerinizi dikkate alarak ilerleyen dönemde güzel bir fırça yaptırabilirim @osaka23 Onur Beye.

Herkese keyifli tıraşlar 5b345a80bdca92c40e5a365e579f31b8.jpg

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kendi kendine Saç Tıraşı Yapan Var mı ? Hasan Ali 533 291,804 18/09/2022, Saat: 21:29
Son Yorum: Can Çelik
  Devlet Memurlarının Günlük Sakal Tıraşı Olma Zorunluluğu Kaldırıldı mecelik60 13 5,460 08/09/2022, Saat: 11:08
Son Yorum: sudüşleri
  Geleneksel Tıraşı Seçen Kaç Kişi Varız ? Naci Erdem 14 16,209 01/05/2021, Saat: 19:22
Son Yorum: Ömer t. Katı
  En son ne zaman berberde sakal tıraşı oldunuz? linguist 174 178,392 09/07/2020, Saat: 23:32
Son Yorum: ati19
  Yakın Çevreye Geleneksel Tıraşı Anlatma Sorunsalı Ferat 37 14,574 29/06/2020, Saat: 02:30
Son Yorum: Naci Erdem
  Oglumun ilk tirasi korgunv 37 41,826 13/04/2020, Saat: 00:55
Son Yorum: kral arthur
  Bayram tıraşı ekipmanlarimiz Eskiuyebyr 90 94,272 04/06/2019, Saat: 22:48
Son Yorum: yunusso
  Ters çıkan sakal tıraşı tavsiye Timuçin 9 8,037 25/02/2019, Saat: 12:18
Son Yorum: Timuçin
  Pazar Tıraşı biberbey 3 5,238 18/04/2018, Saat: 12:11
Son Yorum: DenizKSK

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: