Deterjan, el sabunu vs tercihleriniz
bir dermatalog özellikle iç çamaşırların sabun tozu ile yıkanmasını, deterjan ile yıkanmamasını söylemişti bana.
Araba forumlarında ''sıvı el sabunuyla araba yıkamayın kaportaya zararlı '' deniliyor
Banyoda kullandığım sabun araba boyasına zararlıysa ellerimize ne yapar Sad
(16/09/2015, Saat: 18:43)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Araba forumlarında ''sıvı el sabunuyla araba yıkamayın kaportaya zararlı '' deniliyor
Banyoda kullandığım sabun araba boyasına zararlıysa ellerimize ne yapar Sad
üstad arap sabunun araba için güzel bir parlatıcı olduğu söyleniyor ama arabanın gerçek anlamda temiz olması demek boyanın üzerinde hiçbir şey kalmaması demek olduğundan boya dış etkenlere daha fazla maruz kalıyor, bu nedenle eğer pasta-cila,boya koruma vs yapılmayacaksa bu kadar iyi temizleyen ürünler kullanılmıyor sanırım, çünkü aslında istenen arabanın dışının süper hijyenik olması değil parlak olmasıdır. Araba şampuanlarının vs özelliği aslında boyayı tam anlamıyla temizlemeyip üzerinde bir kalıntı bırakması (bulaşık makinesi parlatıcısı gibi). Cam suyu için de kullanılan sabunlar iyice temizleyen sabunlar değil, yani aslında kimyasal olarak bakarsak saf kimyasallar kullanılmamış iyi köpürmeyen dandik sabun gibi düşünebiliriz sanırım Big Grin
Cilt için de eskiden saf sabun denilen , iyi köpüren ve iyi temizleyen beyaz sabunlar çok tercih ediliyordu ama cildin koruyucu asit tabakasının varlığı herkesçe bilinmeye başladıktan sonra aslında iyice temizlemeyen ve kimyasal açıdan bakarsak saflığı iyi olmayan bir kimyasal ürün olan doğal sabunlar (sabun yapımında yağın parçalanmasıyla oluşan gliserin ayrıştırılmadığı için reaksiyona girmeden sabuna hapsolur ve aslında sabunun daha iyi köpürmesine engel olur) daha çok tercih edilir oldu.Sıvı sabunlar ise çok büyük oranda zaten sabun değil deterjan. Saf deterjan ise saf sabundan çok daha fazla temizleyici ve aşındırıcı. Sıvı el sabunları birçok kişide cilt kurumasına neden oluyor. Bu kuruluğu önlesin diye içine gliserin vs koyuyorlar (iyi markalar deterjan-gliserin oranını biraz daha iyi ayarladığından daha az kurutuyor).
Neyse ki cildimiz araba kaportasından farklı olarak kendini yenileyebiliyor Big Grin
Cilt temizliği için henüz mükemmel ürün olmadığı kanaatindeyim. Şimdilik kullandığımız ürünlerde fazla kimyasal olmayan ürünleri tercih etmek daha temkinli bir yol gibi görünüyor ama doğal içerikli olması zararsız olduğu anlamına gelmiyor, zaten doğal sabun da nihayetinde kimyasal bir üründür ama en azından hammaddesinin doğal kaynaklı olması biraz iç rahatlatıyor Smile
Teşekkürler @ooppss üstad
reklamdaki gibi ''en değerli kaportanız cildiniz''
Diyerek cilt yüzeyindeki asit yağ tabakasını çok yıpratmayan ürünler tercih edeceğiz
evde maymun yada beyaz fare olmadığı için aldığım sabunları ilk önce araba kaportası üstünde deneyeceğim sonra insanlar üstünde Smile
(16/09/2015, Saat: 21:01)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler @ooppss üstad
reklamdaki gibi ''en değerli kaportanız cildiniz''
Diyerek cilt yüzeyindeki asit yağ tabakasını çok yıpratmayan ürünler tercih edeceğiz
evde maymun yada beyaz fare olmadığı için aldığım sabunları ilk önce araba kaportası üstünde deneyeceğim sonra insanlar üstünde Smile

üstad arabaya zarar vermek cillten daha fazla acıtabilir Big Grin
(16/09/2015, Saat: 21:41)ooppss Adlı Kullanıcıdan Alıntı: üstad arabaya zarar vermek cillten daha fazla acıtabilir Big Grin

Katılmıyor değilim Big Grin
Yeni aldığı mercedesine gözü gibi bakan bir tanıdığı hatırladım şimdi.Arabaya ziebart yada boya koruma yaptırmıştı.
Yıkamaya vakti yoksa yada yeni olduysa kuş bombalarını önce bebekler için yapılmış ıslak mendille siler sonra beze döktüğü su ve bebe şampuanıyla o bölgeyi temizlerdi.

Big Grin
Almanyaya giden arkadaşımdan Haslinger traş sabunu istedim, bulamayınca aşağıdaki el sabununu getirmiş saolsun. Doğal ve bitkisel bir sabun. Hindistan cevizi ve palmiye yağından yapılıyor. Kuru ciltler için idealmiş. Egzama sorunum var, iyi gelir diye umuyorum. Bu arada kokusu çok yoğun..6ff2edf21f03f0a26ce7f8b8434e2617.jpg02842e142f8f381389bb1fbb327a14fa.jpg
Sabunda benim için 7 yıldır değişmeyen isim speick, evet speickla tanışıklığımız çok eskiye dayanır, deo sticki rakipsizdir.

73308dd52198f66a8a5ebe4a721dd8e6.jpg
Bugün Taç Linens mağazasında 'Erkek Bakım Sabunu' diye bir ürün dikkatimi çekti. Ev sabun taştığı için almadım. Kokusu güzel, fiyati 11 tl. Traş öncesi ve sonrasında kullanabilirsiniz yazıyordu.
9d1a19861ee0571b3d8c470a67b9184f.jpgbb5efd47c983c21666e3c5df3926791c.jpgaccebce3899a49409752d160b2b57ec8.jpg
Mustafa bey bir ara getirmisti. Otacının, ustunde guclendirir yazdıgı icin dalga gecmistim, sarımsak ozlu sabunu.

Cok guzel bir banyo sabunu cıktı. 3tur sampuan kullanmadan o sabunla yıkanıyorum. Memnunum tavsiye ederim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SAÇ BAKIM SABUNU DENEMEK İSTEYEN ? Azubel 17 14,568 17/12/2015, Saat: 10:24
Son Yorum: Azubel
  Bıttım sabunu eskiuyemnt 22 28,456 08/09/2013, Saat: 20:50
Son Yorum: eskiuyemnt
  TABAC BANYO SABUNU martin 7 15,037 10/12/2012, Saat: 01:03
Son Yorum: yarhasan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: