Vintage/NOS Jiletler
Çoğunlukla Gillette var,paketleyip kaldırmıştım.Paketleri açıp bir ara bakmam lazım.

Aslında Nos Vintage jilet yorumları harika olur
(26/04/2013, Saat: 22:53)Delidumrul Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(26/04/2013, Saat: 22:50)inceptum Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tamam o zaman.Wink Marka adlarını hatırlıyorsan yazabilir misin belki kullanmışımdır kalitesi hakkında yorum yapabilirim.

Bu arada ilgi olacaksa önümüzdeki günlerde eski jilet incelemeleri de yapabilirim.

inceptum hocam, siz yapın incelemenizi Fotoğraflarıyla birlikte ilgisiz kalınacağını sanmıyorum Smile

Tamamdır bana birkac hafta verin yanlız, eşit şartlarda aynı alet aynı sabun ile ve ömürlerini de belirterek birşeyler karalayım kendimce.
job benim elime tek yaprak halinde, yağlı kağıdına sarılı olarak geçti. dolayısı ile kullanmaya kıyamadım. lakin cesaret eder de alır iseniz iki paket kadarını sizden satın almak isterim kıyabilirseniz Blush beraberce tecrübe etmiş oluruz...

selamlar...

(26/04/2013, Saat: 22:57)candova Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ohtaran üstad,
gg de job marka jiletler var 100lük halde.
hiç denediniz mi acaba? Merak ettim alasım var bu aralar bi kaşıntım da var Smile

(26/04/2013, Saat: 22:54)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: geziye gittiğimiz yerlerde antikacı antikacı dolaşıp jilet ararım, her seferinde eşim de güler bana. denemeye cesaret ettiğim bir eski nacet ve nefis jiletleri var, incelemelerini gerekli konular altında yapmıştım onların. okursanız zannediyorum o ihtişamı paylaşacağız sizinle.

marka olarak kalkıp bakmadım lakin aklıma gelen;

ruby (bulunması nerede ise imkansız bir jilet, internette araştırmalarım neticesinde yalnızca jiletin kağıdına ulaşabildim, bende 10' luk bir paket mevcut.)
punktal (solingen' in epeyce fersude bir modeli
goldtone

gibi aklıma gelmeyen epeyce model mevcut, lakin bazıları ufk lekeli çıkarıp o muheşem sandık kokularını alıp, yerlerine kaldırıyorum tekrar. buldukça koleksiyonuma ekliyorum. yeni jiletlere meylim pek yok, zira buldum bana en uygun olanını, stoğum tam. koleksiyon olarak yeni eski 50 çeşidin üzerindeyim şimdilik. eskilerden devam edip genişletmek niyetine girdim, lakin kutusu 10 lira olup ta kullanmayınca, ne kadar artarsa o kadar eş faktörü giriyor elbette ki işin içine Smile

selamlar.
(26/04/2013, Saat: 22:54)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: geziye gittiğimiz yerlerde antikacı antikacı dolaşıp jilet ararım, her seferinde eşim de güler bana. denemeye cesaret ettiğim bir eski nacet ve nefis jiletleri var, incelemelerini gerekli konular altında yapmıştım onların. okursanız zannediyorum o ihtişamı paylaşacağız sizinle.

ruby (bulunması nerede ise imkansız bir jilet, internette araştırmalarım neticesinde yalnızca jiletin kağıdına ulaşabildim, bende 10' luk bir paket mevcut.)
goldtone

gibi aklıma gelmeyen epeyce model mevcut, lakin bazıları ufk lekeli çıkarıp o muheşem sandık kokularını alıp, yerlerine kaldırıyorum tekrar. buldukça koleksiyonuma ekliyorum. yeni jiletlere meylim pek yok, zira buldum bana en uygun olanını, stoğum tam. koleksiyon olarak yeni eski 50 çeşidin üzerindeyim şimdilik. eskilerden devam edip genişletmek niyetine girdim, lakin kutusu 10 lira olup ta kullanmayınca, ne kadar artarsa o kadar eş faktörü giriyor elbette ki işin içine Smile

selamlar.

Evet ohtararan hocam sizinle de kısa bir diyaloğumuz olmuştu nacet konusunda, ben de koleksiyon olarak giriştim işe ama sonradan bir gün ne yapıyorum ki ben diyip bıraktım, artık ambalajları da sarıldığı kağıtları da kullanıp atıyorum.Özelden adres verirseniz sizin koleksiyona da nacizane birkaç parça hediye etmek isterim ama bazıları sadece koleksiyonluk olacak kullanmanızı hiç önermem.Smile Ben hala deniyorum ama sadece kullanılabilenleri, kesenleri.Smile
anımsadım, estafurullah. adresi yolluyorum, bir de sabah bendeki listeyi çıkarayım, sizde olmayanlardan da yollamak isterim. belki bir cesaret denersiniz. ben nostaljiyi pek sevdiğimden, dokunmak, koklamak, hülyalara dalmak onlarla büyük bir haz veriyor bana Blush

ruby' yi ve bulunması zor olanları da her açıdan fotoğraflayıp buradaki arşive ekleyeyim, beğenenlere de bir katkımız olsun.

(26/04/2013, Saat: 23:13)inceptum Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

goldtone

selamlar.

Evet ohtararan hocam sizinle de kısa bir diyaloğumuz olmuştu nacet konusunda, ben de koleksiyon olarak giriştim işe ama sonradan bir gün ne yapıyorum ki ben diyip bıraktım, artık ambalajları da sarıldığı kağıtları da kullanıp atıyorum.Özelden adres verirseniz sizin koleksiyona da nacizane birkaç parça hediye etmek isterim ama bazıları sadece koleksiyonluk olacak kullanmanızı hiç önermem.Smile Ben hala deniyorum ama sadece kullanılabilenleri, kesenleri.Smile
Adminden ricam,şimdilik eski jilet incelemelerini icine koyarak yurtiçi ve yurtdışı jiletlere üçüncü bir ana konu da açılabilirse sevinirim.Yeni incelemeleri de oraya koyarız.
Mesela geleneksel traş severlerin "Ölmeden önce kullanılması gereken 10 ürün" gibi bir listesi olsaydı şunu mutlaka ekletirdim.

1nj464t.jpg

Ha fiyatı mı? Ortalama olarak 5 tanesi 5 dolar...Big Grin
bendede radio yada rodeo gibi bi jilet var açılmamış paket
tahminimce 30 yada 40 yıllık varlar
b8de6c7d123953f59349af1f1e9bc3f2_k.jpg?1402554484
Gillette Platinum,halen İtalya ve İspanya pazarında bulunuyor.
Vintage mi değil mi karar veremedim.En azından jilet baskıları old fashioned.

2lxjawy.jpg
97qn3p.jpg
13z1zbn.jpg

Rus kuzeni Astra gibi dört damla yapıştırıcısı var.

xnyn4l.jpg

Çelik kalitesi ve kırılganlık hakkında ufak bir test

30vhhs5.jpg
2nstldf.jpg

Görüldüğü şekilde kırılma ve çatlama yok.Yay gibi cevap vermiyor.Zorlandığı yerde hafif bükülüp şekilde yani hafif eğri şekilde durdu.Çatlama,kavlama ve gereksiz atalet yok.

Jiletleri bu şekilde bükerseniz kısa zamanda metali,kalitesi hakkında bilgi sahibi olursunuz.
(Usturaya takmak için daha sonra kıracağım) Kırılma şeklindeki çengel çapı,kırıldığı yerdeki uç şekilleri ve sesi jileti tıraş verilerinden daha iyi tanıtır kanısındayım.

2agt57a.jpg

Gelelim tıraşına,jilet testlerinden önce en az iki yada üç günlük sakal bırakırım bu süre zarfından sakalıma kolonya ve Tendskin (aspirin ve alkol karışımı) sürerim.Asprinli karışım uzayan sakalların ingrown olmasını engellerken sakalıda beş numara daha sertleştirir.
Tendskin yüklemesinde,mavi astra,shark,rapira vs gibi jiletlerin tıraş olurken işkence aletine dönüştüğünü bilirim.Mild ve dayanıksız jiletler,extra sertleştirilmiş sakalı sadece gıdıklıyor.

Gillette'nin orta agresif aletini kullandım.Aslında bugünlerde favorim Wilkinson Sticky,marka uyumu olsun diye Parat kullandım Wink

Nadiren atladığı sakalların üzerinden ( Parat biraz mild ondan atlıyor) ikinci geçişte kesiyor.Dalıcılık,batıcılık,saplanma huyu yok gibi uysal bir jilet.Konfor serisi diyebilirim.
Gözlemlediğime göre bu jilet orta agresif ve mild aletlerde blade buffing tarzı tıraşlara uygun.
Kesim tarzından anladığım kadarıyla agresif yada Open Comb aletler için doğru jilet.Agresif aletlerde konfor / keskinlik orantısının çok keyif vereceğini düşünüyorum .

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Wink Koleksiyon jiletler Lawdilemma 6 4,704 25/01/2023, Saat: 00:01
Son Yorum: Collector5505
  Sahte Jiletler Nasıl Anlaşılır? shopol21 9 3,644 28/10/2020, Saat: 15:55
Son Yorum: Wolfskin
  Yaprak jiletler kutusunda kaç sene dayanır. roland 29 16,216 19/10/2020, Saat: 12:29
Son Yorum: broraso
  Aliexpress'te satılan jiletler ? gökbörü 8 5,301 18/10/2020, Saat: 12:19
Son Yorum: marv
  Benzer karakterli jiletler sfenks 15 6,320 07/05/2020, Saat: 01:27
Son Yorum: 3.Perde
  Abartılmış ve az övgü almış jiletler. Sheeplessness 18 6,473 22/12/2019, Saat: 02:54
Son Yorum: onur7
  Konforlu Jiletler Hakkında NIGRA 27 12,357 01/05/2019, Saat: 09:48
Son Yorum: rock83
Wink Eski jiletler perma ulaş2626 16 11,989 17/10/2018, Saat: 09:13
Son Yorum: kral arthur
  Vintage Jilet Kalitesine Yakın Yeni Nesil Jiletler Niko 11 8,320 26/12/2016, Saat: 17:40
Son Yorum: umutatakul
  Vintage schick traş bıçakları inceptum 2 6,827 02/07/2016, Saat: 17:40
Son Yorum: ihtilaf

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: