Lorena Ustura
Bugün Zaza Han'a uğradım ve şaşırtıcı şekilde 15TL'ye çelik bir ustura aldım Smile Markası Lorena, çok büyük ihtimalle yaratıcı yerli girişimcimin buluşu.

30112011369.th.jpg

Greslenmiş(demeki ki paslanma ihtimali var), presten sonra pek uğraşılmamış, ağzı ancak şef bıçağı kadar keskinleştirilip bırakılmış(kolumdaki kılları bastırmama rağmen kesmiyor, dandik sapı üzerinde kocaman LORENA yazan 50gr ağırlığında, round point, hollow grind bir ustura. Tıraş deneyimi yazmak isterdim ama yarım saattir Girit taşına sürüyorum, henüz bir keskinleşme alameti yok Smile
Bende ordaydım bugün Big Grin Beyaz rapira baktımda Permasharp,Astra,Derby ve Shark dışında birşey yoktu Big Grin Güle güle kullan.
Ben de ayni markadan bir kayisim vardi fakat guzel degil, hangi esnaftan buldun ?
(30/11/2011, Saat: 22:43)eggman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende ordaydım bugün Big Grin Beyaz rapira baktımda Permasharp,Astra,Derby ve Shark dışında birşey yoktu Big Grin Güle güle kullan.
Teşekkür ederim.
(01/12/2011, Saat: 03:05)Kubilay Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de ayni markadan bir kayisim vardi fakat guzel degil, hangi esnaftan buldun ?
Merdivenden birinci kata çıkınca hemen soldaki olsa gerek, dükkanın ismini hatırlamıyorum. Zaten kendilerinde bulamadılar çırağı gönderip bir başka komşudan aldırdılar. Komuşuya gitsem belkide 10 Lira'ydı Smile

Herneyse, hikayenin devamını anlatayım: Bir kaç saat usturayı Girit taşında yormama rağmen bana mısın demeyince, ben de üzerine Veritas biley macunu sürülmüş 200 kum taşa geriledim. Adamlar usturayı sırtından bağımsız bileylemiş(ya da ağız açıp bırakmış), taşa sürdükçe ikinci bir ağız hattı açılmaya başladı ve uzun uğraşlarım sonucu olması gereken ağız eskisini ortadan kaldırdı. Bu arada usturanın sırt aşınmasının ne kadar dengesiz olduğunu aşağıdaki resimde göreceksiniz.

01122011371.th.jpg 01122011372.th.jpg 01122011373.th.jpg 01122011375.th.jpg 01122011377.th.jpg

200 kum, Arkansas taşı, Girit taşı, 4000 kum, 8000 kum, balsa ağacı ve deri kayıştan sonra Smile Tıraşımı oldum. Sonuç olarak, yeni başlayanlar için bence harika bir deneyim olur bu ustura. Fiyatı süper(15TL), neredeyse dökümden sonra bütün aşamaları görüp anlıyorsunuz Smile ve ağır olduğu için(gerçekten tarttım 50gr diye tahmin etmiyorum) usturayla tıraşın en önemli kısımlarından olan usturaya bastırmama, usturanın yüzde sanki kendisi hareket ediyormuş hissine alıştırması daha kolay. Odun gibi ve narin değil yani acemiler jilet inceliğinde usturayı kolayca mahvedebilcekken bunu isteseler de bozamazlar. Velhasıl, fiyat performans oranından geçer aldığından tavsiye ederim.

Ya ben bu konuda acemi olduğum için ve çelik ustura işine başlangıç olması açısından alsam bundan (jiletli ustura uzun zamandır kullanıyorum ama gözüm hep gerçeğindedir) yanında en ekonomik şekliyle ne almam gerekir bileme için?
ucuz etin yahnisi yenmez diyeceğim, ama bir yandan da :

sevgili retrojunkie birkaç aydır çelik ustura ile tıraş olan birisi olarak fikrim şu ki çok daha konforlu, çok daha zevkli ve çok daha karizmatik olmasına rağmen asla jiletli ustura kadar yakın tıraş sağlamaz bilesin,

çelik ustura diyorsan işin ucuz olanı korkarım konfordan ödün vermeni gerektiriyor, strop'ta bile srd strobu ile ebay'dan ucuza alacağın stroplar arasında dünya kadar fark var, o nedenle iyi birikim sonrası çeliğe geçmeni tavsiye ederim
memleket kurtulana kadar siyah
Jiletli ustura ile çelik ustura arasındaki farkları anlatacak olan varmı arkadaşlar ? anesthesia öyle deyince merak ettim şimdi daha yakın tıraş falan.
ustura doğası gereği asla jilet kadar keskin olamaz malum, çelik usturayı bence bu kadar popüler kılan özelliği onun kadar maskulin bir materyalin henüz icat edilmemiş olmasıdır, sanırım aradaki farkları lord'un blogunda okuyabilirsiniz

benim kanaatimce (keskinliğinin devamını sağlayabildiğim sürece çelik ustura kullanmakta, onun dışında jiletli ustura kullanmaktayım) aradaki temel fark psikolojik,

çelik ustura kullanımı çok daha tatminkâr, öncesi ve sonrasındaki hazırlık süreci bir nevi ayin gibi bana göre

ama jiletli ustura her seferinde çok daha yakın tıraş sağlıyor bilesinizSmile
memleket kurtulana kadar siyah
merhaba,
sayın anesthesia' ya katılıyorum bu görüşlerinde. gerçi bendeki ustura 5/8, 7/8 ile daha keskin olur ancak yine de jilet kadar keskin olacağını sanmıyorum. zira jilet aşırı derecede ince, ustura o kadar incelse dayanıklı olamaz. yakın traş konusunda jiletli ustura daha iyi, ancak konfor olarak ta çelik ustura önde bana göre. jiletli usturada traş sonrası cildimde yanma meydana gelirken, çelik ustura sonrasında ne yanma ne acı, cilde dokunmak bile hoş geliyor insana. erkeksi ve ondan popüler kanısında da hemfikirim. ancak çelik usturanın ele verdiği his te bir başka. aslında tercih meselesi, kimi elektrikli makineye iyi der, kimi kelebek makine, kimi jiletli, kimi de çelik ustura. hepsinin kullanan insana yaşattığı his önemli kanımca. tercihler de bu sebep ile farklı oluyor galiba.
selamlar.

(24/01/2012, Saat: 20:32)eggman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Jiletli ustura ile çelik ustura arasındaki farkları anlatacak olan varmı arkadaşlar ? anesthesia öyle deyince merak ettim şimdi daha yakın tıraş falan.

Teşekkürler arkadaşlar Smile Peki şu an kullanmakta olduğumuz jiletli makinalarla jiletli ustura arasında büyük fark varmı ?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 745 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,170 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,212 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,692 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,678 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,195 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 76 89,950 02/09/2022, Saat: 21:01
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,048 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 24,049 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,307 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: