Telefon numaranız internette
Arkadaşlar,

Android telefonların kesinlikle "root"lanmaması, iOS telefonların ise kesinlikle "jailbreak" yapılmaması gerekiyor. Ancak, bu numara sorgulama olayında, siz kendi telefonunuzu, "root"lamazsanız, kendinizi değil, telefonunuzda kayıtlı olan kişileri korumuş olursunuz E tabi o da bir yere kadar, sizin telefonunuzda kayıtlı olan kişiler, "root"lanmış herhangi bir telefonda kayıtlıysa, sizin telefonunuzu "root"lamamış olmanız bir işe yaramıyor, zira sistem gidip "root"lanmış telefondan alıyor kaydı... Tekerleme gibi oldu ama anlatabilmişimdir umarım demek istediğimi Smile
Root, Unix tabanlı (Linux gibi) işletim sistemlerinin, en yetkili kullanıcı adıdır. Windows işletim sistemlerindeki Administrator kullancısının muadilidir diyebiliriz. Android, Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Bir Android telefonun, root'lanması demek, üreticinin (örneğin Samsung'un), telefonun işletim sisteminin kritik dosyalarına erişim için koyduğu güvenlik kilidinin kırılması anlamına gelir. Bunu, Android kullanıcıları çoğu zaman, hoşlarına giden bir Android uygulamasını telefonlarında kullanabilmek için yaparlar ya da yaptırırlar. Zira, bazı uygulamalar, telefonunuzda çalışabilmek için, sistemin kök dizinindeki sistem klasör ve dosyalarına erişim hakkı ister. Android uygulama marketlerinden indirdiğiniz uygulamaların bir çoğu böyledir. Dolayısıyla, kullanıcıların, her gördüğü uygulamaya , tabiri caizse "lapin" gibi atlamaması önerilendir. Telefonların , root'lanması, çok ciddi bir güvenlik açığıdır ve iyi yazılmış Android uygulamaları, telefon root'landıysa bunu farkeder ve genellikle kullanıcıyı uyarır, "Bu telefon root'lanmış ve güvensizdir" diye... Örneğin Garanti Bankası'nın Android bankacılık uygulamasını, root'lanmış bir telefonda çalıştırırsanız, sizi uyarır, bu telefonda bankacılık işlemlerinizi yapmanızı önermiyoruz, tehlikedesiniz vs vs gibi...
burdaki de rahatsız edici bir durum Sad

''Kargo şirketi her şeyinizi biliyor...''

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/p...D=19789073
LBE Privacy Guard
gibi bir yazılım kurarak
hangi uygulama
nete çıkabilir
hangisi rehbere erişebilir
tamamen kendiniz belirleyebilirsiniz
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
Ya şöylede bir durum var, sistem öyle işliyor ki bu bilgileri ister istemez bir yerlere vermek zorunda kalıyoruz.
İstemesekte sanıyorumki zaman içerisinde google'a ismimizi yazınca her şeyimiz çıkacak karşımıza.
Önemli olan kanunen bu bilgilerin kötüye kullanılmasının önüne geçilmesi ve sistemde ona göre bir değişiklik yapılması.
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

(28/03/2013, Saat: 00:38)SirAdams Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Root, Unix tabanlı (Linux gibi) işletim sistemlerinin, en yetkili kullanıcı adıdır. Windows işletim sistemlerindeki Administrator kullancısının muadilidir diyebiliriz. Android, Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Bir Android telefonun, root'lanması demek, üreticinin (örneğin Samsung'un), telefonun işletim sisteminin kritik dosyalarına erişim için koyduğu güvenlik kilidinin kırılması anlamına gelir. Bunu, Android kullanıcıları çoğu zaman, hoşlarına giden bir Android uygulamasını telefonlarında kullanabilmek için yaparlar ya da yaptırırlar. Zira, bazı uygulamalar, telefonunuzda çalışabilmek için, sistemin kök dizinindeki sistem klasör ve dosyalarına erişim hakkı ister. Android uygulama marketlerinden indirdiğiniz uygulamaların bir çoğu böyledir. Dolayısıyla, kullanıcıların, her gördüğü uygulamaya , tabiri caizse "lapin" gibi atlamaması önerilendir. Telefonların , root'lanması, çok ciddi bir güvenlik açığıdır ve iyi yazılmış Android uygulamaları, telefon root'landıysa bunu farkeder ve genellikle kullanıcıyı uyarır, "Bu telefon root'lanmış ve güvensizdir" diye... Örneğin Garanti Bankası'nın Android bankacılık uygulamasını, root'lanmış bir telefonda çalıştırırsanız, sizi uyarır, bu telefonda bankacılık işlemlerinizi yapmanızı önermiyoruz, tehlikedesiniz vs vs gibi...

Aslen root işleminin kendisi bir tehdit oluşturmaz. Her rootlanan telefonda SuperSu CF vb bir program root erişimini kontrol eder. Yani indirdiğiniz uygulamaya root erişimini yine kendiniz veriyorsunuz. Ne idüğü belirsiz uygulamalara root erişimi vermeyin.
Root işlemi güvensiz demek olmamış, sizin kapıda supersu gibi bir bekçiniz var soruyor bunu içeri alayım mı diye adamın cismine bakmadan al diyorsunuz sonra telefonu rootladık içeri hırsız girdi.... E hırsızı sen içeri aldın...
Root ve JB nin telefonları güvensiz hale getirdiği yorumu yanlış. Yakın dönemde (ios6 öncesi) en güvenli ios device JB yapılmış olanıydı. Eğer JB yoksa herhangi bir ubuntu sistemine bağlanan telefonun (kapalı dahi olsa) bütün içeriğine erişilebiliyordu.
JB tarihi boyunca her yayınlanan JB bir yandan önemli güvenlik açıklarını da kapattı.
Bilinçli kullanın. Bilmiyorsanız yapmayın.
Bilgisayarım ingilizce klavye ve dil düzeninde olduğu için bilgisayardan yazdığım yorumlarda türkçe karakter kullanamıyorum. Yarattığım rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.
Hocam söylediklerinde haklısın. Ancak, "ne idüğü belirsiz uygulamalara erişim izni vermeyin" derken teorikte doğru bir cümle söylüyorken, emin ol, Android kullanıcıların %90'ı telefonuna farkında olmadan bir çok güvenlik açığı oluşturacak uygulamanın yüklenmesini yine kendi eliyle yapacaktır. Dolayısıyla, seninde uyarınla, "root işlemi yapılmış telefonunuzla, ileri seviyede bir Android kullanıcısı değilseniz güvenliğiniz tehlikede" diyerek söylediğimi düzeltebiliriz.

SuperSU benim telefonumda da yüklüydü, ancak bu uygulamayı kaç tane Android kullanıcısı kullanabilir ?

Gelelim JB (JailBreak) olayına... Elbette, geliştirmeyle ve/veya uyarlamayla, farklı uygulamaların desteğiyle telefonun güvenliğini de artırmak mümkün...

Ancak, size bir örnek vereyim; http://www.mobilemonitor.com/ sitesine girin ve inceleyin. Bir kaç dolara satılan uygulamalar bunlar... Bu uygulama ne mi yapıyor ? Sizin kiminle ne konuştuğunuzdan tutun da, ne zaman nereye gittiğinizi, kimlerle ne sms'ler yazıştığınızı, whatsup'ta kimlerle ne yazıştığınızı, viber'de kimlerle ne yazıştığınızı , kontaklarınızı , hatta internette dolaştığınız sayfaların geçmişini ve hatta telefonu kullanmadığınızda dahi , bulunduğunuz ortamda nelerin konuşulduğunu, bir iki tıkla başkalarının görmesini sağlayabilir.

Bu tip uygulamalar, JailBreak olmayan telefonlarda çalışmaz. Diğer bir deyişle, JailBreak yaptığınızda, kafede çay kahve içerken, telefonunuzu eline 5 saniyeliğine alan birisi, bu uygulamayı maximum 5 ya da 10 saniyede yükleyebilir ve uygulamanın yüklendiğinden haberiniz dahi olmaz. Telefonu eline hiç almadan uzaktan bile yapılabilecek bir sürü oyun hile var JailBreak'li telefonlarda...

Evet, JailBreak ile süper faydalı işler de yapabilirsiniz ama böyle çok ciddi güvenlik açığı riskleri de var. Bu bir gerçek.

(28/03/2013, Saat: 03:22)lathrodectus Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(28/03/2013, Saat: 00:38)SirAdams Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Root, Unix tabanlı (Linux gibi) işletim sistemlerinin, en yetkili kullanıcı adıdır. Windows işletim sistemlerindeki Administrator kullancısının muadilidir diyebiliriz. Android, Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Bir Android telefonun, root'lanması demek, üreticinin (örneğin Samsung'un), telefonun işletim sisteminin kritik dosyalarına erişim için koyduğu güvenlik kilidinin kırılması anlamına gelir. Bunu, Android kullanıcıları çoğu zaman, hoşlarına giden bir Android uygulamasını telefonlarında kullanabilmek için yaparlar ya da yaptırırlar. Zira, bazı uygulamalar, telefonunuzda çalışabilmek için, sistemin kök dizinindeki sistem klasör ve dosyalarına erişim hakkı ister. Android uygulama marketlerinden indirdiğiniz uygulamaların bir çoğu böyledir. Dolayısıyla, kullanıcıların, her gördüğü uygulamaya , tabiri caizse "lapin" gibi atlamaması önerilendir. Telefonların , root'lanması, çok ciddi bir güvenlik açığıdır ve iyi yazılmış Android uygulamaları, telefon root'landıysa bunu farkeder ve genellikle kullanıcıyı uyarır, "Bu telefon root'lanmış ve güvensizdir" diye... Örneğin Garanti Bankası'nın Android bankacılık uygulamasını, root'lanmış bir telefonda çalıştırırsanız, sizi uyarır, bu telefonda bankacılık işlemlerinizi yapmanızı önermiyoruz, tehlikedesiniz vs vs gibi...

Aslen root işleminin kendisi bir tehdit oluşturmaz. Her rootlanan telefonda SuperSu CF vb bir program root erişimini kontrol eder. Yani indirdiğiniz uygulamaya root erişimini yine kendiniz veriyorsunuz. Ne idüğü belirsiz uygulamalara root erişimi vermeyin.
Root işlemi güvensiz demek olmamış, sizin kapıda supersu gibi bir bekçiniz var soruyor bunu içeri alayım mı diye adamın cismine bakmadan al diyorsunuz sonra telefonu rootladık içeri hırsız girdi.... E hırsızı sen içeri aldın...
Root ve JB nin telefonları güvensiz hale getirdiği yorumu yanlış. Yakın dönemde (ios6 öncesi) en güvenli ios device JB yapılmış olanıydı. Eğer JB yoksa herhangi bir ubuntu sistemine bağlanan telefonun (kapalı dahi olsa) bütün içeriğine erişilebiliyordu.
JB tarihi boyunca her yayınlanan JB bir yandan önemli güvenlik açıklarını da kapattı.
Bilinçli kullanın. Bilmiyorsanız yapmayın.
(28/03/2013, Saat: 00:02)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: SIM kartımı hiç bir şekilde akıllı telefona yüklemedim,sürekli basit telefonlar kullandım.

İş yerim ve uzmanlığımın yazılma şekline göre Gmail şüpheli Idea

(27/03/2013, Saat: 23:50)lijunshaving Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(27/03/2013, Saat: 23:45)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Adım,çalıştığım yer,uzmanlığım aynen çıkıyor.

Email ve GSM bilgilerin spam ticareti,bir nevi dijital p*z*v*n****

Konu budur.Sorgulama yapmayalım derim arkadaşlar.

(27/03/2013, Saat: 23:54)anarche Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hat benim üzerime değil ama adım soyadım çıkıyor. Olay şu; android ya da IOS telefonlara yüklenen programlar telefon rehberlerini alıyor.

İHtilaf hocam senin numaranın sonuna iki rakam daha ilave eince amel defterin de çıkıyormuş:d
Arkadaslar asagidaki linkten kendi telefon numaranizi silebilirsiniz.

http://adaffix.com/cia/delist_tr.php
(28/03/2013, Saat: 14:40)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(28/03/2013, Saat: 00:02)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: SIM kartımı hiç bir şekilde akıllı telefona yüklemedim,sürekli basit telefonlar kullandım.

İş yerim ve uzmanlığımın yazılma şekline göre Gmail şüpheli Idea

(27/03/2013, Saat: 23:50)lijunshaving Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(27/03/2013, Saat: 23:45)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Adım,çalıştığım yer,uzmanlığım aynen çıkıyor.

Email ve GSM bilgilerin spam ticareti,bir nevi dijital p*z*v*n****

Konu budur.Sorgulama yapmayalım derim arkadaşlar.

(27/03/2013, Saat: 23:54)anarche Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hat benim üzerime değil ama adım soyadım çıkıyor. Olay şu; android ya da IOS telefonlara yüklenen programlar telefon rehberlerini alıyor.

İHtilaf hocam senin numaranın sonuna iki rakam daha ilave eince amel defterin de çıkıyormuş:d

Big GrinBig Grin Çok güldüm
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Akıllı Telefon Tavsiyesi eggman 295 283,852 03/05/2021, Saat: 01:05
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Hala oynamaya devam ettiğiniz bilgisayar/telefon oyunu Dragon 14 5,905 04/04/2018, Saat: 11:22
Son Yorum: Selman
  Akıllı telefon tavsiyesi Timuçin 25 18,211 30/07/2017, Saat: 15:11
Son Yorum: Hendry1237
  Telefon Uygulamaları Ve Oyunları Yeniden ohtararan 30 27,768 08/03/2016, Saat: 00:58
Son Yorum: ihtilaf
  Telefon kablosu nasıl bağlanır ? hamdib 7 62,057 23/01/2016, Saat: 14:46
Son Yorum: dikdik_s
  Telefon / Cep Telefonu Tarifesi candova 34 31,661 30/01/2014, Saat: 14:22
Son Yorum: ooppss
  Yurt dışı telefon unlock olayı Lord Sparhawk 3 6,766 25/06/2013, Saat: 02:35
Son Yorum: tipsol

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: