Asıl meziyetimden bir iki kare :)
@pars, jpeg fotoğraf zaten makine içinde işlem görülüp sıkıştığından üzerinde oynama yapmak yalnızca hdr için değil, normal renk sıcaklığı için bile oldukça kısıtlı oluyor, bozulmalar meydana geliyor. photomatix pro ile ufak tefek şeyler elde edebilirsiniz lakin çok mucize beklemeyin, ortaya çıkan çoğunlukla fotoğraf değil yağlıboya tablo oluyor.

@bahadırhan, daha evvel bahsettiğimiz üzere hdr düzgün kullanıldığında doğalı bozmaya yönelik değil, birkaç mesaj evveli okursanız bu konudaki fikirlerim orada yazılıdır. bazen bir gerekliliktir

@bossyje, d800e özel bir makine, aslında bu makine keskinliği artsın diye taramayı engelleyen filtre aradan çıkarıldı, d800' den farkı da bu zaten. şu anki bu segmentte en iyi sensörü kullanıyor. tonlama konusunda haklısınız nikonlar biraz daha hoş geliyor bana da. lakin fotoğraf işleme konusunda takıldım, hangi programlar ile başarı elde edemediniz acaba? bir de bu filtrenin kalkması olayının da insan yüzündeki plastikleşmede katkısı oluyor mudur? portrede istediğimiz hafif bulanıklığı engelleyebilir mi bu e' nin durumu bilemiyorum. beyaz ayarı düzeltimi veya basit bazı işlemlerde de oluyor mu? kullandığınız işleme programının sürümü acaba büyük dosyaları işlemeye elverişli mi?
"herşeyi sordum birkerede aklıma gelen Blush"

büyük dosya yollamak isterseniz bendeki programla bir bakabilirim bir örneğe.
Ohtaran Hocam ben bu fotoları kendi programı olan view nx2 ve capture nx2 de işlemeye çalışıyorum.Normal de kullandığım Adobe Light Room nikonun nef dosyaları ile fazla boğuşuyor.
Ben sadece raw yada nef fotlar çekiyorum.jpeg ve tiff ile işim olmuyor,zaten sadece JPEG çekenlerin bu makinlar ilede işi pek olmaz sizde hak verirsiniz.
AA filtresinin D800E de olmayışı olumlu, benim gibi ayrıntı ve netlik arayan birisi için .D800(AA filtresi bulunan) arkadaşımda var fotolar karşılaştırdık arada fark var.Fakat ne kadar WB ayarları ile oynasamda bu plastikleşmenin önüne geçemedim.Fotonun kendisinde bu dediğim olay mevcut.
Ben genelde makinanın sharpening ayarlarını sıfırda tutarım,sonradan kendim veririm.Fakat nikonda iki haldede olamadı gitti.
Manzara çektiğimdede olay aynı,ham halde nef olarak,fotolar çok yıkanmış çıkıyor.Hafif ayar vermeye başladığımdada bu sefer artifacts(Halo,chromatic aberration) çıkmaya başlıyor.
Canonda bir raw fotoyu işlemem 15sn alıyor,Nikonda çok ayarsız gidiyorum.Lenste yada makinada alignment sorunu yok.Lensin micro adjustment ayarlarınıda yaptım ,odak mükemmelde,hem af hemde live view olarak ayarlar birbirine çok yakın.Fotoları 36mp olarak değilde %50 küçülttüğümde sorun azalıyor,lakin %100 36mp görmek istediğimde işler berbata çok yakın.Bir türlü işin içinden çıkamadım Smile

Ha bu arada 36mp in verdiği ayrıntı inanılmaz.Ben hiç böyle neredeyse medium format sayılabilecek bir slr ile çalışmadım.Dynamic Range de neredeyse sonsuz ama işin neticesinde tam başarı yakalayamadım.Herhalde milyon dolarlık yatırımlar ile geliştirilen bu makinalarda böyle bir sorun olmayacağına göre!!!galiba ben bir yerde hata yapıyorum israr ile!!!Bir yeri atladım ama nereyi?? Huh
(22/11/2013, Saat: 02:42)Lijun Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bahadırhan Hocam, hoş geldin.Nerelerdesin sen?Smile
Uzun zamandır ses soluk duymaz olmuştum senden.Tekrar hoş geldin.
Arada sırada foruma yazarsan sevinirim.
Selamlar.

hoşbulduk lijun hocam,

eskisi kadar değil ama yine de ara ara bakıyorum.eski dostlar ne yapıyor diye..bu arada birşeylerde karalıyorum...
edit:bu arada yanlış hatırlamıyorsam bir kalp ameliyatı olmuştun..tekrar geçmiş olsun..inşallah bir sorun yoktur..
Allah Allah diyesim geldi Blush capture nxi başarılı bir işlem aracı olarak kullanmışlığım var, lakin sizinki gibi bir olay da işitmedim hiç açıkçası, enteresan geldi bana. sizde ayar sıkıntısı yahut çekimde problem olacağı aklıma dahi gelmediğinden, makinede nikona yeni geçişten ihmal edilmiş birşey olabileceği geliyor yalnızca aklımaBlush

(22/11/2013, Saat: 03:30)bossyje Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ohtaran Hocam ben bu fotoları kendi programı olan view nx2 ve capture nx2 de işlemeye çalışıyorum.Normal de kullandığım Adobe Light Room nikonun nef dosyaları ile fazla boğuşuyor.
Ben sadece raw yada nef fotlar çekiyorum.jpeg ve tiff ile işim olmuyor,zaten sadece JPEG çekenlerin bu makinlar ilede işi pek olmaz sizde hak verirsiniz.
AA filtresinin D800E de olmayışı olumlu, benim gibi ayrıntı ve netlik arayan birisi için .D800(AA filtresi bulunan) arkadaşımda var fotolar karşılaştırdık arada fark var.Fakat ne kadar WB ayarları ile oynasamda bu plastikleşmenin önüne geçemedim.Fotonun kendisinde bu dediğim olay mevcut.
Ben genelde makinanın sharpening ayarlarını sıfırda tutarım,sonradan kendim veririm.Fakat nikonda iki haldede olamadı gitti.
Manzara çektiğimdede olay aynı,ham halde nef olarak,fotolar çok yıkanmış çıkıyor.Hafif ayar vermeye başladığımdada bu sefer artifacts(Halo,chromatic aberration) çıkmaya başlıyor.
Canonda bir raw fotoyu işlemem 15sn alıyor,Nikonda çok ayarsız gidiyorum.Lenste yada makinada alignment sorunu yok.Lensin micro adjustment ayarlarınıda yaptım ,odak mükemmelde,hem af hemde live view olarak ayarlar birbirine çok yakın.Fotoları 36mp olarak değilde %50 küçülttüğümde sorun azalıyor,lakin %100 36mp görmek istediğimde işler berbata çok yakın.Bir türlü işin içinden çıkamadım Smile

Ha bu arada 36mp in verdiği ayrıntı inanılmaz.Ben hiç böyle neredeyse medium format sayılabilecek bir slr ile çalışmadım.Dynamic Range de neredeyse sonsuz ama işin neticesinde tam başarı yakalayamadım.Herhalde milyon dolarlık yatırımlar ile geliştirilen bu makinalarda böyle bir sorun olmayacağına göre!!!galiba ben bir yerde hata yapıyorum israr ile!!!Bir yeri atladım ama nereyi?? Huh
Bir kaç deneme de ben ekleyeyim bari..

usjmv.jpg

usjqc.jpg

usjrl.jpg
"kamaralarında çıplak
kadın resimlerinin asıldığı
savaş gemisinden
bozma bir jilet
her traş oluşumda
hem okşar
hem kanatır
tenimi.."
chemistcool hocam, makro çalışması baya güzel görünüyor.
Ohtararan Hocam bende böyle bir şey hiç yaşamadım.
Canonun fotolarına göz alışkanlığımda var ama arada bu kadar fark olamaz olmamalı diye düşünüyorum.Şu anda 6 vitesli bir arabada 2. vitesde gidiyor gibiyim.Neyse araştırıyorum yabancı forumları , bakalım ne çıkacak.Allahtan Canon ekipmanlar duruyor,Nikona geçiş yokda bir tadayım demiştim Smile
Bu fotoğraf kime ait ne zaman çekilmiş bilmiyorum..
Bundan dolayı kusura bakmayın.
En sevdiğim fotoğraflar arasına girmiş bulunmakta...
20050730-150601_0.jpg
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba
son istanbul seyahatinin güzel karlerinden biri..

uzqpf.jpg
"kamaralarında çıplak
kadın resimlerinin asıldığı
savaş gemisinden
bozma bir jilet
her traş oluşumda
hem okşar
hem kanatır
tenimi.."
İzmir' de gün batımı silueti…

pyo09.jpg

Hızlı Menü: