Sakal, Bıyık
Komple sakal bırakan olmasa bile aramızda bıyık, top sakal vs. bırakan vardır. Sevdiğimiz sakal şekillerini burada paylaşabiliriz.

sa2.jpg

Lord'un bloğunda "Üçüncü faza geçerek tıraştan soğuyanları" tanımlamak için koyduğu temsili resim. Evet berberlerin ustura (aklımdakinin çelik olduğunu bile söylemedim) ile yüzünü pamuk tarlasına çevirirsin demesi, işportadaki safety razor ile tıraş olmak istememem, yurtdışından sipariş verirsem gümrükten geçmez diye korkmam, bilgisiz olmam vs. derken tıraş olmayı bıraktım. Sıkılmıştım yabancı kaynaklarda okumaktan, resimlerine bakmaktan. Tabi o zamanlar üstadların bloglarunu takip etmiyorum nerden bileyim bu kadar kolay olduğunuUndecided Eniştemin hediye ettiği sakal tarağı beni bayağı rahatlattı bu mağara adamı dönemlerimde.

Bir-iki defa berberde kestirdim ama tekrar uzadıHuh

bbwalterwh.jpg

Baktım hiç yakışmıyor, spora da başlıyorum top sakala çevirdim bir travma daha yaşadım Smile Eve gidene kadar arabaların camlarında kendime baktım Smile O ağır sakalın getirdiği depresif ruh hali kaybolmuştu bir anda.(Bu hisse alışkındım aslında önceleri lisede bir yaz uzatmıştım) Zaten en sevdiğim sakal tipi buydu. Ama düzeltmesi, kırıkları alması vs. derken yine zordu. Zaten usturayla olma demişti berberler, sordum safety razor ile sakalını düzeltmezsin dediler. Hatta bu muhabbetlerden sonra en sık gittiğim berber rimei ile tıraş olmaya başladıUndecided Sonunda iki haftada bir berber tıraşına döndüm, arada bir kartuş kullandım.

urlblb.jpg

Sonra üstadların bloglarını okudum, forumu keşfettim. Bu sefer uygun ekipmanım yok diye yine tıraş olmayı bıraktım bir ay boyunca. Çok şükür bir gün eve bir geldim EJ89 l beni bekliyor. Fırçalarım, sabunlarım zaten gelmişti. Sonrası zaten yukarıdaki resimde görülüyor. Big Grin

urlawa.jpg

Ben şahsen kirli sakalı hiç sevmem kendimde. Tahriş olmasam her gün tıraş olurum. Keçi sakalı, dudağın altında bir tutam sakal vs. de çok hoşuma gitmez. Daha çok karakteristik sakallardan hoşlanırım. Ama yakışmasa bile bazı erkeklerde sakal, bıyık bırakma arzusu vardır. Kirli sakalla gezmek ister bazısı, bazısı büyük göstermek ister.

Halbuki erkekte dikkat çekecek ilk nokta tıraşıdır. Kirli sakalla beraber istediği kadar süslü, yakışıklı olsun, en pahalı parfümü taşısın o sakal yakışmıyorsa benim için önemsizdir. Ki genelde yakışmıyordur. Tabi yakışıyorsa tamamdır. Ve bence genel olarak en iyisi sakalsız bir yüzdür.

Şekil sakal bırakılıyorsa düzgün bakılmalıdır. Bıyık, top sakal vb. bırakılıyorsa yüzün kalan kısımları günlük tıraş edilmelidir.

hangover2p.jpg

Tabi sakalı taşımak da önemlidir. Onun ağırlığına göre davranmalıdır insan.

Bence sakal en çok yüzü çok sulu, tombul olmayan aksine belirgin hatları olan ve vücudu çok tüylü olmayan erkeklere yakışır. Hatta hafif yapılı bir vücutla taçlandırmak gerekir bunu. Sakal da çok sık olmamalıdır tabi.

url.png

Sakal insanı çok değiştirir. Bazı insana 10 yıl katar kesince tanıyamazsınız. Sakalsız tanıyan arkadaşlarım sakallı halimi tanımadı, sakallı tanıyanlar sakalsız halimi tanımadı. Kendimi tanıtmaktan sıkılmıştım artık yolda gördüklerime selam vermemeye başladım. Sakalsız tanıyanlar bile nihayetinde sakallı halime alıştılar kesince onlar da tanımadılar. Arada şu adamı gözüm bir yerden ısırıyor diye bakanlarda var.

Tekniğim iyileşince top sakal bırakmayı düşünüyorum. Sizce sakal düzeltmek için nelere ihtiyacı olabilir bir erkeğin? Nasıl yapmalıdır?
merhaba, fotoğrafta gördüğünüz en sağdaki benim bıyıklar Smile fotoğrafta pek belli olmamış, göründüğünden biraz daha kalın ve aşağı doğru uçları açık, çene ortasında bıyığa yaklaşık 1er santim ara ile sakal var. yıllardır böyle, şu aralar biraz daha aşağı doğru uçları. bir ara burmalı Osmanlı bıyığım vardı, eskilerin "bıyığını balta kesmez" deyimindeki türlerden. badem yağı sürerdim. ustura ile kıl kıl düzeltebilmek mümkün, şekil vermek pek kolay oluyor. çift taraflı makineleri kullanamama sebebim de bu şekli zor veriyor olmam. denedim ama elim diğer dostlarınki gibi yatmadı.
selamlar.

14d3e39.jpg
Ben de usturayı o yüzden daha çok seviyorum. DE ile tıraş olup sakalı düzeltmek için usturaya jilet takmak işkence olur.

Benim asıl zorlandığım makasla kırıkları almak, sakalı kısaltmak. Özellikle çene kısmı çok zor oluyor. Numaralı elektrikli makine ile kısaltmayı denedim, sonra aşağı, yana tarayarak fazlalıkları aldım yine olmadı. Makine ile girince doğası bozulmuş gibi geliyor bana bir türlü becerememiştim.

Düz durmaması da ayrı bir sorun. Badem yağı düz görünmesine mi yarıyor?
(19/01/2013, Saat: 19:12)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: merhaba, fotoğrafta gördüğünüz en sağdaki benim bıyıklar Smile fotoğrafta pek belli olmamış, göründüğünden biraz daha kalın ve aşağı doğru uçları açık, çene ortasında bıyığa yaklaşık 1er santim ara ile sakal var. yıllardır böyle, şu aralar biraz daha aşağı doğru uçları. bir ara burmalı Osmanlı bıyığım vardı, eskilerin "bıyığını balta kesmez" deyimindeki türlerden. badem yağı sürerdim. ustura ile kıl kıl düzeltebilmek mümkün, şekil vermek pek kolay oluyor. çift taraflı makineleri kullanamama sebebim de bu şekli zor veriyor olmam. denedim ama elim diğer dostlarınki gibi yatmadı.
selamlar.

14d3e39.jpg

ben de hep kirli sakal var ama bıyık biraz daha uzun bırakıyorum peki bıyığı gürleştirmek için ne yapmak lazım? badem yağı gerçekden işe yarar mı? köse değilim ama daha gürleşmesini istiyrm
Güzel yazı Suhulet Üstadım

kirli sakalı severim,bana yakışır,tenim ince ve açık zaten sinekkaydı özrüm varSmile

Ohtararan Üstadım haber işimi O ! Gözlükle diyoptiri zor olmuyormu Smile
badem yağını yalnızca bir dönem kullandım, parlatıyor, yumaşatıyor ve suhulet dostumuzun dediği üzere şeklini biraz daha korumasını sağlıyor. gürleştirir mi hiç bilmiyorum, buna dair rivayetler duydum lakin denemedim hiç inanın.

makine ile düzeltmek bir yere kadar etkili, mesela çene altındaki kısmı 3-4 numaraya ayarlayıp ta kısalttığınızda bana göre hoş bir uzunlukta kalıyor, kaba görünmesini engelliyor lakin çok düzenli görünüyor o şekilde de. o yüzden aynayı çeşitli açılarda kullanarak makas ile düzeltiyorum ben. mesela bıyıkların ağza girmesini sevmiyorum, bu yüzden her tıraşta dudak üstünden kısaltıyorum, bununla beraber yukarı doğru da kat kat kısaltıyorum ki devrimci bıyığı gibi pos görünmesinler.

yok haber değil, fotoğraf sanatçıları derneği ile bir gündü. dioptrinin yanındaki tekerlekten ayarlayınca problem kalmıyor, gözlüğü çıkar tak pek sorun oluyor Smile o gün yalan olmasın 800 kadar kare çekmiştim, her seferinde gözlüğü çıkarmaya çalışsam düşünün artık Smile

mancho abimizin mesajı üzerine not: ben de kirli sakalı sevmiyorum, pek centilmen gelmiyor Smile yakışana da saygım var, ayrı...
Kirli sakalı sevmeyen bir ben mi varım?
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
genelde top sakal
nadiren craig david inki gibi cember sakal
artık bolca mecburıyetten komple sınek kaydı tıraş Sad
(o bana hiç yakışmıyor)

bol bol resım eklenecektır Smile
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
(19/01/2013, Saat: 20:41)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kirli sakalı sevmeyen bir ben mi varım?

kirli sakal nekadar özenilip düzeltilmiş olursa olsun
üstünün çizgisni belirtmek vs.
her daim bakımsız duruyor
katılıyorum hocam
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
(19/01/2013, Saat: 21:58)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: genelde top sakal
nadiren craig david inki gibi cember sakal
artık bolca mecburıyetten komple sınek kaydı tıraş Sad
(o bana hiç yakışmıyor)

bol bol resım eklenecektır Smile

MrOrco hocam resimlerle beraber sakal düzeltmenin püf noktalarını da paylaş bizlerle Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bölge bölge sakal dökülmeleri clausewitz 30 11,846 28/08/2023, Saat: 18:05
Son Yorum: simsek
  Devlet Memurlarının Günlük Sakal Tıraşı Olma Zorunluluğu Kaldırıldı mecelik60 13 5,444 08/09/2022, Saat: 11:08
Son Yorum: sudüşleri
  Geleneksel tıraşın sakal yoğunluğuna etkisi. rewolwer_ 22 26,156 02/01/2022, Saat: 04:19
Son Yorum: tobaccoman
  Sakal çıkış yönü burakceetn 1 2,652 29/07/2021, Saat: 12:11
Son Yorum: yazark
  Sakal çıkış yönü burakceetn 1 1,628 14/07/2021, Saat: 12:33
Son Yorum: Berberbey
  Sakal çıkış yönü Haymatlos 1 1,554 27/06/2021, Saat: 23:37
Son Yorum: Murathan Kurt
  Hassas/Egzemalı cilt üzerinde Sert sakal var. Sert sabun kullanmak istiyorum Hexciter 20 8,874 14/05/2021, Saat: 12:55
Son Yorum: habaz
  Doktorlar Pandemiye karşı sakal ve bıyıkları kesmeyi öneriyor!!! Mustafa40 1 1,888 19/10/2020, Saat: 11:55
Son Yorum: Erdi
  En son ne zaman berberde sakal tıraşı oldunuz? linguist 174 178,350 09/07/2020, Saat: 23:32
Son Yorum: ati19
  Günlük sakal-tıraş süresi oguz han 41 20,385 08/06/2020, Saat: 20:44
Son Yorum: sudüşleri

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: