Progress 510 Mühle R89 farkı
Arkadaşlar dün Gillette 7 O'clock Yellow bıçağı R89a takarak tıraş oldum. Uzun süredir R89 la tıraş olmamıştım. Fakat hayretle gördüm ki çok keskin olan bu jiletle bile boyun bölgesini iyi almıyor ve ele sakal geliyor. Bu sabah aynı jileti ikinci kez progress 510 a taktım ve her zamanki gibi en agresif mod olan 5 te tıraş oldum. Jiletin ikinci kullanımı olmasına rağmen çok yakın ve konforlu bir tıraş oldu. Cildimin pürüzsüzlüğü ve boyun bölgesindeki performansı R89 dan fersah fersah ötede. Eeeee peki ben bu R89 u ne yapacağım ? Sanırım eskisi gibi kendi kapağını değil elimdeki bir türk malı kapağı takarak agresif hale getireceğim. Bu kapalı tarak dedikleri makinelerde jiletin anca ucu görünüyor onunla da iyi tıraş olmak için 4-5 perde tıraş olup yüzünüzü köseleye çevirmeniz gerekecek. Tabi ki şeytan açık tarak R41 al diyor.

Şimdi özellikle R89- Progress kullanan arkadaşlardan karşılaştırmalar bekliyorum

Selam ve sevgiler

Martin Amca
Ben progress kullanmadım ama ej89l ile istediğim tıraşı yakalayamıyorum. Boyun bölgesi dışında da sakal bırakıyor ama boyun bölgesi hat safhada. Jiletli ustura kullanıyorum şu sıralar ej 89 yüzümü temiz bırakmadığı için.
bende de wizamet marka ayarlı makine var, ancak başkasını bilmiyorum ama bu makineyle burun altı ve boyun bölgesini tam alamıyorum.onun için benim stilim jiletli makineyle sakalın kabasını alıp ince işçiliği de iki jiletli kartuşluyla yapmak.Big Grin
Hocam 89 ve progress kullanmadım,ilk fırsatta progres almayı düşünüyorum ama ilgili bir konuya değineyim. gillette merkur ej muhle89 vs dahil aletlerin çok büyük kısmında bildiğiniz gibi yakın kesim için agresiflik jilet-bar arası boşlukla sağlanıyor(gap size). bazı aletlerdeyse yakın kesim için agresiflik jiletin ucu biraz daha dışarıda tutularak (blade exposuremi deniyordu hatırlamadım?) sağlanıyor.
(gap size düşük blade exposure yüksek)boşluğu mild tutulup jileti dışarı daha çok çıkaran aletlerse hem çok yakın hem çok konforlu tıraş verebiliyor.en azından benim cildim için en uygun durum böyle ve iskra gibi ikisini bir arada en uygun ölçüde sunan gillette merkur ej muhle göremedim.(resimlerde r41 istediğim ölçüde jileti dışarıda tutuyor ama gap size düşük olsa favori aletim olabilirdi)
kullandığım aletlerde en düşük blade exposure barlı gillette aletlerde, ayarı 9a alıp en iyi sinekkaydı tıraşı olsam bile konforda ve pürüssüzlükte sanki bir şeyler diğer aletlerin tıraşına göre eksik kalmış gibi hissediyorum
muhle r41 jileti dışarı çok çıkaran (blade exposure çok yüksek) ve sinekkaydı verimi yüksek bir alet ama aynı zamanda gap sizede malesef çok yüksek olduğundan kullanım konforu düşük, tahriş kesik ihtimali yüksek olur sanıyorum. progress işinizi görüyorsa daha fazlasına bence gerek yok ama illede olacaksa r41 yerine fatip daha iyi olur sanıyorum hocam.bu ikisinde blade exposure birbirine epey yakın.
89 un kapağı 2 mm daha dar olsa,jileti 1 mm daha dışarı çıkarsa konforunu kaybetmeden tam sinekkaydı verirdi ,favori aletim olurdu diye düşünüyorum
http://trasklavuzu.blogspot.com/
Bir zamanlar forumda ayarlı aletlerin optimal kesim yaptığı açıları ve ayarlı DE aletlerin ''kör''olduğu noktaları yazmıştım

şöyleki ;

slim,çene geometresi değişmediği sadece jiletin eğikliğiyle açı değiştirdiği için ''tatlı kesimlerini'' @4 ve @6 arası ayarlarda yapıyor.Aynı dezavantaj bütün ayarlı DE aletlerde vardır

89 DE alete keskin jilet sürülüp wtg ve 45 derecelik sağlı sollu açılar ile kesim yapıldığında ''kaymak '' gibi tıraş olmaması imkansız
şunu unutmamak lazım ki prüzsüz tıraş ve konforlu tıraş arasında bir ödünleşim var.genelde ikisi birden olmuyor. 89un güzel yanı bastırmadığınız sürece tahriş ettirmek çok zor. ihtilaf hocamın dediği gibi WTG ve XTG yapıp ATG bile yapmadan çok süper tıraş elde edilebiliyor. Ancak boyun bölgesi biraz daha ilgi ve tıraş sonrası rötuş istiyor.
bence en az tahrişle en güzel tıraş 89ile bu şekilde elde ediliyor.
Saygılarımla
Mahmut hocam progress'in 5. kademesi ile r89 ayarındaki biri makineyi kıyaslamamak lazım. O kadar agresif olan her makine az eforla daha kolay temiz alır. Ama 4-5 gün aynı ayarda tıraş olursanız cildiniz tahriş olmaya başlar.

Sakalınızı hangi yönde hangi sırada alacağınızı tam kavrarsanız r89la 3 perdede çok temiz ve tahrişsiz tıraşları gündelik olarak elde edersiniz. Agresif veya taraklı makineler yapıları gereği daha seyrek tıraş olmaya uygundurlar. İlk birkaç kez kullanım sonucu yakından almalarından dolayı sanki çok harikalarmış gibi gelir ama yinelenen kullanımda günlük kullanılmka için cildi çok yordukları ortaya çıkar. Bir hafta devamlı progress kullanımınızda ayarı 3-3,5'a çekip o şekilde kullanmak durumunda kalacağınızı düşünüyorum.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(13/01/2013, Saat: 22:58)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mahmut hocam progress'in 5. kademesi ile r89 ayarındaki biri makineyi kıyaslamamak lazım. O kadar agresif olan her makine az eforla daha kolay temiz alır. Ama 4-5 gün aynı ayarda tıraş olursanız cildiniz tahriş olmaya başlar.

Sakalınızı hangi yönde hangi sırada alacağınızı tam kavrarsanız r89la 3 perdede çok temiz ve tahrişsiz tıraşları gündelik olarak elde edersiniz. Agresif veya taraklı makineler yapıları gereği daha seyrek tıraş olmaya uygundurlar. İlk birkaç kez kullanım sonucu yakından almalarından dolayı sanki çok harikalarmış gibi gelir ama yinelenen kullanımda günlük kullanılmka için cildi çok yordukları ortaya çıkar. Bir hafta devamlı progress kullanımınızda ayarı 3-3,5'a çekip o şekilde kullanmak durumunda kalacağınızı düşünüyorum.

Progress'ı 4-5'de kullanıyorum sürekli ama son zamanlarda 3-4 günde bir tıraş olmaya başladım. Hergün 4-5 ile olsam bencede o ayarda tahriş ederdi.
Bende Muhle r41 var denedim.Tek perdede usturadan bile daha verimli ama günlük tıraşta cildi yoruyor.Arkadaşların dediği gibi de 2-3 perde sağ sol veya aşağı yukarı vurup yüzümü yormak istemiyorum.De 89 tek perdede yüzmü temiz almıyor progress denemedim ama en yakın zamanda almama gerekecek gibi.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mühle R89 Rosegold SOLOTÜRK 1 619 02/01/2024, Saat: 10:32
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Muhle r41 linguist 1,259 1,094,203 15/09/2023, Saat: 19:41
Son Yorum: layken
  Mühle Rocca rocnel 344 159,776 10/07/2023, Saat: 22:24
Son Yorum: Men-Sup
  Edwin Jagger DE89 mu Mühle R89 mu? karakartal 23 23,152 08/07/2023, Saat: 23:05
Son Yorum: altın porsuk
  Mühle r-89 Hak. telemcii 2 703 08/07/2023, Saat: 21:52
Son Yorum: gokhanmoral
  Mühle Rocca R96 Tıraş Makinesi ve Porsuk Kılı Fırça ferencpuskas 18 5,815 16/04/2023, Saat: 13:41
Son Yorum: ferencpuskas
  Muhle R41 Twist onurstyle 30 37,623 27/02/2023, Saat: 12:20
Son Yorum: metamorfoz
  Merkur Progress linguist 1,025 747,786 13/12/2022, Saat: 13:14
Son Yorum: Mecanica
  Muhle R89 Prometheus 524 503,596 03/02/2022, Saat: 16:12
Son Yorum: crsm
  Mühle R89 Grande Tıraş aletine uygun Jilet Tavsiyesi 4bigpower 12 5,193 02/12/2021, Saat: 19:29
Son Yorum: 4bigpower

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: