Kalem takıntılarınız var mı ?
Kartusu cekip kalan kismi... Once ilik ve 1/5 gibi sirkeli suda bekletin 15-20 dakika. Sonra akar suyun (kuvvetli) altinda yukaridan su girecek sekilde yikayin. Siringayida sirkeli suyla doldurup 3-5 kere kartusun kondugu yerden enjekte edin. Silkeleyip icindeki fazla sudan kurtulun. Kurumaya birakin. Sonra kartusu takip kapak takili olmadan silkeleyin bir kagit ustune. Dikkat, etrafa sicramasin Smile murekkep gelmediyse kartusu hafifce sıkın. Damaktan murekkep gelmeye baslamadiysa murekkep yolunda bir tikaniklik var demektir. Bu benim izleyecegim yontem olurdu. Baska arkadaslardan degisik fikirler gelebilir.
(10/01/2014, Saat: 13:04)Marvin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kartusu cekip kalan kismi... Once ilik ve 1/5 gibi sirkeli suda bekletin 15-20 dakika. Sonra akar suyun (kuvvetli) altinda yukaridan su girecek sekilde yikayin. Siringayida sirkeli suyla doldurup 3-5 kere kartusun kondugu yerden enjekte edin. Silkeleyip icindeki fazla sudan kurtulun. Kurumaya birakin. Sonra kartusu takip kapak takili olmadan silkeleyin bir kagit ustune. Dikkat, etrafa sicramasin Smile murekkep gelmediyse kartusu hafifce sıkın. Damaktan murekkep gelmeye baslamadiysa murekkep yolunda bir tikaniklik var demektir. Bu benim izleyecegim yontem olurdu. Baska arkadaslardan degisik fikirler gelebilir.

Üstadım ucu ılık suya bıraktım, içinde hava varmış gibi bir tarafı suyun üzerinde kaldı ve bir kaç saniye sonra derin sulara gömüldü, o an mürekkepler akmaya başladı. Çıkardım silkeledim, kuruttum. Ellerinizden öper Smile

Teşekkür ederim.
www.BarbarosRazors.com

Gecmis olsun, hayirli olsun ozaman Smile guzel yazilara.

(12/01/2014, Saat: 23:30)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım ucu ılık suya bıraktım, içinde hava varmış gibi bir tarafı suyun üzerinde kaldı ve bir kaç saniye sonra derin sulara gömüldü, o an mürekkepler akmaya başladı. Çıkardım silkeledim, kuruttum. Ellerinizden öper Smile

Teşekkür ederim.
(12/01/2014, Saat: 23:34)Marvin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gecmis olsun, hayirli olsun ozaman Smile guzel yazilara.

Yazım da kötü Smile yazı biraz soluk görünüyor. Mürekkep ile mi alakalıdır ? Uç ile alakası olma ihtimali var mıdır ?
www.BarbarosRazors.com

Kalemin icinin tam kurudugundan eminmisiniz? Su kaldiysa murekkebin yogunlugunu etkiler ve soluk olur basta. Eger kalem kuruysa murekkeple ilgili olabilir. Kartustan kagida damlatin, asagi yukari rengi/yogunlugu fikir verir. %20-30 daha seyreltilmis olur yazim rengi. Uctan ziyade damak yapisiyla da ilgili olabilir. Ama damakta sorun olmasi murekkebin uca az gelmesine neden olur, buda yazim hissiyatini/karakterini etkiler biraz. Kagit ustunde uc nasil? Takiliyor mu, kesintisiz yaziyor mu? Surekli 8 cizerek (kalemi kagit ustunden kaldirmadan) deneyin. Asagi yukari fikir verir. Kartus Pelikan miydi? 4004 serisi biraz soluktu diye hatirliyorum.

(12/01/2014, Saat: 23:35)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yazım da kötü Smile yazı biraz soluk görünüyor. Mürekkep ile mi alakalıdır ? Uç ile alakası olma ihtimali var mıdır ?
arkadaşlar, scriks marka metal ve kartuşlu dolmakalemim var, pelikan marka kartuş kullanıyordum, bir ara kullanmadım, mürekkep uçmuş, ve son zamanlarda çok kesik yazıyordu, dün kartuş aldım, birde mürekkep alıp enjektör ile doldurmak aklıma geldi, picador marka siyah istedim, yok dediler, mavi aldım, boş kartuşu doldurdum yazmaya başladım, mavi renk gelmedi, kalem içindeki mürekkep devam ediyor diye düşündüm, sonra mürekkep şişesinden damlattım, yine siyah, imal tarihi dikkatimi çekti, 1999 tarihli, mürekkep bozuk olsa kaleme zarar verirmi, gerçi yazım yeni mürekkepten kat kat iyi, internetten araştırdım mürekkep rengi normal olarak siyahmış, kimyasal işlem ile mavi oluyormuş, ve yazı zamanla maviden siyaha dönermiş, ve yazılan metin bu şekilde ortalama tarihi belli oluyormuş, neyse bu mürekkep normalmidir, başına gelen varmı, teşekkürler
(12/01/2014, Saat: 23:53)Marvin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kalemin icinin tam kurudugundan eminmisiniz? Su kaldiysa murekkebin yogunlugunu etkiler ve soluk olur basta. Eger kalem kuruysa murekkeple ilgili olabilir. Kartustan kagida damlatin, asagi yukari rengi/yogunlugu fikir verir. %20-30 daha seyreltilmis olur yazim rengi. Uctan ziyade damak yapisiyla da ilgili olabilir. Ama damakta sorun olmasi murekkebin uca az gelmesine neden olur, buda yazim hissiyatini/karakterini etkiler biraz. Kagit ustunde uc nasil? Takiliyor mu, kesintisiz yaziyor mu? Surekli 8 cizerek (kalemi kagit ustunden kaldirmadan) deneyin. Asagi yukari fikir verir. Kartus Pelikan miydi? 4004 serisi biraz soluktu diye hatirliyorum.

Kartuş Pelikan 4001. tam olarak kurumamış olabilir. 2 günden beri dik vaziyette duruyordu. Şimdi kontrol ettim bir süre yazmadı. Sonrasında ise oldukça soluk yazdı. İlk gün yazdığı bundan daha koyuydu. Kağıt üstünde uç güzel, takılmıyor ama yağ gibi de kaymıyor.
www.BarbarosRazors.com

Murekkeplerin yapisi konusunda bilgim yok, basima gelmedi hic. Bir yerlerde denk gelirsem, okursam kaynagi burada da paylasirim.

(13/01/2014, Saat: 00:42)zakharion Adlı Kullanıcıdan Alıntı: arkadaşlar, scriks marka metal ve kartuşlu dolmakalemim var, pelikan marka kartuş kullanıyordum, bir ara kullanmadım, mürekkep uçmuş, ve son zamanlarda çok kesik yazıyordu, dün kartuş aldım, birde mürekkep alıp enjektör ile doldurmak aklıma geldi, picador marka siyah istedim, yok dediler, mavi aldım, boş kartuşu doldurdum yazmaya başladım, mavi renk gelmedi, kalem içindeki mürekkep devam ediyor diye düşündüm, sonra mürekkep şişesinden damlattım, yine siyah, imal tarihi dikkatimi çekti, 1999 tarihli, mürekkep bozuk olsa kaleme zarar verirmi, gerçi yazım yeni mürekkepten kat kat iyi, internetten araştırdım mürekkep rengi normal olarak siyahmış, kimyasal işlem ile mavi oluyormuş, ve yazı zamanla maviden siyaha dönermiş, ve yazılan metin bu şekilde ortalama tarihi belli oluyormuş, neyse bu mürekkep normalmidir, başına gelen varmı, teşekkürler
Yag gibi kaysin diye cuvalla para istiyorlar o kalemlere Big Grin

Kagit, murekkep, uc kombinasyonu da onemli tabi. Tabac, feather, yuma uclusunun sonucunu dusunun Smile mesela

İyi uc, uygun murekkep, kotu kagit kombinasyonu bana en lanet ettirendir mesela.

(13/01/2014, Saat: 01:06)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kartuş Pelikan 4001. tam olarak kurumamış olabilir. 2 günden beri dik vaziyette duruyordu. Şimdi kontrol ettim bir süre yazmadı. Sonrasında ise oldukça soluk yazdı. İlk gün yazdığı bundan daha koyuydu. Kağıt üstünde uç güzel, takılmıyor ama yağ gibi de kaymıyor.
Platinum Preppy & Scrikss Peak

Dolmakalem denemek isteyenler veya gunluk, kayboldugunda maddi olarak uzulmeyeceginiz bir kalem ariyorsaniz tavsiye ederim. Yegenimin elyazisi kotulesmeye baslayinca 2-3 tane farkli renklerde alip hediye ettim. Denemek icin kendimede aldim. Benim buldugum preppy idi ancak peak ile birebir benziyor.
Ucuz pilastik govde ve kapak, celik uc. Kartus kullaniyor, standart kartus olur mu deneyecegim. Genelde kartuslulari pistonluya ceviriyorum veya siringayla murekkep enjekte ediyorum. 0.3 ve 0.5 uc var. F ve M ye denk geliyor. Scrikss platinuma urettiriyormus. Dolayisiyla ikiside ayni. Yazim hissiyati/akisini sevdim. Biraz islak karakteri var, (lamy, kaweco ya gore kiyaslarsak...) buda esasinda benim sevdigim sekilde. Ben 0.5 almistim, bir tanede 0.3 alacagim. Sirkeci Yeni Zaman kirtasiyede 10 TL. Baska yerde de bulamadim. Office 1 Store web veya magazaya bakilabilir.
ynuva6et.jpg

8ybyhymu.jpg

5yzy8u6e.jpg

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  PELİKAN TÜKENMEZ KALEM İÇİ YEDEĞİ 237 ayçiçeği 4 4,496 20/05/2018, Saat: 22:07
Son Yorum: keklik

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: