Ali Bıyıklı ve Sedef Ustura
Merhabalar,
Yaklaşık 2 ay önce ben de internetten alışveriş yaparken 2 lira fiyatı görüp '' almayanı döverler '' diye sepete attım bir ali bıyıklı. Kısa bir süre sonra da bir sanguine coolcut r5 aldım. İlk başlarda çok ender denemeler ve kesikler yaparken gün geçtikçe coolcut ile daha sık tıraş olmaya başladım ve iki gündür ali bıyıklı ile tıraş oluyorum, ikisi arasında anlamlı bir fark olmasa da ali bıyıklı ile daha iyi sonuçlar aldığımı düşünüyorum.
Asıl merak ettiğim şey ise ali bıyıklıya feather pro serisi 5cm lik jiletlerden deneyen olup olmadığı. Uzunluk açısından boyu 5 cm'yi tutmaya yeterli, öte yandan ilk aldığımda çok sıkı olan ağzı birkaç kez çakı ağzını içinde gezdirmemle normal DE jiletler için rahatlamıştı. Feather pro'ların daha kalın (0.25-0.35mm arası) olduğunu biliyorum fakat 2 liralık bir aletin bir tanesini iyice gevşetip Feather'lara adamanın denemeye değer olduğunu düşünüyorum. Daha önce denemiş olan varsa deneyimlerini öğrenmek isterim
Arkadaşlar, daha önce belirtildi mi bilmiyorum ama Ali bıyıklı ve sedef ustura benzerlerinde usturaya jilet takmadan bir gün toplu iğne takarak beklettiğimizde ucu açılmış oluyor ve rahatlıkla jilet takılabiliyor.
@Rayko komşum benimde geçen haftaya kadar merak ettiğim bir konuydu sorduğunuz soru.

İki hafta önce Feather Artist Club SS Jiletli Ustura aldım ve merakıma yenik düşüp jiletini Sedef usturama takmayı denedim ve korktuğum kadar zorlanmadan taktım. Sedef usturamı yaklaşık 8 aydır kullanıyordum ağzını genişletmek için herhangi bir işlem yapmadım. Jiletin ucunu yerleştirip yarısına kadar ittirdim. Sonra jileti banyonun fayansına dayayıp ittirdim. DE jiletlerden daha kalın olduğu için eğilme, bükülme olmadan rahatça yerleşti. Tek sıkıntı Feather pro jiletin DE jiletlerden daha dar olmasından dolayı düzgün yerleştirememek oldu. Jiletin eğimli kısımlarından tırnakla hafifçe bastırarak resimde görüldüğü gibi yerleştirdim. Bu şekilde keyifle tıraş oldum. Merak eden arkadaşlar deneyebilirler fakat dikkatli olmalarını tavsiye ederim. Fiziksel problemimden dolayı hep Sedef ve Ali Bıyıklıdan daha kalın usturalar aradım. Benim için tutuşu daha rahat olması sebebiyle artık Feather Artist Club SS Jiletli Ustura ile tıraş oluyorum.

nxt94.jpg
(29/04/2017, Saat: 18:37)kalantorxl Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Rayko komşum benimde geçen haftaya kadar merak ettiğim bir konuydu sorduğunuz soru.

İki hafta önce Feather Artist Club SS Jiletli Ustura aldım ve merakıma yenik düşüp jiletini Sedef usturama takmayı denedim ve korktuğum kadar zorlanmadan taktım. Sedef usturamı yaklaşık 8 aydır kullanıyordum ağzını genişletmek için herhangi bir işlem yapmadım. Jiletin ucunu yerleştirip yarısına kadar ittirdim. Sonra jileti banyonun fayansına dayayıp ittirdim. DE jiletlerden daha kalın olduğu için eğilme, bükülme olmadan rahatça yerleşti. Tek sıkıntı Feather pro jiletin DE jiletlerden daha dar olmasından dolayı düzgün yerleştirememek oldu. Jiletin eğimli kısımlarından tırnakla hafifçe bastırarak resimde görüldüğü gibi yerleştirdim. Bu şekilde keyifle tıraş oldum. Merak eden arkadaşlar deneyebilirler fakat dikkatli olmalarını tavsiye ederim. Fiziksel problemimden dolayı hep Sedef ve Ali Bıyıklıdan daha kalın usturalar aradım. Benim için tutuşu daha rahat olması sebebiyle artık Feather Artist Club SS Jiletli Ustura ile tıraş oluyorum.

nxt94.jpg

Bu kadar olur komşum, dün impa ticarete uğrayıp bir sedef bir tane de feather Pro guard aldım. Eve geldim ki sizin mesajınızı gördüm. Dün kısmet olmadı, bugün deneyeceğim inşallah. Bilgilendirme için çok teşekkürler

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk
Sedef usturaya feather proguard takarak bugün 3. tıraşımı oldum.
5e256c8884502b40e4f6bcfbe8485966.jpg
Jilette henüz herhangi bir oynama yok. Jileti takma öncesinde herhangi bir gevşetme yapmadım ustura ağzı için.

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk
Sedef, benim yaklaşık bir yıllık kullanım tecrübeme göre;

müthiş sade,
hafif,
elde tüy gibi çalışan,
baskı kuvveti tecrübe edindikçe istenildiği gibi ayarlanabilen,
rahat kullanımlı,
ince detaylara girilebilen,
paslanmayan (en azından benimkiler 1 yıldır paslanmadı, hala pırıl pırıllar),
et kalınlığının ince olması sebebiyle sakala en küçük derecede bile girme imkanı sağlayan (çok hassas bölgelerde 5 derece bile mümkün),
işini gerçekten iyi yapan çok başarılı bir ustura (shavette demeyi sevmiyorum  Sleepy  )

İşin kozmetik tarafına pek girmek istemiyorum. Sapı, metal aksamı vs. çok daha kalıteli olabilir ama işlev benim için her şeyden önce geldiği için önemsemiyorum.  

Arada Senguine R5 kullanmama rağmen Sedef'in benim için 1 numara olmasının çok önemli bir sebebi daha var: üstten kilitli ve jileti düz sabitleyen usturalarda jilet açısını değiştirememek negatif bir durum. Sedef'te ise jileti verevine yerleştirip slant etkisi ile çok başarılı, tertemiz, neredeyse tek perdede sinekkaydı tıraş olmak çok kolay. Jiletin serbest girişi bu avantajı mümkün kılıyor.

Gerçekten de berberler bu işi biliyor.

Kullanacak komşulara metal görünümlü olanını da aramalarını tavsiye ederim; diğer renklerinden çok daha şık görünüyor. O renk sadece yurt dışına ihraç ediliyormuş, dolayısıyla bulunması zor (artık hangi akla hizmetse yurt içine satış yapmamak  Dodgy ). Karabulut Ticaret tek tük elinde bulunduruyor bazen.
Metal rengini geçen berberimde gördüm ben. Bence de daha şık duruyor, denk gelirse alırım bir tane. Şimdilik sadece kırmızısı var ve ben de gayet memnunum. Sizin bahsettiğiniz kadar hassas noktalardan pek anlamıyorum ama benim gibi usturada fazla tecrübesi olmayan kişiler için tek olumsuz noktasının jileti çok rahat yerleştirememek olduğunu söyleyebilirim.
(05/06/2017, Saat: 19:46)Oguzhan53 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Metal rengini geçen berberimde gördüm ben. Bence de daha şık duruyor, denk gelirse alırım bir tane. Şimdilik sadece kırmızısı var ve ben de gayet memnunum. Sizin bahsettiğiniz kadar hassas noktalardan pek anlamıyorum ama benim gibi usturada fazla tecrübesi olmayan kişiler için tek olumsuz noktasının jileti çok rahat yerleştirememek olduğunu söyleyebilirim.

Merhaba @Oguzhan53 komşum. Yukarıdaki sayfalarda İhtilaf üstadın jilet yerleştirme videosu var. Muhakkak izlemişsinizdir. Bu, Sedef tipi usturaların klasikleşmiş ve en kolay jilet takılma şekli. Zamanla eliniz alışacaktır ama daha rahat bir jilet girişi için, jileti kırdığımız noktalardan kırarak değil de makasla kesmenizi öneririm. Makasla kestiğinizde esneme ile kıvrılma olmadığı için jiletin usturaya giren ilk kısmı dümdüz oluyor ve o daracık bölmeye çok daha rahat giriyor. Bazen tam ayarlayamayıp jilet yamuk yerleşse de bunu hiç kafaya takmayın, yorumumda da belirttiğim gibi bu avantajlı bir durum. Ben özellikle jileti yamuk yerleştirerek slant etkisi ile tıraş oluyorum. En mild jiletlerde dahi takılma, çekme vs. yaşamazsınız. Denerseniz farkı göreceksiniz. Özellikle yakın tıraş seviyorsanız.
Teşekkür ederim komşum. Videoyu izlemiştim evet. Söylediklerinizi de deneyeceğim bakalım o şekilde nasıl bir performans alıyorum.
Değerli komşularım Merkür Progress ile devam etmekte olduğum geleneksel tıraş keyfinde, son zamanlarda bir ustura deneyimi yaşama meraki başlamıştı. Bugün annemle Eminönü'ne gitmişken fırsattan istifade bir İmpa'ya gideyim dedim. Aslında aklımda Dovo vardı ama Mustafa Bey deneme amaçlı Dovo yerine Ali Bıyıklı ya da Sedef alabileceğimi söyledi, ben de kendisini dinleyerek bir Ali Bıyıklı aldım.

Eve geldiğimde önce sakalımı yıkayıp temizledim. Aslında riskli bir işe giriştim çünkü yaz rehaveti ile 1 haftadır tıraş olmamıştım ve sakallarım uzamıştı. Normal rutinde 2-3 günlük sakalla tıraş olsam daha rahat edebilirdim. Güzel bir temizliğin ardından bol köpük oluşturup yüzüme uygulama öncesi jileti usturaya taktım. Taktım dediğime bakmayın gerçi, takabilmek için epey uğraştım. Önce kulakları ile takmaya çalıştım, derken kulaklardan biri kırıldı, öyle olunca diğer kulağı da kırıp tuvalet kağıdı ile bastır, fayansta it vs. derken yerine oturttum. Bu arada kullandığım jilet Progress'te de severek kullandığım jiletlerden yeşil Astra'ydı. Fırçama yüklediğim köpüğü bol bol yüzüme masaj yaparak sürdüm ve tıraşa geçtim.

Açıkçası stres olmadım desem yalan olur. Çok dikkatli ve yavaş hareketlerle, yüzümün her iki tarafında da sağ elimi kullanarak (sola hevesliydim ama 'yemedi') açıyı koruyarak WTG iki perde tıraş oldum. Zorlandığım yerler sol yanağın favori kısmı görmekte zorlandığım için ve çene oldu tabi şekil itibarıyla. Bunun dışında Progress ile de iki perde olurdum ama ilki agresif ayarda WTG, mild ayarda ATG şeklinde olurdu ve çok daha sinek kaydı sonuç alırdım. Ustura ile kesik korkusundan çok fazla oynamadan yerçekimine uymak durumunda kaldım diyebilirim.

Kesik konusuna gelmişken 2 nazarlıkla tıraşı tamamladım. Biri sol burun altı, biri de çenenin sol tarafı. Ama hani jilet kestiği gibi yakar ya, öyle derin kesikler değil neyseki, 2 tane nokta şeklinde, kan birikince farkedilecek cinsten. Tıraş sonrası klasik 1 dk.'lık şap seansı ve nemlendirici ile keyfimi noktaladım. Tabi acemilikten biraz cildime zarar vermişim, şap sürünce ilk DE deneyim zamanında olduğu gibi yanma hissettim.

Sonuç olarak keyif aldım, stresli geçse de ben bu strese 10 ay önce geleneksel tıraşa başlarkenden aşinayım. Sonrasında vazgeçemeyeceğim bir zevke dönüştü. Ustura da öyle olacak mı deneyerek göreceğim. Şimdilik Ali Bıyıklı ile devam. Ama misal Perşembe akşamı bir konuşmam olacak, muhtemelen öncesinde onun gerginliği ve zaman kısıtı ile usturayı değil Progressi tercih edeceğim. Progress gibi bir makineden sonra çok hafif geldi, Progress'in ağırlığını seviyordum. Ayrıca sapının oynaması vs. de çok hoşuma gitmedi diyebilirim. Biraz alıştıktan sonra DE makineye tamamen dönmeyeceksem biraz daha ağır birşey almak isterim. Tabi gene böyle bir shavette mi almak yoksa girdik bir yola diyerek gerçek bir ustura mı almak lazım ona da karar verebilmiş değilim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Feather Artist Club Ss Ustura inter 148 109,382 16/10/2023, Saat: 23:49
Son Yorum: ohtararan
  Hergün jiletli ustura ile tıraş olunur mu? Fatihkorkmaz 14 5,160 23/06/2023, Saat: 14:49
Son Yorum: MERCAN.04
Video SATILIK: Parker SRX Jiletli Ustura Paslanmaz Çelik asrnnn 1 975 24/04/2023, Saat: 18:49
Son Yorum: asrnnn
  CAPTAIN FAWCETT USTURA Erdi 11 5,572 24/02/2023, Saat: 13:34
Son Yorum: CemBarlas
  Ustura İçin Jilet Seçimi ynspektas 53 31,634 31/03/2022, Saat: 10:59
Son Yorum: CemBarlas
  Jiletli ustura ve tıraş aleti kombini ile ilgili Oldstyle 5 2,628 27/09/2021, Saat: 10:00
Son Yorum: Oldstyle
  Sedef usturanın geçmişi Eunus 3 2,332 25/09/2021, Saat: 20:15
Son Yorum: Eunus
  Parker Jiletli Ustura emiriko 33 62,865 10/09/2021, Saat: 09:01
Son Yorum: KurtaranS
  Zaza Ahşap Saplı Ustura shaving nick 22 10,367 04/09/2021, Saat: 11:35
Son Yorum: Eunus
  Jiletli Ustura Alımı Konusunda Tavsiye aminoasid 81 80,274 19/04/2021, Saat: 22:43
Son Yorum: Uzunluomer

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: