Ali Bıyıklı ve Sedef Ustura
(13/01/2019, Saat: 15:40)informatiker Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şu soruyu sormak istiyorum. Diyelim usturaya takılan jileti başka tıraşta kullanmak istiyorsunuz. İlk tıraş sonrası jileti ne şekilde temizleyip bırakmak gerekiyor? Su teması iyi değil deniliyor? Jilette yapışık kıllar kalıyor onu nasıl temizliyorsunuz?

Jilette yapışık kıllar kalmasının en büyük nedeni kullanılan sabundan da kaynaklanabilir, tıraş süresini uzun tutmak ve bu arada da usturayı temizlememekten de kaynaklanabilir.

Uzun yıllardır jiletli ustura tıraşı olurum, şimdiye kadar ustura üzerinde tıraşla ilgili gerek sabun ve gerekse kıl kaldığını hatırlamıyorum.

Bu belki benim tıraşla ilgili alışkanlıklarımdan kaynaklanabilir.

Ara ara ustura üzerindekileri avuç içime sürer veya suya tutarım.

Tıraş bittikten hemen sonra da yine ustura ağzını suya tutarım tamamen temizlendikten sonra da jileti usturadan çıkarmadan(keskinliği devam ediyorsa) silkeler ve dolapta ustura için yaptığım askıya asarım.

Bu arada hijyen konusuna açıklık getirmek lazım. Konuyla ilgili bilgi sahibi arkadaşlarımızın yorumları faydalı olabilir.

E n v i r o n m e n t a l i s t

(13/01/2019, Saat: 16:39)informatiker Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum sen jileti ıslatıp kurutuyorsun. Ancak benim bildiğim jilete suyun hiç temas etmemesi gerektiğidir. Acaba ben yanlış mı biliyorum?

Birde ben jileti usturadan çıkarmadan bir sonraki tıraşa kadar tutmak istiyorum. Usturada jileti takıp çıkarmak biraz zor biliyorsunuz.

Ustura için de aynıdır herhalde ama safety razor'larda jileti makinede bırakmak önerilmiyordu. Hem ıslak kalıyor hem de meraklı biri eline almaya kalkarsa sonucu felaket olabilir.

Jilet tıraş boyunca her türlü ıslanıyor, bundan kaçış yok üstad, adı üzerinde gelenksel ıslak tıraş Big Grin Benim yaptığım arındırıp saklamak sadece.

Usturadan korktuğum için hala denemedim ama çıkarmanın zor olduğunu biliyorum, bilen bir üstad yazsa güzel olur orta yolu var mı bu işin.
(13/01/2019, Saat: 17:16)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Jilette yapışık kıllar kalmasının en büyük nedeni kullanılan sabundan da kaynaklanabilir, tıraş süresini uzun tutmak ve bu arada da usturayı temizlememekten de kaynaklanabilir.

Uzun yıllardır jiletli   ustura tıraşı olurum, şimdiye kadar ustura üzerinde tıraşla ilgili gerek sabun ve gerekse kıl kaldığını hatırlamıyorum.

Bu belki benim tıraşla ilgili alışkanlıklarımdan kaynaklanabilir.

Ara ara ustura üzerindekileri avuç içime sürer veya suya tutarım.

Tıraş bittikten hemen sonra da yine ustura ağzını suya tutarım tamamen temizlendikten sonra da jileti usturadan çıkarmadan(keskinliği devam ediyorsa) silkeler ve dolapta ustura için yaptığım askıya asarım.

Bu arada hijyen konusuna açıklık getirmek lazım. Konuyla ilgili bilgi sahibi arkadaşlarımızın yorumları faydalı olabilir.

Şimdi ben bugün tıraş olurken ustura üzerindekileri hem avuç içine bazende kağıda sildim. Yani suya tutmadım. Berberlerde suya tutmuyor avuç içine sürüyor. Bu doğru yapıldığı anlamına gelmez tabiki. Suya tutmayınca jilet üzerinde kesik kıllar yapışmış şekilde kalıyor. Suya tutunca gider elbette. Suya tutmak gerekiyor en sonunda herhalde.
(13/01/2019, Saat: 20:57)informatiker Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şimdi ben bugün tıraş olurken ustura üzerindekileri hem avuç içine bazende kağıda sildim. Yani suya tutmadım. Berberlerde suya tutmuyor avuç içine sürüyor. Bu doğru yapıldığı anlamına gelmez tabiki. Suya tutmayınca jilet üzerinde kesik kıllar yapışmış şekilde kalıyor. Suya tutunca gider elbette. Suya tutmak gerekiyor en sonunda herhalde.
Berberlerin suya tutmama sebebinin jilet körelecek zarar görecek vs. değil de daha hızlı bir şekilde devam ettiği için olduğunu düşünüyorum. Hak verirsiniz ki jileti tek kullanımlık kullanıyor çünkü. Jileti su tutmadan kenara koymak pek sağlıklı gelmiyor bana.

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi
Hemen tüm bıçak ambalajlarında “ kullandıktan sonra suya tutup silkeleyin, silmeyin vs” minvalinde küçük notlar var.
Yani illede bi iki tur atacaksanız durulayıp, kağıdına sarın koyun dolabınıza.

Berberler ise genellikle aşırı şapır şupur sulu ortam sevmezler, hem ustura tutan el hemde yanağımızı derimizi tuttukları el ıslak olursa şayet biraz sevimsiz sonuçlar doğabilir.
Ben şahsen De aleti tuttuğum elin dahi çok ıslak olmasından hoşlanmam.

Ha ,bi kaç tek tük örnek harici, kayda değer bir pas sorunuyla karşılaşmadım “durulayıp tekrar kullandığım” bıçaklarda.
Yanlız bir kere su ,sabun değmiş bıçağın,paslanma süresi hiç kullanılmamış olandan daha kısa, buna eminim.Kaplamalar incelip koruyucu wax,yağ vs ler akıp gittiğinden olsa gerek. Bu yüzden tekrar kullanıcağınız bıçakları çok uyutmayın derim ben.

Saygılar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
İlave olarak:

Bir kaç gün çelik ustura'ya ağırlık verip jiletli usturayı kullanmadığımda belirli bir süre sonra pas başlangıcını oluştuğunu gördüm.

Çünkü, jiletin nemli yerde paslanma süreci çok erken başlıyor, bu da usturaya yansıyor.

Jiletli usturalarda jilet ustura üzerinde kalacak ise çelik ustura gibi yağlamak gerekebilir.

(14/01/2019, Saat: 02:41)Aersin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yani illede bi iki tur atacaksanız durulayıp, kağıdına sarın koyun dolabınıza.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Bencede yapılması gereken en iyi uygulama bu, duruladıktan sonra tırnağınızla bir iki kez jileti tıklayıp kaba suyunu attıktan sonra kağıdında saklamanın hiç mahsuru olmayacaktır.
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

Paslanmaya yol açan etken ıslaklık olsa da temas durumu da ıslaklıkla birleşirse paslanma süreci hızlanacaktır. Teması azaltırsak paslanma süreci uzayacaktır. Ali Bıyıklı ve Sedef ustura jileti çıkarıp tekrar kullanmaya bu anlamda çok uygun değil gibi. Eğer jilet tekrar tekrar kullanılacaksa şarjörlü veya üstten sürgü-kilit mekanızmalı (başka tanım bulamadım) usturalar daha uygun olacaktır.
(14/01/2019, Saat: 11:36)sfenks Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Paslanmaya yol açan etken ıslaklık olsa da temas durumu da ıslaklıkla birleşirse paslanma süreci hızlanacaktır. Teması azaltırsak paslanma süreci uzayacaktır. Ali Bıyıklı ve Sedef ustura jileti çıkarıp tekrar kullanmaya bu anlamda çok uygun değil gibi. Eğer jilet tekrar tekrar kullanılacaksa şarjörlü veya üstten sürgü-kilit mekanızmalı (başka tanım bulamadım) usturalar daha uygun olacaktır.
Bunun gibi mi?
26nylN.jpg

(14/01/2019, Saat: 12:17)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bunun gibi mi?
26nylN.jpg

Ta kendisi Blush

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Feather Artist Club Ss Ustura inter 148 109,387 16/10/2023, Saat: 23:49
Son Yorum: ohtararan
  Hergün jiletli ustura ile tıraş olunur mu? Fatihkorkmaz 14 5,162 23/06/2023, Saat: 14:49
Son Yorum: MERCAN.04
Video SATILIK: Parker SRX Jiletli Ustura Paslanmaz Çelik asrnnn 1 975 24/04/2023, Saat: 18:49
Son Yorum: asrnnn
  CAPTAIN FAWCETT USTURA Erdi 11 5,574 24/02/2023, Saat: 13:34
Son Yorum: CemBarlas
  Ustura İçin Jilet Seçimi ynspektas 53 31,639 31/03/2022, Saat: 10:59
Son Yorum: CemBarlas
  Jiletli ustura ve tıraş aleti kombini ile ilgili Oldstyle 5 2,628 27/09/2021, Saat: 10:00
Son Yorum: Oldstyle
  Sedef usturanın geçmişi Eunus 3 2,333 25/09/2021, Saat: 20:15
Son Yorum: Eunus
  Parker Jiletli Ustura emiriko 33 62,868 10/09/2021, Saat: 09:01
Son Yorum: KurtaranS
  Zaza Ahşap Saplı Ustura shaving nick 22 10,369 04/09/2021, Saat: 11:35
Son Yorum: Eunus
  Jiletli Ustura Alımı Konusunda Tavsiye aminoasid 81 80,284 19/04/2021, Saat: 22:43
Son Yorum: Uzunluomer

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: