Ali Bıyıklı ve Sedef Ustura
@Dr.Fahrenheit yeni usturanız hayırlı olsun. Eğer sap oynuyorsa usturanızın pimlerine hafif çekiç darbesi indirerek sağlamlaştırabilirsiniz. Ancak iki taraftan da eşit şekilde vurun ki dengeli açılıp kapansın.
Elime alıp incelerken bir ara pense ile sıkıştırmayı düşünmedim desem yalan olur @Köse123 komşum, çekiç daha makul duruyor. Perşembeye kadar annemdeyim, perşembe akşamı eve geçeceğim, o zaman bir deneyeyim bakim. Çok teşekkür ederim Smile
(08/08/2017, Saat: 00:12)Köse123 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Dr.Fahrenheit  yeni usturanız hayırlı olsun. Eğer sap oynuyorsa usturanızın pimlerine hafif çekiç darbesi indirerek sağlamlaştırabilirsiniz. Ancak iki taraftan da eşit şekilde vurun ki dengeli açılıp kapansın.

+1
Merhaba @Dr.Fahrenheit komşum. İlk ustura deneyiminizi iki basit nazarlıkla atlatmanıza sevindim. İstikrarlı bir şekilde usturaya devam ederseniz elinizin alışması uzun sürmeyecektir. Elinizin melekesine bağlı olarak 10-20 civarı tıraş sonrasında usturayı epeyce rahat ve korkusuzca kullanabilir duruma geleceksiniz. Sonrasında usturadan aldığınız keyfi başka hiç bir tıraş aletinden alacağınızı düşünmüyorum (çelik usturayı örnek dışı tutuyorum). Özellikle sinek kaydı tıraş seviyorsanız. Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim, şahsen hafif usturalarla, ağır usturalara nazaran çok daha rahat tıraş oluyorum. Eğer almayı düşündüğünüz usturanın sap kısmı ağır olursa denge problemi yaşayabilirsiniz. Bu anlamda Senguine R5 gibi sapı ahşap ve hafif, gövde bölümü çelik veya ağır metal bir ustura tercih etmenizi tavsiye ederim.

Çelik usturaya ise hemen heveslenip satın almanızı önermem. Tıraş olamayacağınız için değil. Hem ekonomik anlamda, hem de genelde ustura kullanımından zevk alıp almayacağınız belli değilken biraz erken bir karar olur. Belki de iki tıraş sonra usturadan zevk almayacaksınız, veya DE aletler daha zevkli gelecek, veya shavette in jilet seçebilme avantajı hoşunuza gidecek vs. Bence bir ay süreyle mecbur olmadığınız zaman haricinde her fırsatta ustura ile tıraş olun ve bakın bakalım gidişat neyi gösterecek Wink
@Niko komşum teşekkür ederim öncelikle. Hayatımın tıraş dönemi Geltir'den önce ve Geltir'den sonra olmak üzere ikiye ayrılıyor diyebilirim. Islak tıraş öncesinde tıraş olmayı sadece bir mecburiyet olarak görür, olabildiğince tıraş olmamaya çalışır ve olacaksam da son dakikaya bırakır 5dk'da hallederdim. Çünkü tıraş olmak yüzümde çıkan kılları halletmekti. Geltir'den sonra ise tıraş bir çok komşum gibi keyfe dönüştü ve zaman yayıldıkça yayıldı. Bu sebeple normalde işe giderken olacağım tıraşı geceye kaydırdım ve keyfi uzattım. Ama tabi zaman zaman acele ile tıraş olmam da gerekebiliyor. Şu anki düşüncem vaktim oldukça ustura kullanacağım yönünde. Tabi şimdi konuşmak belki erken olabilir. En azından çelik ustura için gerekli bütçemi oluşturana kadar hem el alışkanlığı kazanıp hem de sevip sevmediğimi tam olarak idrak edebilirim komşum.
@Dr.Fahrenheit komşum ustura yolunda başarılar dilerim. Sizinle aynı sıkıntıları yaşamış biri olarak bende düşüncelerimi paylaşmak isterim.

Günün Traşı konusunda @dikdik_s ve @onurcakmak arkadaşlarımızın çelik ustura traşının keyfi ve ciltteki hissiyatı konusundaki düşüncelerine katılmakla birlikte, maddiyat konusunu göze alarak üstteki mesajında @Niko arkadaşımızın tavsiyeleri bana daha makul geliyor. Jiletli usturalar çeliğe oranla çok çok daha az masraf çıkardığından, jiletli ustura ile denemeler yaparak el alışkanlığı kazanmak bence daha pratik bir yöntem. El alışkanlığı kazandıktan sonra eminim sizde çelik usturaya geçmek isteyeceksiniz Smile

Çelik usturanın benim açımdan tek sıkıntısı bilenmesi. Şöyle ki bir süre önce forumdan merakla Gold Dolar 208 ustura ve 12K Çin taşı aldım. Sanırım bilenip kullanılmadığı için kayışım olmamasına rağmen 7 kez traş olabildim. Traş sonrası ciltteki hissiyatı @dikdik_s komşumun dediği gibi harikaydı ve o günden beri ilerisi için çelik usturayı düşünüyorum. Aldığım 2. çelik ustura bir süre kayışlanıp kullanıldığı için olacak sanırım pek fazla kullanamadım. Geçen hafta ilk bileme teşebbüsümde bir saat kadar uğraştıktan sonra Gold Doları yeterince keskin hale getiremediğimi gördüm. Tekrar deneyeceğim olmazsa forumdaki bilgili arkadaşlardan yardım isteyeceğim. Verdiği keyfi düşününce yaşattığı sıkıntılara rağmen çelik usturadan vazgeçmeyi düşünmüyorum. İnanıyorum ki ustura traşına devam etmek isterseniz sizde buna benzer olaylar yaşayacaksınız hazırlıklı olun Smile

Son olarak farklı bir jiletli ustura denemek isterseniz http://www.geltir.com/showthread.php?tid=7568 konuda görünen usturayı denemeniz için gönderebilirim. Sırt kısmı daha kalın olduğu için Sedef ve Ali Bıyıklı usturalara göre daha rahat bir tutuş sağlıyor.
Değerli @kalantorxl komşum, yorumunuz ve teklifiniz için çok teşekkür ederim. Komşularımın tecrübeleri sonucu vardıkları fikirler çok işime yarayacak. Anladığım kadarıyla shavette bir ara geçiş ekipmanı gibi görünmesine rağmen asla ve asla çelik bir usturanın yerini tutmayacak. Bu bakımdan shavetteler ile fazlaca vakit ve nakit kaybetmeden çelik usturalara geçiş yapmak daha iyi. Fakat tabi sizin de dediğiniz gibi çelik ustura hem bütçe açısından hem de taşlama ve kayışlama açısından fazlaca meşakatli olacak. Ben şimdilik yeterli bilgiyi öğrenip, yeterli nakdi edinene kadar elimdeki shavette ile el alışkanlığı kazanmaya çalışayım diyorum.

Hatta az önce ikinci tıraşımı oldum Ali Bıyıklı ile. Bazı noktalarda tutuş ve görüş açısından sorunlarım olduğunu gördüm. Sanırım alışkanlık kazanınca bu sorunların üstesinden geleceğim. Hatta bu sefer tek perde (WTG) ile yetinmeyip 2. perdeyi de ATG oldum. İlk denemeye göre çok daha sinek kaydı bir tıraş elde ettim ama şap esnasında farkettiğim kadarıyla alt bölgeyi biraz fazla tahriş etmişim.
(05/06/2017, Saat: 19:59)Niko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben özellikle jileti yamuk yerleştirerek slant etkisi ile tıraş oluyorum. En mild jiletlerde dahi takılma, çekme vs. yaşamazsınız. Denerseniz farkı göreceksiniz. Özellikle yakın tıraş seviyorsanız.

İyi akşamlar üstadım, yamuk jilet konusu beni biraz meraklandırdı da.Mümkünse bir ara jileti nasıl yerleştirdiğinizi bir fotoğraf ile gösterebilir misiniz?
(21/08/2017, Saat: 21:19)Köse123 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İyi akşamlar üstadım, yamuk jilet konusu beni biraz meraklandırdı da.Mümkünse bir ara jileti nasıl yerleştirdiğinizi bir fotoğraf ile gösterebilir misiniz?

Elbette üstat. İlk fırsatta.

Ek: @Köse123 Yakın çekim boyutu çok yüksek olmuş, gönderemedim.  Bu yeterli olmazsa yeniden yakın çekerim üstat.

2nqekjd.jpg
Çok teşekkürler @Niko üstadım elinize sağlık.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Feather Artist Club Ss Ustura inter 148 109,397 16/10/2023, Saat: 23:49
Son Yorum: ohtararan
  Hergün jiletli ustura ile tıraş olunur mu? Fatihkorkmaz 14 5,162 23/06/2023, Saat: 14:49
Son Yorum: MERCAN.04
Video SATILIK: Parker SRX Jiletli Ustura Paslanmaz Çelik asrnnn 1 975 24/04/2023, Saat: 18:49
Son Yorum: asrnnn
  CAPTAIN FAWCETT USTURA Erdi 11 5,575 24/02/2023, Saat: 13:34
Son Yorum: CemBarlas
  Ustura İçin Jilet Seçimi ynspektas 53 31,649 31/03/2022, Saat: 10:59
Son Yorum: CemBarlas
  Jiletli ustura ve tıraş aleti kombini ile ilgili Oldstyle 5 2,629 27/09/2021, Saat: 10:00
Son Yorum: Oldstyle
  Sedef usturanın geçmişi Eunus 3 2,336 25/09/2021, Saat: 20:15
Son Yorum: Eunus
  Parker Jiletli Ustura emiriko 33 62,868 10/09/2021, Saat: 09:01
Son Yorum: KurtaranS
  Zaza Ahşap Saplı Ustura shaving nick 22 10,371 04/09/2021, Saat: 11:35
Son Yorum: Eunus
  Jiletli Ustura Alımı Konusunda Tavsiye aminoasid 81 80,291 19/04/2021, Saat: 22:43
Son Yorum: Uzunluomer

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: