Yaprak Jileti Kaç Defa Kullanıyorsunuz?
(19/02/2019, Saat: 16:42)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: komşum bazı jiletlerin üzerinde DONT WİPE yani silmeyin kurulamayın anlamında uyarı bulunmaktadır. ben bu yüzden tıraştan sonra jileti suya tutarım yaylandırarak suyu atmasını sağlarım ve dolaptaki mıknatısa koyarım o şekilde havada durur. müsait olduğumda resim eklerim bu konuda

evet değişik bir yöntem merak ettim gerçekten, amacım sadece olabildiğince pastan uzak tutarak 5 iş gününü çıkartabilmek 1 jilet ile, çünkü gerçekten 2-3-4 ve 5nci günlerde yüzümdeki sakal aman aman yeni jilet açtıracak kadar değil bence. sık bir yüzeyi olsa da yumuşak sakalım olduğunu düşünmekteyim. Kesmesinde sorun yaşamadığım sürece 5 gün kullanabilirsem mutlu olacağım Smile

Jiletli ustura da yarım jilet olarak Derby ve PermaSharp  kullanıyorum.
Genellikle tek perde tıraş oluyorum.
Bir yarım jilet 3 gün gidiyor.

Tam jilet kullanmam gereken durumlarda da bütün olarak alabilecek bir usturama takıyorum.
Bir tarafın keskinliği yok olduğunda diğer tarafını çevirerek kullanıyorum.

Jiletleri usturadan çıkarmıyorum, ancak jilet ucuna gelmeyecek şekilde ustura ağzını   bir bez ya da kağıt mendil ile kuruluyorum ve usturayı dolapta yer alan askılığa asıyorum, yani nem olsa bile kendi kendine kuruyor.

Bugünkü Berber'lerin kullandığı jiletli usturaları tehlikeli buluyorum.
Gerçekten jileti tırnak ucuyla usturaya yerleştirme aşırı tehlikeli.

İşi biten jileti ise otellerde sıvı sabun için kullanılanlar büyüklüğündeki bir şişeye atarak kapağını kapatıyorum.(Bu öneriyi ve önlemi forumda okumuştum)

Bazen benden kaynaklanabilecek ve gelişigüzel atılmış bir jiletin başka bir insana zarar verebileceği düşüncesi bile yeteri kadar endişelendirebiliyor.

E n v i r o n m e n t a l i s t

(19/02/2019, Saat: 16:37)NIGRA Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 5 iş günü kullanabilmem konusunda düşünceniz nedir tam olarak sizce sağlıklı bir durum mu? Bazen acaba pas yaparsa tetanos falan yapar mı diye de tırsıyorum ama baktığımda gözle görülür bir paslanma fark etmedim jileti kurulayıp sardığımda..

Komşum benim yöntem şöyle:
Tıraş bittikten sonra, jileti makineden çıkarıp musluk suyunun altından geçiririm. Sonra da suyunu hafif silkeledikten sonra kuruması için odamdaki temiz havlunun üzerine bırakırım. Akşam eve geldiğimde ise jileti kendi kağıdının içine koyar bir sonraki kullanım için kaldırırım.

Bugüne kadar bu şekilde bir pasla karşılaşmadım. Muhtemelen uzun süre nemli ortamda, metal ile temas ederse pas meydana gelebilir. Yani makinenin içinde ıslak ıslak banyoda bırakılırsa belki olabilir kanaatindeyim.
Tamamdır makul bu şekilde yapayım bende o halde , bende bu şekilde bir sorun çıkartmayacağıni düşünüyorum teşekkürler

Jileti beğenmediysem 1 kere kullanıp atıyorum. Beğendiysem 2 kez kullanıyorum. Aslında daha fazla da kullanılabilir ama ben hijyen açısından uygun bulmuyorum. Belki hijyen açısından bir sıkıntı yoktur ama zaten kullandığım jiletler genellikle öyle pahalı jiletler olmuyor. Ama artık 5'lisine 7 liradan fazla para verdiğim jiletleri 3 kez kullanacağım.
Kullandıktan sonra bir iki titreştirip suyunu alıp Folyo ile kapladığım magnete asıyorum
2-3 sefer sıkıntısız kullanabiliyorum
Ama kullan at yaptığımda çok oluyor
1 ay öncesine kadar tek sefer kullan-at yapıyordum ama artık 1 hafta=1 bıçak=3 tıraş uygulamasına geçtim. Zaza Platinum, Derby Usta ve Rapira pambe-mavi hariç tüm bıçaklarda bu methodu kullanıyorum. Bu üçlü için tek kullanıma devam. Big Grin
Salı-Perşembe herhangi bir DE alet, Pazar günü son 3. tıraşta ise slantla süpürüp, temizleyip atıyorum bıçağı.
Bir tek şu vintage Zwilliing ve Viking bıçakları 5 kere kullanasım var. Bir de KAI ve Feather ikilisi de 5 tıraşı çıkarır sanıyorum.
"A Samurai always wears two swords."
@soner Bir videoda bir jilet ile 140-150 tıraş çıkaran birisini görmüştüm. Birgün delilik yapıp böyle bir deneme yapılabilir aslında ama bunu hergün videoya çekmek yük olur.
(18/04/2019, Saat: 21:50)Mauser Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @soner Bir videoda bir jilet ile 140-150 tıraş çıkaran birisini görmüştüm. Birgün delilik yapıp böyle bir deneme yapılabilir aslında ama bunu hergün videoya çekmek yük olur.
Nacet jilet ile denemelerine hala devam eden abiyi gördünüz muhtemelen..

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...
(19/04/2019, Saat: 01:21)FearOfATG Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Nacet jilet ile denemelerine hala devam eden abiyi gördünüz muhtemelen..

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...

Aynen... Jilet nacetti. İşin komik yanı tıraş olurken adam zorlanmıyor gibiydi.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: