Yaprak Jileti Kaç Defa Kullanıyorsunuz?
(30/07/2016, Saat: 02:04)Mauser Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aman kurulamayın jilet zaten 3-4 keullanımdan sonra değiştireceksiniz.Bu jiletler paslanmaz çelikten yapılıyor öyle kolay kolayda paslanmaz,suya tutun yeterlidir.

Doğru söylüyorsunuz ancak alışkanlık olarak kaldı bu kurulama işi ve bu huyumdan vazgeçmeye çalışıyorum. Uzun yıllar hem keyif, hem tembellik, hem de vakit tasarrufu için duş aldığım sırada tıraş oluyordum ve kaliteli makineleri de duş alırken kullanmadığım için özensizce ıslak haliyle içinde jilet varken bırakıyordum. 2 gün içinde paslanıyordu haliyle o kadar yoğun suyun ve nemin içinde kaldığından. Ancak yeni yeni ıslak tıraşı hakkını vererek yapmaya başladım uzun bir aradan sonra ama bu tür gereksiz jilete de zarar veren alışkanlıkları bırakmak zaman alacak.
Arkaslar bence bir jileti 2 den fazla kullanmamaya çalışın.Boylelikle konfor üst düzeyde tutulmuş olur.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Köpükten arındırma soğuk suyla yağıldığında(jilete sıcak su değdirilmediğinde) kullanım ömrü epeyce uzuyor. Bu şekilde Personna Lab Blue ile 6. tıraşımı sorunsuz oldum. Diğer jiletlerle de sonuç değişmiyor.

Bir de çok eskilerde bir büyüğüm, jileti, akan suya dik tutma, o bile köreltir demişti.
Haftada 1 (6-7 traş) jilet değiştiriyorum. Derby ve zaza hariç denediğim hiçbir jilet beni yarı yolda bırakmadı henüz. Konfor az biraz düşüyor ama iş görmeye devam ediyorlar.

Bu konuda @Mauser komşumuz güzel testler yapıyor. Onun testlerini takip edebilirsiniz.
perma sharpla oluyorum genelde... 36-48 saatte bir kullanıyorum... enaz 1 hafta gidiyor sonrasında takılmaya başlıyor sakala...
derby, merkur kullandım fakat perma sharp kadar memnun kalmadım... bence ideali perma.. ne çok keskin ne de ince ve kör...
Perma berber jileti ile 3,4 traş rahat çıkarıyor. Birim başı maliyeti 2,5 kuruşa geliyor
Platin yahut crome gibi kaplamalı jiletler 2-3. kullanımda çok daha konforlu
hissiyat veriyor.
Stainless jiletler 1-2 kez kullanımda keskinliğini yitiriyor.
Platinse 3, stainless ise 2 kullanım ideal geldi bana.
Smile
Yeşil astra ve futur ile
pazartesi salı çarşamba bir jilet
perşembe cuma pazar bir jilet kullanıyorum

cumartesi tıraş olmuyorum

ayrıca haftada bir de favori düzeltmekte kullandığım coolcuta bir yarım jilet takıyorum (shark racer gibi elimdeki en sevmediğim jiletlerden...)

haftayı 2.5 jilet ile kapatıyorum Smile
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
Merhabalar;
Jiletin tıraş esnasında yüzde akma durumuna göre değişiyor kullanım sayısı, genellikle her tıraş için ayrı bir jilet kullanıyorum.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: