Yaprak Jileti Kaç Defa Kullanıyorsunuz?
Bir jilet bir traş.

Usturada yarım yaprak jilet kullanıyorum. Jiletimi keskin seviyorum elim öyle alıştı.
Yorumlardan ve denemelerimden anladığım kadarıyla.Tıraş sayısı,markaya,cild tipine ve beklentiye göre değişiyor.

5-6 tıraş çıkaracağınız jilette var piyasada,kullan at jilette var.Ben hijyen sebepinden dolayı 2 kereye düşürdüm kullanım miktarını.Zorlasam WS ile 4 traş çıkarırım ama 2 de bırakıyorum.rapirayı tek sefer kullanırım günlük tıraş için,Feather muadili bir jiletle 5-6 yapabilirim tahminimce.İngiliz yapımı eski Nacet gibi bir jilet bulabilsem 10 a kadar yolu var.
Teknik olarak iyi kalite (feather, bolzano vb.) bir jiletle çok sayıda tıraş olunabilir tabiki. Ancak bunun bir de hijyen yönü var. Olaya bir de birim maliyet açısından bakarsanız, en pahalı yaprak jilet markaları bile kartuşlardan daha ucuza geliyor. Fazla zorlamaya gerek yok bence. Ben keskinlik/konfor açısından vasat altı bir jilet ile 1-2, vasat olanla 2-3, üst seviye bir jiletle 3-5 kez tıraş olurum. Zamanla hangi marka ile ne kadar tıraş olabileceğinizi keşfediyorsunuz. Bunu genele yönelik bir kurala bağlamak pek mümkün değil. Kişiye özel bir durum.

Keyifli tıraşlar.
Arkadaşlar çift taraflı jilet ile kaç traş çıkartıyorsunuz?
(24/12/2015, Saat: 13:26)manilafortuna Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar çift taraflı jilet ile kaç traş çıkartıyorsunuz?

Ben çift taraflı jiletleri genelde haftada bir değiştiriyorum.
(24/12/2015, Saat: 13:26)manilafortuna Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar çift taraflı jilet ile kaç traş çıkartıyorsunuz?

iki tarafıyla da bir kere olmak üzere 2 defa, yalnız polsilver 4 5 kaldırıyor, 10 gören timor da var.
(24/12/2015, Saat: 19:23)kerimovic Adlı Kullanıcıdan Alıntı: iki tarafıyla da bir kere olmak üzere 2 defa, yalnız polsilver 4 5 kaldırıyor, 10 gören timor da var.

Evet, Timor'ları üretirken körelmesi gerektiğini söylemeyi unutuyorlar. Ben de Timor'la 10-12 tıraş çıkartabiliyorum.
4 Sefer ideal deniyor genelde... Teşekkürler yorumlarınız için
Arkadaşlar,

Rotasyonunda birden fazla makinası olan arkadaşlar jiletlerinizi nasıl kullanıyorsunuz. Her seferinde jileti makinanın icinden cıkarıp, bir daha ki kullanımda baska bir makinanıza aynı jiletimi takıyorsunuz.

Ben jiletleri makinaların icinde bırakıyorum. Zira makinaların karakterine gore, kullanıslı olan jilet farklı oluyor. Fakat bu sekilde de 3-4 makina oldumu hangi jileti kac kere kullandıgımın takibini yapamıyorum unutuyorum. Yurt dısında zar numarası var tamam ama napalım her makinanın onune zar mı koyacaz tek tek.

Sizlerin yöntemi nasıl?
Ben cikarip mıknatısa tutturuyorum. Sonra makineyi siliyorum. Jilet makinada kalırsa paslanır ve daha da önemlisi unutup elimi parcalayabilirim. Bu korku icimde hep var.

Kullandığım jileti genelde korelene kadar aynı alette veya uyumlu olduğu bir alette kullanıyorum.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: