Beğendiğiniz Banyo Sabunları
Saç dökülmesi problemi yaşayan birisi olarak bıttım sabununu ben de biraz araştırıyorum. Mardin'den Mehmet Dede %22 oranında bıttım yağı kullanmış ancak bir de Ömer dede var Siirt'ten. O üç kaliteye ayırmış sabunlarını ve %100, %60, %15 olarak oranlamış. Birinci kalitesinin yarım kilosu 60TL https://www.omerdede.com/bittim-sabunu-2 Mehmet dede kostik (sodyum hidroksit) kullanmadan yapıyormuş sabunları, Ömer dedenin sitesinde baz (lye) olarak ne kullandığını belirtmemiş, mesaj atıp sormayı düşünüyorum.

Ben de ne zamandır şampuan yerine saça özel kalıp sabun (shampoo bar) kullanmak istiyorum ne zamandır, ikisi arasında kararsız kaldım. Sabun tarzı (buna şampuan da dahil) yıkayıcı ürünlerin kalıp/katı hali hariç her nevine biraz karşıyım. Mehmet dedenin %22 iddiasını biraz araştırıp ona göre karar vereceğim. Yakın zamanda da cilt doktoru randevum olacak, ona da bir danışırım.

@Rigbie Komşum bu Hacı Şakir vb. seri üretim market ürünü, onunla burada konuştuğumuz butik üretim el yapımı sabunlarla kıyas etmek çok doğru olmaz. Fiyat/Ağırlık olarak ele almak ise bence hiç olmaz Smile
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Onur bizim hanım kül kullanarak sabun yapmayı falan denemisti. O is cok zor abi donmuyor. Satıs yapıyorsa kim olursa olsun kostiksiz olmaz ben diyim.
Tişikkirlir Sipirmin.
Bir de bir yerde okumuştum bulursam paylaşayım ama külden de yapılsa kostikle aynı zararlı hale geliyormuş yani kül olunca masum ya da doğal olmuyormuş.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
(05/05/2020, Saat: 02:06)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Onur bizim hanım kül kullanarak sabun yapmayı falan denemisti. O is cok zor abi donmuyor. Satıs yapıyorsa kim olursa olsun kostiksiz olmaz ben diyim.

Üstat endüstriyel üretim olmadan önce bu iş külle yapılıyordu. Babadan dededen bu işin usulünü bilenler olması gerektiği gibi tecrübe sahipleri yapabilir bunu. Zamanında bir ormancının sadece külle yapılmış bir sabunu elime geçmişti. Ancak ne sabunuydu hatırlamıyorum şimdi. Adam kendine yapıyor sabunu sadece, amcam rica ile kendisine de almıştı biraz, bana da o vermişti. Sabun o kadar doğaldı ki bir zaman sonra bildiğiniz rengi koyulaştı. Köpürmesi, ciltte bıraktığı etkisi ile gerçekten çok farklı bir şeydi, çok da beğenmiştim.

(05/05/2020, Saat: 02:17)-mali Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir de bir yerde okumuştum bulursam paylaşayım ama külden de yapılsa kostikle aynı zararlı hale geliyormuş yani kül olunca masum ya da doğal olmuyormuş.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Komşum kül de sonuçta kostik etki gösteriyor. Ancak kül kendi halinde kostiğe göre daha masum bir ajan, zira kostiği (Sodyum hidroksit) suyla karıştırdığınızda tepkime yapıp ısı ortaya çıkarıyor.

Şu da var; ne kül ne de kostik, yağlarla karışıp tam sabunlaşma gerçekleştiğinde bireysel zararlarını gösteremezler. Tepkimeye girip hal değişiminden sonra artık ne kostik, kostik oluyor ne de yağ artık yağ oluyor, başkalaşım geçirip sabun oluyor Smile Yani sabun halini almış ne küle ne de kostiğe zararlı demek doğru olmaz. Mesele ölçüyü doğru ayarlamakta. Onun içinde bu butik üretim işini iyi yapan, tecrübeli yerleri bulmak lazım.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Tek sabuncu mehmet dede den 4 cesit sabun aldim,sunu söyleyebilirim kokusundan belli sabun ben dogalim diye bağırıyor cidden cok memnun kaldim.
Enjoy life, your family and friends, love, good food and drink, music, and nature, and be kind and respectful to others while we are still here.
Tek sabuncu Mehmet Dede'den benim de siparisim geldi. Bittim sabunu aldim, koku olarak dogal temiz bir kokusu var. Kaliplar icin tam kuru diyemem, taze uretim olmasindan kaynakli olabilir. Saclara olan etkisini kullandikca gorecegiz. Diger sabun cesitlerini de en kisa zamanda denemeyi dusunuyorum
DVHwll.jpg
KGuzPC.jpg
(13/05/2020, Saat: 18:48)Dumanus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tek sabuncu Mehmet Dede'den benim de siparisim geldi. Bittim sabunu aldim, koku olarak dogal temiz bir kokusu var. Kaliplar icin tam kuru diyemem, taze uretim olmasindan kaynakli olabilir. Saclara olan etkisini kullandikca gorecegiz. Diger sabun cesitlerini de en kisa zamanda denemeyi dusunuyorum

Komşum ben defne ,saf zeytinyağlı, egzama için ardıç katranlı sabunu aldım bir kalıpda bıttım sabunu hediye göndermişler.Ardıç katranını kullanıktan sonra egzamanızda çoğalma olacaktır başta sonrasında biticektir dediler nitekim öyle oldu 2 kat arttı nerdeyse umarım dedikleri gibi biter.

Ben hepsini saçım için aldım,defne sabununu çok beğendim hiç kurutmuyor yumuşacık yaptı saçlarımı.bir kartona sarıp ya da sünger kutuda gönderirlerse daha iyi olur çünkü kargocular iyi taşımamış belli benim sabunlarında köşelerinde kırıklar vardı.
Enjoy life, your family and friends, love, good food and drink, music, and nature, and be kind and respectful to others while we are still here.
Benim de arada başka ürünler denememe rağmen, uzun zamandır kullandığım ve çok beğendiğim
Butik üretim olmayan ürünler şunlar

Banyo sabunu: kırlangıç zeytinyağı sabunu(kalıp)
Migroslarda bulunabiliyor, forumda yüz temizliği için kullanan da çoktu eskiden, bilmediğim yerden nasıl üretildiğini bilmediğim açık sabun almaktansa standart üretim olarak tercih ettiğim sabundur

El sabunu: Emek sıvı zeytinyağı sabunu
Çok fazla sıvı sabun denedim ama yıllardır en beğendiğim ve evden eksik etmediğim üründür. sıvı sabundan dolayı elleri tahriş olanlara da önerdiğim ve herkesçe beğenilen sabundur. Artık bir çok butik üretim doğal ürün çıktı ama hiçbirini emek kadar beğenmedim. İçerik kaliteli, parfümsüz değil ama çok hoş ve hafif kokusu var, üstelik fiyatı da pahalı sayılmaz,sanırım durulama sonrası kalıntı bırakmayıp göz yakmadığı için kontakt lens kullanalar da tercih ediyor, herkese tavsiye ederim

Köpük sabun: FOMY antibakteriyel köpük sabun, Çocuklar sıvı sabunu iyi köpürtmediği ve iyi durulamadığı için işyerinde de severek kullandığımız fomy bulunduruyorum. Ünlü markaların köpük sabunlarından daha başarılı buluyorum, genelde toplu kullanım alanları için ürünleri var, çok taklidi çıktı.
Köpük sabun tercih edenler veya şartları gereği antibakteriyel sabun kullanmak durumunda olanlar için iyi bir tercih bence
Marketten denk gelmişti, butik felan değil ama çok güzel sabun. Kristal marka zeytinyağı sabunu, saçlara iyi geldi, şampuana kıyasla dökülmeyi gerçekten frenliyor, tecrübe ile sabit. Zaten yıllardır sabunla saç yıkıyorum, sadece saç tıraşı sonrası şampuan sürüyorum mecbur Smile Götürsem yine ondan alacağım, fiyatı 10-11 lira arası bir şeydi, ağırlığı yanlış hatırlamıyorsam 600 gram olsa gerek
Bence ustura
Duru fresh sensetıon sertisi kokulu banyo sabunları denenebilir. Koku olarak duş geli gibi teninizde kalmıyor birde biraz çabuk eriyor gibi geldi. Ben misket limonlusunu denedim biraz daha fazla koksa daha güzel olurmuş.

Bu arada aldıgınız sabun yumuşaksa hafiften traş sabunu kıvamındaysa güneşte hava alacak şekilde bekletirsenizkurur sertleşir.Böylece daha uzun süre kullanırsınız.

Bazı firmaların sabunları biraz fazla yumuşak oluyor onlarda daha çabuk eriyip tükeniyor.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Banyo Fırçası Kullananlar Rigbie 4 3,838 19/04/2020, Saat: 01:39
Son Yorum: Soner
  Banyo İçin Doğal Sabun Tavsiyesi Arkomani 57 36,578 29/07/2019, Saat: 11:58
Son Yorum: dikdik_s
  SLS icermeyen banyo urunleri merg 15 17,143 29/03/2019, Saat: 15:04
Son Yorum: MetsGo
  TABAC BANYO SABUNU martin 7 15,101 10/12/2012, Saat: 01:03
Son Yorum: yarhasan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: