SON OKUDUĞUNUZ KİTAPLAR
Abilerim okuduklarım için değil fakat, üstünkörü inceleme şansı bulduklarım için naçizane bir eleştri yapmak isterim. Bu son zamanlarda gelişen şarkıcıların, TV'de iki programa çıkanların şiir kitabı çıkarma furyası ne olacak, gerçekten merak ediyorum. Şarkılarını çok sevdiğim bir kadın şarkıcının şiir kitabı 25. baskısını almış geçtiğimiz günlerde, umuyorum bir internet "troll"üne denk gelmişimdir. Çünkü o kitabın, o şiirlerin edebi bir değer taşımadığını düşünmenin yanı sıra; ben bu kitapların bu kadar basıp satmasını varolan edebi değerlere saygısızlık olarak görürüm. Belki çok sert bir eleştri, fakat düşüncem bu şekilde. Yani elbette çıkıp birileri "Sen daha iyisini yap görelim." diyebilir. Yapamam, fakat bu halihazırda olan durumu değiştirir mi; bunu da sizlerin takdirine sunuyorum...
Komsum herkes edebi metinlerden hoslanmayabilir, kimiside arabesk seviyordur.
Edebi değer taşımamasına rağmen, haketmediği halde, boş yere, gereksiz yere şişirilen, çok satan şey kitap olsun derim. Zira yazmaktan, okumaktan zararlı çıkan bir toplum görmedim/duymadım/bilmiyorum. Olacağına da ihtimal vermiyorum.

Daha iyisini yap da görelim diye değil ama, değer yargıları zaman içinde değiştiğinden var olan edebi değerden kastınız her ne olursa olsun, bu eleştiriye bu nedenle hiç hak veremedim.
Efendim bu konu cok derin, okumak yazmak guzel seyler itirazimiz yok olamazda. Ancak ne okuyoruz neticesinde ne yapiyoruz. Bu konu ne zaman tartisilsa bir yerde hemen su laf devreye girer; islamin ilk emride "oku" . Evet oylede oku ogren amel et burdaki maksat bu, daha dogrusu benim anladigim boyle. Biz okuyoruz ancak amel yok her bıranşta bu boyle. Her sey tarih felsefe edebiyat gibi sadece okuyarak konusarak yazarak icra edilmez, sahaya inmek icra etmek gerekir. Bu yuzden bizim profosorlerimizin cogunun hayati kutuphaneleriyle universiteler arasinda gecer surekli okuyup anlatirlar sonra aynisini okuttugu ogrencileri yapar bu boyle devam eder.
Okumaktan keyif alan hobi olarak goren, mesleki anlamda kendini gelistirmek icin okuyan herkese saygim sonsuz, ancak daha entellektuel daha iyi bir insan oacagi umidiyle kendini kasarak ve zorlayarak roman okuyanlara guluyorum, okuduklari kitabin senaryosu tv de dizi veya film olarak oynuyor zaten onlari izleyenlerden bir adim oteye gidemezler.
Elbette zevkler ve renkler vurgusu burada da var. Okuma alışkanlığıyla büyütülen biri olarak yazana da okuyana da saygım var. Çünkü ortada bir emek olduğunu pek tabii kabul ederim ve sarfedilen emeğe saygı duyarım.
Fakat benim derdim bir kitabın bu kadar kolay basılabiliyor olabilmesi. Yayınevlerinin yeni "Ha bu adam sosyal medyada, TV'de iki ünlü oldu bir hayran kitlesi var ben bu kitabı basarsam parayı kırarız." mottosu. Kitap gibi değerli bir şeyin bu kadar kolay metotlara dayandırılmasını kabullenemiyorum.
Bütün kitabı "gelcez, gitçez, yüzcez, görüncez" falan gibi kelimelerle yazılan şeyleri normal hayatta da ciddiye alamadığım gibi kitapta da ciddiye alamıyorum.

Ciddiye alamamak yanlış tabir belki de, okumaktan elbette asla zarar gelmez fakat yazılan şey düz yazı olsun, tema olsun ;bir örgüye sahiptir diye düşünüyorum. Ha şimdi derin düşününce, Orhan Veli üstadın 2 dizelik şiiri yok mu, var. Bu somut niteliği var mı bu örgü çatısı altında, tartışılır. Ama 2 ay bir televizyon yarışmasında yarışıp döndüğü anda kitap yazmaya başlayan adamı ben ciddiye alamıyorum.. Belki de yanlış bir tutum fakat eleştirimi naçizane belirtmek istedim komşularım. Saygılarımla Smile
3980b7d7ec747c0a420677aeac65cf37.jpg3d8dd02a0c2e084af639f2c00d820b65.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
Okundu bittuu.
rwht0i.jpg
0976d04b419822b50b41c16d43ae2b82.jpg

Goodreads okurlarına göre 2017’nin en iyi bilimkurgu romanıymış. Okudum. Aynen öyle. Bu ne sürükleyicilik böyle. Yakında filmini de çekerler. Marslı kitabının/filminin yazarı. Ay’dan soğudum biraz ama olsun Smile
2qiusk9.jpg

Ursula ablamızı kaybetmek sanki kendinize çok yakın birini kaybetmek gibi,yaşlanmış ama yaşamını herdaim diri tutmuş hatta yaşadığı hayatın çok ilerisinde bir duyarlılığa sahip ,bu dünyayı aşıp hayalinde kendi dünyalarını yaratmış ve bunu bizlere Edebiyatıyla Samimiyetle anlatmaya kendini adamış bir insan.Bu kitapta çocukluğundan başlayıp ilkgençlik dönemi ve sonrasını, yaşamındaki önemli aşamaları ,farklı konulardaki kendi yaklaşımını ,düşüncelerini anlatıyor...yazarı henüz okumamış ve ilgi duyacaklar için ideal bir tanışma kitabi..
insan sorunlarını anlatmak ile onlara çözüm bulmanın aynı şey olmadığını anladığında artık büyümüş demektir
@Dragon
Hocam cok dikkatimi cekti su kitabın listeye ekledim en kısa zamanda okumak istiyorum. Tesekkurler.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: