Tesbih Meraklıları Varmıdır
Teşekkürler komşum Bilgi için
Açtım izliyorum keyifle Smile
Look Sharp - Feel Sharp - Be Sharp
@MetsGo komşum umarım beğendiniz.

Ne yazık ki tesbih konusunda gerek yazılı gerekse görsel bilgi az. Bu yüzden yakın zamanda denk gelip çok beğendiğim bir programı daha paylaşayım ilgilenen arkadaşlar için.

https://www.habbehane.com

Tesbih borsası açılmış .
https://www.habbehane.com/fildisi-tespih-1340
Zekai Şenyurt ustanın fildişi tesbihleri çok kıymetlidir, meşhurdur ama 70 bin lirala gibi rakamlara satıldığını ilk defa görüyorum. Genelde 10 bin civarına gidiyor diye biliyorum ki o da altın ve mercan işlemelileri.
Demek ki çıta dahayı da yükseltmiş, helal olsun.

@Nani Kuş Devrim Abi paylaştığın için teşekkür ederim. Siteyi özellikle röportajlar ve makaleler kısmını çok beğendim.
Çok güzel tespihler paylaşılıyor. Tespihlerle ilgili çok ilginç bir anım var. Sizlerle paylaşayım.

İlk okul öğrencisiyken babamın yakın bir arkadaşının evine çaya gitmiştik. Babamın arkadaşının bir tespihi var özel ahşap kutuda saklıyordu. Misket kesim kehribar. Amca dedi ki bu çok özel bir tespih ve çok pahalı, kehribar olduğunu, tarihi, kimden yadigar kaldığını, özellikleri falan anlattı. Sonra babam arkadaşına bu malzemenin kehribar olduğunu nasıl anladığını sordu. O da ateşe atınca yanmadığını bu şekilde plastik tespihlerden ayrıldığını söyledi. Bana da çok güzel gelmişti bu özelliği. Sonra fazla çay içmenin de etkisi ile kehribarın bu özelliği test etmeye kalktılar. Gürül gürül yanan bir sobanın üstüne önce sıradan bir plastik tespih parçası koydular ve kısa süre içinde hemen eriyerek yandı. Akabinde yanmayan/yanmaması umulan kehribar tespihe sıra geldi. İmamesini çıkarıp sobanın üstüne koydular. Normal plastik gibi erimedi ama çatur çutur yanmaya başladı bir anda. Moraller öyle bozuldu ki kimse tespihi oradan alamaya uğraşmadı. En sonunda altın kısım sobanın üstünde kararıp kaldı. Amca çok sinirlendi, bu kehribar değilmiş, yıllarca boşuna saklamış beni kandırmış dedem dedi ve geri kalan parçaları da sobanın içine attı. Odaya mis gibi çam kokusu salındı ki o kokuyu hiç unutmam.

Ben de meraklı bir ilk okul öğrencisi olarak ansiklopedinin k harfinden kehribarın tanımını buldum. En son cümlede yanıcı olduğu çok açıkça yazıyordu. Önce babama gösterdim, babam fısıldayarak dedi ki o kitabı yerine koy Smile Ben de ama yanıyormuş baba vs dedim. O sırada amca duydu, ney yanıyormuş falan, adam gözlüklerini takıp toplam üç cümleyi yaklaşık 15 dakika kadar okudu, bu sırada yeni koyulan çayı soğudu, tekrar çayı yenilendi o da soğudu ve sonra ağlamaya başladı. Benden büyük olan çocuğu o esnada altın parçayı alıp, baba bu benim olur mu,satıp casio saat alacağım falan dedi, babasının elinden zor aldılar çocuğu.

O tarihten sonra, hep misket kesim bir kehribar tespihim olsun istedim ama o ölçülerde kehribar çok zor bulunuyor o yüzden fiyatı çok yüksek alamadım. Böyle bir anımdır.

Saygılar herkese.
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

(26/08/2020, Saat: 11:54)rocnel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok güzel tespihler paylaşılıyor. Tespihlerle ilgili çok ilginç bir anım var. Sizlerle paylaşayım.

İlk okul öğrencisiyken babamın yakın bir arkadaşının evine çaya gitmiştik. Babamın arkadaşının bir tespihi var özel ahşap kutuda saklıyordu. Misket kesim kehribar. Amca dedi ki bu çok özel bir tespih ve çok pahalı, kehribar olduğunu, tarihi, kimden yadigar kaldığını, özellikleri falan anlattı. Sonra babam arkadaşına bu malzemenin kehribar olduğunu nasıl anladığını sordu. O da ateşe atınca yanmadığını bu şekilde plastik tespihlerden ayrıldığını söyledi. Bana da çok güzel gelmişti bu özelliği. Sonra fazla çay içmenin de etkisi ile kehribarın bu özelliği test etmeye kalktılar. Gürül gürül yanan bir sobanın üstüne önce sıradan bir plastik tespih parçası koydular ve kısa süre içinde hemen eriyerek yandı. Akabinde yanmayan/yanmaması umulan kehribar tespihe sıra geldi. İmamesini çıkarıp sobanın üstüne koydular. Normal plastik gibi erimedi ama çatur çutur yanmaya başladı bir anda. Moraller öyle bozuldu ki kimse tespihi oradan alamaya uğraşmadı. En sonunda altın kısım sobanın üstünde kararıp kaldı. Amca çok sinirlendi, bu kehribar değilmiş, yıllarca boşuna saklamış beni kandırmış dedem dedi ve geri kalan parçaları da sobanın içine attı. Odaya mis gibi çam kokusu salındı ki o kokuyu hiç unutmam.

Ben de meraklı bir ilk okul öğrencisi olarak ansiklopedinin k harfinden kehribarın tanımını buldum. En son cümlede yanıcı olduğu çok açıkça yazıyordu. Önce babama gösterdim, babam fısıldayarak dedi ki o kitabı yerine koy Smile Ben de ama yanıyormuş baba vs dedim. O sırada amca duydu, ney yanıyormuş falan, adam gözlüklerini takıp toplam üç cümleyi yaklaşık 15 dakika kadar okudu, bu sırada yeni koyulan çayı soğudu, tekrar çayı yenilendi o da soğudu ve sonra ağlamaya başladı. Benden büyük olan çocuğu o esnada altın parçayı alıp, baba bu benim olur mu,satıp casio saat alacağım falan dedi, babasının elinden zor aldılar çocuğu.

O tarihten sonra, hep misket kesim bir kehribar tespihim olsun istedim ama o ölçülerde kehribar çok zor bulunuyor o yüzden fiyatı çok yüksek alamadım. Böyle bir anımdır.

Saygılar herkese.

Çok iyiymiş yaa
[mention]Rocnel [/mention] plastik bile olsa o kadar mazisi olan bir hatırada en ufak deneme yapmam yaptırmam

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
(26/08/2020, Saat: 13:25)GecayS Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok iyiymiş yaa
[mention]Rocnel [/mention] plastik bile olsa o kadar mazisi olan bir hatırada en ufak deneme yapmam yaptırmam

Ha ha ben de yaptırma ama dedim ya fazla çayın etkisi ile gaza geldiler Smile
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

Çay olduğuna eminiz di mi komşum [mention]Rocnel [/mention]

(26/08/2020, Saat: 15:58)GecayS Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çay olduğuna eminiz di mi komşum [mention]Rocnel [/mention]

Değil tabi ki Smile Benim küçüklüğümde pepsi/votka meşhurdu, rengi çaya benziyordu, bize de kaçak çay içiyoruz diyorlardı Smile Çay soğuyordu derken de içindeki buz eriyordu, sıvı hale gelince içkinin tadını bozduğu için yeniliyorlardı. Bu arada misket kehribardan anlayan yazarlar varsa, fiyatları, özellikleri hakkında özelden konuşabiliriz. Ben aradığımda bulamadım çünkü ya da çok ciddi rakamlar ortaya çıkardılar. Ucuz olanlarının yapısından şüpheliyim, gerçek mi diye de sobada yakmak da istemiyorum Smile
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: