Soğuk Tıraş
Benim için en iyi sonuç -yaz ve kış farketmiyor- şöyle alınıyor

İlk yüzü yıkama sıcağa yakın ılık su

Yüz yıkama jeli ve sonrasında 1dk kadar yüzü yıkama ılık su

Perde araları ve bitiste soğuk su

Tahriş bu kombinasyonda çok çok az
Arkadaşlar 20 küsür yıldır eski usul yani benim tabirimle Çelikle traş oluyorum.Ve kesinlikle sıcak suyla traş olmam.Sıcak su ile traş olunmaz demiyorum sakın kimse yanlış anlamasın ama benim cildime sıcak su traş olurken pek yaramıyor diyorum herkesin cilt tipi ve istekleri farklıdır.
Son olarak Büyük Üstat Aemon Targeryan'nında nacizane bir alıntısını paylaşmaktan mutluluk duyarım.
-Soğuk korur ve muhafaza eder,Sıcaksa Yakar.Üstat Aeomon
Smile Keyifli traşlar komşularım.
Sıcak banada çok iyi gelmiyor kışın ılık yazın soğuk suyu seviyorum.
(10/07/2016, Saat: 18:39)kemalu2002 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Son olarak Büyük Üstat Aemon Targeryan'nında nacizane bir alıntısını paylaşmaktan mutluluk duyarım.
-Soğuk korur ve muhafaza eder,Sıcaksa Yakar.Üstat Aeomon

Rahmetli ne güzel söylemiş. Sıcak beni de yakıyordu, soğuğa geçince rahatladım. Hele şu sıcak yaz aylarında buzlu tıraşın keyfi bir başka oluyor. Smile
15 Perdede Yakın ve Temiz Tıraş Uzmanı
Yaz sıcağında yeşil proraso ile ilk perde ılık ikinci perde soğuk mükemmel oluyor, kafamı buzlu suya sokmuşum gibi rahatlıyorum
Ben de soğuk tıraştan sonra bir adet buzu yüzümde gezdiriyorum.Çok güzel oluyor.
Merhaba değerli arkadaşlar
Aranıza bir kaç hafta önce katıldım, daha öncesinde sıcak su ile 30 sn kadar masaj artı kartuş-köpük ikilisi ile tıraşımı olmaktaydım ve bu da beni oldukça tahriş etmekteydi.
Ardından sıcak su artı Elektrikli makina (kuru) tıraşına döndüm ancak elbette sonuç tahriş ve yetersiz tıraştan öteye gitmedi.
Sonrasında @Astertis dostumun tavsiyesi ile geleneksel tıraşa başladım ve edindiğim envai çeşit sabun, doğal fırça ve tıraş aleti ile (Progress Uzun sap) tıraşlarıma devam ettim.
Ancak gün aşırı tıraş olduğum için sıcak su ile yumuşatmanın esas olduğunu düşündüğüm tıraşlarım tahrişe neden olmaya devam etmekteydi.
Bunun neticesinde bir kaç gündür soğuk tıraşı denemekteyim ve sonuç farketti, kızarıklıklar ve sarı uçlu sivilceler azaldı.
Bugün gittiğim cilt uzmanı da tahriş önleyici tonik ve krem verdi (Yağlı cilt yapısına sahipmişim)
Bunları da deneyerek tahrişi sıfıra indirip soğuk tıraş ile gün aşırı tıraş olmaya devam etmek amacındayım.
Tüm bu yaşadıklarımdan edindiğim kişisel görüşüme göre de yağlı ciltler için soğuk tıraş daha uygun diye düşünüyorum.
Ayrıca pre shave ürünü kullanmak yerine tıraş sabunu ile ön köpürtme-durulama yapmanın yeterli olduğu kanaatindeyim.
Şap kullanmanın da sağlığa zararlarından bahsedilmekte ancak doğal tuzlardan ve kimyevi işlem görmeden üretildiğinden ve yaklaşık 200 yıldır kullanılageldiğinden yine kişisel görüşüm şap ın özellikle yağlı cilt sahibi kişilerde çok etkili bir AS olduğu ve başka bir ürün (Yağlı cilt sahipleri için) kullanımına gerek olmadığı yönünde.
Kullanılacaksa hafif alkollü bir losyon tercih edilebilir belki.
Umarım amacıma ulaşırım, peyderpey gelişmeleri bildiriyor olacağım.
Saygılarımla
(05/10/2016, Saat: 21:20)Paynomind Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba değerli arkadaşlar
Aranıza bir kaç hafta önce katıldım, daha öncesinde sıcak su ile 30 sn kadar masaj artı kartuş-köpük ikilisi ile tıraşımı olmaktaydım ve bu da beni oldukça tahriş etmekteydi.
Ardından sıcak su artı Elektrikli makina (kuru) tıraşına döndüm ancak elbette sonuç tahriş ve yetersiz tıraştan öteye gitmedi.
Sonrasında @Astertis dostumun tavsiyesi ile geleneksel tıraşa başladım ve  edindiğim envai çeşit sabun, doğal fırça ve tıraş aleti ile (Progress Uzun sap) tıraşlarıma devam ettim.
Ancak gün aşırı tıraş olduğum için sıcak su ile yumuşatmanın esas olduğunu düşündüğüm tıraşlarım tahrişe neden olmaya devam etmekteydi.
Bunun neticesinde bir kaç gündür soğuk tıraşı denemekteyim ve sonuç farketti, kızarıklıklar ve sarı uçlu sivilceler azaldı.
Bugün gittiğim cilt uzmanı da tahriş önleyici tonik ve krem verdi (Yağlı cilt yapısına sahipmişim)
Bunları da deneyerek  tahrişi sıfıra indirip soğuk tıraş ile gün aşırı tıraş olmaya devam etmek amacındayım.
Tüm bu yaşadıklarımdan edindiğim kişisel görüşüme göre de yağlı ciltler için soğuk tıraş daha uygun diye düşünüyorum.
Ayrıca pre shave ürünü kullanmak yerine tıraş sabunu ile ön köpürtme-durulama yapmanın yeterli olduğu kanaatindeyim.
Şap kullanmanın da sağlığa zararlarından bahsedilmekte ancak doğal tuzlardan ve kimyevi işlem görmeden üretildiğinden ve yaklaşık 200 yıldır kullanılageldiğinden  yine kişisel görüşüm şap ın özellikle yağlı cilt sahibi kişilerde çok etkili bir AS olduğu ve başka bir ürün (Yağlı cilt sahipleri için) kullanımına gerek olmadığı yönünde.
Kullanılacaksa hafif alkollü bir losyon tercih edilebilir belki.
Umarım amacıma ulaşırım, peyderpey gelişmeleri bildiriyor olacağım.
Saygılarımla

Üstadım öncelikle aramıza hoşgeldiniz, soğuk tıraşın gerçekten faydası var biliyorum lakin ıslak tıraş sıcak olmazsa tat vermiyor, tıraş olmak bir serüvendir, size naçizane tavsiyem, kullandığınız ekipmanları gözden geçirin, çok aşırı keskin jilet makinanıza takmayın, mümkünse sıfır baskı ile tıraş olun, ters yönde almayın, kayganlaştırıcılığı yüksek sabunları veya kremleri tercih edin, sert fırça ile uzun süre masaj yapmaktan (önemli) kaçının... bunlar aklıma gelenler, yazdıklarımı belki forumda okumuş olabilirsiniz ama bu iş zamanla gelişen bir durum, ayrıca normal kullandığınız fırça soğuk suda yumuşamayacaktır dolayısıyla daha çok sert ve batıcı olur bunuda hesaba katmayı unutmayın, iyi tıraşlar.
Ben de soğuk tıraşın özellikle alerjik ve hassas cilt yapısına sahip kişilerde daha faydalı olduğunu düşünüyorum . Şahsi tercihim makina ile tıraş olacaksam soğuk tıraş ancak ustura ile tıraş olacaksam son yıkama hariç sıcak daha doğrusu ılıktan biraz daha sıcak su tercih ediyorum . Soğuk tıraş sıcak tıraş konusu kanımca kişisel olarak değerlendirilmesi gereken kişinin kendisinin deneyerek hangisinin kendisine uygun olduğuna karar vereceği bir konu ..
Tıraş hazırlığını ılık suda ile yapıyorum
Fırça, makina, jilet sabun ne varsa tıraşa başlamadan ılık suda ılınıyorlar.
Soğuk suyla yanakları ıslattıktan sonra pre-shave yağ yada krem sürüyorum.
Gerisi malum krem sabun köpük vs.
2 perde tıraş herşey soğuk suyla
Yaz, kış tıraşı soğuk su ile oluyorum.
Yanma, tahriş neredeyse hiç olmuyor.
benim de cildim aşırı yağlı. Bazen aşırı beslenme sonucu cerahatli sivilcikler oluyor. Big Grin

Not: @Paynomind cilt uzmanı tahriş önleyici tonik ve krem ne verdi özelden paylaşabilirimisiniz? Merak ettim
kürkü yırtık kel kör kirpi'nin arkadaşı...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş Sonrası Yüzde Buz Gezdirme TrasNicinSarT 18 7,750 12/11/2022, Saat: 10:34
Son Yorum: exselans
  Tıraş makinesi jilet kombinasyonlari osaka23 62 31,251 15/02/2021, Saat: 13:57
Son Yorum: mtcn77
  Kaç perdede tıraş oluyorsunuz ? eggman 169 139,662 09/01/2021, Saat: 21:06
Son Yorum: Tıraşolog
  Tıraş Sonrası Ciltte Yanma papazerigi 67 39,774 21/12/2020, Saat: 23:23
Son Yorum: onurcakmak
  Tıraş sorunum Don Quijote 9 4,947 14/02/2020, Saat: 23:08
Son Yorum: Don Quijote
  Tiras aleti bastirma olcusu Rigbie 6 3,803 20/04/2019, Saat: 15:00
Son Yorum: FearOfATG
  Kullandığımız en agresif tıraş aletleri(ANKET) jegal 40 22,176 26/01/2019, Saat: 12:00
Son Yorum: sfenks
  Hassas Cilt İçin Doğru Tıraş Sonrası Ürünler Oguzhan53 9 10,768 27/11/2017, Saat: 15:49
Son Yorum: Ferman
  Tıraş Öncesi ve Esnasında Doğru Yöntemler Mauser 5 8,690 01/11/2015, Saat: 20:03
Son Yorum: msakalli
  bu bölgede yakın tıraş nasıl sağlanır DelikanliTiras 20 26,608 23/10/2014, Saat: 10:16
Son Yorum: mirrorihsan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: