Jiletler arasındaki fark
Bugün ilk kez jiletler arasındaki farkı bariz bir şekilde hissettim. Sağolsun Papazerigi arkadaşımızın göndermiş olduğu sample pack'i yavaş yavaş deniyorum. İlk olarak çok merak ettiğim Gillette Goal'i denedim. Gayet güzel bir jilet. Açıkçası çok da bu konuda tecrübeli olmadığım için sürekli kullandığım Crystal ile arasında çok büyük fark hissetmedim. Bugün ise uzun zamandır merak ettiğim Rapira'yı deneme şansı yakaladım. İki günlük sakalım vardı. EJ'ye Rapira'yı takarak ilk perdeyi almaya başladım ki, jiletin resmen yüzümü yolarak sakallarımı aldığını hissettim. Belki bu paketteki kötü jilet bana rast gelmiştir bilemiyorum ama hiç zorlamadan jileti çıkardım ve geçtiğimiz günlerde aldığım ve hiç deneme fırsatı bulamadığım BIC'i taktım ve yüzümün diğer yarısını onunla aldım. Rapira'ya göre çok çok daha rahat bir tıraş verdi. Yolma, tam almama olmadı. Elbette bir Crystal, Permasharp ya da Feather değil ama bence kesinlikle Rapira'dan daha iyi. Kısaca şu güne kadar kullandığım jiletleri göz önüne alırsam, günlük kullanım için en rahatı Crystal benim için. Ardından Permasharp ve Gillette Goal geliyor. Feather elbette hepsinden bariz şekilde keskin ama daha fazla tahriş yapıyor. Cerrus, Wilkinson ve yeşil Astra'yı saymıyorum bile. Ama yine de bu son üçü, bana Rapira'dan daha iyi geldi.
sanırım size gönderdiğim rapira çin rapirasıydı...ondandır
bu arada goal ü sizin de beğenmiş olmanıza çok sevindim...
saygılar
Sakalım çok sert değil;2 günde bir tıraş oluyorum.Islak tıraşa buradaki arkadaşları tesadüfen farkederek yorumlarını okumaya başlayınca çok uzun yıllardan sonra geri döndüm;zaten yıllar önce ilk başladığımda ıslak tıraş değil,yanlış tıraş olduğumu da bu forumda öğrendim.Açıkçası işin keyifli olduğunu da buradaki arkadaşların bilgilerinden faydalanarak öğrenmiş oldum.
Gelelim ilk kullandığım bışaklarla ilgili düşüncelerime;berberimden denemek için bir-iki tane shark-rapira aldım.Wilkinson makinayla da 5 adet bıçağı zaten vardı;marketten de 1 kutu (5 adet) perma-sharp aldım.
Shark yüzümde resmen akıyor,rapira bana vasat geldi.Wilkinson kötü olmasa da sharktan iyi değil.Ama perma-sarptan daha farklı bir performans bekliyordum sanki benim sıralamada 3. oldu gibi;acele karar vermeyeyim ama birinciliği shark alır; wilkinson ve perma-sharp ikincilik için mücadele edeceğe benziyorlar..
Henüz Edwin-Jagger makinam gelmedi;FS fırçam da birkaç güne gelir;bakalım onlarla kullanınca durumda bir değişiklik olacak mı?
Saygılar..
arkadaş ben bi türlü sevemedim bu sharkı. acaba bendeki sharklarda mı bir problem var???
arkadaşlarıma da denettim, kimse beğenmedi.
elimdeki jiletleri azaltayım veya permasharpları bitireyim en sonunda 100lü gillette sharpedge veya crystal filan alacağım.
(13/12/2011, Saat: 16:00)papazerigi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: arkadaş ben bi türlü sevemedim bu sharkı. acaba bendeki sharklarda mı bir problem var???
elimdeki jiletleri azaltayım veya permasharpları bitireyim en sonunda 100lü gillette sharpedge veya crystal filan alacağım.
Sayın papazerigi aslında ben de forumlarda adı çokça geçen rapira ve perma sharp'ı kullanmadan önce nasıl bir performans göstereceklerini heyecanla karışık bir merak içinde bekliyor ve bir an önce denemek için sabırsızlanıyordum;ben de sizin gibi düşündüm acaba bendeki rapira ve perma'lar sahtemi diye? Kullandığım shark bariz olarak farklı.Şimdi düşünüyorum: 'acaba 100'lük shark alsam bunun gibi çıkar mı?' diye.İnternetten sağlam shark satan site bulmam lazım veya bilen birinden alınacak yeri öğrenmek gerekecek..

sizdeki shark ın resmini çekip yükleyebilir misiniz acaba???
Saygılar
(13/12/2011, Saat: 16:33)teks55 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sayın papazerigi aslında ben de forumlarda adı çokça geçen rapira ve perma sharp'ı kullanmadan önce nasıl bir performans göstereceklerini heyecanla karışık bir merak içinde bekliyor ve bir an önce denemek için sabırsızlanıyordum;ben de sizin gibi düşündüm acaba bendeki rapira ve perma'lar sahtemi diye? Kullandığım shark bariz olarak farklı.Şimdi düşünüyorum: 'acaba 100'lük shark alsam bunun gibi çıkar mı?' diye.İnternetten sağlam shark satan site bulmam lazım veya bilen birinden alınacak yeri öğrenmek gerekecek..
(13/12/2011, Saat: 16:00)papazerigi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: arkadaş ben bi türlü sevemedim bu sharkı. acaba bendeki sharklarda mı bir problem var???

Dostum senin bana verdiğin shark dan ben çok memnun kaldım. Benim sakal hem sert hemde uzayınca kesiyorum ben yinede shark çok iyi kesti. 2 tıraş oldum. 2 de biraz yolma yaptı 3 ü çıkarırmı bilmem ama duşdan çıkınca 3 ü kesin çıkarır.

Aslında jiletleri değerlendirirken duşdan sonraki tıraş ve normal zamanda ki tıraş olarak değerlendirmek lazım. Ben duştan çıkınca olduğum tıraşlarda henüz kötü jilete rastlamadım. Hepsi feather, permasharp gibi yağ gibi ve tahrişsiz kesiyor. Yavaş yavaş çeksem bile takılmadan kayıp gidiyorlar.
Köpüğünüz bol, jiletiniz keskin olsun.
Tıraş ekipmanlarımı aşağıdaki linkten görebilirsiniz.
http://geltir.com/thread-402.html
4. kez shark'a şans vereceğim anlaşılan.
keşke bana da iyi gelseydi. birim traş maliyetim 3te birine düşerdi Smile
Saygılar
Ben bugüne kadar ki denemelerimi hep son perdede blade buffing kullanarak yaptım.Ama geçen gün bunun artık faydadan çok zarar getirdiğini anladım cildim baya yoruluyordu.Hani biraz aradan sonra yapmakta sıkıntı yok ama 2. gün devam edersem tekniğe tahriş başlıyordu.

Şimdi geçtiğim sistem;
1)sakal yönü
2) çeneden kulağa
3)kulaktan çeneye
4) son olarakta çok hafifçe tersten bazı bölgeleri geçmek ama çok hafif.

Tabi böyle olunca jiletleri yorumlamada değişiyor.Örneğin Permasharp eski teknikte rahatsız ederken yeni teknikte keskinliği avantaj oluşturarak örneğin Shark tan daha yakın tıraş ediyor.Bu büyük bir fark değil sonuçta tersten sadece en son çok çok az ve hafif geçiyorum.Shark komforunu ve yakın tıraşını yinede koruyor tabiki.

Bu sistemde henüz denemediğim jiletler Crsytal,Sharp Edge 7 o'clock ve ilk kez bugün aldığım Gilette Goal.

Tabi yeni makinamda biraz adjustable olunca işin içine birde onun ayarı girecek söylemesi ayıp Big Grin

Permasharp'ı 1-3 gibi bir ayarda kullanıp Shark'ıda 5-6 da kullansam aynı sonucu verecektir sanırım.Denemelerim devam edecek Big Grin
sharktan bende gayet memnunum. Gillette goal nerede bulabilirim. Ya da bir deneme paketi alabilirim fazla olan varsa karşılıgında shark veririm.
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Wink Koleksiyon jiletler Lawdilemma 6 4,702 25/01/2023, Saat: 00:01
Son Yorum: Collector5505
  Sahte Jiletler Nasıl Anlaşılır? shopol21 9 3,644 28/10/2020, Saat: 15:55
Son Yorum: Wolfskin
  Yaprak jiletler kutusunda kaç sene dayanır. roland 29 16,215 19/10/2020, Saat: 12:29
Son Yorum: broraso
  Aliexpress'te satılan jiletler ? gökbörü 8 5,300 18/10/2020, Saat: 12:19
Son Yorum: marv
  Benzer karakterli jiletler sfenks 15 6,317 07/05/2020, Saat: 01:27
Son Yorum: 3.Perde
  Abartılmış ve az övgü almış jiletler. Sheeplessness 18 6,462 22/12/2019, Saat: 02:54
Son Yorum: onur7
  Konforlu Jiletler Hakkında NIGRA 27 12,353 01/05/2019, Saat: 09:48
Son Yorum: rock83
Wink Eski jiletler perma ulaş2626 16 11,987 17/10/2018, Saat: 09:13
Son Yorum: kral arthur
  Vintage Jilet Kalitesine Yakın Yeni Nesil Jiletler Niko 11 8,319 26/12/2016, Saat: 17:40
Son Yorum: umutatakul
  Jiletler için sertlik sıralaması. hamdib 13 13,657 07/10/2015, Saat: 14:07
Son Yorum: hamdib

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: