SANIRIM BURADA PROFESYONEL ARKADAŞ YOK!
Sanırım bu forumda geleneksel traşda profesyonelleşmiş arkadaş yok ya da ara sıra geliyor. Profesyonel olduğunu tahmin ettiğim bir iki arkadaş var ama onlarda ziyaret edeli uzun süre olmuş. Yazdıklarından anladım profesyonel olduğunu. Özellikle geleneksel traş konusunda emekli olmuş, köşesine çekilmiş bir çok berber ile konuştum. Çoğu eski aletlerini bu konuda meraklı olan kişilere hediye etmiş. Ben elimdeki araçları götürdüm. Gerek bilemeyi göstersinler gerekse kaliteli ustura, bileme taşı, bileme kayış macunu taşı hakkında bilgi almak için. Burada yazan arkadaşların yazılarına baktım da çok amatörce... Eski berberlerin söyledikleriyle hiç uyuşmuyor.
Neyse uzmanlaşmış arkadaşlar gelirse bana ulaşsın lütfen.
siz öğrendiklerinizi palaşırsanız, belki biz amatörlere bir katkınız olur, kendimizi geliştirebiliriz.
selamlar.
(09/09/2012, Saat: 23:57)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: siz öğrendiklerinizi palaşırsanız, belki biz amatörlere bir katkınız olur, kendimizi geliştirebiliriz.
selamlar.

Estağfurullah ben profesyonel olduğumu söylemiyorum. Hatta ben sizlerden daha amatörüm. Dediğim gibi eski ustalar çok farklı şeyler anlattı. Bileme taşları, kayışlar, usturalar hakkında. Aslında bu konuda onlarla röportaj yapmak istiyorum. Ustalardan bir tanesi taşınd maalesef. Çok eski ustaydı. Gerçekten eskilerden, artık gözleri de çok iyi görmüyor, yaşı bayağı var. Bir tane usta da elinde eskilerden sıfır ustura hediye etmek istedi bana ama usturayı bulamadı. Eskilerden kullandığı usturalarından birini gördüm. En az 50 yıllık ustura hâla yepyeni duruyordu. İstersen bununla seni traş ederim dedi bana... Ben elime bile almaya kıyamadım usturayı. Ne hatıralar canlandı...
@flarmonica dostum
hangi yayın organına röportaj yapacaksınız
yoksa bağımsız mısınız
yalnızca tıraş hususunda değil, eski nesilden ne koparsak kardır. belki bir iki birşey ekleyebilirler. ben konuştuğumda bir iki emektar usta bırak ya uğraşılır mı demişti. çoğu berber kendi bilemez, ağzı iyice körelince çırakla bileyciye götürtür sonra da kayışla idare edermiş. hatta daha eski zamanlarda çıraklara kayışlama da yaptırmazlarmış toyluğu atmadan.
Peki bu agresif tarz nedir?
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
profesyonellikten neyi kastetdiginize bagli. eski ustalar her ne kadar yillarini vermis olsalar bile bilgileri ellerindeki emektar ustura, tek cesit tas ve kayisi kullanmaktan ibaret. acaba kotikulden baska tas kullanmislar mi bir sorun. kotikulun adini bile bilmiyor cogu kullandigi halde. kullansa bile slurry kavramindan haberleri yok. pasta derseniz eskiden mevcut bir iki marka soyleyebilirler gunumuzde kullanilan kromyum oksit, elmas spreyler ya da CBN deseniz agzi acik dinlerler. kucumsemek icin yazmiyorum bunlari ama gercekler boyle.
Başlığı görünce ne oluyoruz dedim Huh Biz burda bilgilerimizi paylaşarak çoğalıyoruz, sizden de bekleriz...
Arkadasin søyledigi profesyoneller Dedelerimiz galiba, eehh onlarda haliylen internet kullanmadigi icinBig Grin ama aramizda profesyonellerin olmadigina katilmiyorum. eskilerin bilgisi eskilere dayanir, yeni nesil ise eskilerle yeni bilgileri birlestirir, eskilere gøre yeniler daha profesyoneller, bilgi daha cok Wink
bende meşhur eski berberlerden birkaçı ile görüşme fırsatı buldum.
dedemyaşında insanlar oldukları ve yanlış bildiklerini yüzlerine vurmak
haddim olmadığından ve zaten bir anlamı olmadığından birşey söylemedim

fakat bir insanın yaşlı ve berber olması
bu konuda herşeyi bildiğini göstermiyor neyazıkkı

bir Türk belgesel kanalı için belgeseli çekilen
şuan 70lerinde olan tecrübeli ve ünlü
bir berber amcamız ile konuştuğumda

usturaları çarkçıya gönderirdik ağzını çarkçı açardı dedi

usturalarını görmek istediğimde
kalan bir usturası bu haldeydı

çarkçının öldürdüğü bu usturanın resmini ekliyorum
konudan anlayan herkes için yeterlidir bu resim