Speick Tıraş Sabunu
(16/05/2021, Saat: 06:15)Hexciter Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arko, Lea, La Toja, MWF..... de eklenebilir

NE gibi bir zararı var bu kimyasalların ? Tam MWF almak üzereyken gördüm yazıyı Smile
(03/07/2021, Saat: 10:10)Abus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: NE gibi bir zararı var bu kimyasalların ? Tam MWF almak üzereyken gördüm yazıyı Smile

Sohayli ya sor komşum. Zararlı diyen o, ben değil.
(03/07/2021, Saat: 10:10)Abus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: NE gibi bir zararı var bu kimyasalların ? Tam MWF almak üzereyken gördüm yazıyı Smile

Herbir kimyasalın vucuda zararı var komşum. Kimi bölgesel tahriş yapar kimi hormonal dengeyi bozar. Kiminin kötü etkileri bilinmekte kimilerinden ise şüphelenilmekte. Şimdiki nesiller daha şanslı bunların bir kısmı yavaş yavaş yasaklanmaktadır. Üründeki kimyasalların Spesifik olarak zararını google söyler bulabilirsin Ancak bunlardan daha kötülerini diş macunu olarak günde iki kere ağzımızda tuttuğumuzu bilin. Eğer fikir olarak bu kimyasallara karşı hassas olursanız seçenekler azalır 100 den 10 a düşer fiyatı ise 100 den 200 e çıkar malesef. Yani işin özü risk herzaman herşeyde var. Bilinçlenip kullanıp kullanmama kararı size kalıyor her üründe.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

EDTA türevleri kelatör olarak görev yapan tuzlardır. Görevleri metalleri bağlayıp kozmetik ürünlerin doku, renk ve koku gibi özelliklerini korumaktır. Ayrıca bazı EDTA türevlerinin ağır metal zehirlenmelerinde antidot olarak kullanılmak üzere damar içi preperatları vardır. Hatta Tetrasodyum EDTA kullanımı ile diyaliz hastalarında kateter kulanımına bağlı gelişebilecek komplikasyonlar azaltılmaktadır.

Biz kozmetik ürünler üzerine konuşursak; Tetrasodyum EDTA aftershave losyonlarda en fazla % 0,5, tıraş kremlerinde ise en fazla % 0,3 oranında kullanılmış. Tetrasodyum Etidronat ise en fazla % 0,15 oranında kullanılmış.

Tetrasodyum EDTA'nın ciltten emilim ile toksik etki oluşturduğuna dair bir veri yok. Deney hayvanlarında verildiğinde toksik etki oluşturması için gereken en düşük doz günde 750 mg/kg. Hayvanlardaki değerleri kendimiz için uygulayalım; 125 g lık MWF'in % 0,5 inin tetrasodyum EDTA olduğunu ve sizin 80 kg olduğunuzu varsayarsak, şayet 96 adet MWF sabunu yerseniz toksik etkiler görülmeye başlayacaktır. Onun dışında bir problem göremedim. Smile

Tetrasodyum Edidronat'ın ciltten emilim yoluyla toksik dozu vücut alanının % 10'luk kısmında 24 saatlik süre için 5000 mg/kg. Yine yukarıdaki gibi düşünürsek; 125 g lık MWF sabunun % 0,15 inin tetrasodyum etidronat olduğu durumda 2000'den fazla MWF sabunu köpürtüp sakal bölgenizin yaklaşık beş katı büyüklükteki bir bölgeye sürüp 24 saat boyunca orada bekletirseniz toksik etkiler görülmeye başlanacaktır.

MWF için yazdım ama bu maddeleri içeren Speick gibi diğer sabunlar için de aynı şeyler geçerlidir diye düşünüyorum.

Yapılan toksikolojik testler sonucunda kozmetik ürünlerde kullanımı ile ilgili herhangi bir sakınca olmamasına rağmen sırf kimyasal olduğu için zararlı olduğunu ben düşünmüyorum. Buna rağmen benim gözden kaçırdığım veya yanlış bildiğim bir şey varsa kıymetli komşularım doğrusunu izah ederlerse de memnun olurum. Smile

Tetrasodyum EDTA --> https://online.personalcarecouncil.org/c...PRS285.pdf
Tetrasodyum Etidronat -->  https://www.cir-safety.org/sites/default...2016TR.pdf
Düğümün içindeki siyah kıllardan korkma ters olanlardan kork.
(03/07/2021, Saat: 21:54)fenolftaleyn Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tetrasodyum EDTA'nın ciltten emilim ile toksik etki oluşturduğuna dair bir veri yok. Deney hayvanlarında verildiğinde toksik etki oluşturması için gereken en düşük doz günde 750 mg/kg. Hayvanlardaki değerleri kendimiz için uygulayalım; 125 g lık MWF'in % 0,5 inin tetrasodyum EDTA olduğunu ve sizin 80 kg olduğunuzu varsayarsak, şayet 96 adet MWF sabunu yerseniz toksik etkiler görülmeye başlayacaktır. Onun dışında bir problem göremedim. Smile

Tetrasodyum Edidronat'ın ciltten emilim yoluyla toksik dozu vücut alanının % 10'luk kısmında 24 saatlik süre için 5000 mg/kg. Yine yukarıdaki gibi düşünürsek; 125 g lık MWF sabunun % 0,15 inin tetrasodyum etidronat olduğu durumda 2000'den fazla MWF sabunu köpürtüp sakal bölgenizin yaklaşık beş katı büyüklükteki bir bölgeye sürüp 24 saat boyunca orada bekletirseniz toksik etkiler görülmeye başlanacaktır.

@Abus komşum sonradan düşününce bariz bir hata yaptığımı fark ettim, o yüzden onu düzeltmek istiyorum. Deneylerde hayvanlar için belirlenen doz değerlerini aynen insanlar için kullanamayız. Bunun için bazı formüllerle dozları insanlar için düzenlemek gerekir. Ama bunu göz ardı ederek yorumladığım için bu kısımdaki sayılar yanlış oldu, yanlışlık için özür dilerim. O kısmı ciddiye alma lütfen. Bunun dışında iki maddeyle ilgili yapılan değerlendirmelerde güvenilirlikleri ve kozmetik ürünlerde kullanımı ile ilgili bir sakınca görünmüyor Smile
Düğümün içindeki siyah kıllardan korkma ters olanlardan kork.
@"fenolftaleyn" Sagolasın güzel aydınlattın , zamanını ayırıp kaynaklı açıklama yazdığın için teşekkür ederim.
Tabac'tan sonra MWF ve Speick de vegan ürünler çıkarma kararı almış. MWF ve Speick sevenlerin stok yapmasında fayda var.
Speick Active kase zaten vegan bir sabundu ve performans olarak çubuk sabundan bayağı gerideydi.
Elimde birer adet var. Bittiğinde arayacağım sabunlar değiller.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  YENi YERLİ TIRAŞ SABUNU hayli's sohayli 297 95,336 05/03/2024, Saat: 09:56
Son Yorum: sohayli
  Mühle Tıraş Sabunu Casablanca 2 651 29/01/2024, Saat: 22:41
Son Yorum: Casablanca
Star haylis Artisan Yeni ADVENTUS Artisan Tıraş Sabunu sohayli 0 950 08/08/2023, Saat: 15:44
  Tabac Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 605 497,525 12/05/2023, Saat: 12:37
Son Yorum: Janessery
  Yeni haylis Tıraş Sabunu için Esans Anketi sohayli 2 1,413 03/05/2023, Saat: 12:22
  Berberbey Tıraş Sabunu Berberbey 43 14,239 28/04/2023, Saat: 11:20
Son Yorum: Berberbey
  Arko Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 924 1,049,990 23/04/2023, Saat: 21:44
Son Yorum: ferencpuskas
  Tıraş Sabunu Nasıl Saklanmalı? Ömrü Ne Kadar? mertcanartan 13 5,341 18/04/2023, Saat: 17:43
Son Yorum: Mecanica
  Tobs Sandalwood Tıraş Sabunu palamut 75 82,982 17/04/2023, Saat: 10:19
Son Yorum: Mecanica
Exclamation Alsancak Tıraş Sabunu - Mentol/Limon/Sandal/Aci Badem ekindgn 99 45,748 31/03/2023, Saat: 01:32
Son Yorum: inter

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: