İnceleme: Anos Citrus Tıraş Sabunu
#1
51593559450_c059b17732_b.jpg

Son zamanlarda çok fazla elimde inceleme birikmiş olmasına karşın ve notlar almış olmama rağmen bir türlü vakit, heves ve istek bulup notlarımı incelemeye döküp yayınlayamıyorum. Yazacak şey ve ilerlenecek yol çok aslında...

Yerli ürün ve üreticilere ayrı bir sempatim olduğundan olsa gerek, bu ürünle ilgili birşeyler yazmak, ürün ve üretici hakkında birkaç satır kelam etmek istedim.

Anos yerli butik üreticilerimizden. İstanbul'da bir aile şirketi. Onur ve Nur Serbes tarafından üretimi yapılıyor. Nur hanım üretim tarafını üstlenmiş bir kimyager. Ürettikleri ürün gamı arasında tıraş sabununun yanı sıra, muhtelif çeşitlilikte doğal sabunlar ve web sitesinde kategorisini gördüğüm üzere mumlar da olduğunu anlıyorum.

Merak edenler için İnstagram profilleri şu şekilde,

https://www.instagram.com/anosnatural/

Şu an için hazır olmayan ancak yakın zamanda yayına girmesi muhtemel web siteleri içinde gelecekte bu linke tıklayabilirsiniz,

http://www.anosnatural.com/

Tanıtacağım ürün Anos Citrus tıraş sabunu,

Ürün içeriği: Stearin, Shea yağı, Hindistan cevizi yağı, Hint yağı, Kakao yağı, Gliserin, Sodyum Hidroksit, Potasyum Hidroksit, Portakal yağı, Greyfurt yağı, Paçuli yağı, Adaçayı yağı, Çay ağacı yağı.

Ürün içeriği olabildiğince doğal. Üreticinin de iddiası olabildiğince doğal ürünler üretmek.

Kase, Tasarım?

51592036617_131fc3e726_b.jpg

Sabun kasesi son parti üretilen ince kapaklı Füme sabun kasesiyle tamamen aynı. Bu kaseye Füme 300 gr. sabun koymaktaydı ve yükleme için bir miktar alan daha kalmaktaydı. Buna karşın Anos sabun 150 gr. Haliyle kasenin yarısından fazlası boş duruyor. Ben bu sabun kasesini son derece kullanışlı buluyorum. Öncelikle bunu belirteyim. Piyasada birçok üreticinin sattığı sabun kaselerinin sabun yüklemek için elverişsiz ölçülerde olması, dar kaseler tercih ettiği göz önüne alınırsa bence ideal bir kase. Kullanışlı bir kase olmasına karşın görsel anlamda harika diyemem. Bu fiyat aralığı için ideal bir kase. Etiket tasarımında sade bir etiket tercihinde bulunulmuş. Ben şahsen biraz daha iddialı bir tasarım dili, yazı fontu ve görsel olmasını isterdim. Bu konuda biraz çalışılması gerektiğini düşünmekteyim.

51593802360_5b71590934_b.jpg

Sabuna gelince kaseye döküldükten sonra doğal olarak donmaya bırakılmış. Yani sabunun üzeri alışageldiğimiz seri üretim sabunlar gibi dümdüz değil. Geçmiş forum etkinliklerinden hatırlayacağımız Faena gibi, Stirling gibi bir görüntü mevcut. Benim görsel olarak pek sevmediğim bir görüntü olsada daha doğal durduğu da bir gerçek.

Sabun performansı nasıl?

Sabunu gerek çift taraflı tıraş aleti, gerekse de usturayla tecrübe etme imkanı buldum. Sıcak ve soğuk tıraşta, porsuk ve domuz kılı fırçalarla tecrübe ettim. Öncelikle içerikteki bu kadar doğal yağa karşın sabun gayet iyi köpürüyor. Denge tam kıvamında ayarlanmış. Hacim anlamında efsane olmasada yeterli, suratta pofuduk pofuduk tıraş sabunuyla sırıtan bir Arko gülen adam sabunu değil tabi ancak yoğunluk tatmin edici. Ayrıca sabun çok fazla yüklemeye gerek olmadan, az miktar sabunla çok icraat peşinde. Suyu iyice silkelenmiş fırçalarla yüzde köpürtme yaparak başladığım tıraşlarda suyu sevdiğini ve azar azar su verdikçe güzel kıvam aldığını da belirtmek istiyorum.

Tıraş esnasındaki kayganlık ve köpük kıvamını da kesinlikle beğendiğimi belirteyim. Tıraş sonrası nemlendirme havaların soğumaya başladığı Konya sabahları için benim gibi kuru-karma cilt sınırında kuruya yakın bir karma ciltli biri için yeterli. Kurtarıyor. Yine de gelişime açık. Kuru ciltliler için daha soğuk havalarda ilave bir nemlendirici/balsam gereksinimi söz konusu olabilir. Tercihe bağlı olarak kullanabilirsiniz. Bu anlamda da ürünü başarılı bulduğumu belirtmek isterim.

Koku?

Peşinen söyleyim. Usta ve uzman bir burun sahibi değilim. Ürünün isimlendirilmesi ''Citrus'' şeklinde yapılmış.Buram buram narenciye kokusu bekliyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Zira ben sabun ne kasedeyken, ne de köpük yaptığımda içerikteki portakal-greyfurt yağlarından dolayı beklenti içine girdiğim turunçgil kokusunu alamadım. Paçuli ve adaçayı yağı kokuları diğer esansları ciddi anlamda bastırmış. Üreticinin kompleks bir koku deneme cesareti takdire şayan ancak bu denli kompleks bir koku hazırlığı içersindeyseniz bir tasarımcı uzmanla çalışmak şart diye düşünüyorum. Hali hazırda çalıştıysanız şayet içerikte kullanacağınız yağları bizzat tasarımcının kendisi kullanarak miktar ayarlaması yapıp kokuyu dizayn etmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü malum doğal yağlar, esanslar ve koku yoğunlukları, kaliteleri vs hepsi farklı neticeler verecek ve koku karakterini değiştirecek değişkenler. Bu denemeler ve tasarımcı giderleride sizin için ilave maliyet demek. Ayrıca piyasada denenmemişi deneyeceğiniz için piyasaya süreceğiniz kokunun genel beğeni düzeyini ne kadar karşılayacağı muamma. Bu anlamda bence alınacak üç aksiyon olabilir. Birincisi az önce de bahsettiğim şekilde profesyonel bir koku uzmanıyla, üründe kullanacağınız doğal yağlarla birlikte bir koku hazırlatıp risk almak ki doğal yağlardan ibaret bir sabunda yapılacak içerik oynamaları performansı da etkileyecektir, ikincisi tek notalı daha az kompleks koku esanslarıyla üretmek ( lavanta, limon, portakal, sandal ağacı, acıbadem vs) ve üçüncü seçenekse piyasada rüştünü hali hazırda ispatlamış ve kitlelerce onaylanmış hazır parfüm esanslarını kullanmak. Piyasada mevcut sabun üreten üreticiler arasında ikinci ve üçüncü seçenekler özellikle bu işe yeni başlayan butik üreticilerin oldukça yaygın kullandıkları seçenekler.

Fiyat?

Bu ürünü bana forum üyelerimizden @sertac42 Sertaç bey hediye etti. Kendisine buradan bir kez daha teşekkür etmek isterim. Şu an bu model satışta değil, sanırım stoklar tükendi ancak Çam ağacı kokulu farklı bir sabunu satılıyor gördüğüm kadarıyla. Fiyat 60 tl olarak belirtilmiş.

Özet olarak sabunu performans anlamında başarılı buldum. Kase fonksiyonel olmasına karşın 150 gr. için kase fazlasıyla büyük. Daha görsel bir kase elbette daha yerinde bir seçenek olacaktır ancak ülkemizde kase temini, adetli alımlarda yüksek adetli tedarik etme zorunluluğu gibi problemler de olduğunun farkındayım. Bence etiket tasarımı üzerine de çalışılabilir. Kokuya gelince nacizane önerim tek notayla daha yalın kokular üzerine çalışılması veya hazır parfüm esansı kullanılması. Yurtdışı pazarına yönelik bir tasarruf varsa koku çok önemli. Yurtdışı artisan sabunları arasında performans olarak vasat olmasına karşın, koku ve ürün sunumu ( kutu,kase, etiket)  iyi olduğu için piyasada hayatını devam ettiren ve geleneksel tıraş severler arasında geniş bir kitleye hitap edebilen çok fazla üretici var. Anos bu sabunların çoğundan daha iyi. Ha bir de üretimde kullandığınız yağların, içerik ve esanslarının kalite standardını sağlayabilmeniz sizin için çok önemli. Aksi halde parti parti değişebilecek üretim kaliteniz şu yukarıda yazdığım satırları anlamsız kılacaktır. Butik üreticilerin başlıca yaşadığı sorunlardan birinin de bu olduğunu düşünüyorum.


Son olarak,

Seni de unutmadık Martin Amca?

Evet. Bu forum kurulduğunda ilk artisan sabunlarımızı üretmiş ve bunları şahsi karşılık beklemeksizin Lösev bağış karşılığı satmış ve şu an aramızda bulunmayan Mahmut hocamızı da unutmadık. Oldskool'a her zaman saygı!!

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Cevapla
#2
60 lira çok pahalı. Az buçuk maliyetleri biliyorum. Üretici eğer buraları okuyorsa ona mesajım, fiyatı makul tutarsa çok daha çeşitli sabunlar üretip çok daha fazlasını satıp çok daha fazlasını kazanabilir. Kusura bakmayın kendi şahsi fikrimdir.

İnceleme için elinize sağlık.
Cevapla
#3
Detaylı inceleme için teşekkür ederim @marv komşum güzel günlerde kullanılsın. İçeriğinde bu kadar çok doğal yağ varken 60 tl maliyeti bile karşılamaz. Anos firmasına da teşekkür ediyorum
1970 doğumlu, 15 Eylül 2019 da geleneksel tıraşa gönül vermiş, Öğretim Üyesi
Sakal yapısı:Yumuşak
Cilt yapısı:Karma cilt yanaklar kuru
Tıraş sıklığı-şekli:İki günde bir
Cevapla
#4
Bence 60 lira hiç pahalı değil. Kaliteli yağlar ve esanslar kullanarak ürün yapmak, özellikle de sınırlı sayıda ürün yapmak son derece maliyetli bir iş. Öyle 20-30 liraya asla kaliteli bir ürün yapılamaz. 3 kuruşa beş köfte olmaz, hele günümüz ülke ekonomisinde.

Ürünü denemesem de denemiş kadar oldum güzel inceleme sayesinde. Koku ve ambalaj işine katılıyorum. Ama ambalaj işi zamanla sonraki partilerde çözülebilecek bir durum. Öncelik ideal ürünü ortaya çıkarmak ve bunu istikrarlı olarak üretebilecek hale gelmektir. Sonrasında ürün dağıtıma verileceği zaman ambalaj meselesi çözülür. Fakat koku işi bu sürecin en zoru. Ben henüz ülkemizde koku işini kotarabileni görmedim. Çünkü amatör bazda yapılan küçük üretimlerde yüksek kalite esansiyel yağlarla ürün yapmak çok zor ve pahalı oluyor. E kimse de daha başlar başlamaz hadi 10bin sabun yapayım demez. Ben "parfüm" esansı meselesine kesinlikle karşıyım. Hepsi yapay kokuyor. Ayrıca kendini kanıtlamış bir parfümün esansıyla gidip kozmetik ürünü yapmak dolum parfüm yapmak gibi bir taklitten ibaret bir şey. Her zaman orjinal olmak lazım. En basiti doğal tek ya da ikili esans olması lazım. Misal sandal ağacı ve mürrüsafi, bergamut ve ardıç gibi uyumlu ver temel ikililer. Bunlar da en kaliteli ve doğal esanslar alınarak üretilmeli. Yoksa çok sentetik kokuyor ya da zayıf oluyor. Benim yine de ülkemiz üretimlerinde koku başarımından yana ümidim yok. Ama performans konusunda güzel şeyler çıkabiliyor. Ben de katılıyorum Martin Amca sabunları şu ana kadarki denediğim en iyi yerli sabunlardır. Koku meselesi çözülse dünyada yok satabilecek performansta ürünlerdi.

Son olarak bu tarz girişimcilerin ürünlerini gelişim aşamasında ülkedeki deneyimli kişiler ve firmalarla paylaşarak yorumlarını alarak ilerlemelerini tavsiye ederim. Bu sayede ürün hedef kitleye tam uygun olarak geliştirilmiş olur. Ürünlerinizi instagramda satacak şekilde değil, tüm dünyaya satılabilecek ürünler olarak planlayarak dizayn etmeniz asıl başarıyı getirir ki kalıcılık ancak böyle olur.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
Cevapla
#5
@marv inceleme için teşekkürler. Citrus sabununun performansı için ben de sizin gibi düşünüyorum. Gelişmeye açık ama mevcut haliyle de gayet güzel performans veriyor.
Kokusu kötü değil. Topraksı, odunsu koku hakim. Citrus bekleyenleri biraz hayal kırıklığına ugratabilir. Ancak içeriğindeki yağlar gerçekten değerli ve cilt sağlığı için çok faydalı içeriğe sahip bir sabun olmuş. Kullandıkça etkisini göreceğiz bakalım.
Cevapla
#6
Gres yağı, ayçiçek yağı wd40 falan konursa bence de 60 liradan daha ucuza sabun üretilebilir.

JSN-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Her belirleme değillemedir.
Cevapla
#7
Bu sabunlari aynı içerikle (ucuz parfum değil esansiyel yağlar ile )  60 liradan ucuza yapmak maliyetine yapmak demektir. Orta ve üst segment kalite sabunlari kullanmadan önce arkodan ne kadar üstün olabilirler diyordum. Bütçesine uymayanlara lafım yok Arko kullanmaya devam edebilirler ama emek verilmiş ve kaliteli ürünleri acımasız eleştiri yapma hakkını kendimizde görmemeliyiz. Üstelik denemeden.
Cevapla
#8
Yapabileceğim tek eleştiri çeşit az, onun dışında hiç bir eleştirilecek nokta görmüyorum.
Cevapla
#9
(16/10/2021, Saat: 13:32)Schumi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gres yağı, ayçiçek yağı wd40 falan konursa bence de 60 liradan daha ucuza sabun üretilebilir.

JSN-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hahahhahha. +1
Cevapla
#10
Kullanmış kadar oldum. Güzel inceleme olmuş. Teşekkürler. Narenciye kokusu baskın olsaydı ben de düşünebilirdim.


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
“Abilerim ablalarım, şu elimde görmüş olduğunuz jileti taçsız kral Pele, Bakenbauer, Nadya Komanaççi, Biricit Bardo, İngiltere Kraliçesi Elizabet, kaleci Mıyer, fbli Cemil kullandı.”
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Pearl Shaver's Spirit Artisan Tıraş Sabunu İncelemesi Oldstyle 2 286 26/11/2021, Saat: 09:42
Son Yorum: Oldstyle
Exclamation Alsancak Tıraş Sabunu - Mentol/Limon/Sandal/Aci Badem ekindgn 91 19,795 24/11/2021, Saat: 13:13
Son Yorum: Eunus
  Yerli Tıraş Sabunlarını Bulmak Eunus 3 499 21/11/2021, Saat: 22:18
Son Yorum: marv
  YENi YERLİ TIRAŞ SABUNU hayli's sohayli 180 31,874 19/11/2021, Saat: 14:22
Son Yorum: sohayli
Information İNCELEME:Artizanları Masaya Yatırdık:Uncle Martin'den Mike's'a,Faena'dan Phoenix'e ahraz 114 31,269 05/11/2021, Saat: 20:23
Son Yorum: XauPau
  Tabac Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 589 385,596 05/11/2021, Saat: 10:10
Son Yorum: ekindgn
  Speick Tıraş Sabunu papazerigi 77 80,755 26/09/2021, Saat: 12:52
Son Yorum: broraso
  Blueness Tıraş Sabunu BigHillMe 116 90,661 25/09/2021, Saat: 20:01
Son Yorum: Eunus
  hayli's PANNA Tıraş Sabunu sohayli 8 1,592 25/09/2021, Saat: 10:00
Son Yorum: sohayli
  Mentollü Tıraş Sabunu önerisi Chavez 11 1,832 07/07/2021, Saat: 22:56
Son Yorum: Telecaster52

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: