Aracı olanlar; lastik tercihiniz ne, neden?
(18/08/2017, Saat: 12:50)drhit1976 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Petlas eskişehir ana bayisiyiz.Bu yıl yapılan yasal düzenlemeye göre binek araçlara da kış lastiği takma zorunluluğu başlamıştır.Forum arkadaşlarımıza uygun fiyatla lastik temin edebilirim.
Saygılarımla

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yurt dışında olduğum için haberleri takip edemedim binek aralar için kış lastiği zorunluluğu yasal düzenlemesini paylayasabilme şansınız var mı
Bu konu senelerdir gündeme getiriliyor fakat bu konu hakkındaki medyadaki haberler dahi nedir ne değildir tam olarak izah edemiyor. Sonuçta binek otomobil kullanıcıları açısından bir belirsizlik ortaya çıkıyor.

Gerek binek otomobiller, gerekse ticariler için Türkiye gibi iklimin bölgeden bölgeye çok farklılık gösterdiği bir ülkede genel bir düzenlemeye ben taraftar değilim. Zaten belirsizlik biraz da bu yüzden çıkıyor. İl valiliklerine bırakılıyor son karar bildiğim kadarıyla. Ki bence olması gereken de o. Mesela Antalya'da, Mersin'de kış lastiği zorunluluğunun pek bir faydası olacağını düşünmüyorum. Tam aksine her yönüyle zarar.

Ben Ankara'da yaşıyorum bildim bileli de kışın kış lastiği kullanıyorum. Kışın burası için zorunlu olması da bence ticari/hususi farketmeksizin gerekiyor. Öte yandan iklim şartları, yasal düzenlemeler, bilinçsizlik ve denetimsizlik başka problemleri de beraberinde getiriyor. Yaz boyu kışlık lastikle dolaşan araçlar gibi.

Kış lastikleri yazın fren mesafesini uzatıyor, yakıt tüketimini arttırıyor ve daha fazla yıpranıyor. Hem trafik güvenliğini tehlikeye atıyor, hem de ülkemizin dışa bağımlı olduğu akaryakıtta sarfiyatı arttırarak ekonomiye zarar veriyor. Kış lastiği konusunda bir düzenleme yapılıyorsa, aynı şekilde yaz lastiği konusunda da bir düzenleme yapılmalı. Peki yapılır mı? Tabii ki hayır Smile.
Komşum katkınız için teşekkür ederim.Kış lastiği uygulaması sıcaklığın 7 santigrat derecenin altına indiği illerde uygulanacak.Uygulama valiliklerin insiyatifinde olacak.2016 yılında ithal lastiklere antidamping yasası çıkaran yerli üreticiler ,2017 yılında bunu taçlandırdı.antalya mersin izmir gibi sıcak bölgelerde uygulanmayacak. Lastiklerle ilgili sorularınız varsa seve seve yanıtlarım.
Saygılarımla

http://www.ntv.com.tr/turkiye/687-sayili...RfAXouawLg

Ben İstanbul'da yaşıyorum, iklim İç Anadolu kadar sert olmasa da kışlar 0-5 derece arası geçiyor. 4 kıştır 2 farklı aracımda Petlas kullandım. 2015 kışında karın hayatı felç ettiği gün hastaneden yeni doğmuş oğlumu ve eşimi alıp eve getirmem gerekiyordu. Geçen kış da gene en yoğun kar yağdığı gün işten eve dönüyordum.

2015 kışında kar geceden başladığı için yollar boştu ve sorunsuz eve döndüm. Ancak geçen kış kar mesai saatinde bastırdığı için kış lastiği olmayan bir çok sürücü yolları tıkadığı için 15km yolu 2,5 saatte alabildim. Hatta en son evime gireceğim 4 yol ağzında servisler vs. kalmışlar. Girme bu sokağa, geri git vs. dediler, evime gideceğim size yol vereyim dedim, millet önümü boşaltınca onların çıkamadığı yoldan evime gittim.

Bunları uzun uzun anlatma sebebim, kış lastikleri ülkemizde hatalı bir şekilde "kar lastiği" olarak tanıtıldı/tanındı. Bunu lastikçiler mi yaptı, kullanıcılar mı yanlış anladı bilmiyorum. Babamla bile konuştuğumda İstanbul'a 2 gün kar yağıyor, onda da arabayla çıkmam diyor. Halbuki bu lastiğin amacı karda gitmek değil, 7 derecenin altında asfalta tutunmasını sağlamak. Ben 4 kıştır epey faydasını gördüm. Eşim de Eskişehir'li olduğu için, sık sık İstanbul'a kıyasla daha soğuk iklimlerde kullanma imkanı buluyorum. Normal şartlarda kullandığım lastiğe kıyasla çok daha fazla tutuş sağladığını çok rahat deneyimleyebiliyorum. Bu nedenle bir araba alacaksam akabinde kış lastiklerini de alıyorum.
http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?...170209.htm

MADDE 2 – 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa 65 inci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki 65/A maddesi eklenmiştir.

“Kış lastiği zorunluluğu

MADDE 65/A – Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yılın belirli dönemi için zorunlu tutulur. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bu yetkisini valiliklere devredebilir. Bu madde hükümleri çerçevesinde araçları denetlemeye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yetkilendirdiği Bakanlık personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri yetkilidir. Bu maddede düzenlenen yükümlülüğe uymayan aracın işletenine 625 Türk Lirası tutarında bu maddede belirtilen görevlilerce idari para cezası verilir ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir. Bu maddede belirtilen idari para cezasının tutarını azaltmaya ve iki katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir. Bu maddeye ilişkin usul ve esaslar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirlenir.”

Valiliklere devredildi yazmıyor.
Devredilebilir deniyor

Yolcu taşıyan araç deniyor ticari yazmadığı için özel araçlara zorunlu tutuldu gibi haberler veriliyor anlamis değilim

Adana mersin arası kışın yolculuk yapan birine de mi zorunlu

Herkes kısa lastiğinin 7 derece altındaki başarısından bahsederken 7 derece üzerinde ki kötülüğünden bahseden çok az kişi var Ocak ayında bile gündüz 15 derece oluyor kış lastiği iyi mi çalışıyor hele ki Mart ayında kış lastiği esas problemlere neden olur

Alacak olursam hs449 Falken alırim kış için bir çok arkadaşa aldırdım memnunlar. Bende uhp tipi yazlık lastiğini kullnıyorum
(25/08/2017, Saat: 00:30)emre-sti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?...170209.htm

MADDE 2 – 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa 65 inci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki 65/A maddesi eklenmiştir.

“Kış lastiği zorunluluğu

MADDE 65/A – Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yılın belirli dönemi için zorunlu tutulur. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bu yetkisini valiliklere devredebilir. Bu madde hükümleri çerçevesinde araçları denetlemeye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yetkilendirdiği Bakanlık personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri yetkilidir. Bu maddede düzenlenen yükümlülüğe uymayan aracın işletenine 625 Türk Lirası tutarında bu maddede belirtilen görevlilerce idari para cezası verilir ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir. Bu maddede belirtilen idari para cezasının tutarını azaltmaya ve iki katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir. Bu maddeye ilişkin usul ve esaslar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirlenir.”

Valiliklere devredildi yazmıyor.
Devredilebilir deniyor

Yolcu taşıyan araç deniyor ticari yazmadığı için özel araçlara zorunlu tutuldu gibi haberler veriliyor anlamis değilim

Adana mersin arası kışın yolculuk yapan birine de mi zorunlu

Herkes kısa lastiğinin 7 derece altındaki başarısından bahsederken 7 derece üzerinde ki kötülüğünden bahseden çok az kişi var Ocak ayında bile gündüz 15 derece oluyor kış lastiği iyi mi çalışıyor hele ki Mart ayında kış lastiği esas problemlere neden olur

Alacak olursam hs449 Falken alırim kış için bir çok arkadaşa aldırdım memnunlar.  Bende uhp tipi yazlık lastiğini kullnıyorum

Merhabalar,

Ifadede bahsi gecen tanım tum arabaları net biçimde kapsıyor. Hatta madde 2'nin devamında neleri kapsamadığı da net olarak ifade edilmiş:

"a) Lastik tekerlekli traktörleri,
b) İki ve üç tekerlekli taşıtlarla yapılan taşımaları,
c) Römork ve yarı römorkları,
ç) Türk Silahlı Kuvvetlerine ait taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan taşımaları,
kapsamaz"

Dolayısıyla bu tebliği geçersiz sayan yeni bir tebliğ çıkmazsa şehirlerarası yollarda kullanımı istisnasız zorunlu.

Aşağıdaki maddede de il sınırları içerisindeki durumu net açıklıyor.

"(2) İl sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirlenir ve gerekli duyurular yapılır."

Tebliğ'in mantığı tartışılır ama pek yoruma açık bir yanı yok gibi.

Alternatif olarak Cont. T860'ı da tavsiye ederim. Ben çok memnun kaldım geçen kış.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Konuyu kış sezonu gelmesi sebebiyle değerli tavsiyelerinizi almak için tekrar hortlatacağım.
Lastik konusuna önem veririm ama 18" lastik fiyatları fazla can sıkıcı olmaya başladı. Bu sefer yerliye yönelip daha uygun olan Petlas almayı düşünüyorum. Ankara'da da kış pek sakin geçmiyor. Kullanan var mı, memnun musunuz? Şimdi ucuza kaçalım derken hayatımızla oynamayalım.
(225/40/18)
(11/11/2017, Saat: 02:18)Selman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Konuyu kış sezonu gelmesi sebebiyle değerli tavsiyelerinizi almak için tekrar hortlatacağım.
Lastik konusuna önem veririm ama 18" lastik fiyatları fazla can sıkıcı olmaya başladı. Bu sefer yerliye yönelip daha uygun olan Petlas almayı düşünüyorum. Ankara'da da kış pek sakin geçmiyor. Kullanan var mı, memnun musunuz? Şimdi ucuza kaçalım derken hayatımızla oynamayalım.
(225/40/18)

iyi diyorlar fakat alırmıyım almam . Goodyear favorimdir. Bu lastik işinde herahalde fazla vergi var. Goodyear yine diğerlerinden pahalı olsada avrupada fiyatlar çok uygun .

Kullandığın ebatta kötü lastikte balondan kurtulamazsın iyi bir marka al derim .
40 epey ince yanak, petlas oldukca sert lastikler uretiyor, ralli araci kullaniyor gibi hissetmeniz muhtemel ama cok yumusak lastik te sorun cikarabilir. petlas kotu lastik degildir, ucak lastigi ureticisi aslen. ama bu sert hamur, yumusak hamur kismi size ancak ince lastikte tecrubeliler tarafindan yardimci olunabilir.
Teşekkürler.
Piyasaya baktım sonra lastikçiye gittim. Epey düşündüm 500 lira üstü veresim gelmedi doğrusu. Yazlık lastikleri de muhtemelen değiştirmem gerekecek gibi extra masraf çıksın istemedim. Gittim Petlas'ı taktırdım. Epey sert bekliyordum ama benim yazlık Turanzalardan daha yumuşak gibi geldi. En azından beklediğim kadar sert çıkmadı.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hafif ticari aracı aile aracı olarak kullanmak posicor 8 3,229 22/02/2021, Saat: 00:21
Son Yorum: posicor
  Aracınızda motor yağı olarak hangi markayı tercih ediyorsunuz? Neden? papazerigi 121 147,330 09/12/2020, Saat: 00:45
Son Yorum: Mustafa40
  Tercihiniz Basılı Kitap'mı Elektronik Kitap'mı ? Delidumrul 59 30,751 24/01/2019, Saat: 15:02
Son Yorum: helliox
  Klavye tercihiniz posicor 23 11,436 19/12/2018, Saat: 02:36
Son Yorum: gravesgel
  Neden Tıraş Kreminden / Köpüğünden Slime Yapıyorlar aliyuksel 2 3,180 09/04/2017, Saat: 10:46
Son Yorum: aliyuksel
  Neden buluşma düzenlemiyoruz? Suhulet 48 46,332 20/02/2017, Saat: 17:10
Son Yorum: Rayko
  Neden Sabun Yapıyorum martin 6 10,092 23/01/2015, Saat: 01:55
Son Yorum: theunnamed
Bug Muaynesi olmayan aracı alırken işlem sırası BigHillMe 10 10,349 27/07/2013, Saat: 03:57
Son Yorum: BigHillMe
  Gönüllümüzün aracı çalınmıştır bilgilerinize BigHillMe 4 6,072 22/03/2013, Saat: 17:43
Son Yorum: BigHillMe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: