Kayışlama Pastası Çeşitleri
(28/09/2019, Saat: 13:59)serkant Adlı Kullanıcıdan Alıntı: tesekkurler hizli cevap icin, turuncu ve sonra gri kullanacagiz anladigim kadariyla?

bir saticiya rastladim, asagidaki link adresteki urunleri buldum sanirim bunlar kilo/fiyat acisindan daha uygun olacak, kilosu 80-90 TL araliginda satiliyor

https://www.gloeckler.com/Products/Polis..._1331.html

Benim tavsiyem bu tip parlatma pastaları yerine, mikron veya grit değeri net bilinen ürünlere yönelin. Dialux hakkında az önce kısa bir araştırma yaptım ama, sizin aradığınız değerlerin olduğu hangi renk bulamadım. Siz de bir araştırın isterseniz.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
(07/10/2019, Saat: 15:24)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim tavsiyem bu tip parlatma pastaları yerine, mikron veya grit değeri net bilinen ürünlere yönelin. Dialux hakkında az önce kısa bir araştırma yaptım ama, sizin aradığınız değerlerin olduğu hangi renk bulamadım. Siz de bir araştırın isterseniz.

(07/10/2019, Saat: 15:24)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim tavsiyem bu tip parlatma pastaları yerine, mikron veya grit değeri net bilinen ürünlere yönelin. Dialux hakkında az önce kısa bir araştırma yaptım ama, sizin aradığınız değerlerin olduğu hangi renk bulamadım. Siz de bir araştırın isterseniz.

Haklisiniz dediginize katiliyorum bilinen markayi izlemek en guvenlisi, ancak firma alman menseili ve malzeme icin yaptiklari tarifleri avrupa standartlarina gore olmali aksi takdirde cidde tazminat davalari ile karsilasiyorlar, yaptiklari siralamada hangi malzemelerde kullanilacagi tariflenmis. white supra olarak gecen finest olarak tanimlanmis ve polishing yapilabilecek malzemeler arasinda plastik ve akrilik bulunmakta yani celige gore cok daha kolay asinabilecek malzemelerde parlatma sagliyor, celik icin guvenli olmali. Partikul ebatlarini sormak icin mail attim ancak donus yapmadilar.

Yukarida yazilan kisim da belirtildigi uzere 1k tas ve 8k pasta ile kayislama yapilirsa ara grit degerlerinde tas kullanmaya gerek kalmiyor anladigim kadariyla, deneyen oldu mu acaba?

"Dovo kirmizi: 3mikron civari yaklasik 8000 grit siyah pasta ise yaramamaya basladiginda kullaniliyor ancak siyah pastayi hic kullanmaksizin sadece kirmizi pastayi ayarli kayista kullananlar da var ve uygun teknikle cok yuksek keskinlige ulasabiliyorlarmis. oyleki kotikulden daha keskin sonuca variyorlarmis. 1k tasta biledikleri usturayi kirmizi pastali kayisi en gergin haliyle kullanip ustura korelmeye basladigi ve eski keskinligi yakalayamadiklarinda mekanizmayi biraz gevseterek en sonunda ise tamamen gevsek halinde kullanip o da ise yaramadiginda 1k tasa geri donuyorlarmis. bu tarz kullanim avrupada yayginmis."
(08/10/2019, Saat: 09:05)serkant Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Haklisiniz dediginize katiliyorum bilinen markayi izlemek en guvenlisi, ancak firma alman menseili ve malzeme icin yaptiklari tarifleri avrupa standartlarina gore olmali aksi takdirde cidde tazminat davalari ile karsilasiyorlar, yaptiklari siralamada hangi malzemelerde kullanilacagi tariflenmis. white supra olarak gecen finest olarak tanimlanmis ve polishing yapilabilecek malzemeler arasinda plastik ve akrilik bulunmakta yani celige gore cok daha kolay asinabilecek malzemelerde parlatma sagliyor, celik icin guvenli olmali. Partikul ebatlarini sormak icin mail attim ancak donus yapmadilar.

Dialux metal parlatmada kullanılan pastalardır. Biz ustura honlama adına konuşacaksak, grit veya mikron değerlerini bilmediğimiz için bu pastalar bize pek uygun olmaz. Kayışlamada kullanılan pastalar ile metal parlatmada kullanılan pastalar benzer olsalar da aslında farklı ürünler. Parlatma cilaları size direkt olarak hangi ürün için ne amaçla kullanılacağını belirtirken, kayış pastaları direkt olarak mikron veya grit gibi teknik verileri vererek kullanımı sizin uzmanlığınıza bırakır.

Siz kullanım amacınızı yazmamışsınız. Eğer ağzı açılmamış veya açılmış ama keskinliği olmayan bir usturada kullanacaksanız bu pastalarla bileme olmaz değil olur ama ciddi profosyonellik ister, çünkü ağzı keskinlemek yerine yuvarlama olasığılığınız çok yüksek. Bileme için taş kullanmanızı tavsiye ederim. Linguist komşumuzun yazısı da zaten ustura bileme için değil, ağız ya da keskinlik yenilemede kullanım için tarif vermiş.

(08/10/2019, Saat: 09:05)serkant Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yukarida yazilan kisim da belirtildigi uzere 1k tas ve 8k pasta ile kayislama yapilirsa ara grit degerlerinde tas kullanmaya gerek kalmiyor anladigim kadariyla, deneyen oldu mu acaba?

Gerekir, zira ara taş olmazsa çok uzun süre 8k'da çalışmanız gerekir ki bu sürede elin de yorulmasıyla ağzı bozma olasılığınız çok çok yüksek. Bileme işinde ciddi uzmansınızdır orası ayrı tabi, veya çamur (slurry) yaparsınız Smile Bu seçenekler, eğer elinizde gerçekten imkan yoksa ve o an için bunlarla yetinmeniz gerekirse düşünülmeli.

Pastayı ne amaçla kullanacaksınız, elinizdeki ustura ne durumda bilmiyorum, o nedenle net bir şey söyleyemiyorum. Eğer bileme tecrübeniz yok veya çok az ise, pasta işine girmemenizi tavsiye ederim. Kendinize ya taş seti yapmalısınız ya da ücreti karşılığı bileme hizmeti almalısınız.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
(08/10/2019, Saat: 10:32)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dialux metal parlatmada kullanılan pastalardır. Biz ustura honlama adına konuşacaksak, grit veya mikron değerlerini bilmediğimiz için bu pastalar bize pek uygun olmaz. Kayışlamada kullanılan pastalar ile metal parlatmada kullanılan pastalar benzer olsalar da aslında farklı ürünler. Parlatma cilaları size direkt olarak hangi ürün için ne amaçla kullanılacağını belirtirken, kayış pastaları direkt olarak mikron veya grit gibi teknik verileri vererek kullanımı sizin uzmanlığınıza bırakır.

Siz kullanım amacınızı yazmamışsınız. Eğer ağzı açılmamış veya açılmış ama keskinliği olmayan bir usturada kullanacaksanız bu pastalarla bileme olmaz değil olur ama ciddi profosyonellik ister, çünkü ağzı keskinlemek yerine yuvarlama olasığılığınız çok yüksek. Bileme için taş kullanmanızı tavsiye ederim. Linguist komşumuzun yazısı da zaten ustura bileme için değil, ağız ya da keskinlik yenilemede kullanım için tarif vermiş.

Gerekir, zira ara taş olmazsa çok uzun süre 8k'da çalışmanız gerekir ki bu sürede elin de yorulmasıyla ağzı bozma olasılığınız çok çok yüksek. Bileme işinde ciddi uzmansınızdır orası ayrı tabi, veya çamur (slurry) yaparsınız  Smile Bu seçenekler, eğer elinizde gerçekten imkan yoksa ve o an için bunlarla yetinmeniz gerekirse düşünülmeli.

Pastayı ne amaçla kullanacaksınız, elinizdeki ustura ne durumda bilmiyorum, o nedenle net bir şey söyleyemiyorum. Eğer bileme tecrübeniz yok veya çok az ise, pasta işine girmemenizi tavsiye ederim. Kendinize ya taş seti yapmalısınız ya da ücreti karşılığı bileme hizmeti almalısınız.

acemiyim, uzmanlik sifir. once ucuz bir DE ile basladim ve cok memnun kaldim, ardindan hevesle ebayden birkac ustura aldim, bazilari sifir ayarinda bir kere tiras oldum ve baya tirstim. Tiras sirasinda cekmeler oldu, onden ustura alip ardindan bileme araclari arastirmak pek mantikli olmadi tabi. bir de eger usturayla tiras olmayi sevemezsem bukadar ugrasim bosa gidecek. tavsiyelere uyup 1k yanina 5k tas alip deneyerek ogrenicem
Taşlarla konuşmaya başlayan, macunların dilinden anlayan, taşa temas ettirdiğinde veya kayış üzerinde çalıştığında usturanın çıkardığı sesi bile analiz ederek o anki işlemin ustura üzerinde hangi etkiyi bıraktığını anlayabilen insanlar için tüm malzemeler iş yapar.

Öyle ustalar var ki tıraşa hazır hale getirilmiş bir usturayı ara sıra kayış kullanarak 2-3 yıl kullanabilir.
Öyle insanlar da var ki tıraşa hazır hale getirilmiş usturayı hatalı işlemlerle 15-20 gün içinde kullanılmaz hale getirebililir.

E n v i r o n m e n t a l i s t

Yukarıda dialux pasta cesitleri konusmustuk, onlarla alakalı bazı bilgiler su konuda var bilginiz olsun.
http://geltir.com/thread-3330.html

Ama gercek strop pastası bulursanız daha iyi olur, dialux yoklukta secenegi olsun der "Onur Çakmak o bir marka" kardesim benim.
Tişikkirlir Sipirmin.
cok sukur dialux icin derecelendirme bulabildim, kayitlarda kalmasi icin asagiya yapistirdim.
https://polystarabrasive.com/en/polirovk...sty/dialux

DIALUX VORNEX
СOMPOUND COLOR, ORANGE
COMPOSITION, ALUMINUM OXIDE
ABRASIVENESS*0
APPLICATION STAINLESS STEEL
USAGE: High abrasive properties. Finishing process
DIALUX ROUGE

СOMPOUND COLOR  RED
COMPOSITION  ALUMINUM AND IRON OXIDES
ABRASIVENESS* 2
APPLICATION  SILVER AND YELLOW GOLD
USAGE: Low abrasiveness and high polishing properties

DIALUX VERT
СOMPOUND COLOR GREEN
COMPOSITION OXIDE OF IRON
ABRASIVENESS* 3
APPLICATION FOR HARD STEELS
USAGE: Intermediate polishing

DIALUX BLANC
СOMPOUND COLOR WHITE
COMPOSITION ALUMINUM OXIDE AND OIL BASE
ABRASIVENESS* 6
APPLICATION GENERAL
USAGE: General compound, finishing polishing

DIALUX JAUNE
СOMPOUND COLOR YELLOW
COMPOSITION TREPEL
ABRASIVENESS* 7
APPLICATION
FOR SOFT METALS USAGE:
Light degree of abrasiveness with greater polishability

DIALUX GRIS
СOMPOUND COLOR GREY
COMPOSITION DIATOMITE
ABRASIVENESS* 1
APPLICATION STAINLESS STEEL
USAGE: High abrasive properties Removal of various defects, including those formed at different processing stages

DIALUX BLEU
СOMPOUND COLOR BLUE
COMPOSITION SYNTHETIC COMPOUNDS
ABRASIVENESS* 5
APPLICATION ALL METALS, ESPECIALLY WHITE ALLOYS
USAGE: Superfinishing, as well as grinding and polishing

DIALUX BLACK
COLOR BLACK
COMPOSITION ALUMINUM OXIDE
ABRASIVENESS* 4
APPLICATION FOR SILVER
USAGE:Superfinishing, as well as grinding and polishing

DIALUX SOLID COMPOUNDS
Dialux abrasive compound is an effective way to polish the knife blade to a mirror finish. Originally developed for dentistry and jewelry crafts, Dialux compound showed itself from the best side sharpening knives and became one of the best abrasive material for dressing on the leather.

Dialux compound has a complex composite structure, consisting of different abrasive materials. Dialux grit does not fall under the standard of FEPA. Total  8 kinds of Dialux compounds produced, every has it's own color. For each color Dialux known main abrasive component (may be the satellite components). For most colors known average grain size. However, keep in mind that during operation the seeds are crushed into smaller fractions with size of about 2 µm, which are abrasive agent

* The degree of abrasiveness: 0 - rough; 10 - soft;
Deniyecek komşulara öğrenme aşamaları için loop (x100) büyüteç tevsiye ediyorum. Yaptığınızı gördüğünüzde daha iyi anlıya bilirsiniz . Ben arada yeşil dialux kullanıyorum. Çok ince bir mikronu yok ardından masat yaptığımda ayna gibi oluyor yani macun direk istediğim etkiyi vermesede çeliği yumuşatıp masatla istediğim ağıza ulaşmamı sağlıyor.
Macun balsa ağacında ayrı , masatım arka kısmında ayrı sonuç veriyor. Konbinasyonları deneyin , loop layın , bastırmadan deneyim.
@serkant paylaşımınız teşekkürler! Çotan beridir aradığım bir bilgiydi bu netlikte hiç bir yerde bulamamıştım
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  kayışlama tekniği error... 29 38,190 07/07/2019, Saat: 14:10
Son Yorum: manuple
  Ustura Kayışlama manuple 21 14,449 30/04/2019, Saat: 16:00
Son Yorum: manuple
  Palm Stropping (Avuç içi kayışlama) Reblica 5 6,286 02/08/2016, Saat: 03:15
Son Yorum: Niko
  Ustura Kayışlama Rehberi (İngilizce) onurcakmak 4 7,846 21/02/2016, Saat: 23:00
Son Yorum: onurcakmak

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: