Yaqi vs. Frank Shaving
Arkadaşlar malzeme kalitesi kullanım ömrü kıl kalitesi vs gibi konularda hangi marka daha iyi sizce ? Birde FS in manchurian fırçası ile yaqi mocha arasında 50 tl civarı bi fark var hangisini tercih ederdiniz?
Yıllar önce fs nin ucuz porsuk kılı fircasini almistim hic begenmedim sürekli kıl dökmesi kopurtmesi felan iyi değildi suan yaqi moka twoband porsuk kullaniyorum ilk bir kaç kullanımda bir iki kil dökülmesi haricinde 7-8 aydir kullaniyorum kıl dökulmesi olmadı köpürtmesi masaj etkisi felan fs ye göre çok çok üstün.
@"dr.akar"

Sorduğunuz modellere ilişkin fırça linklerini göremedim. Tam olarak hangi iki model arasında kaldınız?

Frank Shaving bu forumda ve yabancı forumlarda 2010-2016 arası dönem de fiyat performans olarak en çok tutulan, tercih edilen üreticilerden birisiydi. O yıllarda bir diğer üretici olan ve daha düşük kaliteli Lijun' la ( namı diğer sonradan kalitesini arttırmış Maseto) birlikte ben 30 üzeri fırçasını denedim. Yedeklerle birlikte bu rakam daha fazla bile olabilir. Bir o kadar fırçada yakın dostlarımın elinden geçmiştir. Benim forumlara girmeyi bıraktığım ve alışveriş yapmayı kestiğim dönemde Frank Shaving'de eski popülaritesini yitirmiş. Hatta yakın bir zamana kadar Aliexpress mağazası da kapalıydı.

Yaqi'ye gelince benim yine tıraşa dair ilgimin azaldığı bir dönemde ortaya çıkmış ve kısa sürede Frank Shaving'in fiyat performans odaklı fırça üreticisi tahtını ele geçirmiş bir üretici olduğunu düşünmekteyim. Bu zamana kadar yalnızca iki tane 2band ,üç sentetik, bir de domuz kılı fırçasını denedim. Biri 22mm lik Sagrada, diğeri de Moka.

Frank Shaving'in bir dönem ürettiği bazı fırçalarda kullandığı kıl kalitesi gerçekten çok iyiydi. Hatta 2012-2013 de sattıkları FS Chubby 26mm'lik fırçalarda kullanılan düğüm kalitesini tekrar yakalayabileceklerini bilsem hiç düşünmeden alırdım. Bu adamlarda ben çok çok iyi düğümlere sahip fırçalarda gördüm, tam tersi çok kötü düğümlü fırçalarda. FS'in eskiden şöyle bir stratejisi vardı. Pahalı olarak sattıkları büyük düğümlü fırçalarında kullandığı kıl kalitesi ve kıl yoğunluğuyla, küçük düğümlü ve ucuz sattıkları fırçaların kıl kalitesi ve yoğunluğu aynı değildi. Bundan dolayı küçük 20mm lik bir fırçasını aldığınızda hayal kırıklığı yaşayabilirdiniz. Ben şahsım adına yaşadım. Bu politikadan ötürü genelde hep tercihlerimi 24 üzeri ve 26-30 bandında yapmıştım. Ayrıca yine ucuz fırçalarda işçilik kusurları, düğümün doğru düzgün yapıştırılmaması kaynaklı kopması ve ince işçilik kusurları gibi kusurları da daha çok görmekteydiniz.

Yaqi'ye gelince Yaqi fırça fiyat politikasını düğüm çap-ebatına göre yapmıyor. Yani 24mm olarak sattığı bir fırçasının fiyatını 26mm lik bir fırçasından çoğu zaman daha pahalı konumlandırabiliyor. Kıl standartını dönem dönem değiştirip tutturamayan bir üretici. Doğal kıl hiçbir zaman %100 aynı olmaz ama iyi üreticiler üç aşağı beş yukarı benzer bir standart yakalarlar. Her iki üreticide de bu durum ortak noktalardan. Forumda bir üyenin ballandıra ballandıra anlattığı bir Moka 2band'la sizin elinizdeki Moka'nın aynı fırça olma ihtimali aynı olmayabilir. Benim aldığım Moka Jel tip bir 2band. Ve oldukça iyi, yoğun extra dense bir düğüme sahip. Çok da ucuza indirimde almıştım. Günün tıraşında paylaşılan fotoğraflara biraz dikkatli bakarsanız aynı sap olmasına karşın birbirinden farklı kıl standardında fırçaları görür, ne demek istediğimi daha net anlarsınız. Yine de fırça ölçümlendirmelerinin genele hitap edebilecek şekilde yapıldığını, kazık gibi kötü flowa sahip fırçalar üretmediklerini , kullandıkları kılların ve kıl kalitesinin satış fiyatlarına göre şu piyasa koşullarında ve şu döviz kuruyla oldukça makul olduğunu söyleyim. Ayrıca çok güzel saplar yapıyorlar. Eskiden özel sap yaptırmak için eşek yüküyle para bayılınılan bir dönemden sonra Yaqi'nin sap tasarımları bence harika.

Benim şahsi fikrim FS'in fırçaları artık ucuz değil. Yaqi'nin ürettiği fırçalar hem sap, hem ölçümlendirme hem de kullandıkları kıl kalitesine göre fiyatı göz önüne alındığında bence gayet makul fiyatlarla satılıyor. Frank Shaving'den de geçmiş dönemlerde çok memnun kaldım. Yakın zamanda denemedim. Her ikisinde de önceliğiniz 2band kıla sahip fırçalar olsun. 3bant silvertiplerde fena değil keyifli fırçalar ancak Pure, Best gibi isimle sattıkları düğümleri almanızı pek tavsiye etmem. Simpson'ın Best'den anladığıyla FS'in Best'den anladığı aynı standartlara sahip düğümler değiller. Bir diğer husus da isimlendirmeye takılmayın. Yaqi'nin HMW'siyle Plisson'ın HMW'sinin Sİmpson'ın Manchuria'sıyla FS'in Manchuria'sının da alakası olmadığını belirteyim. Alakası yok derken ikisi de kıl. Alakası bu kadar. Bu yönüyle bir yerlerinden çekerseniz birbirine illaki benzetirsiniz ama farklı hissiyattalar.

Sonuç olarak her ikisi de muhtelif ölçü ve ebatlarda alınabilecek, genele yönelik üretim yapan ve kullanan çoğu kişiyi mutlu edecek fırçalar üretebilen üreticiler. Bence Yaqi şu an daha fiyat performans odaklı. Aradaki fiyat farkına değip değmeme kararı ve tercihi sizin. Şimdiden hayırlı olsun.
(20/05/2021, Saat: 23:45)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"dr.akar"  

Sorduğunuz modellere ilişkin fırça linklerini göremedim. Tam olarak hangi iki model arasında kaldınız?

Frank Shaving bu forumda ve yabancı forumlarda 2010-2016 arası dönem de fiyat performans olarak en çok tutulan, tercih edilen üreticilerden birisiydi. O yıllarda bir diğer üretici olan ve daha düşük kaliteli Lijun' la ( namı diğer sonradan kalitesini arttırmış Maseto)  birlikte ben 30 üzeri fırçasını denedim. Yedeklerle birlikte bu rakam daha fazla bile olabilir. Bir o kadar fırçada yakın dostlarımın elinden geçmiştir. Benim forumlara girmeyi bıraktığım ve alışveriş yapmayı kestiğim dönemde Frank Shaving'de eski popülaritesini yitirmiş. Hatta yakın bir zamana kadar Aliexpress mağazası da kapalıydı.

Yaqi'ye gelince benim yine tıraşa dair ilgimin azaldığı bir dönemde ortaya çıkmış ve kısa sürede Frank Shaving'in fiyat performans odaklı fırça üreticisi tahtını ele geçirmiş bir üretici olduğunu düşünmekteyim. Bu zamana kadar yalnızca iki tane 2band ,üç sentetik, bir de domuz kılı fırçasını denedim. Biri 22mm lik Sagrada, diğeri de Moka.

Frank Shaving'in bir dönem ürettiği bazı fırçalarda kullandığı kıl kalitesi gerçekten çok iyiydi. Hatta 2012-2013 de sattıkları FS Chubby 26mm'lik fırçalarda kullanılan düğüm kalitesini tekrar yakalayabileceklerini bilsem hiç düşünmeden alırdım. Bu adamlarda ben çok çok iyi düğümlere sahip fırçalarda gördüm, tam tersi çok kötü düğümlü fırçalarda. FS'in eskiden şöyle bir stratejisi vardı. Pahalı olarak sattıkları büyük düğümlü fırçalarında kullandığı kıl kalitesi ve kıl yoğunluğuyla, küçük düğümlü ve ucuz sattıkları fırçaların kıl kalitesi ve yoğunluğu aynı değildi. Bundan dolayı küçük 20mm lik bir fırçasını aldığınızda hayal kırıklığı yaşayabilirdiniz. Ben şahsım adına yaşadım. Bu politikadan ötürü genelde hep tercihlerimi 24 üzeri ve 26-30 bandında yapmıştım. Ayrıca yine ucuz fırçalarda işçilik kusurları, düğümün doğru düzgün yapıştırılmaması kaynaklı kopması ve ince işçilik kusurları gibi kusurları da daha çok görmekteydiniz.

Yaqi'ye gelince Yaqi fırça fiyat politikasını düğüm çap-ebatına göre yapmıyor. Yani 24mm olarak sattığı bir fırçasının fiyatını 26mm lik bir fırçasından çoğu zaman daha pahalı konumlandırabiliyor. Kıl standartını dönem dönem değiştirip tutturamayan bir üretici. Doğal kıl hiçbir zaman %100 aynı olmaz ama iyi üreticiler üç aşağı beş yukarı benzer bir standart yakalarlar. Her iki üreticide de bu durum ortak noktalardan. Forumda bir üyenin ballandıra ballandıra anlattığı bir Moka 2band'la sizin elinizdeki Moka'nın aynı fırça olma ihtimali aynı olmayabilir. Benim aldığım Moka Jel tip bir 2band. Ve oldukça iyi, yoğun extra dense bir düğüme sahip. Çok da ucuza  indirimde almıştım. Günün tıraşında paylaşılan fotoğraflara biraz dikkatli bakarsanız aynı sap olmasına karşın birbirinden farklı kıl standardında fırçaları görür, ne demek istediğimi daha net anlarsınız. Yine de fırça ölçümlendirmelerinin genele hitap edebilecek şekilde yapıldığını, kazık gibi kötü flowa sahip fırçalar üretmediklerini , kullandıkları kılların ve kıl kalitesinin satış fiyatlarına göre şu piyasa koşullarında ve şu döviz kuruyla oldukça makul olduğunu söyleyim. Ayrıca çok güzel saplar yapıyorlar. Eskiden özel sap yaptırmak için eşek yüküyle para bayılınılan bir dönemden sonra Yaqi'nin sap tasarımları bence harika.

Benim şahsi fikrim FS'in fırçaları artık ucuz değil. Yaqi'nin ürettiği fırçalar hem sap, hem ölçümlendirme hem de kullandıkları kıl kalitesine göre fiyatı göz önüne alındığında bence gayet makul fiyatlarla satılıyor. Frank Shaving'den de geçmiş dönemlerde çok memnun kaldım. Yakın zamanda denemedim.  Her ikisinde de önceliğiniz 2band kıla sahip fırçalar olsun. 3bant silvertiplerde fena değil keyifli fırçalar ancak Pure, Best gibi isimle sattıkları düğümleri almanızı pek tavsiye etmem. Simpson'ın Best'den anladığıyla FS'in Best'den anladığı aynı standartlara sahip düğümler değiller. Bir diğer husus da isimlendirmeye takılmayın. Yaqi'nin HMW'siyle Plisson'ın HMW'sinin Sİmpson'ın Manchuria'sıyla FS'in Manchuria'sının da alakası olmadığını belirteyim. Alakası yok derken ikisi de kıl. Alakası bu kadar. Bu yönüyle bir yerlerinden çekerseniz birbirine illaki benzetirsiniz ama farklı hissiyattalar.

Sonuç olarak her ikisi de muhtelif ölçü ve ebatlarda alınabilecek, genele yönelik üretim yapan ve kullanan çoğu kişiyi mutlu edecek fırçalar üretebilen üreticiler. Bence Yaqi şu an daha fiyat performans odaklı. Aradaki fiyat farkına değip değmeme kararı ve tercihi sizin. Şimdiden hayırlı olsun.
Hocam biri şu :
https://www.razorus.com/frank-shaving-pu...as-fircasi

Diğeri de şu:
https://www.razorus.com/yaqi-moka-expres...as-fircasi

Yaqi 50 tl daha pahalı silvertip de var domuz da bende . Omurga masaj olarak domuz-silvertip arasında bi fırça almak istiyorum razorustaki moka sizin bahsettiğiniz kaliteli yoğun olan mı bilmiyorum
Fs in başka bir Pure badger ını (21mm) kullandım, aynı zamanda Moka da var. Bu ikisi arasında size Moka yı tavsiye ederim. Moka two band daha kaliteli bir fırçadır, tam tarif ettiğiniz gibi domuz-silvertip arası olarak tanımlanabilir
00111101
Fs pure badger zaten , uzak dur, direkt moka al.
@"dr.akar" İlk mesajınızda da yazmışsınız ama dikkatimden kaçtığı için belirtmekte fayda var. 50 tl fiyat farkı fırça tercihinde düşüneceğiniz en önemsiz detay. Öncelikle bunu belirteyim. Alım tercihinizi değiştirecek kadar önemli bir rakam değil aradaki fiyat farkı.

Gönderdiğiniz fırçalar aynı ebatta fırçalar değiller. Bence siz öncelikle elinizdeki mevcut fırçaların ölçülerini de göz önüne alarak almak istediğiniz fırçanın kaç mm düğüme sahip olacağına karar verin. Birisi 23mm, diğeri 26mm gönderdiğiniz fırçaların. Biri Pure, diğeri 2bant kıl. Şu ikisi arasında soruyorsanız ölçüden bağımsız Moka'yı alın derim. Fiyat benim için mühim değil FS Chubby 26mm le bunun arasında kaldım deseydiniz de FS'i alın derdim.

Verdiğiniz modellerden bağımsız olarak Yaqi'nin 22mm Sagrada'sı çok keyifli bir fırçaydı. Forumdan yakın bir dostuma hediye ettim. Kendisi de severek kullanıyor. Günlük tıraş için gerçekten herkese önerebileceğim, güzel ölçülere sahip bir fırçaydı.
(21/05/2021, Saat: 00:38)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"dr.akar"  İlk mesajınızda da yazmışsınız ama dikkatimden kaçtığı için belirtmekte fayda var. 50 tl fiyat farkı fırça tercihinde düşüneceğiniz en önemsiz detay. Öncelikle bunu belirteyim. Alım tercihinizi değiştirecek kadar önemli bir rakam değil aradaki fiyat farkı.

Gönderdiğiniz fırçalar aynı ebatta fırçalar değiller. Bence siz öncelikle elinizdeki mevcut fırçaların ölçülerini de göz önüne alarak almak istediğiniz fırçanın kaç mm düğüme sahip olacağına karar verin. Birisi 23mm, diğeri 26mm gönderdiğiniz fırçaların. Biri  Pure, diğeri 2bant kıl. Şu ikisi arasında soruyorsanız ölçüden bağımsız Moka'yı alın derim. Fiyat benim için mühim değil FS Chubby 26mm le bunun arasında kaldım deseydiniz de FS'i alın derdim.

Verdiğiniz modellerden bağımsız olarak Yaqi'nin 22mm Sagrada'sı çok keyifli bir fırçaydı. Forumdan yakın bir dostuma hediye ettim. Kendisi de severek kullanıyor. Günlük tıraş için gerçekten herkese önerebileceğim, güzel ölçülere sahip bir fırçaydı.
Cvp için Teşekkürler hocam

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yaqi TwoBand Badger FIrça kerem_tokd 14 2,592 14/05/2023, Saat: 04:23
Son Yorum: kerem_tokd
  FRANK SHAVING 24mm finest fırça ilk izlenimler papazerigi 274 375,837 22/10/2021, Saat: 14:15
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Frank Shaving Manchurian Pure Badger Tıraş Fırçası İncelemesi ArdıçKatranı 32 27,092 08/09/2021, Saat: 16:59
Son Yorum: yigit
  Yaqi Yıldızlı Gece 2 Band Badger onur7 17 10,245 27/10/2020, Saat: 22:23
Son Yorum: onur7
  Yaqi Porsuk Kılı Tıraş Fırçası shaving61 114 73,988 13/08/2020, Saat: 16:05
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Osaka23 Hand Made Shaving Brush Efrasyab 50 21,157 08/01/2020, Saat: 01:47
Son Yorum: osaka23
Information İNCELEME:Frank Shaving Silvertip Fırça ahraz 27 19,471 15/12/2018, Saat: 12:31
Son Yorum: Arapaho
  Frank shaving problem blueshadov 40 19,546 17/05/2018, Saat: 21:02
Son Yorum: abdussamedy
  Frank Shaving 26mm Finest Badger pars 78 99,052 21/04/2018, Saat: 08:29
Son Yorum: kral arthur
  B26 frank shaving yardimi Kysis 10 7,051 14/06/2017, Saat: 14:35
Son Yorum: Serjames

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: