Permasharp Jilet Ömrü İncelemesi
11. TIRAŞ

Dün öğlen saatlerinde olduğum tıraşın bilgilerini yeni girebiliyorum yoğunluktan dolayı. Bulunduğum ülkede kapanma olmadığı ve çalışma günleri Pazar - Perşembe olduğu için burada farklı bir rutin var.

2 perdelik bir tıraş (WTG - XTG-ATG karışık). Boyun altı bölgesinde sakallarım çok farklı yönlere çıktığı için iki perdelik tıraşı XTG-ATG karışık yapmak durumunda kalıyorum yakınlığı arttırmak için. Aksi takdirde 3 perdeye çıkartmam gerekecek.

Keskinlik: Halen iş görür ve sıkıntı yaratmayacak seviyede. Orta seviye diyebilirim.
Konfor: Şaşırtıcı şekilde bu seferki konfordan daha da memnun kaldım özel bir yüz hazırlığı yapmadığıma rağmen.
Çekme: Sadece çene altında (sakallarımın çok yatık olduğu bölge) ATG kesimde biraz çekme veya akışta zorlanma oldu.
Takılma: Yok
Tahriş: Yok. Güzel bir tıraştı.
Tıraş Yakınlığı: Bu sefer ikiye ayırmam lazım. Yanak bölgesi (8.5/10). Boyun altı yine iyi sayılırdı ama sanki bir perde daha istiyordu sıkıntılı 1-2 bölgede.
Paslanma: Bakmadım. Bir daha ki tıraşa bakacağım.

Bugün akşam veya gece saatlerinde tekrar tıraş olacağım.
12. TIRAŞ

9 Mayıs tarihinde olduğum tıraşın bilgisini yeni girebiliyorum. 1,5 - 2 günlük sakala 2 perde (WTG - XTG/ATG karışık) olduğum tıraş.

Keskinlik: Orta seviye. Haliyle ilk tıraşlarda ki keskinlik yok.
Konfor: Fena değil.
Çekme: ATG kesimlerde biraz zorlandı jilet ama halen ekstrem bir durum yok.
Tahriş: Boyun bölgesinde az miktarda yanma oldu tıraştan sonra.
Tıraş Yakınlığı: Bu sefer nedense pek yakın bir tıraş elde edemedim. Tıraştan sonra ki günde sakallarım olması gerekenden biraz daha uzundu. (6/10)
Paslanma: Yok
13. TIRAŞ

Dün akşam olduğum 2 perdelik tıraş.

Keskinlik: Halen orta seviye. İş görür.
Konfor: Bu sefer nedense özellikle boyun bölgesinde memnun kalmadım.
Çekme: ATG kesimlerde biraz çekmeye başladı.
Takılma: Genelde jiletin bitmeye başladığı durumlarda veya çok mild jiletlerde gözlemlediğim bir durum. Halen takılma yok.
Tahriş: Fazlasıyla vardı boyun bölgesinde. Hatta sıkıntısız ATG yaptığım boyunda ki bölgede bile 3-4 noktasal kanama oldu. Tıraştan sonra şap sürünce yanma hissini bariz şekilde hissettim. Yine boyun bölgesinde cildim kızardı şap sürdükten sonra.
Tıraş Yakınlığı: Yakın bir tıraş olmadı. Üçüncü perdeyi gerektiriyordu. (6/10)
Paslanma: Halen yok.
14. TIRAŞ

Dün öğlen saatlerinde olduğum 3 perde (WTG-XTG-ATG) tıraş.

Keskinlik: Orta
Konfor: Hassas olan boyun bölgesinde rahatsızlık yarattı.
Çekme: ATG kesimlerde yatık sakallı bölgelerde çekme yapıyor arada. WTG-XTG kesim yaptığım zaman çekme yok.
Tahriş: Boyun bölgesinde biraz rahatsızlık verdi. Yine boyun bölgesinin alt kısımlarında ATG kesimde noktasal kanamalar mevcut.
Tıraş Yakınlığı: ATG içeren 3 perde tıraşa rağmen BBS yakınlığı elde edemedim. (8/10)
Paslanma: Bazı arkadaşlar Permasharp'ın erken paslandığından bahsediyordu forumda ama ben halen bir paslanma göremedim.

Yarın ki tıraş ile devam.
15. TIRAŞ

Çekme ve performansı daha iyi ölçerim diye sakallarımı bilerek 4 gün beklettim. 20 dakika önce olduğum 3 perde (WTG - XTG - XTG/ATG) tıraş.

Keskinlik: 3 perde sonunda halen iyi alınmamış yerler gördüm. Boyun altı bölgesinde sakallar değişik yönlü çıkıyor ama 3 perde tıraşa rağmen elimi yüzümde dolaştırdığımda bariz şekilde iyi alınmamış yerleri hissediyorum. Belki tekniğim ile ilgilidir veya açıyı tutturamamış olabilirim. Önceki tıraşlarda böyle bir sıkıntı yaşamadığım için keskinliğin azaldığını söyleyebilirim. Yanak bölgesinde durum biraz daha iyi olduğu için keskinliğe halen orta diyebilirim.
Konfor: Sakalları 4 gün beklettiğim için tıraş gayet konforlu geçti.
Çekme: Halen sadece çene altı ATG kesimde biraz zorlanıyor. Onun haricinde çekme yok.
Tahriş: Boyun bölgesinde hafif yanma hissi. Şap sürdükten 3-5 saniye sonra yanma hissi bitti.
Tıraş Yakınlığı: 3 perdeye göre daha yakın bir tıraş beklerdim. Maalesef beklentimi karşılayamadı. (6.5/10)
Paslanma: Yok.
16. TIRAŞ

Arkadaşlar kusuruma bakmayın. Yıllık izinde olduğum için bir süre bilgisayar başında olamadım. Bu süre içinde 2 kere tıraş oldum ve girişleri yeni yapabiliyorum.

2 günlük sakala olduğum 2 perde (WTG - XTG/ATG) tıraş.

Keskinlik: Artık keskinlik olarak tatmin edici bir durumda değil.
Konfor: Bu jilet ile olduğum ilk tıraşlarda elde ettiğim konfor bariz şekilde yok.
Çekme: Keskinliğin azalmasıyla bazı sorunlu bölgelerde XTG ve ATG kesimde zorlanıyor.
Tahriş: Boyun bölgesi biraz daha fazla olmak üzere sınırlı tahriş var. Şap sürdükten sonra 5-7 saniye yanma hissi oldu. Yanlış anlaşılma olmasın yüksek derecede bir yanma yok.
Tıraş Yakınlığı: Artık o eski yakın tıraşlar yok. (6.5/10)
Paslanma: Yok.
17. TIRAŞ

Biraz tatilde olmanın verdiği miskinlikten ve birazda uzun sakalda jiletin performansını daha iyi ölçebilirim diye 5 günlük sakala olduğum 2 perde (WTG - XTG/ATG) bir tıraş. Yavaştan tünelin ucu gözüktü gibi.

Keskinlik: Artık orta-düşük seviye diyebilirim.
Konfor: Memnun kalmadım. Yüzümde bıraktığı konforlu kesim hissi ve akıcılık yok.
Çekme: Bu sefer iki adet bariz şekilde çekme oldu. Çekme bariz şekilde sakalı kıl kökünden çekme şeklindeydi.
Takılma: Sakallar uzun olduğu için bu tıraşta takılma olabilir diye bekledim ama olmadı. Bu konuda birazda kendimi eleştireyim. Sanki sakallar uzun kesim iyi olmaz diye biraz fazla basınç uygulamış olabilirim.
Tahriş: Bu sefer var. Tıraş biteli neredeyse 30 dakika oldu halen çene bölgemde yanma hissi var.
Tıraş Yakınlığı: Yakın değil. Bazı bölgelerde elimi yüzüme gezdirince XTG ve ATG yönünde sakalı rahat şekilde hissediyorum. (6/10)
Paslanma: Kusura bakmayın arkadaşlar, bakmayı unuttum.
18. TIRAŞ

Yıllık iznimin sonları, sakalları iyice salmıştım. 7 günlük sakala olduğum 3 perde (WTG - XTG - XTG/ATG) tıraş. Bu tıraşı keyif tıraşı şeklinde yavaş yavaş oldum bir yandan müzik dinleyerek. Gönül isterdi ki bu tıraşı adam gibi bir jiletle olayım diye ama halen limitleri zorlamak lazım.

Keskinlik: Orta-düşük seviye.

Konfor: Ne zaman sakalları çok uzatsam, cildimde anlamsız kabarmalar oluyor. Belki bu kabarmalardan dolayı ve bulunduğum ülkenin hava sıcaklığının 40 derece seviyelerinde olması sebepiyle cildimde konforlu ve akıcı bir his elde edemedim.

Çekme: İlk perdede yani sakallarım uzun iken 7-8 kere çekme yaptı. Bu çekmeler kırmızı kartlık çekmelerdi. Normal şartlarda jiletin ömrü çoktan bitti diye çöpe gönderirdim. İkinci ve üçüncü perdelerde bir sıkıntı yaratmadı. Hatta son perde çene altı ATG kesimde pek sıkıntı yaratmadı.

Takılma: Tabac sabunu sulu, zengin ve tam krema kıvamında yapmama rağmen, ilk perdede yanak ile çene bölgesi arasında takıldı bir kere. İkinci ve üçüncü perdelerde sakal kısaldığından takılma yoktu.

Tahriş: Konfor kısmında da belirttiğim gibi, sakalları çok uzatınca cildim kendiliğinden kaşıntı ve kabarma yapıyor. O yüzden tahriş mi desem başka birşey midir bilemiyorum, tıraş biteli 15-20 dakika geçmesine rağmen boyun bölgesinde ve ATG kesim yaptığım yerlerde aşırı olmasada yanma var.

Tıraş Yakınlığı: 3 perde tıraş ve yakınlık öncekilere göre daha iyi oldu. Beni şaşırttı (7.5/10)

Paslanma: Tıraş öncesi, jilete su değmeden önce baktım. Kesici taraflara yaklaştıkça biraz sabun artığı, kireç karışımı, sarımsı bir beyazlık şeklinde renk değişimi gözlemledim. İlk tıraşa başlayalı 1 aydan fazla olmuştur, bu durum normal karşılanabilir belki ama halen paslanma olduğuna emin değilim.

Yıllık iznim bitmeye yaklaştığı için artık 2 günlük tıraşlar ile devam edeceğiz.
19. TIRAŞ

4 günlük sakala olduğum 2 perde (WTG - XTG/ATG) tıraş.

Konfor: Maalesef konfor ve akıcılık yönünden zayıftı.

Çekme: Bazı bölgelerde sakalları alırken zorlandığını hissettim ama önceki tıraşlarda olduğu gibi sakalı kökten çekme gibi bir problem ile karşılaşmadım.

Takılma: Sakallar aşırı uzun olmadığı için takılma olmadı.

Tahriş: Tıraş bittikten sonra yaklaşık 30 dakika oldu ve şap sürdüm. Maalesef halen yanma hissi var. Bu yanma boyun bölgesinde daha fazla.

Tıraş Yakınlığı: Yanak bölgeleri daha yakın ama boyun bölgesinin yakınlığından memnun kalmadım. (6/10)

Paslanma: Tıraş öncesi baktım. Durum önceki tıraş ile aynı.
(04/06/2021, Saat: 13:03)Mauser Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 19. TIRAŞ

4 günlük sakala olduğum 2 perde (WTG - XTG/ATG) tıraş.

Konfor: Maalesef konfor ve akıcılık yönünden zayıftı.

Çekme: Bazı bölgelerde sakalları alırken zorlandığını hissettim ama önceki tıraşlarda olduğu gibi sakalı kökten çekme gibi bir problem ile karşılaşmadım.

Takılma: Sakallar aşırı uzun olmadığı için takılma olmadı.

Tahriş: Tıraş bittikten sonra yaklaşık 30 dakika oldu ve şap sürdüm. Maalesef halen yanma hissi var. Bu yanma boyun bölgesinde daha fazla.

Tıraş Yakınlığı: Yanak bölgeleri daha yakın ama boyun bölgesinin yakınlığından memnun kalmadım. (6/10)

Paslanma: Tıraş öncesi baktım. Durum önceki tıraş ile aynı.

Komşum 20.tıraşa dayanmışsınız maşallah. Buradan bu jiletin oldukça uzun süre dayandığını anlayabiliyoruz diye düşünüyorum. Çok güzel bir çalışma yapmışsınız jilete dair. Kutluyorum. Bilgilendirme ve deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.
Şu elimde görmüş olduğunuz jileti taçsız kral Pele, Bakenbauer, Nadya Komanaççi, Biricit Bardo, İngiltere Kraliçesi Elizabet, Kaleci Mıyer, Fenerbahçeli Cemil kullandı.”

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Astra Super Platinum Yeşil Kullanım Ömrü Ömer t. Katı 10 4,429 06/05/2021, Saat: 13:44
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Permasharp Kullanım Ömrü Ömer t. Katı 10 5,089 06/05/2021, Saat: 03:32
Son Yorum: Naci Erdem
  Derby Usta Kullanım Ömrü Ömer t. Katı 16 7,385 03/05/2021, Saat: 16:59
Son Yorum: TA1OZH
  Kai Jilet Ömür Testi rock83 21 20,113 11/09/2020, Saat: 16:10
Son Yorum: Mustafa40
  Jilet değişimi timdr 10 7,165 14/08/2020, Saat: 12:33
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Jilet Yorgunluğu pilotic 20 14,869 20/02/2020, Saat: 21:45
Son Yorum: umok
  Derby Jilet Ömür Testi Mauser 50 48,130 19/03/2019, Saat: 22:03