Sizce 2. El Araç Fiyatları Düşer mi?
Dolar Euro düşmediği sürece araç fiyatları da düşmez. Bayiler bile şu an aksesuar alma zorunluluğu ile araçları liste fiyatlarının bayağı bi üzerinde satıyorlar tabi sıraya girip 1-2 ay beklemen de gerekiyor.
Yani kısacası araba fiyatları bırak düşmeyi daha da çok fiyatlar artacak.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Düşeceğini sanmıyorum. Hatta artacaktır da. Zam olmasa da vergi oranı artıyor. Ara sıra kredi kampanyaları yapılıyor birkaç ay önce olduğu gibi ama bu sefer de malzemenin fiyatı artıyor ki yapılan kampanya pek bir işe yaramamış oluyor. Bugüne kadar da zamlanan bir malzemenin ucuzladığını anımsamıyorum.
So far so good..
Bazı ikinci el sıfırdan pahalı satılıyor. 0 km veya max 200 km araçlardan bahsediyorum tabi. Normalde anormal durum ama kazın ayağı öyle değil. Bilmeyenler için anlatayım başımdan geçenleri.

Ggeçen ay sıfır araç aldım ama keşke o dönem pahalı olan ikinci el alsaymışım. Nedenine gelince;

Marka fark etmeksizin, tüm bayiler sıfır araca en az 2-3 ay sonraya gün veriyor bu bazen marka modele göre  6-7 ayı buluyor. O günkü fiyat geçerli ve her ay %10 zam geliyor. (1)

Yine tüm markaların  bayileri sıfır araç fiyatına en az 15 bin tl aksesuar ekletiyor. Bunu yaptırmak zorunlu, yoksa satmıyoruz diyorlar.  Yine marka modele göre aksesuar eklentisi 40- 50 bine kadar çıkar. (2)

Bana 15 bin TL aksesuar resmen itelendi. Almayıver diyenleri duyar gibiyim ama el mahkum. Orası uzun konu. Başka araç yok çünkü.

Özetle, ben temmuzda yazıldığımda sarı sitede 0 km si 190.000 tl di. Ben Eylül ayında teslim aldığımda toplam 205.000 tl ye aldım. O gün sarı siteden alsam daha karlıydım.

Teslim aldığım gün ise  sitede sıfırı 225.000 tl civarıydı.  Adamlar bunu resmen  fırsata çeviriyor ama alan kişi pek bir şey kaybetmiyor aslında. Hatta sarı siteden 0 km  hemen almak  daha karlı,. win win sayılır. Ha, dolar euro ötv düşer, ellerinde patlar belki ama bu ortamda zor artık.

Teslim aldığınız günkü  zamlı liste fiyatını ve  aksesuar masrafını göze alırsanız sıfır alın.

Eskiden bi bayiye gittiğinizde, telefon numaranızı alıp sonrasında günlerce taciz eder yalvarırlardı. Lütfen alın şu indirim bu indirim.
Şimdi yerse sapı yemezse kapı diyorlar resmen. Araba almak da hayal oldu çoğu insan için maalesef.
(08/10/2020, Saat: 11:37)almnym Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bazı ikinci el sıfırdan pahalı satılıyor. 0 km veya max 200 km araçlardan bahsediyorum tabi. Normalde anormal durum ama kazın ayağı öyle değil. Bilmeyenler için anlatayım başımdan geçenleri.

Ggeçen ay sıfır araç aldım ama keşke o dönem pahalı olan ikinci el alsaymışım. Nedenine gelince;

Marka fark etmeksizin, tüm bayiler sıfır araca en az 2-3 ay sonraya gün veriyor bu bazen marka modele göre  6-7 ayı buluyor. O günkü fiyat geçerli ve her ay %10 zam geliyor. (1)

Yine tüm markaların  bayileri sıfır araç fiyatına en az 15 bin tl aksesuar ekletiyor. Bunu yaptırmak zorunlu, yoksa satmıyoruz diyorlar.  Yine marka modele göre aksesuar eklentisi 40- 50 bine kadar çıkar. (2)

Bana 15 bin TL aksesuar resmen itelendi. Almayıver diyenleri duyar gibiyim ama el mahkum. Orası uzun konu. Başka araç yok çünkü.

Özetle, ben temmuzda yazıldığımda sarı sitede 0 km si 190.000 tl di. Ben Eylül ayında teslim aldığımda toplam 205.000 tl ye aldım. O gün sarı siteden alsam daha karlıydım.

Teslim aldığım gün ise  sitede sıfırı 225.000 tl civarıydı.  Adamlar bunu resmen  fırsata çeviriyor ama alan kişi pek bir şey kaybetmiyor aslında. Hatta sarı siteden 0 km  hemen almak  daha karlı,. win win sayılır. Ha, dolar euro ötv düşer, ellerinde patlar belki ama bu ortamda zor artık.

Teslim aldığınız günkü  zamlı liste fiyatını ve  aksesuar masrafını göze alırsanız sıfır alın.

Eskiden bi bayiye gittiğinizde, telefon numaranızı alıp sonrasında günlerce taciz eder yalvarırlardı. Lütfen alın şu indirim bu indirim.
Şimdi yerse sapı yemezse kapı diyorlar resmen. Araba almak da hayal oldu çoğu insan için maalesef.

Bayiler bugünleri arayacaklar. Bu aksesuar olayı filan iyice sapıtmışlar. Galericiler de sütten çıkmış ak kaşık değil.

Buna kimse serbest piyasada demesin. Bu ahlaksızlık piyasası başka birşey değil.

(07/10/2020, Saat: 23:48)Ferat Adlı Kullanıcıdan Alıntı: https://eksisozluk.com/entry/112557064

Komşularım şöyle bir yazı var biraz uzun ama konuyu çok iyi özetlemiş

harika söyleşi, tamda içinde olduğumuz durum.
Herşeyin fiyatı artıyor. 2.el araçların fiyatlarının düşmesi bir yana artmaya devam edeceği düşüncesindeyim. Ekonomi iyiye gitmediğine ve de gitmeyeceğine göre yükseliş devam edecektir.
Şahsen ben böyle ; kampanya , kısa süreli indirim vb. tarzı bir şey olmadıkça hiç bir ürünün sistematik olarak ucuzladığını görmedim.
(09/10/2020, Saat: 10:13)dbkan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şahsen ben böyle ; kampanya , kısa süreli indirim vb. tarzı bir şey olmadıkça hiç bir ürünün sistematik olarak ucuzladığını görmedim.

Tespit gibi tespit...
(09/10/2020, Saat: 10:13)dbkan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şahsen ben böyle ; kampanya , kısa süreli indirim vb. tarzı bir şey olmadıkça hiç bir ürünün sistematik olarak ucuzladığını görmedim.

Benim beklentim ve hayalim 2018-2019 yıllarında konut piyasasında yaşadığımız durgunluk ve sonrası fiyat düşüşleri gibi benzer bir düşüşün 2. El otodada olması.

1. El düşmedikçe 2. El düşmez. 1. Elin düşmesi için ya döviz ya verginin düşmesi lazım, döviz zor ama vergi düşebilir.

Sözün özü 2. El fiyatların düşmesi için 1. El vergilerinin çok sağlam düşmesi lazım.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Araç İçi Kamera 3RD1 24 9,004 19/07/2020, Saat: 00:37
Son Yorum: Kacak
  Araç Bakımı ve Genel Temizliği Hk. Hakann 23 12,181 03/06/2020, Saat: 12:22
Son Yorum: GecayS
  Doğal Araç Kokusu Yapımı Arkomani 3 3,195 13/03/2018, Saat: 08:59
Son Yorum: posicor
  Araç İçi Temizliği nikitherat 2 2,518 20/06/2017, Saat: 20:42
Son Yorum: nikitherat
  Minoxidil-EEose Sakal Serumu Gibi Şeylerin Etkisi Varmı Sizce Aradaşlar? EtiCinGülsün 0 2,229 27/03/2017, Saat: 20:53
Son Yorum: EtiCinGülsün
  Araç İçin Hoparlör Tavsiye Kendineözgü 3 5,349 06/11/2015, Saat: 15:45
Son Yorum: Kaan
  Araç Kullanırken Oluşan Güneş Yanıkları ihtilaf 14 15,707 06/05/2014, Saat: 20:15
Son Yorum: emre-sti
  Araç için GPS navigasyon tavsiyesi istiyorum ihtilaf 20 35,183 03/10/2013, Saat: 18:01
Son Yorum: zaprican
  Araç muayene ile ilgili Lord Sparhawk 6 8,381 27/09/2013, Saat: 10:40
Son Yorum: Lord Sparhawk
  muaynesiz araç alımı BigHillMe 76 75,944 09/12/2012, Saat: 21:11
Son Yorum: ohtararan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: