Slant Agresiflik Tablosu
Wink 
Slant almak isteyen Komşular için elbirliği ile bir Slant Agresiflik Tablosu hazırlamaya ne dersiniz ? Böylece herkesin Slantların kendi aralarında agresiflikleri hakkında üstün körü de olsa bir fikri olur.
Amacım en mild'dan en agresif'e doğru bir sıralama yapmak.
Listeye dahil etmeyi düşündüğüm Slant listesi şöyledir;

-Merkur 37C
-Merkur 39C
-Ikon 102
-Ikon X3
-Ikon B1
-FOCS (Fatip Open Comb Slant)
-FCCS (Fatip Close Comb Slant)
-Parker Semi Slant
-RR 37
-Maggard Slant
-Yaqi Slant

Eğer başkla öneriniz varsa ilave edebilirsiniz.

Kendi denediğim Slantlardan en mild'dan en agresife doğru oluşturduğum listem şöyle;

En Mild

1- Merkur 37C
2- RR37
3-
4-
5-
6-
7-
8-
9-
10-
11- Yaqi Slant

En Agresif
Komşum eline sağlık. Çok güzel bir konu olmuş. Eminim ki çok fazla komşumuz faydalanacaktır bu konudan. Çok iyi düşünmüşsünüz. Henüz slant kullanmamış biri olarak takip edeceğim bir konu.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(20/09/2020, Saat: 23:55)Kacak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum eline sağlık. Çok güzel bir konu olmuş. Eminim ki çok fazla komşumuz faydalanacaktır bu konudan. Çok iyi düşünmüşsünüz. Henüz slant kullanmamış biri olarak takip edeceğim bir konu.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çok teşekkür ederim Komşum, ben de hepimize yarar sağlar diye düşünüyorum
Aslında çok zor bir başlık. Your mileage may vary en nihayetinde. Öyle ki 37C ve 39C aynı, tek fark sap uzunluğu, agresifliğe etki eder mi, tartışılır, bir de ağırlık var tabii. 37C , German 37 öykündüğü için kesim hissiyatı benzerdir diye düşünüyorum. X3 bana göre hazırlanan bu listedeki en yumuşak kesimli slant. B1 ise daha agresif, Maggard ise en agresif diyebilirim. Atlas, Darwin, Phoenix Alpha listede yok. Bu üçlüde en agresif bana göre Phoenix ama Darwin jileti yüzde daha çok hissettiriyor. Atlas ise daha yumuşak başlı. Her ne kadar yazsam dahi ilk cümlede söylediğim gibi her kullanıcının deneyimi çok öznel. Bundan dolayı böyle bir liste yapmak mantıklı değil. Jilet açıklığı ve alt-üst tabla açıklığı ile belki bir kıyaslama yapılabilir ama burada da eğim devreye girecektir. Zor konu. Kolaylıklar.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
(21/09/2020, Saat: 00:47)ahraz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aslında çok zor bir başlık. Your mileage may vary en nihayetinde. Öyle ki 37C ve 39C aynı, tek fark sap uzunluğu, agresifliğe etki eder mi, tartışılır, bir de ağırlık var tabii. 37C , German 37 öykündüğü için kesim hissiyatı benzerdir diye düşünüyorum. X3 bana göre hazırlanan bu listedeki en yumuşak kesimli slant. B1 ise daha agresif, Maggard ise en agresif diyebilirim. Atlas, Darwin, Phoenix Alpha listede yok. Bu üçlüde en agresif bana göre Phoenix ama Darwin jileti yüzde daha çok hissettiriyor. Atlas ise daha yumuşak başlı. Her ne kadar yazsam dahi ilk cümlede söylediğim gibi her kullanıcının deneyimi çok öznel. Bundan dolayı böyle bir liste yapmak mantıklı değil. Jilet açıklığı ve alt-üst tabla açıklığı ile belki bir kıyaslama yapılabilir ama burada da eğim devreye girecektir. Zor konu. Kolaylıklar.

Çok haklısınız, bir tıraş aletinin agresifliği, jilet açıklığı (jileti ne kadar dışarıda tutuğu), jilet tutuş açısı, alt üst tabla arasında ki açıklık, tıraş aletinin ağırlığı ve kullanıcının bastırması (son derece sübjektif) gibi faktörlere bağlıdır.

Ancak bunlarda sonuncusunu (kullanıcının bastırması faktörünü) ortadan kaldırdığımızı varsayarak Slant almak isteyenlere faydalı ve yardımcı olabilecek bir tablo yapmanın çok faydalı olacağına inanıyorum.

Bilindiği gibi German Slant 37 aslında Merkur 37C'nin eski (ve daha agresif kafasını kullanmaktadır), benimde tecrübelerim German 37'nin bir tık daha agresif olduğu yönündedir.

Atlas, Darwin ve Phoenix katkınız içinde ayrıca çok teşekkürler. İşte bu gibi katkılarla, farklı Slantları almak isteyen Komşular en azından önceliklendirme sıralamalarını değiştirebilecek ve elbirliği içerisindek çabalarımızla onlara bir parçacık ışık tutabileceğimize inancım tamdır.
(21/09/2020, Saat: 00:47)ahraz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aslında çok zor bir başlık. Your mileage may vary en nihayetinde. Öyle ki 37C ve 39C aynı, tek fark sap uzunluğu, agresifliğe etki eder mi, tartışılır, bir de ağırlık var tabii. 37C , German 37 öykündüğü için kesim hissiyatı benzerdir diye düşünüyorum. X3 bana göre hazırlanan bu listedeki en yumuşak kesimli slant. B1 ise daha agresif, Maggard ise en agresif diyebilirim. Atlas, Darwin, Phoenix Alpha listede yok. Bu üçlüde en agresif bana göre Phoenix ama Darwin jileti yüzde daha çok hissettiriyor. Atlas ise daha yumuşak başlı. Her ne kadar yazsam dahi ilk cümlede söylediğim gibi her kullanıcının deneyimi çok öznel. Bundan dolayı böyle bir liste yapmak mantıklı değil. Jilet açıklığı ve alt-üst tabla açıklığı ile belki bir kıyaslama yapılabilir ama burada da eğim devreye girecektir. Zor konu. Kolaylıklar.

@Timor1322 Çok güzel düşünülmüş bir konu. Benim de zevkle takip edeceğim bir konu olacak.

Aslına bakacak olursanız tüm bir tıraş meselesi öznel nihayetinde. Ancak bazı hissedilebilir farklar olduğu hepimizce aşikâr diye düşünüyorum. Ufak bir örnek verecek olursak, Yaqi Adjustablesque'in ne denli bir makine olduğu Rockwell 6C kullanıldığında anlaşılabilir, ya da aynı şekilde Yaqi Slant kafanın ne denli agresif olduğu Merkur 37C'nin kullanılmasıyla anlaşılabilir. Hani bir komşu çıkıp "Yaqi Slant kullandığım en iyi slant" diyebilir, evet, kesinlikle öyle de olabilir, hoşuna gitmiştir, cildine uymuştur vs. Ancak bunun yanında Yaqi Slant için yapılacak en ufak "Merkur 37C'ye kıyasla jileti yüzde daha fazla hissettiriyor" yorumu bile bu birkaç cümle önce dile getirdiğim "hissedilebilirlik" meselesini ortaya koyar diye düşünüyorum. Yani, özetle şunu demek istiyorum aslında, evet, tıraş aleti, tıraş sabunu ya da genel olarak tüm bir tıraş meselesi özneldir, ancak belirli farklar da vardır. Tam da bu yüzden bu denli bir tablonun ve tabloların olması gerektiği kanaatindeyim, mantıklı olduğu kanaatindeyim. Belli bir karşılaştırma yapılmadan anlaşılmıyor birtakım nüanslar. Mesela Parker 87R'ı ben alacakken okuduğum çoğu —yerli,yabancı— yorum aletin mild olduğu yönündeydi, fakat daha sonra kendim makineyi alıp kullandığımda gördüm ki benim için mildlıkla uzaktan yakından bir alakası yoktu. Çok net bir agresifliği vardı. Biraz daha orta keskinlikteki jiletlerle kombine ettiğinizde o yumuşak huyunu ortaya çıkarabiliyordu ancak. Birisi "mild" dedi, birisi "agresif". Öznellik mi? Öznellik. Ancak neye göre mild, neye göre agresif? EJ DE89'a göre, Gillette Tech Ball End'e göre agresif, Muhle R41'e göre ya da Yaqi Knight kafaya göre mild. O yüzden bazı sınırları netleştirmek demeyelim de daha görünür kılabilmek adına bu tarz kıyaslamalar, tablolar sonuna kadar olmalı diyorum ben de. Saygılar.
Wunderbar da ekleyelim bari. Atlas S1 , hem open comb, hem de closed comb.

bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
Diğer slantları denememiş biri olarak, Ikon X3 kesinlikle mild olma konusunda liderliğe oynar. Acayip yumuşak bir alet.
Hiç bilmiyorum ki
Katkılarınız ile sıralama listesine yeni Slantları da dahil ediyorum.

Tabii bu Slantların en mild'dan en agresif'e doğru sıralaması da önemli. Bu konuda katkılarınıza açığım. Yöntem olarak (tüm bu Slantları deneyemediğimden) takip ettiğim yabancı forumlardan edindiğim bilgileri de dahil edeceğim.
Amacım Slantalrın agresifliği hakkında tüm Komşularıma bilgi sunacak bir kaynak yaratmak.
Aslında bir süredir aradığım ve toplu halde ulaşamadığım bilgileri toparlayıp, sizlere sunmak.

Önce güncellenmiş Slant listemize sırasız olarak göz atarsak;

Merkur 37C
Merkur 39C
Ikon 102
Ikon X3
Ikon B1
FOCS
FCCS
Parker Semi Slant
RR37
Maggard Slant
Yaqi Slant
RR Wunderbar
ATT S1(CC)
ATT S2 (OC)
Darwin OC Slant
Phoenix Bakelite Slant
Kabrand Slant
RR Stealth

Bu listeden şimdiye kadar derleyebildiğim en mild'ından en agresifine doğru sıralama ise şöyle;

Daha Mild
1 RR Stealth
2 Ikon X3
3 Merkur 37C
4 Parker Semi Slant
5 Merkur 39C
6 Ikon 102
7 ATT S1(CC)
8 ATT S2 (OC)
9 RR Wunderbar
10 Ikon B1
11 Maggard slant
12
13
14
15
16
17 Yaqi Slant
18 Kabrand Slant
Daha Agresif

N.B. Bu sıralamaya ilişkin yorumlarınıza açığım, eminim bu listeye ortya çıktıkça tecrübelerinize dayanarak bu liste ile ilgili yorum/itiraz/katkılarınız olacaktır. Böylece daha doğru bir sıralamaya ulaşabilir ve burada derlenen bilgilerden hepimiz yararlanabiliriz.
Bir güncelleme yapayım RR37 için

Daha Mild
1 RR Stealth
2 Ikon X3
3 Merkur 37C
4 Parker Semi Slant
5 Merkur 39C
6 RR37
7 Ikon 102
8 ATT S1(CC)
9 ATT S2 (OC)
10 RR Wunderbar
11 Ikon B1
12 Maggard slant
13
14
15
16
17 Yaqi Slant
18 Kabrand Slant
Daha Agresif

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Fatip Slant Açık ve Kapalı Tarak Nazikas 5 4,613 15/03/2023, Saat: 02:08
Son Yorum: inter
  Parker Semi Slant Chefkara 41 13,828 17/01/2023, Saat: 15:40
Son Yorum: Shavettin
  Yaqi Agamemnon: nâm-ı diğer, 'DOCS' "Double Open Comb Slant" mtcn77 60 25,967 14/04/2022, Saat: 14:03
Son Yorum: yucelyilmaz
  Merkur 37C Slant Bar muratti 282 299,370 29/09/2021, Saat: 11:58
Son Yorum: Zayn
  Tıraş Makinaları Agresiflik Tablosu dikdik_s 32 37,544 30/04/2021, Saat: 21:52
Son Yorum: drog
  Razorock German 37 Slant FearOfATG 47 19,675 20/02/2021, Saat: 22:59
Son Yorum: Yilmazde
Information İNCELEME:Slant Dünyası'na Giriş:Mahşerin 1 değil,2 değil tam 6 atlısı! ahraz 118 81,688 17/01/2021, Saat: 22:09
Son Yorum: Yilmazde
  Yaqi Mellon Ales - Slant fatihbyfah 34 20,915 08/08/2020, Saat: 15:01
Son Yorum: MERCAN.04
  İKON Slant ohtararan 104 90,601 04/01/2020, Saat: 10:31
Son Yorum: dr_green
  Muhle R103 VE Slant Başlık F_16 1 2,433 19/12/2019, Saat: 21:35
Son Yorum: 3RD1

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: