Galat-ı Meşhur - Doğru bilinen yanlışlar
"Su küçüğün, söz büyüğün" denirdi hep. Arada bir bağlantı kuramazdım ama küçükken bu sözü büyüklerime söyleyip su sırasında hep önde olmuşumdur Big Grin Sonra kardeşim olduğu zaman da hem ben hem o susamışsa, mutlaka önceliği ona verirdim.

Sonra öğrendik ki, meğer doğrusu "Sus küçüğün, söz büyüğün" imiş. Doğrusunu öğrenince cümle mantığa büründü ama eski alışkanlığım devam ediyor; bir ortamda hem ben hem de oğlum su içeceksek, önce ona doldurur, sonra kendime doldururum suyu. "Söz büyüğün" kısmına gelince, ki aslında bu deyişin ana noktası büyüklerin sözünün geçmesi gerektiğidir, eskiden bu mesele daha çok önemsenir, büyük birinin söylediği söz adeta kanun niteliği taşırmış. Şimdiki dönemde ise bunun yerini, büyüklerin sözünün pek de takılmadığı, en azından eski dönemlere göre kıyaslanacak olursa 'aldırış edilmediği' bir düzen yaşıyoruz. Tabii coğrafyaya ve o coğrafyanın koşullarına göre bu değişiklik gösterse de, yine de durum genel olarak bu şekilde.

Bu arada, susayan var mı? Smile

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
So far so good..

Bu Konudaki Yorumlar
Galat-ı Meşhur - Doğru bilinen yanlışlar - Yazar: ENDER3470 - 24/08/2020, Saat: 13:49
Galat-ı Meşhur - Doğru bilinen yanlışlar - Yazar: ahbap - 24/08/2020, Saat: 22:59
Galat-ı Meşhur - Doğru bilinen yanlışlar - Yazar: GecayS - 25/08/2020, Saat: 00:21
Galat-ı Meşhur - Doğru bilinen yanlışlar - Yazar: rating - 28/08/2020, Saat: 22:13

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ergenlik döneminde doğru beslenme nasıl olmalı ? İnce 10 4,153 19/08/2020, Saat: 17:52
Son Yorum: İnce

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: