Rockwell R1 ve Timor 1322 kıyaslaması
Merhabalar,

Kelebek ve mild tıraş aletleri konusunda iki benzer kardeşi kıyaslamaya çalışacağım. İlk edindiğim Timor 1322'yi çoğu kıyaslamamda bir röper noktası olarak onu kullanmaya çalışıyorum. Ancak bu kez iki mild ve iki TTO sözkonusu olunca kıyaslama tam yerini bulmuş oldu.

Ancak daha önce yaptığım kıyaslamalarda da olduğu gibi zaman zaman bu iki tıraş makinesinin dışındaki makinelere de değinmeden edemeyeceğim.

Açıkçası Rockwell R1'i çok merak ediyordum. Acaba ne kadar mild bir alet diye ?

Kullandığım en mild aletin Feather Popular olduğunu kabul ettiğimde Timor'da, Rockwell R1 de, Popular'a oranla bir tık daha az mild. Ancak kesinlikle agresif değil.

Timor'un sapı daha ince, R1 biraz daha etli. her ikisi de tırtıklı sapı sayesinde elde kaydırma yapmıyor ama Timor burada biraz daha iyi ele tutunmayı başarıyor.

R1'i ilk denememde Feather jilet ile denemiştim ve bu kez Gillette Platinium ile denedim. Benim için en iyi bileşenin R1 ve GP birlikteliği olduğuna karar verdim. Hatta GP den öyle çok memnun oldum ki, Bonherre'e 100'lük bir sipariş geçtim fiyatı 72-TL idi. İlgilenenler olursa peşinen haber vermiş olayım.

Timor'un yarım santim kadar daha kısa sapı, tıraş esnasında, "tutuş" anlamında bir avantaj veya dezavantaj yaratmıyor.

Her ikisi de son derece "affedici" tıraş makineleri. Yeni başlayanlar için çok uygun.

Timor'u çok sevsem de, ilk göz ağrım olsa da bir konunun altını çizmeden edemeyeceğim.

Rockwell R1'in jilet başlığı, Merkur Progress'ten de EJ89'dan da, Mühle R89'dan da, Merkur 933c'den de, Feather Populardan da, Wilkinson TTO Classic'ten de, Parker 86R'dan da daha büyük. Büyük derken aslında daha uzun.
Böylece jilet'in kenarları yanlardan dışarı taşma yapmıyor. Bu da çene dibini tıraş ederken, kulağımıza veya burun altını tıraş ederken, burun kenarımıza minik çizikler atmaktan "biz acemileri" koruyabiliyor.
Benzer bir koruma Wilkinson Sword (siyah plastik olanlarda da) vardı.

EJ89 veya Mühle R89'dan daha mild.

Size uygun bir jilet ile oldukça affedici, cildi zorlamıyor. Feather gibi "çok keskin" bir jilet yerine GP gibi "keskin ama konforlu" bir jilet ile harika bir ikili oldular. En kısa zamanda Değişik jiletlerle olan izlenimlerimi de aktaracağım.

TTO makineleri kurutmak için de tıraş sonrası olağan temizlikten sonra hangar kapaklarını açıp baş aşağı bırakarak, mekanizmanın içinde kalan su damlacıklarının da tahliyesine çalışıyorum. Oldukça işe yaradığını söylemeliyim.

Bıyık altını almak için her ikisinin tıraş başlık yükseklikleri de gayet uygun. Rockwell biraz daha kalın bir tıraş başlığına sahipmiş gibi gözükse de, jiletlerin başlangıç noktaları esas alınarak kıyaslandığında, aynı yükseklikten bıyık altı tıraşına başlıyorsunuz.

Timor ve Rockwell'i başlığın altındaki 1,5 -2 cmlik sap bölümünden iki parmağınızla kaldırdığınızda Rockwell yere paralel olarak havalanırken, Timor biraz başlık kısmını aşağıya veriyor. Timor'un bu noktadan tutuşta başını hafif aşağıya eğmesi, makinenin kendi ağırlığının tıraşa çok hafif bir olumlu bir etkisi var gibi hissettim ancak bu kesinlikle sübjektif bir değerlendirme. Farklı kullanıcıların farklı izlenimleri olabilir.

Rockwell de Timor'da bir yolculuk muhafazası ile gelmiyor.

Sabah kalksam ve acele ile tıraş olmam gerekse, ancak bir tıraş kesiği sebebi ile geç kalma korkum olsa seçeceğim tıraş makinelerinden birisi Rockwell R1 olurdu. Yukarıda anlattığım jilet kenarlarını açıkta bırakmaması ve genel olarak affedici bir makine olması bu seçimimde etken olurdu.

Affedici kardeşlerin kıyaslamasında kazanan yok.

Hepinize sağlıklı ve keyifli tıraşlar...
Komşum inceleme çok güzel elinize sağlık. Ben birde Timor 1322 ile Weishi 9306 kıyaslamasını çok merak ediyorum. Çünkü bu aletler aynı kalıptan ve aynı fabrikadan çıkan aletler. Ama aralarında tabiki fark var. Öncelikle Timor daha kaliteli. Başka nasıl farklar var acaba? İmkan bulursanız kıyaslamanızı görmek isterim.
Deden gibi tıraş ol.
Elinize sağlık güzel bir inceleme, teşekkürler.
(02/06/2020, Saat: 17:21)Poerio Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum inceleme çok güzel elinize sağlık. Ben birde Timor 1322 ile Weishi 9306 kıyaslamasını çok merak ediyorum. Çünkü bu aletler aynı kalıptan ve aynı fabrikadan çıkan aletler. Ama aralarında tabiki fark var. Öncelikle Timor daha kaliteli. Başka nasıl farklar var acaba? İmkan bulursanız kıyaslamanızı görmek isterim.

Sn. @poerio inanın ben de çok merak ediyorum. Weishi benim de forumu ilk takip etmeye başladığım zamanlardan beri merak ettiğim bir makine.
Aslını isterseniz ben Weishi ile Popular'ı mukayese etmeyi çok istiyorum.
İmkan olur da edinebilirsem mutlaka Timor ve Rockwell'i de kapsayan bir inceleme yapmaya çalışacağım.

(02/06/2020, Saat: 17:59)Nazikas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elinize sağlık güzel bir inceleme, teşekkürler.

Sn. @nazikas ben teşekkür ederim
Klavyenize sağlık komşum güzel inceleme olmuş .
(03/06/2020, Saat: 01:26)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Klavyenize sağlık komşum güzel inceleme olmuş .

Çok teşekkür ederim Sn. @nanikus
(02/06/2020, Saat: 21:39)Timor1322 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sn. @poerio inanın ben de çok merak ediyorum. Weishi benim de forumu ilk takip etmeye başladığım zamanlardan beri merak ettiğim bir makine.
Aslını isterseniz ben Weishi ile Popular'ı mukayese etmeyi çok istiyorum.
İmkan olur da edinebilirsem mutlaka Timor ve Rockwell'i de kapsayan bir inceleme yapmaya çalışacağım.

Weishi ile Feather Popular'ı mukayese etmişsiniz aslında. Çünkü Timor 1322'nin kendisi Weishi üretimi bildiğim kadarıyla. Rockwell R1'de Baili üretimi komşum  Big Grin
Bu arada Baili BD179 (Rockwell R1) diğer iki aletten daha mild gibi. Weishi 9306 (Timor 1322) ise nerdeyse aynı, belki zerre kadar daha verimli, Feather Popular ise ikisinden daha iyi olsa bile yine kişisel olarak yetersiz agresiflikte buldum.
(03/06/2020, Saat: 02:03)sfenks Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Weishi ile Feather Popular'ı mukayese etmişsiniz aslında. Çünkü Timor 1322'nin kendisi Weishi üretimi bildiğim kadarıyla. Rockwell R1'de Baili üretimi komşum  Big Grin
Bu arada Baili BD179 (Rockwell R1) diğer iki aletten daha mild gibi. Weishi 9306 (Timor 1322) ise nerdeyse aynı, belki zerre kadar daha verimli, Feather Popular ise ikisinden daha iyi olsa bile yine kişisel olarak yetersiz agresiflikte buldum.

Sn. @sfenks postunuz sayesinde bir kez daha bu foruma iyi ki dahil olmuşum dedim. Sayenizde Timor'un bir Weishi ve Rockwell R1'in de Baili BD179 olduğunu öğrendim. Zira ben Weishi yi farklı zannedip edinmeye çalışıyordum.
Tekrar çok teşekkürler.

Feather Popular'ı farklı jiletlerle deneyip daha fazla izlenim edinmeye çalışacağım. Ancak ben de kabul ederim, Popular en yumşak başlı olanı.
Ben teşekkür ederim komşum incelemeniz için. Popular'ı daha yumuşak bulmanız hafif olmasından da olabilir, belki ben yanılıyorum. Ama bu üç aleti (weishi, baili, popular) aynı dönemlerde bir süre kullandım ve aralarında Popular'ı biraz daha kabul edilebilir agresiflikte hissettim. R89'un altındaki agresiflik seviyesiyle anlaşamadığımı bu aletler öğretti bana  Blush
Photo 
İstim sonradan geldi, kusura bakmayın Blush

Foto yüklemeyi yeni yeni başarıyorum Angel

Solda Timor1322 (Weishi desek te olur) , sağda Rockwell (Baili de desek olur) görülmekte

[img]7RlRfV.jpg[/img]

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Rockwell R1 hlkkzn 16 10,694 03/06/2021, Saat: 17:06
Son Yorum: emrahk06
  Timor TTO vs. Timor TTO bayindirh 16 18,236 27/02/2021, Saat: 16:02
Son Yorum: Hadriel
  Timor TTO İncelemesi bayindirh 57 42,906 12/06/2019, Saat: 16:53
Son Yorum: rocnel
  Timor Razors totan35 12 17,326 26/04/2012, Saat: 12:37
Son Yorum: pars

Hızlı Menü: