başlarken yaptığınız- yaptığımız hatalar
..Bir iki senelik geleneksel tıraş geçmisime baktığımda ; çelik ustura hevesiyle başlayan arastırma macerası ve forumu uzaktan tıraş google'ı olarak kullanma sürecinden sonra katıldığım forumda, hala bir suru konuda eksikliklerimin oldugunu goruyorum. Şimdilerde ozellikle alışverişlerimi biraz daha bilinçli yapmaya çalışsam da derya deniz bir konuda binlerce çeşitli ürün ve markadan neyi nasıl seçip , nerde ne kullanacağımı ayırmak - karar vermekte zorlandığımı farkediyorum.
 Buna sebep ise geçenlerde dolap düzenlemesi yaparken farkettiğim Yuma makineler (bir tanesini arko sabun ve ucuz bir fırçayla birlikte birkaç jilet ile birlikte hep seyahat icin tutuyorum küçük seyahat setimde; kayıp mayıp olursa uzulmeyeyim diye ), arko sabun ve derby kremler ,Rapira jiletler ve Sedef usturalar oldu . Yahu,ne akla hizmet bu kadar almışım diye düşündüm . Geçen zaman içinde ilk planda , (neyi nerde nasıl arayıp bulacağımı bilmemenin de etkisiyle ) gorece ucuz ve bulunabilir olan geleneksel tıras ürünlerinden olan sedef, arko , rapira , yuma gibi urunleri  almışım. Zaten bu malzemelerin ve fircaların çogunu da etrafımda geleneksel tıraşa baslattığım arkadaslarıma daığıttım ama yine toplayıcı olarak yedeklemişim bir kenara.
  Bir ilgi alanı - hobi ile ilgili yaptığım en buyuk hata ki  ; "ya bunun ucuzu yok mu ? " daha ucuz nerden bulurum "  gibi bir yaklasım olmuş , simdi farkediyorum.. Bir de tabi bu konuda arastırıp anlayıp ogrenip uygulayıp tecrube etmeden , aceleci ve kolaycı davranmak olmuş . Sedef ve Ali biyikli ilk aldığım shavette tip usturalar çünkü bilmediğim bir konuda ilk bulduklarım onlardı.Onların da markalarını tesadufen farklı almısım, sonradan farkettim. .. Hele çelik usturalarla ilgili kimleri kimleri daralttım , ilk aldığım ve o zamanki imkanlarımla kullanması-adam etmesi mümkün olmayan çelik usturaları hic saymıyorum.. Durum boyle olunca uzun vadede bakıyorum ki eğer sabırlı ve arastırmacı olsaymısım, hem daha mantıklı hem de daha verimli ekonomik kararlar alıp,ona gore  harcamalar yaparmısım.. Benim acımdan baslarken yaptığım en buyuk hata bence  bu sekilde oldu ..
 Sonrasında tabi Piyasadaki kör rapiralar ile Sedef ustura macerası ... Yuma ile Derby extra ikilisi ile yasananları hiç anlatmayayım.. Zaman içinde forumdaki konuları okuyup , aklıma gelen sorular ya da yasadıklarımı forumdan  arayıp bularak , yavaş yavaş uygulayarak, forumla ve forum komsularımızla iletişime gecerek ve sabırlı olarak, simdilerde hem cok daha rahat ve keyifli tıraş oluyorum, hem de en azından hangi urunu neden nasıl tercih edeceğime daha iyi karar vermeye calısıyorum .
  Tabi malzeme secimleri vs ile ilgili konuları geçmeye basladıktan sonra da tıraş  , ürünler ve tekniklerle ilgili sabırla zamanı gecirmek bence en uygunu. O kadar çok jilet var ki mesela , ilk seferde almış oldugum o kadar rapira ve derby ekstrayı arkadaslara daığıta dağıta zor bitirdim , beni affetsinler Smile simdilerde bana jilet verir oldular , o da ayrı bi konu..
  Tabi sonrasında gelen konular da var ; Bir makina ile jiletleri denemek ayrı bir tecrube, bir fircayı denemek , sonra sabun , krem .. ooof ..farkettim ki aldığım bir urunu hiç sabit tutmuyorumusum, şoyle ki ; bir gun bir makineye X jilet takıp bir sabun kullanıyorum, diğen gun baska bir makineye Y jilet takıp baska firca ile baska bi sabunu kullanıyorum..bir gün Ustura kullanmaya calışıyorum, ekipmanlar yine sabit değil ..  Haliyle teknik de gelismeden , tıraşıma neyin nasıl etkisi oldugunu, bir urunun bana ne kadar uygun olup olmadığını da hiç farkedemiyorum. Sonrasında yeni baslayanlar icin teknikler dahil , biraz daha sabır ile okumaya ve sakin tıraş olmaya devam ettim .. Bu elbette ki keyif ve hobi işi ama ; ama işte .. biraz ders calısmak ve sabırlı olmak lazım.. evet, okulda ders calışıp sınava girmiyoruz ama emek verip yazılmıs olan onca konuya  iyi bakmak , acelecilik yapmamak, yavas yavas tek tek uygulama yaparak anlamaya calısmak lazımmıs ..
 Bu , hem etrafımda gozlediğim hem de kendimin  eeeen basta, tıraş konusuna daha baslarken yapılan hatalardan olarak gordugum hususlardan.. benim tıraş keyfimin artmasını geciktiren en onemli hususların bunlar oldugunu farkettim. Hobimin , ilgi alanımın gelişmesinde zaman içinde irtibat kurduğum, danıstığım, tanıştığım, konuştugum, alısveris yaptığım bircok komsuma da ayrıca teşekkür ediyorum , sağolsunlar varolsunlar.. hele yazılarını okuyarak faydalandıklarım .. burda sayılmayacak kadar çok ...
  Tabi insanoğlu ; ille de kendi deneyip ogrenecek ! Yahu o kadar insan soylemiş işte ;Tıraş olurken  BASTIRMAAA... ustura ile tıras icin dikkat, sabır ve iyi bir konsantrasyon gerekir.. tıraş oncesi hazırlık onemlidir .. vs vs vs .. dinlemezsen kendini kesersin işte Smile .. Bunlar da sonrasında devamla gelen standart acemi hatalarım .. Bir de  asılnda hangi başlığa yazayım diye de dusunmedim değil ama
en azından baslarken acemilerle ilgili konulara bakacak olanlara hem kendi tecrubemi  paylaşayım ,hem de esasen ;  usta- eski - tecrubeli- bilgili  komsularımızdan da hem tecrübe hem bilgi paylaşımı sağlayayım istedim .. ( sürç-i lisan ettimse ve de özellikle imladaki hatalar icin kusuruma bakmayın ,lisede Türçe dersine gelen bedenci sağolsun;  -de-da lar ve soru eki -mi ler dısında pek birsey kalmamıs aklımda . Türkçe karakter ve klavye ile ilgili de sorun yasayınca biraz sıkıntılı oldu yazının tamamı )
Herkese keyifli tıraşlar dilerim..
Forumda çok da sık yapılan hataların başında geliyor. Gayet güzel anlattın @yunusso

Peki söyle bakalım arayış bitti mi ? Uygun gelen ekipmanları bulabildin mi ?
...ben usturada karar kıldım, vakit olursa çelik ile , olmaz ise DE makinelerle oluyorum...jiletlerle ilgili sureç benim için yavaş işliyor, o konuda kalender meşrep sayılırım; çık seçmem ...firca ve sabun konusunun sırası var, yavaş yavaş onlara da eğiliyoruz mali olarak etkilenmemeye çalışarak ... Ama hala MDCci değilim, direniyorum Smile) diren Geltir

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Süreci çok güzel anlatmışssınız komşum elinize sağlık.
Üstad güzel yazı, teşekkürler. Bence ucuz yerli aletlerden birkaç tane stoklamanın mahsuru yok, biliyorsunuz bir anda piyasadan kaybolma, inanılmaz fiyat artışı veya kalite kaybı gibi özellikleri var Smile

Benim aklıma gelen ilk hata, araştırma yaparken bu tıraş işinin ne kadar subjektif bir şey olduğunu göz ardı etmek. Özellikle de jilet konusunda. Okuduğum her kapsamlı yazıda tavsiye edilen, çok çeşitli jiletlerden birer paket alıp her birini deneyerek en uygununu bulmak. Bunu yapmanıza rağmen jiletler ile ilgili yorumları okuduğunuzda iyi veya kötü açıdan bir ön yargı oluşuyor.

Aslında jiletler ile alakalı yorum yazan kişiye sorulması gereken çok fazla sayıda soru var.

Hangi sabun/fırça/tıraş öncesi ve sonrası ürün?
Kullanılan ürünler üzerine deneyim ne kadar?
Geleneksel tıraş deneyimi ne kadar?
Hangi teknik (bakım ürünü, tıraş öncesi duş, su sıcaklığı vb.)?
Cilt tipi nedir?
Sakal kaç günlük?
...

Çoğu yorumda bunların tamamı hakkında bilgi verilmez, verilmek zorunda da değil burada muhabbet ediyoruz, hobi olarak görüyoruz, sistematik bir yapı oluşturma amacı yok tabi.

Bu konu hakkında işinize yarayacak bir geri bildirim almak için deneyen kişinin ürünleri sistematik olarak (ekipman, teknik, sakal durumu eşit tıraşlar) test etmesi gibi bir gereksinim oluşuyor, o da mümkün değil. Dolayısıyla diğer ürünler için de aynısı söylenebilir ancak jilet konusunda kesinlikle kendinizin denemesi haricinde referans yok diyebilirim. Ve geleneksel tıraşa başlayıp favori ekipmanınızı ve sisteminizi oturtup gerçekten keyifli tıraşlar olabildiğiniz noktada da ilk başladığınızda beğenmediğiniz ürünlere tekrar şans verin. Fikrinizin değişmesi mümkün.
Yeni baslayanlara yol gosteren cok hos bir konu olmus. Vakit ayırıp emek vermisin kardesim sagolasın.
Tişikkirlir Sipirmin.
Benim yaptığım hata; hevesle başladığım geleneksel tıraşta hem hevesimi gidermek hem de tekniğimi geliştirmek adına zorunlu olmamasına rağmen her gün tıraş olmak.
Kendi adıma en erken 3 veya 4 günde tıraş olmak en doğrusu. Dinlenmiş cilt ve sakalla tıraş olduktan sonraki hissiyat ile günlük tıraş sonrası ciltte oluşan hissiyat bile çok farklı. 3-5 günluk sakalı tıraş ettikten sonra cilt daha pürüzsuz daha parlak ve temiz oluyor ve de tıraş kaynaklı sorunlarda daha az yaşanıyor.
@yunusso komşum, bence çok faydalı bir konu açtınız, bu başlığın altı boş kalmayacaktır diye düşünüyorum. Noktalama işaretlerinde ise en azından farkında olmanız ve kullanmanız bile büyük bir incelik. Benim en çok üzerinde durmak istediğim konu ''BASTIRMAMAK''. Kendi adıma bastırmamayı daha yeni yeni öğrenmeye başladığımı ve bunun özellikle günlük tıraşta inanılmaz fark yarattığını ifade edebilirim. Bu konunun forumda defalarca tekrar ediliyor olması çok etkili oldu benim için. Bir diğer husus ise çok sık ekipman değiştirmemek. Elinize sağlık, teşekkürler, keyifli tıraşların olsun.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz elinize sağlık. Ben de aşağı yukarı 1 yıldır geleneksel tıraşla haşır neşir biri olarak kendimi en çok dizginlemeye çalıştığım noktalar bunlar oldu diyebilirim. Kısmen de başarılı oldum sayılır. Smile
Forumda aslında yeni başlayan arkadaşlarda da sıklıkla görüyorum bu davranışı.
Birkaç kere yazasım da geldi ama heves kırıyor gibi olmak da istemedim açıkçası. Hem kendim de acemi olduğum için akıl veriyor gibi görünmek de istemedim.

Mesela, yeni başlayan bir komşumuzu görüyorum bazen, arkonun bütün kremlerinden almış, sabunundan birkaç tane almış, nivea kremlerden derby kremlerden hepsinden almış. Başka birini görüyorum, Lider fırça, Jaguar fırça wilkinson classic rimei vs ne varsa almış ilk hevesle. Taslar kaseler rengarenk. Hepsi kalite olarak birbirine yakın ve muadil ürünler ve hepsi aslında vasatı aşmayan ürünler. Diyemiyorum tabi "komşum 1-2 ay sonra bunların hiç birini kullanmayacaksın" diye. Ya da bunların hepsini alana kadar kaliteli, ortalama üstü 1 makine 1 fırça 1 sabun alsan yine aşağı yukarı yakın masrafla daha keyifli tıraş olurdun diye.
Zaten forumu okudukça bu derya denize daldıkça ömrünüzün denemeye yetmeyeceği kadar çok fazla ürünle tanışmış olacaksınız. Bunların bazılarını forum satılık bölümünden deneme, elde etme şansınız da olacak. O yüzden benden de naçizane tavsiye vasat altı ya da aynı kalite seviyesindeki bir çok ürüne para harcayıp dolaplarınızı boşuna doldurmayın.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: