Neden Şap KullanılMAMAlı?
(20/02/2020, Saat: 21:49)umok Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşularım  şimdi sağlık açısından zararlı mı değil mi? Okumaktan beynim yandı, ağır metal vs korkuttu beni
Bilimsel bir çalışma varmıdır mesela

Bilimsel bir çalışmaya ben denk gelmedim ama mesleki güven açısından şunu diyebilirim, youtube da ''nick shaves'' diye bir kanal var sahibi tıp doktoru. Kendisi bir videosunda her tıraşında kullandığını hatta deodorant niyetine de bir diğerini kullandığından bahsediyor. Bence kullanımında bu kadar ihtilaf olmasının sebebi değişen zaman ile birlikte insanların kimyasallara arasına mesafe koymaya çalışması zannedersem. Ama şu da var ki kimya bu tıraş kozmetiklerinin en baş aktörü, bilhassa sabunlar,after-pre-post shaveler vs. Bildiğim kadarı ile de eski zamanlardan beri antiseptik amacıyla kullanılan bir mineral tuz. Hassas cilt yapısına sahip olanlar için de ayrıca önerilen bir ürün bu arada. Ben kullanmıyorum ama kullanıldığı takdirde de ağır metal birikmesi yapacağını (sağlığı etkileyecek düzeyde) zannetmiyorum kaldı ki kendisi alüminyumun bir minerali ve alüminyum ile uzaktan akraba. Vücudun o tuzdan alüminyumu ayrıştırması zor olsa gerek.
Tahriş okan yüze uyguluyorum onun dışında kullanmıyorum ama tahrişi rahatlatıyor
Tıraş aleti  
(20/02/2020, Saat: 21:49)umok Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşularım  şimdi sağlık açısından zararlı mı değil mi? Okumaktan beynim yandı, ağır metal vs korkuttu beni
Bilimsel bir çalışma varmıdır mesela

Bilimsel olarak netleşmiş bir çalışma yok. Durum şu; alzheimer hastalarının tümünde beyinde alüminyum birikimi olduğu kanıtlanmış. Ancak bu durumun alüminyum birikmesinden dolayı alzheimer olunduğu gibi düşünülse de, tam tersi, alzheimer olunmasının alüminyumun beyinde birikimini tetikleyebilme ihtimali de değerlendiriliyor.

Yani alüminyum birikmesi mi alzheimer yaptı, alzheimer'mı alüminyum biriktirdi, belirsiz. Her iki çalışma da birbirini çürütemiyor.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5651828/

Şöyle bir makale var konuyla ilgili. Alüminyum içeren kozmetik ürünlerinin alzheimer ve meme kanseri ile ilişkisinin henüz kesin olarak kanıtlanamadığı söyleniyor. Tıraş sonrası (koltuk altı) maruziyetle ilgili de araştırmalar da var ama o konuda da kesin bir veri yok. Yani zararlı olabilir de olmayabilir de. Şimdilik bunu bilemiyoruz.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: