Evde Egzersiz
@tiffanygt
@MetsGo
@rating

Komşularım zaten detaylı bilgileri vermişler, yıllardır sporla ilgilenen kişiler de var elbette aramızda. Tüm bu spor ve vücut geliştirmenin arasında 4 senede gözlemlediğim bazı "ortak noktalar" oldu, buna değinmek isterim:

**4 senedir düzensiz şekilde spor yapıyorum, amacım sağlıklı bir vücuda sağlık olmak, düzgün beslenmek. Hayatını kaslarına ve spora adayanları da gördüm, herkesin kişisel tercihidir. Fakat, gerek danıştığım kişiler, gerekse izlediğim videolardan gördüğüm ortak noktalardan bir tanesi, ağırlıkların vücutta belirli bir süre sonrasında probleme dönüşebildiği. Nasıl fazla kilolar vücut için tehlike arz ediyorsa fazla ağırlıklara maruz kalmak da aynı etkiye sebep oluyor. Bu nedenle kısa yoldan en fazla ağırlık yerine vücuda göre ağırlık en uygunu.

**https://www.facebook.com/BrockAksoyFitness/ bu linkte gördüğünüz arkadaşımdır, uzunca süre yanyana çalıştık. Hem eğitmen hem de ödüllü bir başka yarışmacıyla Suudi Arabistan'daki bir toplantıda tesadüfen karşılaşınca her ikisinden de aynı cümleleri duydum: uyku ve beslenme çok önemli, ama ilk sırada uyku-dinlenme.

**Beslenme düzgün değilse gerisi yalana dönüşüyor gerçekten, kendimden 3 sene boyunca denedim. Çok fazla protein tozu vb şeylere gerek duymuyor normal bir yaşantınız veya spor alışkanlığınız varsa, ama bunların yetmedi alıştırmalar ve spor dalları var. Ton balığı, kaliteli yağ, tavuk vb şeyler normal sporda bile çoook işe yarıyor.

**Alkol çok fark ediyor, ben alkolü çok sık ve düzenli kullanan birisiyim, çok da severim. Dünyaları koşşanız 3 bira her şeyi silebiliyor. Bunu da düzenlemenin yolu var, her içki arasında soda limon söyleyin, zaten şişiyorsunuz ve daha fazlasını içermiyorsunuz. Çok etkilidir.

**Spor salonuna gitmek zaman alıyor, duş-giyinme-sıra bekleme - program arama vs. Ben salonu bıraktım (benim amacım sağlıklı vücut, düzgün yağ oranı, balon gibi şişmiş kaslar yerine kuvvetli ve vücudun şeklini bozmayacak kaslar) Bu nedenle hem zamandan kazanmak hem de program derdiyle uğraşmamak adına araştırıp bulduğum bir program mevcut: P90X. Bu 3 aylık program ilk başta ne kadar sizi zorlarsa zorlasın sonunda çok iyi oluyorsunuz. İnternetten araştırabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey dambıl seti 5KG, 3KG, 10 KG, + yoga matı + barfiks çubuğu. Bunlardan yoga matı ve barfiks çubupuğunu Decathlon'dan alabilirsiniz. Şunu belirtmek isterim, program işe yarıyor takip ederseniz. En iyi özelliği de spor salonuna gitme + sıra bekleme + duş alma + eve geri gelme zamanınız size kalıyor. Bu anlamda gerçekten iyi. Program 3 aşama, ilk aşamalarda mahvoluyorsunuz ama sonrasında çıtır çerez gibi geliyor, vücutta 1 aydaki değişimi fark ediyorsunuz. İsteyene daha detaylı bilgiyi özelden iletebilirim.

**Ağırlık basmak yerine vücudunuzun kuvveti ile bir şeyler yapmak çok sağlıklı, Buna direnç kazanmak da dahil. Dikkat ettiyseniz cross-fit sporcularında balon kaslar yoktur ama saatlerce çok farklı hareketleri devamlı bir şekilde yapabilirler ve dayanıklıdırlar. Elbette ağırlık gerekir ama asıl vücudunuzun kendi ağırlığı ile bir şeyler yapmak (şınav, barfiks, plank vb) çok daha sağlıklı ve sağlam bir yol olarak ortaya çıkıyor. Yukarıda bahsettiğim P90X ağırlıklı olarak sizin kendi ağırlığınızla sizi çalıştırıyor ama elbette eski zaman gemilerindeki gibi kürek çekmediğimiz için ağırlığa gerek duyuyoruz.

**Evde spor, düzenli program, beslenme rutini, hem ağırlık hem kardiyo hem esneme hepsi = P90X

Not: Bir tek şunu özlüyorum şu günlerde, kilometrelerce açık havada yürümeyi.
Hadi hayırlı tıraşlar!  Tıraş aleti
@ekindgn bilgiler için teşekkürler komşum
Son cümleniz derdime tercüman olmuş Smile
Evde ne kadar cebelleşsemse açık havada yürümek ter atmak aynı hobiyi paylaşan tanımadıklara kafa selamı vermek gülümsemek en özlediğim .
Son koşum mart 7 de , 10 k yı hiç yürümeden ara ara çok hafif tempoya düşsemde koşarak tamamlamış ve kendimle gurur duymuştum , o motivasyon maalesef salgınla son buldu Smile
Look Sharp - Feel Sharp - Be Sharp

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Evde Zeytin Nasıl Yapılır? Yagmurari 2 1,967 04/01/2020, Saat: 02:27
Son Yorum: MetsGo

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: