Domuz Fırça Break-İn İşlemi ve Kimya 101
Evet, Killarin uc kismi inceldi,kivrildi kuru halde sert hale geldi.goruntuye bakinca fırçayı katlettim gibi duruyor ama kullanim sozkonusu olunca fircanin backbone u ve genel karakteri zarar gormeden kadife gibi gel tip uclara sahip olmus oldu.evet iki tur agartma uygulamasi sorun yaratan fircayi ozel bir fircaya dönüştürdü.

Before:
2w56kvp.jpg

And after:
w8nfao.jpg

1z4xt09.jpg

Tesekkurler dikdik_s  Wink
http://enfiyemeraki.blogspot.com.tr/
Kanki uclar direk kanca olmus. Harbi guzel olmus fırcan iyi tıraşlarda kullan.

Ben bugun buyuk azar isittim arkadaslar. Hanım tabi istemedi mutfakta falan peroksiti almıs kaldırmıs temizlik sırasında. Nasıl olduysa o 1 litrelik peroksit te dusmus dokulmus. Hanım tabi bilmiyor nedir o diye. Bezle siliyor canısım. Bütün elleri beyaz beyaz yanmıs vs.
Ben azar isittim ve benim peroksit te cope gitti.

Daha ne projelerim vardı o peroksitle daha halbuki. Neyse genclere bırakıyorum bundan sonrasını. Ama ileride geri donusum kuvvetli olabilir. Smile
Eyvallah Wink o projeleri bekar arkadaslara ver sen yapariz biz Smile
http://enfiyemeraki.blogspot.com.tr/
(18/04/2016, Saat: 13:26)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evet dostlar,

Bir süredir bazı kimyasal malzemeler ile, gerek makine temizligi gerek fırça break in surecine katkı saglayabilecek ürünler ile denemeler yapıyordum.
1 satır ile makine temizligi icin:
kaynar suda, sodyum bikarbonat ile kaynatip (2-3 dakika), sonrada dis fircası ve macunu ile su altında fırcalama ve son olarak vikaul yada baska bir maden cilası ile parlatma duzeni ozellikle vintage eski makinelerde cok ise yarıyor. Bugune kadar bir zararını gormedim. Buna black beauty siyah sapı veya fatboy daki ayar halka yazılarıda dahil; Sıkıntı yok.

Asıl konumuza gelirsek domuz fırçamızı nasıl yumusatabiliriz:
1.Yontem:
Fırçayı aldıgınız gibi tozunu vs. temizlemek icin el sabunu ile elinzde bir iki kere kopurtursunuz. Kurumaya bırakırsınız. Tıras esnasında kullandıkca, belirli bir surec icinde kendisi acılacaktır.

2.Yöntem (Tavsiye Edilen):
Satın aldıktan sonra fırçayı prilli ve sirkeli sıcak su icinde, arada hafif karıstırarak 15 dakika bekletiniz (sirke beyaz sirke veya elma sirkesi). Sirke islemi bittikten sonra normal el sabunu veya elinizdeki ucuz bir tıraş sabunu ile, 3-4 kere arka arkaya avuc icinde kopurt ve durula islemi yapıyoruz.Son kopurtmede 1 gun kopuklu vaziyette kurumaya bırakın kokusunu vs. alması icin. Kullanım sonrasında havlunuzu fırcanızı surterek kurutun. Detaylı rehberi Saltuk kardesimin guzel konusunda bulabilirsiniz.
http://www.geltir.com/showthread.php?tid=7343

Şimdi buraya kadar break in islemini bugune kadar genelde boyle yapıyoruz. Bazı firmaların ust urun katagorilerinde domuz kıllarını yumusatmak icin bazı kimyasal islemden gecirdiklerini dusunuyorum. Bunu ozellikle omega italian flag ve semogue soc da hissettim. Dogrudur yanlıstır ispat edemem, beni oyle dusundurdu bahsettigim fırcalar.
Bu olayı test etmek icin ve  diger normal domuz kıllarını da yumusatabilirmiyiz acaba veya break in islemini hızlandırabilirmiyiz diye merak ettigimden ilk denememi Hidrojen Peroksit ile yaptım.

Hidrojen Peroksit bayan saç boyalarında da kullanılan bir kimyasal madde. Beyazlatıcı ozelligi olan zayıf bir asit. Bircok kullanım yeri var
Ornek Yazı

Test oncesi durum. 3-5 kere kullanılmıs Omega 10106 sanırsam ve %50lik Hidrojen Peroksitimiz
48733898406_17916707b8_c.jpg
48733564838_8c55404edc_c.jpg
48733564543_17c2c378b0_c.jpg

İlk denemem fırcayı 15 dakika hidrojen peroksit icinde bekletme. Kabın icine cok az su ekledim, direk kimyasalı kullanmaktan korktugum icin. Fırcayı sabunla yıkayıp duruladım.
İlk haline gore biraz daha beyaz kıllar, yumusaklıgın pek degistigini soyleyemem ama, 3-5 kere bastırarak dairesel hareketlerle tıraş olmusum gibi açılma/dagılma var sanki.

48845790893_900a3cc347.jpg

Biraz daha web te arastırma yapınca, ozellikle kuafor sitelerinde, hidrojen peroksitin ısı ile etkilesime girdigi, ısının onemli bir faktor oldugunu okudum bir yerde. Onun ustune bugun 2ci denememi yaptım.
25 dakika saf hidrojen peroksit içinde bekleme, ustune fön makinası ile kurutma ve ısı verme. Sonra sabunla yıkayıp durulama.
Oncelikle ısının kesinlikle bir fark yarattıgını soyleyebilirim. Fön tutarken buharlasmadan gozlerim yandı ayrıca hidrojen peroksit sonucta bir asit ellerinizi beyaz renk yapıp kasındırıyor. Eldivensiz kullanmayınız.
Bir onceki denemeye gore renk yine acıldımı pek soyleyemiyorum ama durulama islemi sırasında kıllar elime daha yumusak geldi onu soyleyebilirim. Gozumu kapasam elimde italian flag omega varmıs gibi hissettirdi. Psikolojik olabilir mi acaba zannetmiyorum. Zira görüntüsü yavaştan @Saltuk un 70 kusagı hippi görünümlü Omega 830 una benzemeye basladı. Tongue  Big Grin  Big Grin

48733897031_012f5ef1c5_c.jpg
48734078647_5834b6e84e_c.jpg
48733896431_95f2fcc403_c.jpg
48733563083_01acd01a93_c.jpg

Evet arkadaslar mini form ici deney yaptım sonucları paylasmak istedim. Domuz kılları sıvıları emme yaptıgı icin, direk yuzumde denemek istemedim su anda. 3-4 kere daha suda bekletme ve durulama yapmak istiyorum garanti olsun.

Sizlerin baska kimyasal onerileri olursa duymak ve denemek isterim. Bakarsınız ıslak tıras dunyasına yeni bir break in yöntemi armagan ederiz.
Hayalimde isim bile olustu "Geltir Chemical Break-in Process"

Saygılarımla
dikdik_s

Komşum ilk denemeyi %50'lik, ikinciyiyse saf hidrojen peroksitle yaptığınızı yazmışsınız. Piyasada gördüğüm hidrojen peroksitlerin en yoğunu %50. Saf derken kast ettiğiniz, ilk denemede o %50'lik hidrojen peroksiti sulandırmak, ikinciyi hiç sulandırmadan kullanmak mı? Kimya terminolojisine de yabancıyım fark ettiğiniz üzere. Soru salakça olduysa özür dilerim Rolleyes
"ilk denemede o %50'lik hidrojen peroksiti sulandırmak, ikinciyi hiç sulandırmadan kullanmak mı? "
Aynen oyle komsum. Dikkatli olun, eldiven kullanın.
Tişikkirlir Sipirmin.
Bu yöntemle elimdeki jaguar forum fırçasını jellestirdim. Tamamen joleye dönüştü. Ben sonuçtan memnun kaldım.440ef909db5244359cd9c62329a6a1e7.jpg
Komsum selam. Guzel bilgiler vermissiniz. Sentetik fircalar icin nasil uygulama yapmak gerekir acaba?

Yaqi porsuk fircadan Yaqi sentetik fircaya gectim ama hala sert geliyor biraz.

Keyifli traslar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
(27/06/2020, Saat: 13:33)trooper_gs Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komsum selam. Guzel bilgiler vermissiniz. Sentetik fircalar icin nasil uygulama yapmak gerekir acaba?

Yaqi porsuk fircadan Yaqi sentetik fircaya gectim ama hala sert geliyor biraz.

Keyifli traslar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sentetiklere yapacağınız her işlem size olumsuzluk olarak geri dönecektir Blush Olduğu gibi kabullenmek gerek.
(27/06/2020, Saat: 14:48)sfenks Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sentetiklere yapacağınız her işlem size olumsuzluk olarak geri dönecektir Blush Olduğu gibi kabullenmek gerek.

Teşekkürler komşum. İlk sentetik fırçam, biraz garip geldi kılları ama güzel köpük yapıyor.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SATILIK: Semogue 1470 Domuz Kılı Fırça asrnnn 2 1,151 11/10/2023, Saat: 14:03
Son Yorum: farukkati
  Acca Kappa Fırça (Efsane Performans) harveyspecter 1 817 25/05/2023, Saat: 20:22
Son Yorum: finwe
  Semogue Torga-C5 Premium Domuz Kılı Tıraş Fırçası Fatih23 18 8,792 05/04/2023, Saat: 12:22
Son Yorum: Mecanica
  Yerli domuz fırçalar Second pass 15 6,328 23/02/2023, Saat: 16:10
Son Yorum: anlatıcı
  Jaguar Fırça - Geltir Özel Üretim 2019 Etkinlik Fırçası ekindgn 55 31,199 12/11/2022, Saat: 12:11
Son Yorum: Oldman
Thumbs Up Domuz kılı fırçalar için detaylı break-in rehberi Saltuk 144 111,139 08/07/2022, Saat: 02:42
Son Yorum: Murat35_55
  En küçük fırça aranıyor BigHillMe 28 41,554 15/02/2022, Saat: 23:35
Son Yorum: exselans
  Domuz kılı fırça temizlik problemi Oldstyle 5 2,651 20/11/2021, Saat: 23:10
Son Yorum: Oldstyle
  Başak-Süper Fırça zorba58 116 143,776 19/10/2021, Saat: 23:57
Son Yorum: XauPau
  Domuz Kılı Fırça Seçimi esevetnov 313 182,013 11/10/2021, Saat: 19:27
Son Yorum: Bakkal

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: