Eser Tütün Kolonyası
Yıllardır tütün kolonyası kullanmaya çekindim; çevremdeki pek çok kişinin (özellikle kadınların) tütün kolonyası hakkındaki “iivvvvrennnyç” tarzındaki tepkileri, ağır kokunun getirdiği çekince, kullanılan yerlerle özleştirilme korkusu, ucuz-kötü-basit-köylü gibi etiketlerin genel olarak bu kolonya için seçilip kullanılması, istediğim kokunun bir türlü karşıma çıkmaması… nedenlerinden dolayı 35 yıllık hayatımda cesaret edip de bir tütün kolonyası al(a)mamıştım. Fakat nerede karşılaşsam (market-kozmetik-bakkal) elimde açılmış kapak, içe çekilen sürekli bir tütün kokusu, çekinceyle ürünü rafa yerine yerleştirme..

Geleneksel tıraşı yeni öğreniyorum, geltir.com’dan kafamı çıkartmıyorum, o jilet bu makine şu losyon merakım artıyor, hepsine ulaşmak hepsini satın almak, hepsinden memnun kalmak imkansız. İmdadıma Geltir Ankara grubu yetişiyor, muhteşem insanların arasında muhteşem sohbetlerle farklı farklı ekipmanları görme – inceleme şansım oluyor derken çok merak ettiğim, pek çok kişinin hayran olduğu ve kullanmaktan keyif aldığı Tabac markasının aftershave’ini @ATEGO06 komşum getiriyor, uzanıyorum, kapağı açıyorum ve zaman o an duruyor: yahu bu bildiğimiz tütün kokuyor, Tabac’ın kahverengi ürünlerinin kokusu tütün mü? diye sormamla dünyam değişiyor. Buluşma çıkışında elime zorla tutuşturulmuş Tabac aftershave, ben koklaya koklaya eve yollanıyorum. O buluşma sonrasında fark ediyorum ki sadece ben hayran değilim tütün kolonyası kokusuna, hastalarının olduğunu öğrenince güvenim yerine geliyor, kullanıyorum tıraş sonrasında Tabac’ı, bindiğim servisteki kişilerin, çalıştığım ofisteki arkadaşlarımın tepkisini ölçüyorum, sıfır sıkıntı! Güvenim daha da yerine geliyor, Razorus’dan Noyan Bey’le sohbet ederken burnuma tütün kokusu geliyor, “bugün full Tabac ürünleri kullandım” cevabını alınca 2 adet sabun direkt alınıyor: muhteşem - elegant koku, harika bir hayal. Bu da tamam ama aradığım tam bu değil, yıllardır aklımda yer eden, tütün kolonyasını özlememe neden olan koku değil bu aradığım, daha farklı..

Yüksek lisans final sınavları bitmiş, Adana – Ankara otoyolundan Ankara’ya geri dönülürken bir dinlenme tesisinde durulur ve normal araçların park edip ailelerin yemek yediği “restoran” kısmı yerine “kamyoncu lokantası”nda kuru fasulye-pilav-turşu yemek için kamyonların arasına araç park edilir: beyaz t-tshirt, güneş gözlüğü, mavi şort, converse bez ayakkabılı “birisi” lokantaya dalıp bol yağlı yemeğini yedikten sonra kasada hesap öderken kasanın önündeki onlarca ıvır zıvırın arasından tütün kolonyası seçer ve direkt kapağı açıp koklar: zaman o an durur..  “kolonya bu, aradığım kolonya bu, aradığım işte bu” diye karşımda kasada duran kişiye kendinden geçmiş bir şekilde cümleleri sıralarken tütün kolonyası sürekli koklanır ve hemen 2 tane hesaba eklenir: o kolonya Eser Tütün Kolonyası'dır.

Tanımını daha önce Ekşi Sözlük’ten “diariamente” adlı yazar yapmış, önce o yazıyı ekleyelim sonra devam edelim:
“çocukluğum, bakkaliye, taşra şehirleri, içinde 50 kg'lık şeker çuvalından tutun at hamutuna kadar her şeyin olduğu ilçelerdeki köylü marketleri, köy otobüsleri, hayat ağacı, pazar konseri, seksenli yıllar ve daha neler neler..”

Bakkaliyelerdeki koku ve seksenli yıllara geri dönmek isteyen ama hacı yağı gibi de kokmayayım diyen, bununla birlikte daha fresh/soft/kalıcı/modern ama baymasın, çok hafifçe kendini sürekli arka planda hissettirsin ama yormasın diyenler için ideal bir koku Eser Tütün Kolonyası. Şu ana kadar denediğim tüm tütün kolonyalarının hepsinden farklı; Esmen ve Eyüp Sabri Tuncer’i direkt örnek olarak belirtebilirim. İşyerinde denettirdiğim herkes hayran kaldı, yorumlar bahsettiğim şekilde ortak oldu: fresh/soft/kalıcı: temiz kokuyor diyebiliriz. İçeriğini de eklemekte fayda var: ethyl alcohol, esans, distile su, boyar madde.  Alkol oranı %60, bu nedenle tıraş sonrasında yanma-kızarıklık vb şikayetleriniz olmuyor; bilakis, missssler gibi tütün kolonyası kokuyorsunuz.

Eser, Adana- Seyhan’da bir kozmetik markası: kolonya, oda spreyi ve sıvı sabun gibi tüketici kimyasalları üretiyor. Üretimlerini organize sanayiinde yapıyor, satış ofisleri – mağazaları mevcut değil. Toptancılar aracılığıyla satış yapıyorlar, bu nedenle internetteki kişisel satıcılar ve şans eseri karşınıza çıkma haricinde temin etmek kolay olmuyor maalesef. Arabada, işyerinde, çantamda, tıraş dolabımda, kısacası her yerde artık Eser Tütün Kolonyası var. Tütün kokusunu seven tüm komşularıma şiddetle tavsiye ederim.

Not: @ATEGO06 “gardaşım”a selam ederim,

http://eserkozmetik.com.tr/index.html

0AxK9b.jpg

MGc7eJ.jpg
Hadi hayırlı tıraşlar!  Tıraş aleti
Adana çevresinde çok sevilen bir kolanyağ , gardaşım malın iyisini bilir
Birsen Değil Herkes Hasta Ustura
Komşum ellerinize sağlık , harika bir yazı olmuş
Sizin bana attığınız mesaj ile öğrenmiş ve edinmiştim eser i ?
Esmen ve eser en sevdiğim tütün kolonyaları
Tabac ayrı bir dünya ve eski üretim old spice lar ( onada @kayhan ağabey sayesinde ulaştım )
Tütün sevmek ayrıcalıktır , bu ne böyle yaww diye iğreti tepkilere hazır olmak alışkın olmak gülümseyip ben buyum böyle kokarım demeye alışmak lazım Smile
Look Sharp - Feel Sharp - Be Sharp
bir Tabacsever (sabun,balsam,aftershave)olarak bu kolonyayı bulmaya çalışacağım.
detaylı paylaşım için teşekkürler.
(25/04/2020, Saat: 21:14)MetsGo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum ellerinize sağlık , harika bir yazı olmuş
Sizin bana attığınız mesaj ile öğrenmiş ve edinmiştim eser i ?
Esmen ve eser en sevdiğim tütün kolonyaları
Tabac ayrı bir dünya ve eski üretim old spice lar ( onada @kayhan ağabey sayesinde ulaştım )
Tütün sevmek ayrıcalıktır , bu ne böyle yaww diye iğreti tepkilere hazır olmak alışkın olmak gülümseyip ben buyum böyle kokarım demeye alışmak lazım Smile

@MetsGo komşum,
Şimdi hatırladım mesajımı/mesajını, tamamen aklımdan çıkmış, ben sana önermiştim ve gönderecektim.
Unutkanlığım ve mesajına cevap vermediğim için özür dilerim.
Adresini rica edeyim lütfen.
Yok üstadım ne demek mesajlar aradan kaynıyor , ben edindim
Bir tütün sever olarak verdiğin Bilgi ve öneri mesajı kendi başına benim için oldukça değerliydi , çok teşekkür ederim .
Look Sharp - Feel Sharp - Be Sharp
İnternet üzerinden temin edebileceğimiz bi yer bilen varsa ve yardımcı olursa mutlu olurum Smile
@ekindgn çok güzel anlatmışsın, emeğine sağlık. Bana da sample olarak yollamıştın, ben de beğenmiştim. Bu mesajından sonra bir tabac sabun ve bulabilirsem bir de Eser tütün kolonyası alasım geldi Smile

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
So far so good..
(25/04/2020, Saat: 21:25)MetsGo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yok üstadım ne demek mesajlar aradan kaynıyor , ben edindim
Bir tütün sever olarak verdiğin Bilgi ve öneri mesajı kendi başına benim için oldukça değerliydi , çok teşekkür ederim .

Telafisini yapacağıma söz veriyorum Smile
Valla bende özendim şimdi..

Bir solukta okudum, Tabac sever olarak.

Çok teşekkürler.

Selamlar..

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Nargile tütün tavsiyesi onurstyle 3 8,542 31/10/2013, Saat: 13:38
Son Yorum: tamer26
  EST Tütün Kolonyası İncelemesi Ve Oto Parfümü Yapımı yarhasan 0 8,634 30/12/2012, Saat: 22:24
Son Yorum: yarhasan
  Tarım Kredi Elit Zeytin Kolonyası İncelemesi yarhasan 4 14,328 23/12/2012, Saat: 00:07
Son Yorum: BigHillMe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: