Geleneksel Tıraşdan Randuman Alamıyorum
Ben de benzer problemlerden muzdariptim. Sonra bir gun hatiri sayilir bir para verip Gillette Skinguard aldim. Hic tahris yasamadim onunla cunku kesmedi.

Kendisini cope gonderip, Muhle aletimi optum. Sonra gidip bir Osma sap aldim. Dunya bes dakikaligina guzellesti.

Iyi bir sabun veya krem alin
Jilet olarak silver blue deneyin
IHA sapi bosverin, Osma alin. Osma benim kipkirmizi boynumu ilk kullanimda ehlilestirdi.
Opsiyonel olarak Proraso pre shave krem de faydali olur
Komşum jel yerine mentollü proraso krem tavsiye ederim
(21/04/2020, Saat: 20:52)Pdr1903 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum aynı sorunlari ben de yaşıyorum,bir çok sabun ve jilet  ayrıca makine denememe rağmen sonuç hep tahriş ve kanama oldu.En sonunda fırça ve sabunu değiştirmeden Gillette fusion 5 ile tıraş oldum sonuç harikaydı bu kadar yakın ve tahrissiz bir tıraş hiçbir klasik jilet ve makine kombinasyonunda olmamıştım.Ben artık firca ve tıraş sabunu mu güzelce yüzümde kullanarak Gillette fusion 5 ile tıraş olmaya karar verdim.Son karar tabi ki seni. Bu benim kendi deneyimim saygılar..

@Pdr1903 Derby tek bıçaklarada şans vermeni öneririm fiyat performans ürünü. Arada bir derby tek bıçak kullanan biriyim sıfır tahriş sinek kaydı tıraşlar elde ediyorum isteğe bağlı tarağını kırarakda kullanabilirsin tarağı kırmadan da iyi sonuclar veriyor
Günlük tıraş oluyorsan 5 tıraş götürür 5 tıraşın üstüne çıkanlar oldu forumda bilgin olsun
Komşum elinizde EJ DE89 gibiefsane bir alet, ben tecrübe etmesem de çoğu kişi tarafından çok beğenilen frank shaving fırça varken bence şimdilik alet edevat olarak farklı arayışa girmenize gerek yok. Farklı 1-2 jilet ve Krem/sabun deneyebilirsiniz. İnternetten kolayca erişebileceğiniz ürünler var araştırabilirsiniz. Proraso ve cella sabunlarını tavsiye ederim. Jilet olarak da Gillette platinum, silver bue, sharp edge (sarı) gibi modellerini deneyebilirsiniz.

Ama asıl sorun muhtemelen tıraş öncesi hazırlık ve tıraş tekniğinizde. Öncelikle tersten almanız için henüz erken olabilir. Tekniğinizin biraz daha oturmasını bekleyebilirsiniz.

Tıraş öncesi doğru hazırlık için de forumda yazılmış detaylı konular var. Onları okumanızı tavsiye ederim.
Komşum 1 yıllık geleneksel tıraş deneyimim sonrası ben bu işi yeni öğrenmeye başladığımı düşünüyorum. Yani karar vermekte acele etmeyin kendinize zaman tanıyın. Forumu da çok okumaya çalışın

Önce geleneksel tıraş öncesi tıraş geçmişimi paylaşayım Smile :
Ben lisedeki müdürümüzün biraz despot tutumu yüzünden korkarak azıcık bıyığımız terleyince erken dönemde tıraşa başladım. Çoğunlukla çok bıçaklı kartuşlu aletleri ve hazır köpükleri jelleri kullandım. Onun dışında yaprak jiletli ucuz makineleri de denedim, hüsran oldu. Sedef ustura da denedim o da hüsran oldu o dönemde.

Üniversitede kartuşlularla bile rahat edemeyince elektrikli ıslak kuru makinelere sardım, onlara da bir öğrenci için servet denebilecek kadar para gömdüm. Çünkü geleneksel tıraşla lisedeki kötü tecrübelerimin bilinçaltındaki olumsuz anıları sebebiyle çareyi elektrikli makinelerde sandım. Philips, sonra Panasonic, en son da 2-3 yıl önce Braun 7 serisi aldım. Philips mazi oldu, Panasonic pederde, Braun ise geleneksel tıraştan sonra kayın pedere gitti Smile

Geçen yıl askere gittim. Malum her sabah tıraş olmak şarttı ve askere giderkenki en büyük kaygım da buydu. Gitmeden önce yeni bir yatırım daha gömdüm buraya, Gillette Fusion aldım, yüz temizleme köpüğü, termal su, yumuşak temizleme süngeri vs aldım tahrişi azaltmak için. Askerlik öyle böyle Fusionla geçti ama gelince babamla internette tıraş muhabbeti üzerine dolaşırken...
Geltir'e denk geldim.

İlk aletim DE89, sabun Arko, ikinci aletim Black Beauty

Derken şu an elimde olanlar ve denediklerim hepsi:
DE89 (sattım)
Black Beauty (sattım)
Gillette Fatboy (ilanda satılık)
Start 1.18 (aktif kullandığım birinci sırada alet)
Gamechanger 0.84 (aktif kullandığım ikinci sırada alet)
EJ 3one6 (babam için aldım)
Punktal 101 (babamda)
Gem (babamda)
Yuma (duruyor, arada bir kullanıyorum)
Schick adjustable (duruyor, birini babama vereceğim diğerini satmayı düşünüyorum)
Valet SE (duruyor, satmayı düşünüyorum)
R41 (tarkaner Tarkan abiden denemek için almıştım)
Yaqi klasik (başlık olarak vardı, DE89'un yanında hediye ettim)
Rocca (tarkaner Tarkan abiden denemek için almıştım)
Rex (Nani Kuş Devrim abiden denemek için almıştım)

Çoğunlukla Start ve Gc kullanıyorum. Diğerleri pek uymadı.

Benim cildim hassas, sakallarım orta sıklıkta ve sert, farklı yönlere doğru çıkıyor.

Benim için kartuşlu aletlerle günlük tıraş falan işkence gibiydi. Boyun bölgem ya kanıyor ya da çok tahriş oluyordu. Şu an çok rahatım. Her gün tıraş olsam da büyük bir sorun yaşamıyorum. Kendi tecrübelerimi paylaşayım belki işinize yarar

1) Bence bu işte önem sırası şöyle:
Cilt ve sakal yapısı > Sabun > Jilet > Makine
2) Önce cilt ve sakal yapınızı, sakallarınızın çıkış yönünü tanımaya çalışın. Selman beyin (delikanlı tıraş) sakal çıkış yönü ile ilgili bir videosu vardı pamukla yapılan
3) Tıraşta Soner komşunun önerdiği gibi soğuk su kullanmayı deneyin
4) Arkoya göre koruyuculuğu daha yüksek bir sabun tercih edin. Hazır jel ve köpükleri önermem.
5) Soner komşunun önerdiği gibi tıraş aralığını kısaltın. Uzun sakalla tıraş olurken alet sakalları çekiştiriyor gibi olur tıraş konforsuz geçer
6) İlla haftada bir olmak isterseniz ve DE89 kullanmak zorunda iseniz daha keskin jiletleri deneyin, Gillette Silver blue, 7 oclock serisi gibi.
7) Çok fazla jilet denemediyseniz deneyin. Ben Gillette Nacet'i denedikten sonra yeterli olduğunu, fiyat/performans ürünü olduğunu düşünmüştüm. Ama Gillette Platinum deneyince fikrim değişti. Çok daha konforlu oldu tıraşlar. Kimine platin kaplı jiletler daha iyi geliyor kimine ise platin kaplı olanlar yaramıyor "stainless steel" olanlar ile iyi anlaşıyorlar. Ön yargılı olmayıp hepsini denemek lazım. Benim denediğim farklı jilet markası modeli en az 15 tane ve sadece iki tanesiyle çok iyi anlaşabildim. Hâlâ denemediğim jiletler var yine de
8) ATG'ye ara verin. Zamanla her şey oturacak ATG de yapacaksınız (bunların konuları başlıkları var, bulamadığınızı yazmışsınız. Sistematik giderseniz bulabilirsiniz. Veya arama kısmına yazıp bulabilirsiniz).
9) Son olarak DE89'dan daha agresif bir alet deneyin bence. Azıcık bütçe varsa Yaqi klasik, Haward, Baili 176 gibi aletler önerilebilir. Daha fazla bütçe varsa farklı seçenekler var. Alet ve jilet uyumu kişiye göre değişiyor. Bütçeniz yoksa bakkalda bile satılan Yuma alın. Kalite algısı kötüdür ama tıraşı gerçekten güzel

Keyifli tıraşlar dilerim
vazgeçmeyin yılmayın geleneksek ıslak tıraşa devam
ne mutlu türküm diyene !
Ana sayfada Tıraş teknikleri adında bir başlık var, usturalar ın altındaki konu üç başlığa ayrılmış.

Tıraş teknikleri
Tıraş teknikleri soru cevap
Acemiler için tıraş teknikleri

Bu konulara göz atmanızı tavsiye ederim
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
Benim selman komşumun yazdıklarına ilavem şunlar olacak forumda sanırım 4-5 tane progress satılık ilanı var bence birini alıp kullanın kademeli olduğu için ayarını 3-4 tıraşta bulacaksınız tıraş sıklığını haftada ikiye çıkarın
Sabun cella derim
Jilet ise silver blue
Atg en az 2-3 ay yapmayın
(21/04/2020, Saat: 21:18)KRAL Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @sohayli bey dediğiniz tıraş kreminne bakıcam bulursam alırım

@dearlord evde arko jel olcak bide öle deniyim ozaman ama oda çok kurutuyor

@soner hocam atg ve tıraş ön hazırlıgı hakkında bilgi veren bi konu varmı aradım bulamadım

@Pdr1903 bu ej ile işi kıvıramassam eger kesinlikle aklımda olan bi model var onu alıcam Gillette Fusion Proglide Flexball buna uyumlu tıraş jeli önerir misiniz

İyi bir tıraş sabunu olabilir ancak Tabac kalitesi işinizi görür. Üç günlük sakalınızın olduğu bir gün Youtube'de Selman abinin (DelikanlıTıraş) herhangi bir tıraş videosunu açıp onunla birlikte sohbet ede ede tıraş olmayı deneyin. Smile Bunu neden böyle diyorum. Şu nedenle: bastırıyor veya hızlı tıraş oluyor olabilirsiniz. Ya da köpük kıvamı tutmamış olabilir. Selman abi uzun uzun köpürtme yaptığı ve yavaş yavaş tıraş olduğu için sizin temponuzu ayarlamanıza yardımı dokunabilir. Ayrıca DE89 çok mild bir alet. Bastırıyorsunuz muhtemelen. Bu nedenle biraz daha agresif bir alete geçmeyi düşünebilirsiniz. Ben bu geleneksel işi için bir alet parası daha vermek istemiyorum derseniz. Sakallarınız 2-3 günlük olsun. Güzelce yumuşatın tıraşa başlamadan önce bastırmadan Nacet, Silver Blue, Seven o'clock sarı gibi beğenilen bir jileti takın orta yoğunlukta bir köpük ile tıraşınız olun. Boşta kalan eliniz ile kesinlikle derinizi gerdirmeyin veya çektirmeyin.
"Öç gecikir ancak asla yaşlanmaz." 4.Murad
Komşum yıllarca geleneksel ekipmanlarla tıraş olup randuman alamayanlar var. Elinizdeki ekipmanlar geleneksel tıraşa uygun. Size tavsiyem köpük kıvamına dikkat edin ben çoğu problemin çözümünü köpük kıvamında buldum. Youtube'de köpük kıvamıyla ilgili hem Delikanlı Tıraş hem de Razorus kanalında videolar var . Bunları izlemenizi öneririm.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Geleneksel tıraşı bırakmalı mıyım? nervy 22 16,348 28/09/2020, Saat: 01:06
Son Yorum: kral arthur

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: