Elden Ele Ustura
PIF.jpg

Konunun orjinalini ATG forumda gördüm, bizde de olması gerektiğini düşündüm.

Son zamanlarda birçok komşum ustura tıraşı ile ilgili sorular soruyor. Çelik ustura tıraşına nasıl başlanır, hangi ustura alınır, taşlar nereden toplanır gibi sorulara genelde aynı şekilde cevap veriyorum: 2. el temiz, tıraşa hazır, bilinen markalardan bir ustura ve deri kayış ile pratik yapmadan pahalı ustura ve biley taşı yatırımı yapmayın. Ustura tıraşını hiç denemeden, sevip sevmeyeceğinizi bilmeden gereksiz masraf olmasın. Ustura & kayıştan oluşan başlangıç setiyle 1-2 deneme yapın, hoşunuza giderse o zaman ekipman toplamaya başlarsınız.

Bu etkinlikte elinde ustura ve kayış bulunmayıp da ustura tıraşı denemek isteyen komşulardan bir liste yapalım, başlangıç setini ilk komşuya ben göndereyim, sonra da set sırayla deneme yapmak isteyenlere ulaştırılsın. Böylece forumda hazır ustura merakı artarken herkes en azından bir deneme fırsatı bulup kafasındaki soru işaretlerini giderebilsin.

Başlangıç seti bir Frioudur Inox paslanmaz çelik ustura ve @habaz üstad’ın kestiği deri kayıştan oluşuyor. Paslanmaz çeliğin kesim hissi karbon çeliği kadar keyifli olmasa da – bana göre Feather 50mm jiletli usturaların hissine yakın – ağzının daha uzun süre keskin kalacağını düşünüyorum. Kayışı asmak için halka kanca vs ayarlayamadım, düzgün bir yüzey üzerinde çalışabilirsiniz, ya da belki o eksiği de bir komşu halleder. Ustura tıraşa hazır şekilde gönderilecek, alan kişi tıraş öncesinde ve sonrasında kayışlamalı, bir sonraki komşuya gönderirken de gerekli temizliği yapmalı. Arada usturanın ağzı köreldiğinde biley için tecrübeli üstadlar da devreye girip yardımcı olabilirlerse çok iyi olur.

Dip not: Deneme sırasında dikkatli olun, yüzünüze koruması olmayan keskin bıçak süreceksiniz, olabilecek herhangi bir kazada sorumluluk tamamiyle sizde olacaktır.

Şimdiden sıhhatler olsun, keyifli tıraşlar.

Katılımcı Listesi

1 turkoglum13
2 tarkaner
3 Utkan Bey
4 dimitraki
5 Berberbey
6 Pele69
7 Don Quijote

Biley Destek

İzmir habaz
rewolwer_
Düzce helliox
İlk mesaj ve ilk destek benden gelsin. Çok güzel düşünülmüş bir proje olmuş Nida kardeşim, ellerine sağlık. Bu sayede belki de ustura konusunda aklında tereddütleri olan birçok insan daha net bir karar verebilecek. Bu projeden ötürü seni tebrik ediyorum.
Foruma yakışan, tam bir imece usulü proje. Usturayı merak eden, ama denemek için çekimser davranan üyeler için şenlik havasında geçecektir. Güzel düşünmüşsünüz komşum, tebrikler.
Arkadaşlar biliyorsunuz bu tür girişimlerde hijyen açısından çok dikkat edilmeli. Hepini aynı açık ağızla tıraş olacaksınız, mutlaka kendini kesen, çizen olacaktır, özellikle yeni başlayanlardan bahsediyorsak. Böyle bir durumda ağzın dezenfeksiyonu oldukça önemli. Öyle bir kolonyayla silmekle olacak iş değil, bu konuda dikkatli olmanızı öneririm. Hiç bir şey sağlığınızdan önemli değil.

İlaveten hiç tecrübesi olmayan birisi ilk kayışlama deneyiminde hem kayışa, hem ağıza zarar verip köreltebilir. Bir sonraki kişide körelmiş ağızla tıraş olmaya çalışıp, usturanın tıraşını yanlış algılayabilir ve soğuyabilir çünkü kendisi de deneyimsiz biri olacak. Ayrıca usturanın kesim hissi oldukça farklıdır, ilk kullanan kişilerde sanki körmüş hissiyatı verir, zamanla hem el, hem cilt düz çeliğe alıştıkça tıraş kalitesi artar bu en az 4-5 tıraş sürüyor genelde, yani tek bir tıraşla hiç ustura kullanmamış olan birisine dünyanın en keskin usturasını da verseniz çok da doğru anlamayabilir ustura meselesini. Girişecek arkadaşlar bunları bilsin derim.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(12/02/2020, Saat: 09:51)ArdıçKatranı Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Konunun orjinalini ATG forumda gördüm, bizde de olması gerektiğini düşündüm.
Son zamanlarda birçok komşum ustura tıraşı ile ilgili sorular soruyor. Çelik ustura tıraşına nasıl başlanır, hangi ustura alınır, taşlar nereden toplanır gibi sorulara genelde aynı şekilde cevap veriyorum: 2. el temiz, tıraşa hazır, bilinen markalardan bir ustura ve deri kayış ile pratik yapmadan pahalı ustura ve biley taşı yatırımı yapmayın. Ustura tıraşını hiç denemeden, sevip sevmeyeceğinizi bilmeden gereksiz masraf olmasın. Ustura & kayıştan oluşan başlangıç setiyle 1-2 deneme yapın, hoşunuza giderse o zaman ekipman toplamaya başlarsınız.

Bu etkinlikte elinde ustura ve kayış bulunmayıp da ustura tıraşı denemek isteyen komşulardan bir liste yapalım, başlangıç setini ilk komşuya ben göndereyim, sonra da set sırayla deneme yapmak isteyenlere ulaştırılsın. Böylece forumda hazır ustura merakı artarken herkes en azından bir deneme fırsatı bulup kafasındaki soru işaretlerini giderebilsin.

Başlangıç seti bir Frioudur Inox paslanmaz çelik ustura ve @habaz üstad’ın kestiği deri kayıştan oluşuyor. Paslanmaz çeliğin kesim hissi karbon çeliği kadar keyifli olmasa da – bana göre Feather 50mm jiletli usturaların hissine yakın – ağzının daha uzun süre keskin kalacağını düşünüyorum. Kayışı asmak için halka kanca vs ayarlayamadım, düzgün bir yüzey üzerinde çalışabilirsiniz, ya da belki o eksiği de bir komşu halleder. Ustura tıraşa hazır şekilde gönderilecek, alan kişi tıraş öncesinde ve sonrasında kayışlamalı, bir sonraki komşuya gönderirken de gerekli temizliği yapmalı. Arada usturanın ağzı köreldiğinde biley için tecrübeli üstadlar da devreye girip yardımcı olabilirlerse çok iyi olur.

Dip not: Deneme sırasında dikkatli olun, yüzünüze koruması olmayan keskin bıçak süreceksiniz, olabilecek herhangi bir kazada sorumluluk tamamiyle sizde olacaktır.

Şimdiden sıhhatler olsun, keyifli tıraşlar.

Tebrik ve teşekkür ediyorum.
Mesajın başında sizin ilk yazınızı okur okumaz aklıma gelenler ve daha doğrusu tereddütlerim oldu ve onları yazayım derken yazının sonuna geldiğimde
@Lord Sparhawk 'ın düşüncelerime tercüman olduğunu okudum. .))

O yüzden de eli yatkın, kendine güvenen veya en azından jiletli ustura kullananlara verilebilse daha mı iyi olur.

-Ayrıca Ustura setini teslim alacakların üzerlerinde ne kadar kalınacağına da karar verilmeli.
-Geltir'de belli bir süre kalmış ve tanınır olması da aranmalı.

Ankara'ya gelirse kayışın uçlarına halka kanca takılmasını geçerleştirebilirim.
Yoksa, kayışa ve usturaya zarar verilmesini önlemek için olduğu gibi kalsa daha mı iyi olur?

E n v i r o n m e n t a l i s t

Komşum fikir ve konu için teşekkür ederim ben de. Diğer her platformdan farklı olan muhabbet bağına ek olarak böyle somut bir adım atmak takdire şayan. Üstadların dediği gibi hem malzemelerin sağlığı hem de kullanacakların sağlığı açısından net kriterler olması taraftarıyım. Jiletli ustura tecrübesi olan, forumda 1, 2 aylık olmayan ve yanına ustura ile birlikte gezecek olan bir miktar dezenfektan ekleyecek kişilere gitmeli Smile
Ustura tıraşına yeni başlayacak kişilerden biriyim. Çok güzel düşünmüşsünüz Nida Bey teşekkürler. Diğer yandan sağlık ve hijyen açısından fikirlerini beyan eden diğer komşularımın görüşleride oldukça önem arz ediyor. Her ne kadar çelik ustura ile tıraş hissiyatı vermeyecek olsada yaklaşık 3 haftadır Ali Bıyıklı ile alıştırma yapıyorum. Haliyle ufak tefek kesik, çizik oluyor. İlk denemelerimde ilk perde Ali Bıyıklı ile başladıktan sonra ikinci ve üçüncü perdeleri De aletle bitiriyordum. Dün akşamki son denememde üç perdeyide bıyıklı ile tamamladım. Bu arada solağım, ara sıra sağ elimide kullanmaya başladım.En azından böyle bir etkinliğe katılmayı düşünen komşuların böyle bir pratik yapmasının faydalı olacağı kanaatindeyim.
Nida Komşum, aklına ve yüreğine sağlık.

Benim oğlanlara bir alıştırma yaptırayım bakalım. Jiletli den sonra bunu sevecekler mi?

Bu arada hijyen ve ağız bozmama konusunda etkinliğe katılan komşuların azami dikkat edeceğine inanıyorum. En azından ağız bozulursa ya yeniden açma maliyeti yada yapılamacayak durumda ise karşılama maliyetini göz önüne alacaklardır.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Değerli üstadlarım böyle bir etkinliğe bende katılmak isterim, 1 adet usturamı bu iş için ayırabilirim, kayışlama konusuna gelecek olursak, yeni başlayan birinin hızlı bir şekilde usturayı kayışlaması deriyi büyük oranda bozacaktır, o nedenle ustura ve kayışı alan kişi çok ağır ve dikkatli şekilde bu işlemi gerçekleştirmeli, diğer komşuların dediği gibi hijyen konusu ayrı bir önem kazanmakta, usturaların kırılması durumunda bunu karşılamalı ve kargolama ücretlerini kendisi ödemeli, ayrıca ustura veya usturalar köreldiğinde ücretsiz bileme desteğinde bulunabilirim.
(12/02/2020, Saat: 10:31)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar biliyorsunuz bu tür girişimlerde hijyen açısından çok dikkat edilmeli. Hepini aynı açık ağızla tıraş olacaksınız, mutlaka kendini  kesen, çizen olacaktır, özellikle yeni başlayanlardan bahsediyorsak. Böyle bir durumda ağzın dezenfeksiyonu oldukça önemli. Öyle bir kolonyayla silmekle olacak iş değil, bu konuda dikkatli olmanızı öneririm. Hiç bir şey sağlığınızdan önemli değil.

İlaveten hiç tecrübesi olmayan birisi ilk kayışlama deneyiminde hem kayışa, hem ağıza zarar verip köreltebilir. Bir sonraki kişide körelmiş ağızla tıraş olmaya çalışıp, usturanın tıraşını yanlış algılayabilir ve soğuyabilir çünkü kendisi de deneyimsiz biri olacak. Ayrıca usturanın kesim hissi oldukça farklıdır, ilk kullanan kişilerde sanki körmüş hissiyatı verir, zamanla hem el, hem cilt düz çeliğe alıştıkça tıraş kalitesi artar bu en az 4-5 tıraş sürüyor genelde, yani tek bir tıraşla hiç ustura kullanmamış olan birisine dünyanın en keskin usturasını da verseniz çok da doğru anlamayabilir ustura meselesini. Girişecek arkadaşlar bunları bilsin derim.

Haklı kaygılarını paylaşıyorum üstad, ancak meraklı arkadaşların denemesi için daha pratik bir yöntem düşünemedim. Belki başlangıç setine dezenfektan eklenebilir, birkaç kişi kullanımından sonra ustura en yakın gönüllü bileyciye gönderilebilir?

(12/02/2020, Saat: 11:20)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tebrik ve teşekkür ediyorum.
Mesajın başında sizin ilk yazınızı okur okumaz aklıma gelenler ve daha doğrusu tereddütlerim oldu ve onları yazayım derken yazının sonuna geldiğimde
@Lord Sparhawk 'ın düşüncelerime tercüman olduğunu okudum. .))

O yüzden de eli yatkın, kendine güvenen veya en azından jiletli ustura kullananlara verilebilse daha mı iyi olur.

-Ayrıca Ustura setini teslim alacakların üzerlerinde ne kadar kalınacağına da karar verilmeli.
-Geltir'de belli bir süre kalmış ve tanınır olması da  aranmalı.

Ankara'ya gelirse kayışın uçlarına halka kanca takılmasını geçerleştirebilirim.
Yoksa, kayışa ve usturaya zarar verilmesini önlemek için olduğu gibi kalsa daha mı iyi olur?

Rica ettim üstad. Herkesin tıraş olma sıklığı farklı olduğundan gün sayısı kısıtından ziyade 2-3 gibi deneme sayısı belirlenebilir. Belki bazısı tek tıraşta karar verecek, bazısı biraz daha fazla deneme yapmak isteyecek, buna biraz da listedekiler karar verir.

(12/02/2020, Saat: 13:19)tarkaner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Nida Komşum, aklına ve yüreğine sağlık.

Benim oğlanlara bir alıştırma yaptırayım bakalım. Jiletli den sonra bunu sevecekler mi?

Bu arada hijyen ve ağız bozmama konusunda etkinliğe katılan komşuların azami dikkat edeceğine inanıyorum. En azından ağız bozulursa ya yeniden açma maliyeti yada yapılamacayak durumda ise karşılama maliyetini göz önüne alacaklardır.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Abi ustalardan destek ricamın sebebi biraz da buydu, zarar gelirse benim için sorun yok, ekipman bu amaca adandı ama denemek isteyecek diğer arkadaşlara da sıra gelebilmesi açısından bir bilenin/bileyleyenin desteği önemli. Ben de yaparım tabi ama daha deneyimliler varken vasatla idare edilmesin Smile

(12/02/2020, Saat: 14:15)rewolwer_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Değerli üstadlarım böyle bir etkinliğe bende katılmak isterim, 1 adet usturamı bu iş için ayırabilirim, kayışlama konusuna gelecek olursak, yeni başlayan birinin hızlı bir şekilde usturayı kayışlaması deriyi büyük oranda  bozacaktır, o nedenle ustura ve kayışı alan kişi çok ağır ve dikkatli şekilde bu işlemi gerçekleştirmeli, diğer komşuların dediği gibi hijyen konusu ayrı bir önem kazanmakta, usturaların kırılması durumunda bunu karşılamalı ve kargolama ücretlerini kendisi ödemeli, ayrıca ustura veya usturalar köreldiğinde ücretsiz bileme desteğinde bulunabilirim.

Teşekkür ediyorum üstad, işte beklediğimiz katılım Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Geltir üyeleri için ustura projesi Kubilay 172 94,524 12/12/2019, Saat: 14:59
Son Yorum: mustbe
Lightbulb Elden-Ele halka sistemi. cbaytan 7 5,269 06/11/2016, Saat: 23:17
Son Yorum: umutatakul

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: