Çay Tiryakileri
İngiliz çayını ( Fortnum & Mason- Royal Blend) Türk usulü demleyip Çin porseleninde içiyoruz bu akşam...eb7dc05f6058d8f3832a1c86aa33c16a.jpg

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
yeni formülüm söyle üst demliğe kaynamış suyu koyuyorum bir kaç dakika sıcaklığının 90 dereceye düşmesini bekliyorum
1 kaşık Do ghazel pure ceylon
1 kaşık Çaykur Altınbaş
1 kaşık Çaykur hediyelik Rize çayını atıyorum
en az 30 dakika bekliyorum.
Bu arada sadece Ceylon çayı demleyen komşularım 1 bardak (200 ml ) için kaynamış suya 1 tatlı kaşığı çay atıp 4 dakika sonra süzmeleri gerekir yoksa çay acı gelir.Ceylon çayları 4 dakikada demlenir.1 bardak çaya 1 çay kaşığıdır (teaspoon) ölçüsü.Bunların teaspoon dediği bizde tatlı kaşığına denk geliyor.
Mantık sizi A’dan B’ye götürür. Geleneksel tıraş ise her yere.
Kullanilan caylar farkli olsada benim cay demleme yontemimde bu sekilde. Coksukur hep keyifli cay iciyoruz bu yontemle.
91845a87464b24f9a77acbac49710ca8.jpg
029955ef65cdeba196c75057e8098cb3.jpg
Japonların meşhur matcha çayı bizim sabunlar gibi köpürtülüyor ve sonra içiliyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Ben 2 çay kullanıyorum genelde:

Tirebolu 42

Organik Hemşin

Bunları porselen veya Alüminyum demlikte en fazla 10-12 dk demleyip, başka bir demliğe süzüyorum.

Sonra reşo yakıtı üstünde salonda yanıma alıp bir, birbuçuk saatte mutlaka küçük tombul cam bardağımda içiyorum. Bazen semaver e alıyorum ama Hanım iş çıkarma diyor. Yanıma almamın nedeni küçük bardakta içtiğim için sık sık doldurmak zorunda olmam.

Başka bardakta pek çay içmem. Tadı değişik geliyor o zaman. 6fa27eaaf9d4529e7dab1c3e5c223e7c.jpg

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
2wF1C8.jpg
Ut7lXH.jpg

Ceylon çayı sert bir çay, o yüzden bizim çaylardan demlerken 2 yada 3 kere, parmak ucumla alıp harman yapıyorum, yaprakları kalın ıslanınca dahada kocaman oluyorlar demliğin içinde. Mevlana çayı Ceylon a göre biraz daha hafif sade içilebilir seviyede ama bizim çaylara alışmış damak tadları garipseyebilir. Mevlana da bizim yerli çaylarla harmanlanıp afiyetle tüketilebilir.
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
Kullandığım çay çok beğeniyorum,marketlerde satılan caylardan kat ve kat güzeldir,cayda toz yok diyebilirim,tavsiye edilir.
ddbd6e5b756902d5a9d3cb660b089dfc.jpg

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Akın var güneşe akın!
Güneşi zaptedeceğiz,
Güneşin zaptı yakın!
Beta tea 19 Mayıs nedeni ile sadece bugün ve online olarak %19 indirim var.

https://www.betateashop.com/?gclid=CjwKC...LQQAvD_BwE
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
Yeşil ve siyah çayda yüzde %145 olan gümrük vergisi yüzde 7’ye düşürülmüş.Artık ceylon çaylarını uygun fiyata alabiliriz umarım.
Mantık sizi A’dan B’ye götürür. Geleneksel tıraş ise her yere.
Evet vergi indirimi geldi kağıt üzerinde ama henüz fiyatlara yansımadı sanırım. Çok kaliteli Seylan çayları var alınacak, beklemedeyim.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: