Çay Tiryakileri
Favorim altınbaş ve 42

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Akın var güneşe akın!
Güneşi zaptedeceğiz,
Güneşin zaptı yakın!
Ben de Tirebolu 42 ve Altınbaş kullanıyorum. Geçenlerde Anadolu filiz(karton kutuda) olandan aldım. Tomurcuk takviyesi de yapıyorum bazen. Dünyada açık ara en fazla çay tüketen ülkeyiz. Kahvede ise bu durum şaşırtıcı, kahve tüketiminde dünya genelinin çok gerisindeyiz. Oysa kahve kültürümüz daha eskidir. Biliyorsunuz Kanuni Sultan Süleyman devrinde kahve tüketimine başlıyoruz. Oysa çay 1920'lerde kültürümüze girmiştir. Kahve tüketiminde geride yer almamızın sebebi, Türk kahvesidir. Türk kahvesi yapımında çok az kahve kullanılır, fincan da küçüktür. Ve gün içerisinde kahve, çay gibi çok tüketilemiyor. M.K. Atatürk'ün günde 10-15 fincan kahve tükettiğini okumuştum. Yani bu çok ekstrem bir şey bence. Ben 10 bardak çay içtiğimde çarpıntı yaşıyorum. Filtre kahve geleneğimiz çok zayıftır. Filtre kahveye alışan biri asla hazır kahve tüketemez. Tüketmeyin de dostlar. Çünkü o kahve değil. Filtre kahvede yoğun bir kahve tadı alırsınız, Türk kahvesinde ise bu pek yoktur. Bu yüzden Türk kahvesini çok nadiren tüketiyorum. Velhasıl çay güzeldir.
Bir cok cay denemesi sonucunda evimizde turk cayi olarak karali organik cayini, kacak cay olarak bayce pekoe turuncu renkli paketini kullaniyoruz. Genellikle ikisini karistirarak cayimizi demleriz. Kalabalik oldugumuzda ise cayimizi demlerken champion pekoe bardak poset caylarindan (2gr’lik) 1 adet demlige ekliyoruz, cay karisimimiza cok guzel lezzet ve renk katiyor.
9c6509452f0ddefdf1cfbed1fc6d8ccc.jpg
fad2102322fc0f9ce3c36696de580864.jpg
2a33779e10309cc3723095b1ef7919b7.jpg
Günlük tüketim için Altınbaş, Tomurcuk ve 42 Nolu Tirebolu çaylarını harman yapıp kullanıyorum. Öte yandan, eğer alım gücüm el verseydi tercihim Twinning Earl Grey'den yana olurdu.

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Karadeniz seyahati sirasinda fabrikalarina gitme sansi buldugum iki firma ikisinin de lezzetleri cok ust duzeyde seveni varsa yesil caylari da cok ayri lezzetli ve bildiginiz yesil caylardan cok farklı Smile

bfecb63efaefbe590620ff13ae1775c4.jpg69b97af9a3bc9cf9a38cadfb1b60e9a0.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Dünyanın birçok yerinden yaklaşık 15 türde Çay var. En çok Oolong ve beyaz Çay tüketiyorum. Tabii daha fazla fermantasyona tabii tutulmuş siyah çaylar da favorim. Bu caylarin temel özelliği Çay ağacından tek tek elle toplanması ve yapraklarının ufalanmadan aromatik olması.

Ilgilenenlerin çayın anavatani 500-600 yıllık ağaçlardan elde edilen Çay kültürünün en doğalı uzak doğuya yonelmesini tavsiye ederim. 38bf7a02e3f20711feb406b1c255bf4f.jpg

HTC One M9 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Smile a little be
42 nolu Tirebolu yumuşak içimli çaydır, kaçak çay tüketen ve yerli çaylara önyargılı olan çevremden birçok kişiyi de buna başlattım, şimdi migros migros bundan arıyorlar Big Grin
Nedir, ne değildir?
Tirebolu 42 çayın neredeyse tamamı toz çıktı en son aldığımda, ben de terkettim.
Jilet İh-tirastan sual olunmaz.
Şimdi Karali filiz çayı içiyorum, bergamot ile karistiriyorum tavsiye ederim, rengi kokusu, tadı ile güzel çay
Jilet İh-tirastan sual olunmaz.
(13/04/2019, Saat: 17:48)starex Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tirebolu 42 çayın neredeyse tamamı toz çıktı en son aldığımda, ben de terkettim.

Demek ki onu da bozmuşlar komşum Undecided
Nedir, ne değildir?

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: