Çay Tiryakileri
(12/04/2019, Saat: 20:52)-mali Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Razorlazer komşum güzel bir başlık olmuş
Bizde genelde akşam çayı olarak Hemşin organik içiyoruz ama tadı alışılmış siyah çaydan farklı geliyor acaba denediniz mi nasıl

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bugün aldım desem inanır mısınız Smile) İlk defa içeceğim.
Hayat kısa,
Sakallar uzuyor.
E afiyet olsun madem sonuc değerlendirmenizi bekliyorum o zaman

Çaykur’da çalışan bir komşunuz olarak iki çift laf da ben edeyim. Çaykur biliyorsunuz devletin ve hali hazırda KİT. Çaylarımız 4 nevi. Neviler kalınlıklarına göre sıralanıyor. 1. Nevi dediklerimiz süzen poşetlerde olan çok ince çaylar. Genellikle bizim damak tadımıza hitap etmez çünkü yapısından dolayı çabuk demlenir. Bu da çayın gerçek tadını almasını engeller. 2. Nevi çaylarımız en kaliteli ve damak tadımıza uygun olanları. Bunların başında da Altınbaş ve 42 nolu tirebolu geliyor. Tirebolu altınbaşa göre biraz daha hafiftir. 3 ve 4 nevi çaylar ise genellikle toplu olarak çay yapılan yerlerdeki (kahvehaneler çay bahçeleri) düşük kalite çaylarımızdır. Tiryaki Rize turist Filiz vb... herhangi bir markayı kötülemek veya Çaykur’u övmek için söylemiyorum ancak bizim diğerlerine göre nispeten kalitesiz dediğimiz 3 ve 4 nevi çaylarımız bile özel sektör çaylarından çok daha iyidir. Sebebi çayın en iyi hasatını üreticiden önce Çaykur alır daha sonra müstahsil elinde çay kalmışsa özel sektöre satar. Dolayısıyla çayın en güzel yeri olan ilk filizlerini Çaykur işler. Ayrıca çayı işlemedeki teçhizat teknolojisi olarak Çaykur özel sektörden çok daha ileri seviyededir. Son olarak çay hasatı senede 3 kere alınır. Bunlara sürgün denir. 1. Sürgün çay en güzel olandır. Tahminen mayıs-haziran arası ilk sürgün biter. Haziran ayından itibaren 1-2 ay içerisinde alacağınız çaylar diğer çaylara oranla daha kaliteli olacaktır. Herkese afiyet olsun Smile
Bilgilendirici paylaşaşımınız için teşekkür ederim.

Altınbaş da çok severek içtiğim bir çaydı; bilgilendirme için de teşekkürler.
Hayat kısa,
Sakallar uzuyor.
(12/04/2019, Saat: 22:32)Bilge_Kagan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çaykur’da çalışan bir komşunuz olarak iki çift laf da ben edeyim. Çaykur biliyorsunuz devletin ve hali hazırda KİT. Çaylarımız 4 nevi. Neviler kalınlıklarına göre sıralanıyor. 1. Nevi dediklerimiz süzen poşetlerde olan çok ince çaylar. Genellikle bizim damak tadımıza hitap etmez çünkü yapısından dolayı çabuk demlenir. Bu da çayın gerçek tadını almasını engeller. 2. Nevi çaylarımız en kaliteli ve damak tadımıza uygun olanları. Bunların başında da Altınbaş ve 42 nolu tirebolu geliyor. Tirebolu altınbaşa göre biraz daha hafiftir. 3 ve 4 nevi çaylar ise genellikle toplu olarak çay yapılan yerlerdeki (kahvehaneler çay bahçeleri) düşük kalite çaylarımızdır. Tiryaki Rize turist Filiz vb... herhangi bir markayı kötülemek veya Çaykur’u övmek için söylemiyorum ancak bizim diğerlerine göre nispeten kalitesiz dediğimiz 3 ve 4 nevi çaylarımız bile özel sektör çaylarından çok daha iyidir. Sebebi çayın en iyi hasatını üreticiden önce Çaykur alır daha sonra müstahsil elinde çay kalmışsa özel sektöre satar. Dolayısıyla çayın en güzel yeri olan ilk filizlerini Çaykur işler. Ayrıca çayı işlemedeki teçhizat teknolojisi olarak Çaykur özel sektörden çok daha ileri seviyededir. Son olarak çay hasatı senede 3 kere alınır. Bunlara sürgün denir. 1. Sürgün çay en güzel olandır. Tahminen mayıs-haziran arası ilk sürgün biter. Haziran ayından itibaren 1-2 ay içerisinde alacağınız çaylar diğer çaylara oranla daha kaliteli olacaktır. Herkese afiyet olsun Smile

Çok bilgilendirici olmuş komşum. Eline sağlık. Rica etsem 3 ve 4. Neviye biraz daha örnek verebilir misin. Mesela filiz 3 . Turist çayı 4 mü oluyor
Voskhod  Jilet adamdır!
(12/04/2019, Saat: 22:42)Ayhandulgar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok bilgilendirici olmuş komşum. Eline sağlık. Rica etsem 3 ve 4. Neviye biraz daha örnek verebilir misin. Mesela filiz 3 . Turist çayı 4 mü oluyor

Komşum o 3. Ve 4. Nevi çaylar tam olarak şunlar demek yanlış onlar. 3 ve 4 nevinin belli bir oranda harmanlanması sonucu oluşan çaylar desek daha açıklayıcı olur sanırım. Saydığım çaylar da bunlara örnek tiryaki turist kamelya Filiz bunların hepsi segment
Anladım komşum. Ben 3 ve 4 ayrı ayrı olarak anlamıştım. Şimdi oldu. Teşekkür ederim
Voskhod  Jilet adamdır!
(13/04/2019, Saat: 00:51)Ayhandulgar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Anladım komşum. Ben 3 ve 4 ayrı ayrı olarak anlamıştım. Şimdi oldu. Teşekkür ederim

Rica ederim komşum
Bu konuyu şimdiye kadar hiç fark etmemişim. Geçtiğimiz günlerde stajyer bana ramazanda oruç tutup tutmadığımı sordu, tutuyorum deyince de bu kez çaysızlığa nasıl dayandığımı sorarak devam etti.. Smile
Günde ne kadar çay içiyorum bilmiyorum ama bunun abartısız 90%'ı işyerinde.. Evde aynı çay hissi de olmuyor, aynı çay tadı da. (Aynı çay kullanılsa da..)

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: