Corona Virüsü
Daha önce burada da paylaşılmıştı. Ben internette yazı ve videolarda da 12 saatten fazla yaşayamayacağını biliyordum. Mutasyona mu uğramış bu virüs?

Doktor üyelerimiz bilgi verirlerse memnun olurum.

"Burası vatan toprağıdır, kaderine terk edemeyiz." Mustafa Kemal ATATÜRK
Bu zor zamanda Allah doktorlarımızın, sağlık personellerinin ve emniyet güçlerimizin yar ve yardımcısı olsun. Eczaneye soruyorum n95 ffp2,3 reçeteli olmuş çok iyi diyorum. Cevap piyasada zaten yok ki abi reçeteli versek ne olacak diyor.

SM-G975F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Dışarıya bile çıkılmaz hale gelindi neredeyse .Herşey karmaşık filmlerde gördüğümüz korku senaryoları gerçeğe dönüştü.Allah herkese sabır ve kolaylık versin.
(19/03/2020, Saat: 01:29)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dostlar internetten soyle bir tablo buldum. Corona virusunun çesitli yuzeylerdeki dayanım surelerini gosteriyor. Bu tablo dogrumudur, bu sekilde yapılmıs bir arastırma varmıdır, aramızda Dr arkadaslardan bir yorum alabilirsek cok sevinirim. Çok yanıltıcı paylasımlar oldugu icin medyada sormak istedim, kaynagı ben bilemiyorum guvenilirmidir.
https://www.journalofhospitalinfection.c...3/fulltext

49674110621_ac349c8e15_o.jpg
Serdar üstadım ve muhterem komşular:

Foruma pek bakma şansım olmuyor birkaç gündür. Gündüz mesai, akşam korona ile ilgili gündem takibi ve çocuk bakmakla 24 saat geçiyor

Ama bildiğim kadarıyla bir iki önemli hususa kısaca değineyim;

1) Öncelikle Serdar üstadın paylaştığı görsel bilimsel bir yayına atfedilmiş. Doğru olabilir ama, bunun genel olarak koronavirüslerle ilgili genel bir tablo olduğu anlaşılıyor. Görselin altında COVID-19 ile çalışma yapılmamıştır gibi bir not eklemişler. O yüzden yeni koronavirüsün bu süreleri farklılık gösterebilir
Benim açımdan bunların pek önemi yok. Farklı zeminlerde 1 saat de kalsa 5 gün de kalsa genel önerilere uyduğumuz sürece sıkıntı yok. Ben ne yapıyorum mesela: a) İşyerine 3 tane forma götürdüm. Her gün gidince birini giyiyorum. Dördüncü gün ilk gün giydiğimi, beşinci gün ikinci gün giydiğimi tekrar giyiyorum. Mesai bittikten sonra işyerinde üstümü değiştirip farklı kıyafetle eve geliyorum. b) Eve geldiğimde de üstümü yine değiştiriyorum. İki güne bir 60 derecede yıkıyorum. Her gün olmasa da iki güne bir gelir gelmez duş alıyorum. c) İşyerinde her sabah her taraf onda bir çamaşır suyu katılmış su ile siliniyor. Gün içinde hasta yoğun olursa tekrar siliniyor temas noktaları. ç) Her hastadan önce ve sonra elimi önerilerdeki gibi yıkıyorum. Onun dışında ara ara kolonya da kullanmam gereken durumlar oluyor. Ellerim şimdiden tahriş olmaya başladı d) Eve gelince ve üstümü çıkarınca duş alamayacaksam dirseklere kadar ellerimi ve yüzümü iyice sabunlu suyla yıkıyorum. e) Eğer ağzına burnuna girip yakından muayene etmem gereken hasta varsa cerrahi maske (yani normal maske) takıyorum. Onun dışında normal hastalarla görüşürken maske takmıyorum. f) Pencerem neredeyse bütün gün açık. Üşüsem bile böyle. Tabi ara ara kapatıyorum.
Bunlar benim için uygun olan önlemler. Herkes insanlarla temas derecesine göre bu önlemleri artırabilir veya azaltabilir. Bunlara dikkat edince virüsün bir yüzeyde ne kadar kaldığının bir önemi kalmıyor o yüzden hiç merak edip detayına bakmadım

2) Maske konusu çok soruluyor. Öncelikle N95 maske, ffp2 veya ffp3 maske gibi maskeler normal vatandaşlar için önerilmiyor, zaten piyasada da yok diyebilirim. Olan da çok fahiş fiyatlara satılıyor. Kaldı ki N95 maskenin içinde nefes almak çok zor, tüm gün takma şansı olamaz.
Maske kimler için öneriliyor; hasta isen normal cerrahi maske tak deniliyor. Veya COVID-19 şüpheli veya tanılı hastayı takip eden sağlık çalışanı isen yine normal cerrahi maske tak. Yoğun bakımda COVID-19 tanılı hastaya entübasyon, aspirasyon gibi solunum yolu ile alakalı işlemleri uygulayacak olan sağlık personeli isen o zaman N95 veya benzeri bir maske tak deniliyor. O yüzden herkesin dışarda maske takmasına gerek yok. Ama dengesiz insanların öksürük hapşırık gibi damlacıklarına maruz kalma riskiniz varsa ve maske temin edebilirseniz bence normal cerrahi maske takılabilir. Medipol üniversitesindeki bir hocanın şöyle bir uyarısı vardı, virüsün ellerle mukozaya (göz burun ağız vb) bulaşma riski damlacık yoluyla bulaşma riskinden daha fazla. Maske takan kişide de maske terleme kaşıntı vb şikayetlere yol açacağından ikide bir elini yüzüne götürmesine yol açabilir o yüzden sürekli maske takmak kötü bile olabilir diyor.

3) Damlacıkların havada 3 saat asılı kaldığı konusunda bir şey diyemeyeceğim. Benim bildiğim kadarıyla havadan yoğun olduğu için 1 metre mesafeye kadar ulaşıp daha ileri gidemeden yere çöker. Yeni bir net bilgiye ulaşırsam paylaşırım

4) Vaka artış hızı ile ilgili yorumlara dikkat etmeyelim. Şöyle ki, zaten ülkemize ilk başlarda çok fazla umreci girişi ve yurtdışından giriş oldu. Sağlık bakanlığı bunlara 14 gün evinizde kalın dedi ama neredeyse kimse dinlemedi. O yüzden virüs zaten içimizde Sosyal mesafe çok önemli o yüzden. Sayın Bakan ilk vakayı açıkladığında ya sadece bir merkezde veya üç merkezde test bakılabiliyordu. Merkezler arttıkça vakalar arttı. Şu an yanlış hatırlamıyorsam 16 merkezde test bakılabiliyor. Ve sayın bakanın açıklamalarına göre 35-36 ilde bakılabilecek şekilde artırılacak. Hatta hızlı kitler temin edip 81 ile gönderiminin planlandığını açıkladı.
Kısacası vaka sayısı artmadı, bizim vakaları tespit etme hızımız arttı. Sayın bakanın işaret ettiği gibi, şu an büyük ihtimalle çok daha fazla kişi zaten pozitif. Ayrıca sağlık bakanı bu virüsün bir pencere döneminin olduğundan bahsedildiğini, çünkü ardışık bakılan testlerde önce pozitif gelenin bir süre sonra negatif gelebildiğini, sonra tekrar pozitif gelebildiğini açıkladı. Bu da dolayısıyla arada yalancı negatifliklerin de olabileceğini gösteriyor

Uzun lafın kısası vaka artış grafikleri yorumları olumlu veya olumsuz yönde bir fikir vermiyor bence.

5) Son olarak, elinizden geldi kadar tedbirlere uyun. Bu toplumsal bir sorun. Bunun gibi olaylarda hiçbirimiz birey değiliz, hepimiz bir toplumun parçalarıyız. Yani hareket ederken bireysel değil, tüm toplumu gözeterek hareket etmeliyiz. Bende bir şey yok diyemeyiz. Bizde bir şey olmayabilir ama bu bulaştırıcı olmadığımızı göstermez.

Sağlıcakla kalın
Selman

BLA-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@dr_green Allah razı olsun Selman Hocam, açıklamalarınız çok önemli, bu süreçte hepimiz çok dikkatli olmalıyız. Size de işlerinizde kolaylıklar dilerim.
Hocam değerli paylaşımınız için şahsım adına teşekkür ederim. Sizleri Allah'a emanet ediyorum.

Sevgili komşular, 3 saat havada asılı kalma konusunu mikrobiyoloji ve viroloji hocama sordum. Bazı yayınlarda böyle bir bilginin bulunduğunu, bunun için çalışma ortamımızı zaman zaman havalandırmanın yeterli olacağını söyledi. Zaten hava sirkülasyonunun olduğu dış mekanlar için bu konudan endişe etmeye gerek olmadığını söyledi.

Hocam, teşekkürler.

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Önemli bir açıklama el hijyeninin önemiyle alakalı

https://youtu.be/E5K36SA2WCw

(20/03/2020, Saat: 00:13)Dr.TomFord Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Önemli bir açıklama el hijyeninin önemiyle alakalı

https://youtu.be/E5K36SA2WCw

Evet benim de yukarıda kastettiğim hoca buydu

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: