Etimoloji - kelimelerin kökeni
Merhaba değerli komşularım,

Ne kadar ilginizi çeker bilemiyorum, ama içine bir dalınca çıkmak istemeyeceğiniz bir dünyadır etimoloji. Bu bağlamda, bu konuya meraklı arkadaşlarla bir paylaşımda bulunmak veya bugüne kadar merak duymamış arkadaşlara da bir ilham olmak adına bu başlığı açmak istedim.

Öncelikle etimoloji nedir:
Kökenbilim ya da köken bilimi, bir dildeki sözcüklerin kökenlerini ve bunun bir gereği olarak o dilin diğer dillerle ve o dili konuşan toplulukların geçmişten bugüne diğer topluluklarla olan kültürel ilişkilerini araştırır. Kaynak: TDK.

Yerleşik hayata geçiş sonrası, toplumların sosyal, coğrafi, ekonomik, siyasal veya kültürel ilişkileri sonucu, hemen hemen bütün diller diğer toplumlardan kelime alıp vermişlerdir. İngilizceye baktığımızda bir çok kelimenin fransızcadan geldiği rahatlıkla görülebilir. Türkçemizin ise arapça ve farsça ile olan münasebetini zaten anlatmaya gerek yok.

Konuyu sıkıcı hale sokmamak adına daha fazla detaya girmeden bir örnekle ilk taşı ben atayım, forumumuza uygun olarak kelimemiz tıraş;
kelime farsça kökenli, "taraş" (şapkalı a ile) kazımak, bir şeyi yontmak, bir şeyin üzerindeki pürüzleri gidermek anlamlarında kullanılıyor. Kelimeye en eski 17.yy kaynaklarında rastlanıyor. Daha sonra Ahmet Vefik Paşa'nın Lehce-ı Osmani'sinde "tıraş" olarak geçiyor ve o şekilde yerleşiyor.
Bizim deyimimizle tıraş olmak, yukarıdaki anlama göre, yüzümüzün üzerindeki pürüzleri gidermek anlamında iken; yine bu kelimeden türeyen heykeltıraş, kalemtıraş gibi kelimeler bir şeyi yontmak anlamlarında kullanılmıştır.
Bunun yanında, "taraş/tıraş" sonrası her türlü atığın adı da yine "taraş" dan türemiş olan "talaş"dır. Bu bağlamda kesilen sakallarımız da talaştır.

Umarım değerli vakitlerinizi almamışımdır. Sizlerin de bildiğiniz etimolojik bilgiler var ise, zevkle okumaya hazırım.

Not: Bu arada, açtığım ilk konu olması sebebiyle biraz heyecanlıyım, belirtmek istedim.
Çok teşekkürler hocam. Benim için en ilginç örneklerden biri gelinlik kelimesi kökünün gel olmasıydı. (:
Gel ve gelin arasında bağ yoktu bence. :')
Hobi olarak kelimelerin kökenini, hangi dilden geldiğini, kullanım şekillerini vakit buldukça araştırırım. Etimolojik sözlükler ile kelimenin ilk kullanım yeri ve kelime kökünü öğrendiğim gibi, tarama sözlüğü ve derleme sözlüğü ile basılı olarak nerede kullanıldığı ve halk ağzında ne anlama geldiği hangi yörelerde kullanıldığını görebiliriz. Özellikle kendi ailemden duyduğum ama genel olarak bilinmeyen kelimeler yada okuduğum bir yazıda yada kitapta denk geldiğim kelimeler merakımın ana kaynaklarıdır.
örneğin hayvan yemliğine "petni", süzgeç yada kevgire "ilistir" (rumca kökenli imiş) dendiğini biliyorum.

TDK sözlük ( özellikle içerisinde tarama, derleme (Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü) içerisinde aranmalıdır.
Kubbealtı sözlük (basılı yayınlarda kullanım örnekleri ile güzel bir sözlük)
Tureng - Zargana ( ingilizce çevirilerde yararlandığım sözlük)

Meraklı olanların ilgisini çekebilecek sözlükler diye düşünüyorum. Farklı sözlükler kullanan yada bilen komşularımın önerilerini de bekliyorum
Ender Bey, bu güzel konu ve değerli bilgiler için teşekkürler.
Hayat kısa,
Sakallar uzuyor.
Hiç heyecanlanmayınız @ENDER3470 komşum, bu forum belli bir geleneğe bağlı olsa da her türden faydalı paylaşımı gönülden destekleyen ve konu açılmasına cesaret veren çok güzel insanlardan oluşuyor...Gelenekçi olunması bir bakıma çokta iyi, diğer kalabalık her kafadan ses çıkan, üyelerin saygı ve sevgi çerçevesinin dışına çıktığı gruplarla bizi, ziyadesiyle ayırıyor.

Şahsen bilmediğim bir noktaydı, bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

SSS
... Jilet
(29/01/2020, Saat: 16:40)FearOfATG Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok teşekkürler hocam. Benim için en ilginç örneklerden biri gelinlik kelimesi kökünün gel olmasıydı. (:
Gel ve gelin arasında bağ yoktu bence. :')
ilginç, bi araştırmak lazım
(29/01/2020, Saat: 17:11)aegean Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hobi olarak kelimelerin kökenini, hangi dilden geldiğini, kullanım şekillerini vakit buldukça araştırırım. Etimolojik sözlükler ile kelimenin ilk kullanım yeri ve kelime kökünü öğrendiğim gibi, tarama sözlüğü ve derleme sözlüğü ile basılı olarak nerede kullanıldığı ve halk ağzında ne anlama geldiği hangi yörelerde kullanıldığını görebiliriz. Özellikle kendi ailemden duyduğum ama genel olarak bilinmeyen kelimeler yada okuduğum bir yazıda yada kitapta denk geldiğim kelimeler merakımın ana kaynaklarıdır.
örneğin hayvan yemliğine "petni", süzgeç yada kevgire "ilistir" (rumca kökenli imiş) dendiğini biliyorum.

TDK sözlük ( özellikle içerisinde tarama, derleme (Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü) içerisinde aranmalıdır.
Kubbealtı sözlük (basılı yayınlarda kullanım örnekleri ile güzel bir sözlük)
Tureng - Zargana ( ingilizce çevirilerde yararlandığım sözlük)

Meraklı olanların ilgisini çekebilecek sözlükler diye düşünüyorum. Farklı sözlükler kullanan yada bilen komşularımın önerilerini de bekliyorum
Verdiğiniz değerli bilgi ve kaynaklar için teşekkür ederim komşum
(29/01/2020, Saat: 17:14)Razorlazer Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ender Bey, bu güzel konu ve değerli bilgiler için teşekkürler.
Rica ederim komşum ne demek, ilginizi çekmesine sevindim.
@ENDER3470 komşum ellerinize sağlık çok bilğilendirici , zevkli bir konu açtınız .

@aegean komşum size de teşekkürler zevkli bir hobiniz var katkılarınızı kefle okuyacağım .

Ayırca komşularım bu tarz meşgaleler insan beynini diri tutar .
(29/01/2020, Saat: 17:19)oguzkagan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hiç heyecanlanmayınız @ENDER3470 komşum, bu forum belli bir geleneğe bağlı olsa da her türden faydalı paylaşımı gönülden destekleyen ve konu açılmasına cesaret veren çok güzel insanlardan oluşuyor...Gelenekçi olunması bir bakıma çokta iyi, diğer kalabalık her kafadan ses çıkan, üyelerin saygı ve sevgi çerçevesinin dışına çıktığı gruplarla bizi, ziyadesiyle ayırıyor.

Şahsen bilmediğim bir noktaydı, bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

SSS

Teşekkür ederim komşum, zaten bu hissiyatı fazlasıyla hissediyorum.
(29/01/2020, Saat: 17:23)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ENDER3470 komşum ellerinize sağlık çok bilğilendirici , zevkli bir konu açtınız .

@aegean komşum size de teşekkürler zevkli bir hobiniz var katkılarınızı kefle okuyacağım .

Ayırca komşularım bu tarz meşgaleler insan beynini diri tutar .

Teşekkürler komşum, bilgi paylaşıldıkça bir şey ifade ediyor. Keyifli bilgi ve sohbetler olacağına inanıyorum
@ENDER3470 komşum güzel bir konu açmışsınız. Kelimelerin anlamlarını ve kökenlerini bilerek kullanmanın önemini maalesef yeterince bilmiyoruz. Giderek daralan kelime dağarcığı ve genellikle yanlış kullanılan kelimelerle düzgün iletişim kurmaya çalışıp, haliyle başarılı olamıyoruz. Teknolojiyle birlikte günlük yaşam hız kazandıkça dil, geri plana atıldı. Sözlü ve yazılı iletişim, görsellik karşısında adeta ezildi. Toplumun münevver kesimi bile teknik bakımdan nitelikli olsa dahi dil ve kendini ifade etme noktasında eskiye kıyasla çok yetersiz durumda. Sonuç olarak hassasiyet gösterip böyle bir konu açtığınız için teşekkür ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: