Çelik Ustura Başlangıç (starter pack) İçin Neler Gerekli ?
Merhabalar değerli komşularım ve değerli çelik ustura üstadları ,
Çelik usturanın maliyetli bir alet olduğunu biliyoruz. 2.el veya sıfır bir ustura aldıktan sonra (güzel bilenmiş ve ağız açısı düzgün verilmiş yani bir ustanın elinden geçmiş) kayış almak gerektiğini ve her tıraş öncesi- sonrası kayışlanmak zorunda olduğunu biliyorum. Forumda ve internetteki gezintilerime göre kotikül taşı, honlama taşı , bileyleme taşı gibi taşlar görüyorum. Bu taşların hepsi aynı taşın farklı isimleri midir ?
Yaşım 17 . 7 aydır jiletli ustura kullanıyorum . Çelik usturalara hayranım. Tehlikeli ve maliyetli bir iş olduğunun farkındayım.(E malum öğrenciyiz Big Grin) Kayış ve taş dışında neler gerekir bir ustura kullanıcısına ? Şimdi olmasa da ilerleyen zamanlarda bu işe girişirsem diye bilgi sahibi olmak istiyorum . Şimdiden teşekkür ederim . Köpüğünüz bol usturanız keskin olsun .
Ustura konusu otomobile binmek ile at binmeye benzer.

Birisinde kapıyı açar ve boş bir koltuğa oturursunuz, hepsi bu kadardır.
At binmek ise sonsuz bir heves, bilgi, beceri ve bazı eşyalara sahip olmanızı gerektirir.
Çelik Ustura'da böyledir.

Ustura ile sadece tıraş olmak yeterli gelmiyor.

Kayışı kullanma ve gerektiğinde belli bir grid değerindeki taşlarla ağzını terbiye etme, yön verme, sonuç olarak tıraşa hazır hale getirme konusunda bilgi ve yetenek sahibi olmak gerektirir.

Ustura konusunda kendi kendinize yetecek durumda değilseniz veya bu hale gelme konusunda zorluklar yaşıyorsanız/yaşayacaksanız işiniz zor.

Aynı ilde böyle bir usta bulma ihtimaliniz de düşük olabilir.

Bu konuda yeteri kadar zorluk çeken birisi olarak, bunları söylerken sizi yolunuzdan döndürmeye çalışmıyorum, gerçekçi olmanız için olabilecek şeyleri bilmenizi istiyorum. Ki O'na göre davranasınız.

Diyelim ki ustura ve kayışı aldınız, eğer belli bir birikime sahipseniz en az 2 yıl hiç bir şeye ihtiyaç duymadan kullanabilirsiniz. Bunun yanında hatalı kullanma ile bir kaç gün içinde de usturaya da kayışa da zarar vererek kullanılamaz hale getirebilirsiniz.

Size kolaylıklar dilerken, şimdiden hem aşağıdaki konuyu hem de forumda ÇELİK USTURA başlığında bulunan konuları okuyarak genel bir bilgi sahibi olmanızı tavsiye ediyorum.

Burada okuyacağınız bilgiler başlangıç olarak yetişmenizi sağlayacak ve her geçen gün kendi kendinize daha fazla yetebilecek hale geleceğinizi yaşayarak görebileceksiniz.

Konular içerisinde nelerin gerekli olup nelerin gerekli olmadığıyla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu durum kişiye göre, kişinin bütçesine göre de değişkenlik gösterir.

Şimdiden kolaylıklar diliyorum.

http://www.geltir.com/showthread.php?tid=11616

E n v i r o n m e n t a l i s t

(14/01/2020, Saat: 11:05)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ustura konusu otomobile binmek ile at binmeye benzer.

Birisinde kapıyı açar ve boş bir koltuğa oturursunuz, hepsi bu kadardır.
At binmek ise sonsuz bir heves, bilgi, beceri ve bazı eşyalara sahip olmanızı gerektirir.
Çelik Ustura'da böyledir.

Ustura ile sadece tıraş olmak yeterli gelmiyor.

Kayışı kullanma ve gerektiğinde belli bir grid değerindeki taşlarla ağzını terbiye etme, yön verme, sonuç olarak tıraşa hazır hale getirme konusunda bilgi ve yetenek sahibi olmak gerektirir.

Ustura konusunda kendi kendinize yetecek durumda değilseniz veya bu hale gelme konusunda zorluklar yaşıyorsanız/yaşayacaksanız işiniz zor.

Aynı ilde böyle bir usta bulma ihtimaliniz de düşük olabilir.

Bu konuda yeteri kadar zorluk çeken birisi olarak, bunları söylerken sizi yolunuzdan döndürmeye çalışmıyorum, gerçekçi olmanız için olabilecek şeyleri bilmenizi istiyorum. Ki O'na göre davranasınız.

Diyelim ki ustura ve kayışı aldınız, eğer belli bir birikime sahipseniz en az 2 yıl hiç bir şeye ihtiyaç duymadan kullanabilirsiniz. Bunun yanında hatalı kullanma ile  bir kaç gün içinde de usturaya da kayışa da zarar vererek kullanılamaz hale getirebilirsiniz.

Size kolaylıklar dilerken, şimdiden  hem aşağıdaki konuyu hem de forumda ÇELİK USTURA başlığında bulunan konuları okuyarak genel bir bilgi sahibi olmanızı tavsiye ediyorum.

Burada okuyacağınız bilgiler başlangıç olarak yetişmenizi sağlayacak ve her geçen gün kendi kendinize daha fazla yetebilecek hale geleceğinizi yaşayarak görebileceksiniz.

Konular içerisinde nelerin gerekli olup nelerin gerekli olmadığıyla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu durum kişiye göre, kişinin bütçesine göre de değişkenlik gösterir.

Şimdiden kolaylıklar diliyorum.

http://www.geltir.com/showthread.php?tid=11616

Çok güzel bir cevap olmuş teşekkür ederim . Taşlar konusunda da biraz bilgi verir misiniz ?
@manuple
Komsum yeni başlayan biri icin, karşılasacagı sureci bekleyen sorunları harika bir sekilde anlatan bu cevabın icin tebrik ve tesekkur ediyorum.
Tişikkirlir Sipirmin.
Merhabalar değerli komşularım ve bileme üstadları ,
7 aydır jiletli ustura ile tıraş oluyorum. Yaş 17 . Çelik usturalara hayranım . Maliyetli ve zahmetli bir iş olduğunu biliyorum . Amaç sadece tıraş olmak olsaydı bu kadar yüke girmezdiniz herhalde Big Grin . 2. el güzel usturalar buldum forumdan güzel bileylenmiş ve ağzı açılmış. Dediğim usturanın fiyatını ödemeye hazırım. Lakin ustura tek başına iş görmüyor , bir kayış ve taş gerektiriyor . Fiyatlar yüksek ve ben öğrenciyim . Bu iş için para biriktiriyorum. Kayışı bir şekilde halletsem bile taş mevzusu derin bir mevzu. Şimdi asıl sorumuza/sorunumuza gelelim :
1-Tek bir taş işimizi görür mü ?
2-Taşın türü ne olmalıdır ?
3-En az kaç paraya patlar bize bu taş işi ?
4-Forumda taşlar için "k" terimini gördüm . Fizik dersinden aklıma gelen sürtünme katsayısı ile tahminimce taşın pürüzlü yapısını belirtiyor. Bu "k" değeri kaç olmalı ?
Şimdiden teşekkürler ...
Emirhan üstadım ağzı açılmış bir usturanız varsa;

1- Bitirme taşlarından herhangi biri (naniwa, shapton, coticule vs) işinizi görecektir
2- Taşın türü sentetik veya doğal olabilir.
3- Tahminime göre taşı sıfır alacak olursanız, ustura ve kayışı uygun fiyatla temin ettiğinizi varsayarsak, 750 tl veya biraz üzeri olur. (Uygun fiyatlı taş araştırması yapmanı tavsiye ederim)
4- K değeri 1000 demek 12000 değil de 12k gibi düşün, taşın pürüzünü grit belirler, grit değeri arttıkça taşın aşındırıcılığı azalır.
(15/01/2020, Saat: 23:05)rewolwer_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Emirhan üstadım ağzı açılmış bir usturanız varsa;

1- Bitirme taşlarından herhangi biri (naniwa, shapton, coticule vs) işinizi görecektir
2- Taşın türü sentetik veya doğal olabilir.
3- Tahminime göre taşı sıfır alacak olursanız, ustura ve kayışı uygun fiyatla temin ettiğinizi varsayarsak, 750 tl veya biraz üzeri olur. (Uygun fiyatlı taş araştırması yapmanı tavsiye ederim)
4- K değeri 1000 demek 12000 değil de 12k gibi düşün, taşın pürüzünü grit belirler, grit değeri arttıkça taşın aşındırıcılığı azalır.
Teşekkür ederim. Ben cevabımı aldım. Daha çok yolumuz var bu işte Big Grin

Emirhan üstadım ağzı açılmış bir usturanız varsa;

İşte o 12 nedir tam çözemedim üstadım . Bilgilendirirseniz memnun olurum .
@rewolwer_ üstad birkaç gündür uygun fiyatlı taş bakınıyorum ama istediğim ölçülere göre henüz birşey bulamadım. Bildiğiniz uygun adresleri paylaşabilirseniz membun olurum.
Sevgili @Emirhan,
Bileme taşı da ayrı bir derya ve aslında “k” sürtünme katsayısı anlamında olmasa da bir şekilde alakalı 5000, 8000, 10000 grit yazarken matematiksel kısaltma ile 5k, 8k, 10k gibi kullanılıyor.
Çelik ustura tıraşı için mutlaka taşa gereksinimin yok, @manuple üstadın dediği gibi kayış şart ama forumda bileme konusunda yardımcı olacak üstadlar var. Sonrasında zamanla nasıl ve hangi taşlara gereksinimin olacağını anlayana dek en kolay en ucuz ve en güvenli yol bu.
Kolaylıklar diliyorum

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
(15/01/2020, Saat: 23:30)gr00v3r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili @Emirhan,
Bileme taşı da ayrı bir derya ve aslında “k” sürtünme katsayısı anlamında olmasa da bir şekilde alakalı 5000, 8000, 10000 grit yazarken matematiksel kısaltma ile 5k, 8k, 10k gibi kullanılıyor.
Çelik ustura tıraşı için mutlaka taşa gereksinimin yok, @manuple üstadın dediği gibi kayış şart ama forumda bileme konusunda yardımcı olacak üstadlar var. Sonrasında zamanla nasıl ve hangi taşlara gereksinimin olacağını anlayana dek en kolay en ucuz ve en güvenli yol bu.
Kolaylıklar diliyorum

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

1-Siz fiyat konusunda ne dersiniz taş için ?
2-Hiç çelik ustura tıraşı olmadım; e şimdi aldık usturayla kayışı,olduk tıraşımızı sıra geldi kayışlamaya, kayışlarken usturanın keskinliği kaybettirir ağzını bozdum. Diyelim ki forumdan üstadlara yolladık usturayı geri geldi. Tekrar ağzını bozdum, tekrar yolladım gibi kısır bir döngüye mi gireceğiz Big Grin
Teşekkürler

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 637 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,086 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,160 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,647 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,327 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,088 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 76 89,228 02/09/2022, Saat: 21:01
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,000 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 23,540 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,243 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: