ustura hakkında merak ettiklerim
Öncelikle şunu belirtmek isterim, çeşitli forum, sözlük gibi dijital mecralarda bulundum. Hiçbirinde buradaki gibi seviyeli ve soruların karşılığının tam olarak alındığı bir mecra görmedim. Hepinize bir defa daha teşekkür etmek isterim.

@dikdik_s Değerli komşum, ilginiz için teşekkür ederim. Yazdıklarınız için konuşacak olursam, çıkarımlarımın doğru olması beni sevindirdi. Kurt gerçekten düştü ve beni tam olarak " O sakalı keserken ki çınlaması bile çok farklı çelik usturanın. " lafında yakaladınız. İzlediğim videolarda beni en çok cezbeden kısımlardan biride sanırım burası. Aslında mesajınızın sonunda dediğiniz gibi bir giriş yapmamak için zor duruyorum ancak konu işin ekonomisi değil. Bu işe elimin yatkın olup olmadığını bilememek. Yani bileyleme, kayışlamadan çok tıraş kısmı beni korkutuyor ki sanırım bileyleme ve kayışlamada en az tıraş kadar teknik bir konu. Ben ekonomik bir giriş yolu derken sizin linkini verdiğiniz gibi, çelik ustura deneyimine yakın en azından tıraş tekniği olarak yakın bir alet olup olmadığını merak ettiğimdi. 2.linkteki ürünü alıp, yanına dediğiniz gibi feather jilet alıp elimi terbiye etmek benim atacağım ilk adım olacak. Bu aşamada çelik ustura ile ilgili yazılmış yazılar, bileyleme, kayışlama gibi teknik konuları inceleyeceğim. Eğer elim alışır ve bu işin altından kalkabilirsem çelik usturaya giriş yapacağım. Umarım doğru bir yol çizmişimdir sizlerinde yardımıyla.
Üstadım
Feather artist club dx kullanıyorum
Memnunum
Tertemiz traş veriyor
Gerçek usturayı da yakın keza jiletleri uzun ve kalın
Çelik usturayı kullanmamak istiyorum ama bir bakım ritüeli gözümde büyüyor bir de çok yakın traş vermediği söyleniyor
O nedenle düşünüp duruyorum

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Ben sana mecburum bilemezsin
Adını mıh gibi aklımda tutuyorum
Büyüdükçe büyüyor gözlerin
Ben sana mecburum bilemezsin
İçimi seninle ısıtıyorum.
Merhabalar;
Hafiften kartlamış bir mühendislik öğrencisi olarak, final ve bütünleme sınavlarımın araya girmesi ile çelik usturaya olan ilgime biraz ara vermek durumunda kalmıştım. Sınavlarım biter bitmez @rewolwer_ üstadın ilanındaki ERN marka çelik usturayı kendisinden aldım. Öncelikle kendisine sizlerin huzurunuzda tekrar teşekkür ederim ilgi ve nazik hediyeleri için. 3-4 günlük sakalım olmasına rağmen tıraşımı ustura ile olmamaya karar verdim. Hazır köpük yapacağım tıraş için, üstadın gönderdiği jiletli ustura ile, jilet takmadan, köpüğü almaya, elimi alıştırmaya çalışacağım. Elimin tutuş olarak alıştığına karar verince, usturam ile ilk tıraşımı olmayı düşünüyorum. Aceleye gerek yok bence. Önce shavette almaya karar verip, birden neden çelik ustura aldığıma anlatmam gerek sanırım. Ürünü sıfır olarak almaya kalktığım zaman elime gelişi 40-50 günü bulacak olması beni düşündürdü. Foruma konu açmıştım. Birkaç komşumuz geri dönüş yaptı ancak fiyat olarakta neredeyse çelik ustura fiyatının yarısı kadar bir fiyatla karşılaşınca, deneme için bu kadar para vereceğime, üstadın çelik usturasını alarak giriş yapmayı uygun gördüm. Kendisi sağolsun aliexpressten aldığı kayışıda yanında gönderdi. Kayış üzerindeki izlere bakacak olursak, komşumuz acemiliğini bu kayışta atlatmış Smile. İlk etapta kaliteli bir kayış alınmamasının bir işareti gibi geldi. Bende ilk aceemiliği bu kayışta atacağım. Taş meselesine ise henüz bulaşmadım. Beni bir süre idare edeceğini düşünüyorum bu usturanın. Sonrasında ise yine hemen bir taş edinip kafama göre girişmeyi pek mantıklı bulmadım. Bu yüzden artık usturamın taş yüzü görmesine kanaat getirdiğim zaman, siz değerli komşularımdan, benim için bu işlemi yapabilecek bir komşumu bulup ilk etapta yoluma o şekilde devam etmeyi amaçlıyorum ancak zaman ne getirir göreceğim. Tüm bunların sonunda, açtığım bu konuda, bana yol göstermeye çalışan tüm komşularıma tekrar teşekkür ediyorum. Bundan sonrası benim elimin alışması ve bol bol okuyup, izlemem ve araştırmamdan geçiyor diye düşünüyorum.

Bu gördüğünüz  8/5 Ern usturam Smile

glHFVF.jpg

zNXFfT.jpg

gDaKnH.jpg
@rewolwer_ size ERN 'yi nasıl kullanacağınızı, nelere dikkat edeceğinize dair ihtiyacınız olanları söylemiştir.

Ben de kendi tecrübelerime göre bazı bilgileri aktarmak istiyorum.

1- Usturanın ağzı çok hassastır, kayışlarken fazla bastırmamalısınız ve çok dikkatli olmalısınız, aksi halde hem usturaya hem de kayışa zarar verebilirsiniz. Bu yüzden de forumda konuyla ilgili yazışmaları okumanızı öneririm. Bunun dışında da Youtube ‘de kayış kullanımı konusundaki görüntüleri de izlemelisiniz.

Oradaki görüntüleri olduğu gibi almak yerine harmanlama yaparak, analiz ederek en doğrusunu almalısınız. Çünkü, onlar için doğru olan bir bilgi sizin için yanlış olabilir. Smile)

2- Eğer usturayı ve kayışı dikkatli kullanırsanız her hangi bir müdahaleye gerek kalmayarak en az 2 yıl kadar kullanabilirsiniz.(Bu süre kullanım tarzınıza göre değişir)

3- Çelik Ustura kullanımı bir takım el becerilerine ihtiyaç duyar. Unutmayın, Çelik Ustura kullanımında isterse aynı şehirde bunu bilen ve size yardımcı olan birisi olsun, yine de bu durum sürdürülebilir olmaz. İlla ki kendi yağınızla kavrulacak halde olmalısınız. Bunun için de istek ve irade yönünden yüksek düzeyde hissiyatınız olmalı.

Usturanız hayırlı olsun.
Güle güle kullanın.

E n v i r o n m e n t a l i s t

(08/02/2020, Saat: 18:10)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 2- Eğer usturayı ve kayışı dikkatli kullanırsanız her hangi bir müdahaleye gerek kalmayarak en az 2 yıl kadar kullanabilirsiniz.(Bu süre kullanım tarzınıza göre değişir)

Komşum kendi tecrübelerim doğrultusunda bu görüşüne kesinlikle katılamıyorum.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
@Lord Sparhawk
ÜStadım,
Bu yargı kullanıma ve kullanacak kişiye göre değişkenlik gösterir.
Bizzat kullanarak bu sonuca ulaştım.

Yalnız şunu da belirtmek isterim. Haftanın her günü kullanmadım, bir hafta jiletli ustura, diğer hafta ise diğerlerini kullandım.
Kullandığım usturaların ikisi de vintage özellikli.

(08/02/2020, Saat: 18:24)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Lord Sparhawk
ÜStadım,
Bu yargı kullanıma ve kullanacak kişiye göre değişkenlik gösterir.
Bizzat kullanarak bu sonuca ulaştım.

Yalnız şunu da belirtmek isterim. Haftanın her günü kullanmadım, bir hafta jiletli ustura, diğer hafta ise diğerlerini kullandım.
Kullandığım usturaların ikisi de vintage özellikli.
O zaman 1 usturayı kullanım süreniz 6 aya iner. Haftasonu tıraş olmadığınız varsayılırsa yaklaşık 5 ay. Tabi sakal sıklığınız ve sertliğiniz de önemli.

Okumalarıma göre ortalama 3 ay deniyordu.

"Burası vatan toprağıdır, kaderine terk edemeyiz." Mustafa Kemal ATATÜRK
@ozguratalay

Asagida yer alan bilgileri okumanızı öneriyorum.

Ustura kullanım ve bakimiyla ilgili teknik bilgiler yer almaktadır.

https://www.razorus.com/ustura-bileme-hizmeti

Konuyla ilgili en ufak bilgim yok, EJ DE8 ile tıraş olmaya yeni başladım. Sadece konunun ilginçliğinden, soruluş şeklinin ayrıntısından, verilen cevapların kalitesinden ve okudukça insanı heveslendirmesinden duyduğum memnuniyeti belirtmek için yazıyorum. Yazı serisini tek nefeste okudum acayip keyif aldım, katkısı olan tüm komşulara teşekkür etmek isterim...
Gülmesini bilmeyen dükkan açmasın Tıraş aleti
(08/02/2020, Saat: 19:49)Ferat Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Konuyla ilgili en ufak bilgim yok, EJ DE8 ile tıraş olmaya yeni başladım. Sadece konunun ilginçliğinden, soruluş şeklinin ayrıntısından, verilen cevapların kalitesinden ve okudukça insanı heveslendirmesinden duyduğum memnuniyeti belirtmek için yazıyorum. Yazı serisini tek nefeste okudum acayip keyif aldım, katkısı olan tüm komşulara teşekkür etmek isterim...
Önce akla, sonra sepete düşer. Bir bakmışsınız çelik ustura sahibisiniz. (:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 705 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,134 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,184 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,671 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,546 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,154 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 76 89,720 02/09/2022, Saat: 21:01
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,027 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 23,810 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,275 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: