ustura hakkında merak ettiklerim
Merhabalar

6-7 Aylık geleneksel tıraş maceramı çeşitli jilet, sabun ve fırça denemeleri ile devam ettiriyorum. Değişmeyen tek ekipmanım EJ DE89 makinem oldu. Aklımda birkaç zaman daha sonra daha agresif yada ayarlanabilir bir alet satın almak vardı. Ancak geçen gün nerden esti ise usturalara bir gözatayım dedim. Hoşuma gitmedi değil ancak biraz korku duyduğum bir mecra usturalar. En iyisi bir bilene danışmak diye düşünüp bu konuyu açtım. Aklımda ki soruları maddeler halinde siz değerli üyelerimize sormak istiyorum.

1- Geleneksel tıraşta ustura gelinebilecek en son basamak mıdır yoksa kendi içinde, farklı kulvarlarda yarışan 2 ayrı konumudur ?
2- DE gibi nispeten daha risksiz bir yöntem varken niçin ustura gibi karşıdan göz korkutan bir tıraş yöntemi ?
3- Usturalar kendi içinde ayrılıyorlar. Çelik ustura ve jiletli ustura diye. Çelik usturalar bana daha az tehlikeli gibi geldi doğrumu düşünüyorum?
4- Usturalara merak salan birinin, en tehlikesiz ve en ekonomik yol ile bunu deneyimlemesi için hangi ekipmanlara sahip olması gerekiyor ?
5- Ustura ile tıraşa karar verme aşamasından sonraki aşamada, DE gibi çeşitli seviyelerde mi ilerlemek lazım yoksa çelik usturaya karar verip, bütçenin elverdiği en iyi ( bu kavramıda merak ediyorum, çelik usturalarda sınıflandırma neye göre yapılıyor ? ) usturayı mı almak lazım ?
Kuşkusuz usturayı kullanabilen ustalar güzel yanıtlar verebilecektir bu sorulara. Ben yanıt vermek için cevaplamıyorum, çünkü ustura kullanabilme yeteneğim yok, zor iş ustura kullanmak. Fakat açıkçası kullanabilmeyi isterdim, çünkü jileti çıplak görebilmek özellikle düzeltmelerde çok işe yarıyor. Ayrıca kanaatimce usturada daha ekonomik kullanılabiliyor jiletler. Fakat ergonomik mi, konforlu mu? Buna cevap verebilmek kendi adıma zor. Bu soruyu, ustura ve DE alet kullananlar cevaplayabilir ancak herhalde. Bu soru da önemli gibi görünüyor.
Usturaya geçmek için razorine marka koruma barlı ustura almistim. Oldukça agresifti. Sol elimi kullanamadigimdan bir türlü verimli tıraş olamamıştım ve aleti elimden çıkardım. Çeşitli agresif alet denemelerim oldu, ara sıra değişiklik iyi oluyor. Hangi aleti alırsam alayım bir hafta sonra de89’a dönüyorum açıkçası Big Grin
Benim ustura maceramda Sedef usturayla başladı. Şu an çok kolay ve rahat iki elimi kullanarak sedefle olabiliyorum. Çelik usturayla hiç tıraş olmadım. Ama bir tane alıp Çelik usturayla devam etmek istiyorum. Usturayla tıraş olmak de lere göre çok daha temiz oluyor bence. makinenin tıkanma derdi yok suya tuttunmu olay bitiyorSmile
1'den fazla usturasi olan bir kullanici olarak (ki benden cok daha tecrubeli ustalarda var burada) dilim dondugunce yanitlayayim. Daha dogrusunu daha buyuk ustalarimiz yanitlayacaktir.

1- Geleneksel tirasta en ust nokta ustura degil. Bence en ust nokta en az tahris ve en temiz sonucu elde ettiginiz noktadir. Ustura ayri bir alem bunu herkes kabul eder. Olcu birimleri (3/8 den 10/8 e kadar olmak uzere) yapildigi metal (sheffield, solingen, isvec celigi gibi) uclari (ic bukey, konkav v.s) acilarindan degerlendirirsek coklu kulvarlara ayirabiliriz.

2- Goz korkusu el aliskanliginizla orantilidir. El aliskanliginiz ne kadar yatkinsa o kadar az goz korkusu cekersiniz. Kendimden ornek vereyim Sizin DE89 kullandiginiz hizda ve konforda ben Wade & Butcher 8/8 ustura kullanabiliyorum. Bu sadece biraz zaman ve gozukaralik meslelesi Smile

3- Celik usturalar cok merhametli ama cok nazik varliklardir. El aliskanligi oturtana kadar olusacak butun hatalarda sizi affeder kesmez. Kesmesede tahris ederek uyarir. Naziktirler islak ve nemli birakirsaniz kuflenirler ve kalpleri kirilir. Dusururseniz kirilarak kullanilamaz hale gelebilirler. Onlari geri elde edebilmek icin cok ozur dilemeniz ve yalvarmaniz gerekir Smile
Jiletli usturalar vicdansizdir. Hata affetmez. Keser alir. Istediginiz kadar kotu davranin yine size doner geri gelir. Yuzsuzdurler Smile

4- Ekonomi bu isin zayif karni. Gold Dollar v.s. Cin mali alternatiflere yonelebilirsiniz. Bu sizi ne kadar tatmin eder orasi tartisilir. Iyi ustura uzgunum ama biraz pahalidir.

5- Kildan ince kilictan keskin bir soru bu Smile Celik usturaya karar verdiyseniz 4 ya da 5/8 bir ustura ile baslayabilirsiniz. El aliskanliginiz oturdugunda daha ust buyukluklere gecebilirsiniz ama bu ilk aldiginiz usturaya benzer tatmin ve zevk verecektir. O yuzden boyuttansa islevi onemli Smile Celik usturalarda siniflandirma bir ustteki maddede belirttigim gibi boyut, yapildigi metal, ucu, sapi gibi farkli etmenler gozonune alinarak yapiliyor. Ilk kez direksiyona gecmek icin Ferrari almak celik ustura kullanmaya en pahali usturayla baslamakla ayni sey Smile

Umarim faydasi olmustur. Hata ya da eksiklerimi ustalarimiz duzeltecektir.
Selamlar.
Fatih.
-Pipo ile sigara arasında kıyas yapacak olursak; sigara Murat 124'tür, Pipo ise Ferrari'dir. Buna göre Usturalar ile diğerleri de bu kategoride değerlendirilebilir.
-Bir insanı DE aletlerden Usturaya götürenler şeyler (Merak,İlgi,yetenek,bıkmadan usanmadan yürümek) 'tir.
-Ustura geleneksel tıraşın nirvanasıdır.
-Her ne kadar pahalı bir uğraş olarak nitelendirilse de tıraş fırçasına, tıraş sabununa, balsam ve kolonya gibi tıraş ekipmanlarına harcanan paralar hesaba katıldığında bu teorinin tüm ayakları sarsılmaya başlar.
-Kişiye göre değişmekle birlikte en az 4 çelik ustura, 4 jiletli ustura yeterli gelebilir.
-Bir hafta mesai günlerinde jiletli ustura kullanıyorum, diğer hafta ise çelik ustura kullanıyorum.
-Çelik usturaları tıraş öncesi ve sonrasında deri ile bileyliyorum, keskinlikleri zayıfladığında ise deriye sürdüğüm özel macunlarla tıraş olacak seviyeye getiriyorum.
-Çelik ustura kullanıcılarının vazgeçilmezi ve mutlaka ihtiyaç duyacakları onu yapılandıracak, ağzını açabilecek ve tıraşa hazır hale getirecek taşlardır.(Kimine göre 1 adet, kimine göre ise işleviyle ilgili özellikleri olacak kadar sayıda olmalıdır).
-Çelik usturayı devamlılık ölçüsünde kullanacak insan; ustura ile tıraşın hazzını yaşayabilmeli, deri ve grid taşlarının ustura ile temasını hissederken ustura keskinliğine olan katkısını anlayabilmeli, anlayacak seviyeye gelmeli.
-Usturayı kullanan insan amatör kullanım ruhunu bir an olsa bile kaybetmemeli, her an dikkatli olmalı, dikkatini dağıtacak duruma gelmemeli, aksi halde karşılığı kötü olabilir.
-Dikkatsiz davranıldığında hangi geleneksel yapıyı kullanırsak kullanalım hepsinin de riski vardır. Yüzümüzü tıraşa hazır hale getirmede eksikliklerimiz çok olursa hangisini kullanırsak kullanalım tahriş kaçınılmazdır. Bu konuda çelik usturalar diğerlerine göre daha az tahriş yaparlar.
-Çelik Ustura ile devam etmek isteyen kimse, mutlaka bakım, deri ile keskinleştirme(bileyleme), grid taşlarıyla gerektiğinde ağız açabilecek yeteneğe sahip olmalı, olabilmeli. Çünkü, öyle bir zaman gelir ki tek başına kalır. O yüzden de kendi yükünü kendisinin taşıyabilmesini mutlaka sağlamalıdır. Bu düşünce veya bu durum çelik usturalara niyetlenenlerin kaosudur. Sad((

*Bu konular da kendimi usta olarak görmüyorum, sadece kendi yağıyla kavrulan biriyim.

E n v i r o n m e n t a l i s t

1- Bana göre de tıraşın nirvanasıdır, plastik ve metal kaşık arasındaki fark gibidir, kendi bilediğiniz usturayla tıraş olmak farklı bir durum, ilk alımda maliyetli olsa da sonrasında telafi eder bunu.
2- Yıllardan beri sadece çelik usturayla tıraş oluyorum, cildime çok iyi geliyor ve hiç tahriş yaşatmıyor, tahriş olmadığı için cilt daha parlak ve sağlıklı görünüyor, jiletler de durum böyle değil malesef, jiletler çok keskın olduğu için cildi yoruyor.
3-çelik usturalar cilde daha az dalma eğilimindedir, bu bakımdan jiletli usturaya göre daha güvenlidir,
4- ilk etapta kaliteli çeliği olan iyi bilenmiş bir ustura ve iş görebilecek 1 adet kayış (strop) alarak deneyimleyebilirsiniz.
5- El becerinizi (sağ, sol el kullanımı) geliştirme açısından jiletli ustura ile birlikte konforlu jilet kombinasyonu (sedef, ali bıyıklı ustura ve yeşil astra jilet gibi) yaparak tıraş olmanızı ve daha sonra çelik ustura alımı yapmanızı tavsiye ederim. Çelik usturalarda çelik kalitesi ve yapısı en belirleyici özelliğidir.
DE lerde açı vardır komşum. Mesela mühle R89 30 derece, R41 45 derece ile sakalı keser. Ustura esnektir. Boyun bölgesi eğer sakalları yatık ise dik açıyla müdahale edersiniz, yanak bıyık gibi yerlerde daha eğik açıyla kesersiniz. Kendi kontrolünüzdedir. Şahsen en büyük avantajı budur.

Eğer sivilceniz vs varsa, DE ler süpürür geçer. Ama ustura ile sivilcenin kenarından geçebilirsiniz.  Bence ikinci avantajı da budur.

Ama cildimizde sıkıntı yoksa, sakallarımız çok karışık değilse,  güzel de bi jilet de yakalamışsak, DE ler ile bence çok rahat devam ederiz.
Öncelikle ilgi gösterip yanıt yazan tüm komşularıma çok teşekkür ederim. Zahmetler verdim. Baştan başlayacak olursam ;

@paspartu teşekkür ederim komşum.

@JohnLocke Benim aklımda kai nin jiletli versiyonunu temin edip, ön izlenim almak var esasında. Jiletlerinin daha kalın olması dolayısıyla bana çelik ustura deneyimine daha yakın ve deneme için daha ekonomik bir yol gibi gözüktü. Yapamazsam dediğiniz gibi DE makinelere gerri dönebilirim.

@Pele69 Komşum jiletli ustura bana çok ama çok riskli gözüküyor. İncecik jiletin asla şakası olmaz. Cahilliğimi maruz görün ama bana sanki çelik ustura ile tecrübe kazanmış kişilerin, el alışkanlığını elde etmiş kişilerin yöneleceği bir alet tipi gibi geliyor.

@F_16 Sevgili komşum yazdığınız kıymetli bilgiler için teşekkür ederim. Ben nirvana noktasından kesinlikle hobisel olarak demek istemiştim. Sizin dediğiniz ifadede çok doğru ve hepimizin aradığı tıraş.  Özellikle 3.maddede belirttiğiniz kısım beni ilgilendiren ve beklediğim kısımdı. Çelik usturaya başlangıç için aslında demek istediğim taştır, usturadır diğer ekipmanlarını edinmeden kai bin jiletli usturasında el pratikliği kazanmak yada deneyimlemekti. Bir üstte yazdığım gibi özel jiletlerinden ötürü sanki çelik ustura deneyimine daha yakın duruyor bana göre. Eğer doğru bir tespit ise benim o tarz özel jiletli bir ustura edinip, gözlemlerimden sonra girişebileceğim bir boyut olarak görüyorum çelik usturaları.

@manuple  Sevgili komşum sizin yazdığınız birkaç yazıyı okuma şansı elde ettim. Zaten birazda sizden ilham aldım diyebilirim. Belki biraz saçmalayacağım diğer üyelere göre ancak bu işi hobi olarak yapan biriyim. Bir zorunluluğum yok yani tıraş olmak için. Hobi dediğimiz şey bence çelik usturalardır. Hobi benim görüşüme göre araştırmak, sormak soruşturmak, gözlemlemek ve uygulamaya dayanıyor. DE ler bu tanıma bence çok uymuyor. İşin bu tarafı beni heyecanlandırıyor ama dediğim gibi bodozlamada girmek istemiyorum.

@rewolwer_ Teşekkür ederim komşum.

@aliyuksel Teşekkür ederim komşum. Bu bakış açısıda bana çok mantıklı geldi.

Tüm komşularıma teşekkür ederim. Mesaj arasında yazdığım rotamı tekrar buraya yazmak istedim. Ben çelik usturaya bodoslama girmek istemiyorum. Ekonomik yoldan kast ettiğim buydu aslında. Çelik usturaya yakın bir deneyim olarak gördüğüm kai bin özel jiletli usturuları eğer dediğim gibi çelik ustura ile jiletli ustura arasında bir yerde ise, bana gerekli olan el becerisini, teknikleri bu tip bir alet bana katacak ise önce bu tip bir alet ile giriş yapıp, başarılı olursam çelik usturaya giriş yapmayı düşünüyorum.
Degerli komsularım guzel cevaplar vermisler.
Sahsi dusuncelerimi kısaca paylasmak istedim.

1- Geleneksel tıraşta ustura gelinebilecek en son basamak mıdır yoksa kendi içinde, farklı kulvarlarda yarışan 2 ayrı konumudur ?
Bence bir baslangıc veya ust level yoktur. Hersey tecrube ile sabittir. İster DE ister ustura olsun, emek ve zaman verirseniz bir sekil vucut ve zihin kendi yontemini bulur ve ona gore alısır. İnat et istedigin usturayı kullanırsın, inat et istedigin makinayı veya jileti kullanırsın.

2- DE gibi nispeten daha risksiz bir yöntem varken niçin ustura gibi karşıdan göz korkutan bir tıraş yöntemi ?
Bence nostalji ve o klasik rituel zevki. Sonucta amac tıras olmak ise mach 3 lede kesersin o sakalı ama, inan aynı zevk ve hissiyat yok ayrıca cildinize bakım ve saglık olarakta farkları var. Ustura icin konusuyorsak isin ozunde hani klasik bir araba ile dolasmak gibi dusun, onun zevkini yeni bir arac belki vermez senin icin. Tercih zevk meselesi. Ama su da var, ustura jilete gore nispeten kalın oldugu icin batık vs. riski daha azdır.

3- Usturalar kendi içinde ayrılıyorlar. Çelik ustura ve jiletli ustura diye. Çelik usturalar bana daha az tehlikeli gibi geldi doğrumu düşünüyorum?

Sahsen kesinlikle oyle dusunuyorum, DE jiletli usturalara hic sıcak bakmadım ama Feather gibi yeni tarz shavetteler kullandıkları kalın jiletler yuzunden ve bazılarının ucundaki ozel acı tasarımından dolayı daha farklı, guvenilir ve celik ustura hissiyatına daha yakın. Yakın diyorum aynı degil. O sakalı keserken ki cınlaması bile cok farklı celik usturanın.

4- Usturalara merak salan birinin, en tehlikesiz ve en ekonomik yol ile bunu deneyimlemesi için hangi ekipmanlara sahip olması gerekiyor ?
Gercek ustura zevkini ekonomik sekilde yasamak icin 2ci el veya cin malı gold dolar tarzı usturalar gibi cesitli yontemler var, ama bunun yanında kayısı, bilemesi vs. derken sorumluluk altına girilen turlu dıs masraf kalemleri var. İyi bir usturanın uc tutması ile ucuz cin malının uc tutması cok ayrı gibi mevzular var.  Celik ustura isi uzun vadede ekonomik, ama kısa vadede masraflı bir is. Ama sizi usturalar cekiyorsa, satılık bolumumuzde mutlaka guzel urunler bulursunuz zaman icinde.

5- Ustura ile tıraşa karar verme aşamasından sonraki aşamada, DE gibi çeşitli seviyelerde mi ilerlemek lazım yoksa çelik usturaya karar verip, bütçenin elverdiği en iyi ( bu kavramıda merak ediyorum, çelik usturalarda sınıflandırma neye göre yapılıyor ? ) usturayı mı almak lazım ?

O sizin tercihiniz ben once sorunsuz guvenli guzel bir DE oneririm, ama 89, ama 34 veya cinden bir future clone gibi(gecenin bu vakti aklıma ilk gelenler affınıza sıgınarak, yoksa secenek cok) Ama siz bakınca sizi ceken ustura veya ustura turevleri ise, size tavsiyem kai veya feather shavettelerin clonu unu soylemeniz, impa veya razorus dan orjinal feather jileti alarak kullanmanız. Boylece merakınızı nispeten ekonomik sekilde gidermeniz. Hosunuza gider eliniz alısırsa ister orjinal bir feather 50mm shavett ile veya guzel bir bir celik ustura ile ileride devam etmeniz.
https://www.aliexpress.com/item/33029903...b201603_55

https://www.aliexpress.com/item/40003324...b201603_55

Ama bu sorulardan anladıgım kurt bir kere iceri dusmus, sanki bu isin sonu yemisim ekonomisini alacam ya bir tane laflarıyla beraber yeni veya ikinci el bir Dovo, Thiers-Issard, Boker, J.A. Henckels gibi bir celikle bitecek gibi duruyor. Smile

Ne kullanırsanız kullanın, uff gene uzamıs şu sakal demeden, muziginizi acıp zevke mutlulukla tıras oldugunuz surece her yol mubah. O noktaya gelene kadar aklınıza takılan baska sorular icin, degerli komsularımız burada karsılıksız yardımcı olmaya calısır. Foruma katkı saglayan bu guzel sorular icin ayrıca tesekkurler.
Saygılar.
Tişikkirlir Sipirmin.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 637 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,086 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,160 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,648 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,327 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,089 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 76 89,230 02/09/2022, Saat: 21:01
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,000 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 23,540 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,243 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: