Abartılmış ve az övgü almış jiletler.
Toplasan 2-3 paket kullanmısımdır kitabını yazamam, ama orta-agresif karakterde aletlerle her kullandıgımda sevdigim guzel bir tıras yasatıp geride gergin bir surat bırakan bir jiletti.
49232191538_527d90f770_m.jpg

Yine yazmak isterim, jilet benim icin isin tuzu biberi, kucuk detayıdır. Teknik, makine ve sabun agırlık verdigim asıl konular. Begenmediginiz bir jileti farklı karakterde bir makine ile cok begenebilirsiniz. Forumumuzda cogunlukla eldeki sabit basit bir makine ile turlu jilet denemeleri yontemi kullanılıyor hayalimizdeki sonuca ulasmak icin. Aksine size uydugunu dusundugunuz sabit bir jiletle, turlu makine denemeleri daha kestirme ve daha dogru bir yol mu, tartısma konusu. Para verip aldıgın onlarca cesit acmıs oldugun jileti satabilirmisin hayır, ama alıp hoşlasmadıgın bir makinayı satabilirmisin evet. Hangi yontem daha ekonomik, hangisi o istenilen nihai sonuca ulasmak icin daha kestirme yol, hangisi teknik tecrubeyi veya genel tıras kulturunu genisleten bir yontem o sizlerin takdiri dostlar.
Tişikkirlir Sipirmin.
supermax ve kardeşi gerekli ilgiyi görmüyorlar.Ikiside şaşırtıcı sonuçlar veriyor .Unutmadan siyah wilkinsonda öyle
(17/12/2019, Saat: 16:26)Ali Desidero Adlı Kullanıcıdan Alıntı: supermax ve kardeşi gerekli ilgiyi görmüyorlar.Ikiside şaşırtıcı sonuçlar veriyor .Unutmadan siyah wilkinsonda öyle

İlk kullandığım jilettir kendileri, wilkinson aletin icinden cıkmıştı çokta beğenmiştim, sonradan aldıklarım öyle çıkmadı. Foruma yazmıştım hatta bu niye böyle diye, Alman üretimi farklı İngiliz üretimi farklıymış. Alman mı iyi İngiliz mi bilemiyorum, ama dediğiniz gibi biri iyi ve değeri bilinmiyor. Belkide piyasada yok.
(17/12/2019, Saat: 10:08)DenizKSK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Güzel başlık olmuş, şu under/over rated meselesi saatçiler arasında da popüler bir başlıktır. Severiz. Smile
Bana kalırsa - denediklerim içinden -  abartılı (overrated) bıçaklar:
Tüm Alman bıçakları
Gillette Rubie ve Minora

Yeteri kadar değeri anlaşılamamış (underrated) bıçaklar:
Zaza Platinum
Yeşil Astra
Hint bıçakları (vidyut, euromax, vb.)
Panpa Rapira

Bende Rapira'yi sevenlerdenim gunluk tirasta, pempesi bile benim icin f/p oranina bakarak is goruyor. Elbette benim icin perma sharp degil ama fiyatina gore is cikartiyor gunluk tirasta.
Hadi hayırlı tıraşlar!  Tıraş aleti
Mısır jiletlerinin yeterince değer görmediğini düşünüyorum.
@CK89 la aynı fikirdeyim polsilver, perma sharp ve mavi astra hariç vintage jiletlerden hiç birini 12 çeşit alette denememe rağmen sevmedim. Mısır jiletleri ise beni şaşırtmıştır. Ayrıca Minora yı da çok beğenmiştim ama çok pahalı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Önceleri jilet denemeleri keyifli geliyordu, fakat ciddi tahrişler, kızarıklıklar, keyifsiz tıraşlardan sonra yüzümü deneme tahtası gibi kullanmaktan vazgeçtim, jilet denemelerini bıraktım. Bunda elbette memnuniyet duyduğum sonuçlar etken oldu, kimse sebepsiz yere jilet denemesi yapmıyor olsa gerek. Değerlendirmemin biraz da bu sebeple çok subjektif olacağını söylemekte fayda var, fakat yine de 10 civarında jilet denediğimi belirtmek isterim.

Jilet performanslarında kullanılan aletlerin ve kaç defa tıraş olunduğunun önemli olduğunu söylemek gerekir. Kai kullanmaya başladıktan sonra Kai'nin yeterince konuşulmuş bir jilet olmadığını düşündüm, bunda kuşkusuz fiyat önemli etken. Kullanıcılar jilette öncelikle ucuzluk ve konfor arıyor, bunları gözeterek stok yapmak istiyor. Kai göreceli olarak pahalı olduğu için sınıfta kalıyor. Kullanıcılar jiletlerini defalarca kullanmak istemiyorlarsa Kai yine sınıfta kalıyor.

Fakat; alet, fiyat, sabun, sakal yapısı vs. etkenlere diğer jiletlerle mukayese açısından katsayı olarak sıfıra yakın bir değer koyabilirsek, Kai jilet; halihazırda satışta olup da bulunabilen dünyanın en iyi jileti bence, hem olağanüstü konforlu, hem de yeterince keskin bir jilet. Bu cümle tek tıraşta da, 5 tıraşta da geçerli. Hakkının verildiğini söyleyemeyiz. Tecrübeler önemli ama yine de “kime ne bundan” demekte fayda var.
Çünkü kişisel keyiftir bu. Sert, tahrişe yakın tıraşı seven de olacaktır, yakın tıraştan hoşlanmayan da olacaktır, jileti hiç önemsemeyen de olacaktır. Kese benim, yüz benim, ben x jiletini çok sevdim diyen de olacaktır vs.

Herkese keyif alacağı tıraşlar dilerim.
Bana göre,

overrated jiletler:

- Yeşil Astra
- Yeşil 7'O Clock
- Gillette Silver Blue
- Feather

underrated jiletler:

- Bolzano
- Kai
- Timor
- Merkur
Çok jilet denemedim ama denediklerim arasında en abartılmış olduğunu düşündüğüm jiletler mavi astra ve voskhod. Aslında tüm jiletlerle bir şekilde problem yaşamadan tıraş olabiliyorum ama tıraş keyfi bambaşka bir boyut ve o boyuttan bakmam gerekirse şimdilik bu iki arkadaş bence overrated.

Benim sakallar sık, orta sertlikte. Kullandığım makineler R89 kafa.

Mavi astra temiz bir tıraş vermiyor, çekiştiriyor, çok kaşındırıyor ve neticesinde keskin bulsam da tıraşı keyifsiz. Başlarda rotasyonda kullanırım diyordum ama daha iyisini bulunca yanına bir uğramayacağım jilet oldu.

Voshkod'u ise favorilerimden aşağı ilk indirdiğimde makineye jilet takmayı unuttuğumu sanıp kontrol etmiştim. Bildiğin kesmiyor ve bu yüzden bir kaç kez jilet değiştirdim tıraş esnasında. Ha mermer surat efekti var mı, var. Ama surat o kıvama gelene kadar gerçekten çok fazla uğraştırıyor. Tıraşı keyifsiz sonuçta.

Okuduğum yorumlarla en çok çelişen, underrated bulduğum jilet ise Mühle oldu. Keskin değil belki ama günlük tıraş için muazzam bir konfor ve tıraş keyfi sundu bana, tertemiz tıraşlar veriyor ve minimum üç, dört tıraş çıkartıyor aynı performansla bir jilet ki bu sık rastladığım bir durum değil.

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
"eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse benim sözlerimi seçin"

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Wink Koleksiyon jiletler Lawdilemma 6 4,704 25/01/2023, Saat: 00:01
Son Yorum: Collector5505
  Sahte Jiletler Nasıl Anlaşılır? shopol21 9 3,644 28/10/2020, Saat: 15:55
Son Yorum: Wolfskin
  Yaprak jiletler kutusunda kaç sene dayanır. roland 29 16,215 19/10/2020, Saat: 12:29
Son Yorum: broraso
  Aliexpress'te satılan jiletler ? gökbörü 8 5,300 18/10/2020, Saat: 12:19
Son Yorum: marv
  Benzer karakterli jiletler sfenks 15 6,319 07/05/2020, Saat: 01:27
Son Yorum: 3.Perde
  Konforlu Jiletler Hakkında NIGRA 27 12,356 01/05/2019, Saat: 09:48
Son Yorum: rock83
Wink Eski jiletler perma ulaş2626 16 11,988 17/10/2018, Saat: 09:13
Son Yorum: kral arthur
  Vintage Jilet Kalitesine Yakın Yeni Nesil Jiletler Niko 11 8,319 26/12/2016, Saat: 17:40
Son Yorum: umutatakul
  Jiletler için sertlik sıralaması. hamdib 13 13,657 07/10/2015, Saat: 14:07
Son Yorum: hamdib
  Vintage/NOS Jiletler inceptum 26 27,825 30/07/2014, Saat: 21:02
Son Yorum: ihtilaf

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: